stoat regeling van het kiesrecht op den voor- grand. Die regeling zal, wil zij aan rechtmatige wenschen voldoen, op breeden grondslag moe ten worden gebouwd, en behoort, naar het oordeel der Regeering, voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en de Gemeenteraden gelijktijdig te geschie den. Eene herziening der wet op de personeele belasting, reeds lang in uitzicht gesteld, is te méér noodig geworden na de invoering van de belasting op bedrijfs- en andere in- Bamsten. Bene nadere regeling van de verhouding tnsschen de Rijks- en Gemeente-financiën, gepaard met wijziging der bepalingen omtrent belastingheffing door de Gemeenten, is mede ts beschouwen als een dringende eisch des tyds, waaraan zal moeten worden voldaan. Aan deze hoogst gewichtige, ofschoon be perkte taak wenscht de Regeering in het bijzonder hare krachten te wijdenandere ontwerpen \an wetgeving zullen mede naar mate 's Lands belang dit vordert, worden voorbereid en ingediendwaarbij echter rekening zal worden gehouden met de nood zakelijkheid dat daardoor, hetgeen in de eerste plaats moet worden afgedaan niet worde vertraagd. Moge, onder Gods zegen, onze gemeen schappelijke arbeid strekken tot heil van het "Vaderland Door de Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrijk, daartoe gemachtigd, ver- Blaren wij deze zitting der Staten-Generaal, tn naam der Koningin, te zijn geopend. Den heeren ministers wordt na het uit spreken dezer rede door de commissie uitge leide gedaan. De voorzitter sluit, nadat de commissie in de vergaderzaal is teruggekeerd, de veree- Bigde vergadering der Kamers. SCHIEDAM, 10 Mei 185)4. Naar wij vernemen, bedraagt het getal passagiers, door de stoomtram op Rotterdam de beide Pinksterdagen vervoerd, ongeveer 8000. Gisterochtend omstreeks acht uur is de dienstbode van den heer J. G. Jacobs, manu- faeturier alhier, terwijl zij bezig was de ramen te zeemen, uit een ongeveer drie meter hoog rnam gevallen, waardoor zij haar voet ver stuikt heeft, zoodat zij niet kan loopen en per vigilante naar haar woning in de laan Ons Genoegen aan den Ylaardingsclien dijk werd vervoerd. Bij kon. besl. is aan mr. W. van der Kaay, op het daartoe door hem te kennen gegeven verlangen, eervol ontslag verleend als raads heer in het gerechtshof te VGravenhage. Bjj kon. hesl. is de heer J. 0. Harken eikend eri toegelaten als consul van Dene marken te Paramaribo. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 12 Mei bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 1,413,146.71 Va en bij de betaalmeesters. - 1,485,211.69 Te zameu f 2,898,358.40Va Op 1 Mei j.l. is aan de Nederlandsehe Bank in onderpand gegeven een bedrag van f3,600,000 in schatkistbiljetten, waarop door baar ter leen was verstrekt een bedrag van f,026,352.28. Staatsblad no. 61 bevat het besluit van den 2?sten April 1894, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de op 24 April 1893 tussehen Nederland en den Oranje-vrijstaat «resloten overeenkomst tot wederkeerige uit- TS lèvering van misdadigers. De oud-Oostindische hoofdambtenaar de heer Dittlof Tjassens, die benoemd is tot secretaris-generaal bij het departement van marine, was laatstelijk directeur van scheeps bouw in Nederlandsch Indië, na den zee dienst als kapitein luitenant ter zee te heb ben verlaten. Hedenavond vergadert de liberale Kamer club der Tweede Kamer. (Vad.) Het nieuwe Kabinet en de liberale partij »De ministerieele combinatie in haar ge heel," oordeelt het orgaan des heeren Borgesius c. s., He Nederlander nis zoo beslist mogelijk anti-verzoeningsgezind tegenover het gros der liberalen, van wie hij (mr. v. Houten) en zijn vrienden zich hadden afgescheiden." Het blad beschouwt dit als een welkom bewijs, dat onze huidige bewindslieden op den stand van zaken een juisteren kijk hebben dan zij, die reeds begonnen te droomen van hereemging. Maar als een duidelijk verstaan- baren wenk tevens aan diegenen onder de vrienden der vorige regeering, die eenige neiging mochten gevoelen om in de Kamer te gaan helpen vormen een zoogenaamd liberale meerderheid naar oud model. Welke kieswetregeling zal worden voorge dragen, kan worden afgewacht. Wellicht wordt de regeering uit zelfbehoud gedreven naar een punt, waar zij niet wezen wil. In Engeland heeft men het voorbeeld aan schouwd van een conservatief ministerie- Disraëli, het kiesrecht schenkeud, tot wering waarvan het juist een vrijzinnig Kabinet- Gladstone had ten val gebracht. Hoe dit zij, voor de werkelijke hervor mingsgezinde!! ligt afgebakend de weg, dien zij te betreden hebben. De oude liberale partij heeft uitgediend. Uit haar assche staan twee nieuwe partijen te verrijzende eene met zeer grooten invloed op het tegenwoordige kiezersvolkde andere in veel hooger mate gedragen door het vertrouwen van de natie in haar geheel. Dit althans wenscht De Nederlander «Mogen noch degenen, die den naam van radicalen hebben aangenomen, noch dezulken, die tot dusver stonden in de gelederen van het onverdeelde liberale leger, door onderge schikte of persoonlijke overwegingen zich laten weerhouden van toenadering. Mogen integendeel allen, over en weer, doordrongen zich betoonen van bet plichtsbesef om, ver getend wat vergeten mag worden, te streven naar samenwerking, zoo mogelijk naar samen smelting. Moge, nadat, verschil van tactiek hen uiteendreef, eenheid van beginselen en van doel hen weder te zarnen brengen. »Dan kan liet onze tegenstanders wel is waar gelukt zijn, tegen den wassenden stroom tijdelijk een dam op te werpen. Maar dan zijn zij hel, die bestemd zullen blijken, om door dezen stroom te worden verzwolgen." De Haagsche correspondent vau de N. Gr, Ct, meent, dat voorstellen tot regeling van het financiewezen zullen voorafgaan aan die betreffende de kiesrechtregeling. «Voor overijling", zegt de briefschrijver, »heeft men bij 't nieuwe ministerie absoluut niet te vreezen. De heer Roëll is een zeer be zadigd, kalm man; de lieer Van der Kaay de verpersoonlijkte bedaardheid; deheerSpren- ger van Eyk is door niets zoo bekend als door zijn lengte van stof en langdradigheid van betoogtrant; de heer Van der Sleijden heeft als lid der Tweede Kamer de herinnering nagelaten aan menig eindeloos uitgeplozen ver toog, voor de meesten zijner hoorders onbe grijpelijk van diepzinnig technische waarde; de heer Yan Houten is de meest onuitput telijke politicus in woord en schrift. Men mag dus veilig aannemen dat het ministerie als geheel vrij zwaar op de hand zal wezen en tamelijk veel zal onderzoeken en praten alvorens tot daden te komen." Dezelfde correspondent deelt ais «gerucht" mede, dat de commissaris der Koningin in Noord-Holland binnenkort ontslag zal vragen en vervangen zal worden door mr. Van Tienhoven, den afgetreden minister van buitenlandsche zaken. Door de Belgische sligue patriotique contre l'alcooltsme" zijn in hare laatste algemeene vergadering, te Brussel gehouden, tot eere leden benoemd de heeren mr. J. Heems kerk, dr. Ruysch, mr. H. Goeman Borgesius, mr. Th. van Eek, ds. E. Koch en de heer Van Herwaarden, allen bestuursleden van het laatste internationaal congres tegen het alco holisme, in 1893 te's-Gravenhage gehouden. Te Ruhrort en te Duisburg ligt voor Neder landsehe Rijnschippers een adres aan den minister van buitenlandsche zaken hier te lande ter onderteekening, waarin zij zich er over beklagen, dat hun door de Duitscbe regeering de verplichting is opgelegd hun personeel te verzekeren, als zij minstens 12 weken in Duitschland verkeeren. Jhr. Kretschmar van Veen, chef van den personendienst van de Hollandsehe spoorweg maatschappij, zal met 1 Augustus door zijne benoeming tot onder-directeur der Zuidafri- kaansche spoorweg-maatschappij den dienst verlaten. Tot zijn opvolger is benoemd de inspecteur van het vervoer, de heer Schadd, en in diens plaats de heer Rauwenhoff, thans in dezelfde functie aan het hoofdbureau werk zaam. Verleden jaar werd in de algemeene ver gadering der «Vereeniging tot bevordering van de belangen des boekhandels" besloten, eene commissie van vijf leden te benoemen, om advies uit te brengen over het al of niet wenschelijke van aansluiting van ons land bij de Berner conventie. Blijkens het rapport dezer commissie luidt het gevoelen der meerderheid (3): aan de regeering verzoeken tot de bedoelde conventie toe te treden. Te Rotterdam hebben zich in de vorige week 71 nieuwe gevallen van pokken voor gedaan, 9 van roodvonk, 3 van mazelen, 3 van diphtheritis en 1 van typhus. Omtrent den toestand van den machinist Pigge en den stoker Albrechts van de Holl. ijzeren-spoorweg-maatschappijdie ernstig gewond werden bij het spoorwegongeluk te Barendrecht eu thans nog in het ziekenhuis te Rotterdam verpleegd worden, wordt mede gedeeld dat, hoewel vooral de stoker nog veel pijn lijdt door de brandwonden, hun toestand vooruitgaande is, De machinist, die bij het ongeval op 1 Mei zooveel tegenwoor digheid van geest bezat om den ketel vol te laten loopen en het verbranden der machine te beletten, waardoor grootere onheilen wer den voorkomen, zal van de Holl. ijzeren spoorweg-maatschappij voor zijn plichtsbe trachting een gouden uurwerk met toepasse lijk opschrift ontvangen. Als een bewijs hoe druk het verkeer over de Maasbrug te Rotterdam is, welke de beide Maasoevers verbindt, dient, dat volgens offiei- eele telling op een marktdag (Dinsdag) die brug zijn gepasseerd 31,102 voetgangers, 1408 handwagens, 605 hondenkarren, 2630 wagens met een paard, 301 wagens met twee paar den en 185 rijtuigen. De Pinksterdrukte in Den Haag laat zich eenigszins afleiden uit de volgende cijfers betreflende het vervoer. Stoomtram der Staatsspoorweg-mij. naar Scheveningen 14,000 reizigers; stoomtram Holl. ijz.-spoorvveg-mij. Ie Pinksterdag 2451, 2e Pinksterdag 15,662. De H- IJz. S. deed van en naar Den Haag 31 extra treinen loo pen, die ongeveer 20,000 reizigers vervoer den. Van de overige vervoermiddelen aldaar kon heden het aantal vervoerde personen nog niet worden opgegeven. Vooral het vervoer van en naar het Westland per tram was zeer groot. Naar men van zeer vertrouwbare zijde ver neemt, zijn de personen van Goorberg en Kok, verdacht van mishandeling van den per soon R., in het Alexander veld te 's-Hage dood gevonden, buiten alle vervolging gesteld, op grond dat voor de mishandeling geen bewfe voorhanden is en de doctoren in hun visum repertum den dood niet als een onmiddellijk gevolg van de mishandeling verklaren. Op verzoek van de justitie te Luik heeft de politie te Amsterdam een anarchist ge arresteerd, die vermoed wordt betrokken te zijn bij den dynamxetaanslag op de woning van dr. Renson te Luik. Kféeds spoedig na den aanslag viel de ver denking op den Duitscher Schlebach, wiens herberg eene verzamelplaats was van anar chisten. De man werd in hechtenis genomen bij de huiszoeking vond men, onder de brieven van de vrouw des kasteleins, het bewijs dat zij in betrekking stond met een geheimzinnig personage, volgens sommigen een Russische baron, volgens anderen een Franschman, die in den nacht van den aan slag uit Luik was verdwenen en naar Am sterdam de wijk zou hebben genomen. De Amsterdamsche politie begaf zich Zaterdagmorgen in de vroegte naar de kamer, welke de vreemdeling sinds korten tijd te Amsterdam betrokken had. Men vond den man slapende; toen de commissaris hera wakker schudde en naar zijn naam vroeg, noemde hij denzelfden naam, welke de Bel gische justitie had opgegeven. Dezen naam wenscht de politie vooralsnog geheim te houden, totdat men zekerheid heeft omtrent 's mans identiteit. Hoewel zijne pa pieren denzelfden naam aangeven, verklaarde de arrestant later, in het verhoor voor den officier van justitie mr. Ort, dat hij toch niet aldus heette en niet de man was dien men zocht. De pi nieren bevatten geen signalement, en het is due mogelijk dat de verdachte die met een anderen anarchist geruild heeft. In hoeverre zijne bewering echter waarheid be vat, zal wel spoedig blijken. Dat men hier met een anarchist te doen heeft, lijdt geen twijfel. In zijn kamer werd, behalve een aantal gewone buitenlandsche couranten, een geheelen stapel anarchistische bladen gevonden, en tegenover deze spre kende bewijsstukken schijnt de man dan ook geen moeite te doen om te ontkennen dat hij anarchist is. Ook werd in zijne zak ken het adres gevonden van den Haagschen anarchist Methöfer. In het huis van arrest op het Leidscheplein, waar hij in verzekerde bewaring wordt ge houden. is de verdachte gepliotographeerd. Naar dit portret te oordeelen, is hij een man van omstreeks 30 jaar, met een woest uiterlijk, een zwaren zwarten knevel en door dringende oogen. Naar men uit Luik aan de Indépendance bericht, is de adjunct-commissaris Perrin, na ontvangst van het bericht der arrestatie, naar Amsterdam vertrokken om de identiteit van den vreemdeling vast te stellen. In tegenwoor digheid van den anarchist gebracht, heeft de heer Perrin bemerkt dat men zich in den persoon heeft vergist, en van deze zijne be vinding per telegram aan de autoriteiten te Luik kennisgegeven. Er bestaat echter reden, aan de juistheid van dit bericht van den Luik- schen correspondent te twijfelen, daar de Amsterdamsche politie nog in het onzekere verkeert of de arrestant al of niet de per soon is, die door de Belgische justitie wordt gezocht, HM, Te Hilversum zijn pokken geconstateerd in het gezin van J. van Loenen, kleermaker en winkelier, in de Spoorstraat. Een strafrechte lijke vervolging wordt tegen hem ingesteld, op grond dat hq het heerschen dezer ziekte ten zijnent opzettelijk verscheidene dagen zou verzwegen hebben.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2