EEN LAJS1GE STRIJD. A0. 1894. Zaterdag 19 Me N°. 8533. Eerste Blad. Kennisgeving. KENNISGEVING. Feuilleton. .A. chtenveert i gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, ITGe vërT j7 odé. B» itenl amlselieB Iri ch t en. AB0NNEMKNTSPH1JS, per kwartaal Franco per post, door het geheele Riih Afiondeilijke nommers t 1.85. - 2.50, - 0.10. B C KE AU: BOTKRiTBAAT, E 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. inrichtingen welbc gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op art. S der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden de navolgende vergunningen zijn ver- aam T. J. M. ZOETMULDER en zijne rechtvei krijgenden, tot iltbreidi g zijner branderU aan de Bakkerstraat alhier, no. -15, kadaster sectie L no. 196, met een stoom werktuig van 2lh paardenkracht en etel met een verwarmingsoppervlak van 2 M2; 2o. aan C. A. M. JANSEN en zijne recht verkrijgenden, tot oprichting eener fabriek ter bereiding van melkproducten en plaatsing daarin van een stoomwerktuig van 3 paardenkracht en keteï met een verwar- mings-oppervlak van 3 M', in he pand aan de Wcstfrankelandsche laan no. 26,1" «laster sectie M no. 790 Schiedam, den 17den Mei 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. "De secretaris, VERNÈDE Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schie dam; Gezien het verzoek van J. H. ZOETMUL DER, om vergunning tot uitbreiding zijner branderij aan den Noordvettsingel no. 71, kadaster sectie H no. 236, met een stoom werktuig van 2 paardenkracht en ketel met een verwarmings-oppervlak van 2 MJ. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Doen te weten: Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Woensdag den 3<>sten Mei a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, voor het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 16den Mei 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÈDE. DUITSCHLAND- Woensdag is eene wet afgekondigd, welke tegen het verkoopen en te koop aanbieden, bij wijze van beroep, van gedeelten van loten eene boete bedieigt. Woensdag is de voorloopige overeenkomst tusschen Duitschiand en Spanje ten einde geloopen, zonder dat het handelsverdrag tus schen de beide rijken nog tot stand is geko men. Nu treden dus wederzijds de beide hoogste tarieven voor den invoer in werking, hetgeen voor de nijverheid te betreuren is. De Duitsche regeering wordt evenwel door de pers geprezen, dat zij zich het voortdurend op de lange baan schuiven van de Spaansche voorstanders der beschermende rechten niet heeft laten welgevallen. Men meent echter, dat de tegenwoordige toestand niet tot eenen tarief-oorlog zal leidende Spaansche regee ring zal ten slotte de totstandkoming van liet handelsverdrag wel weten door te drijven. De tegenstand doet voornamelijk dienst als middel van oppositie der Spaansche conser vatieven tegen het Kabinet. De geheele toe stand in Spanje schjjnt dus op dien in Duitsch iand te gelijken, alvorens liet verdrag met Rusland gesloten werd; ook toen was het verzet voor een groot gedeelte tegen Caprivi gericht. De koning van Wurtemberg heeft aan eene deputatie der evangelische synode ver klaard dat hij overtuigd is dat de Bondsraad het besluit var den Rijksdag tot intrekking der wet, waarbij aan de Juzuïetenorde het recht van verblijf binnen het ryk ontzegd wordt, niet zal bekrachtigen. Evenmin hij zelf als zijne ministers waren voor die intrek king. Het internationaal mijnwerkerscongres te Berlijn is geheel in het honderd geloopen. •Ti>';n de Engelsche voorzitter Wilson Woens dag aan Duitsche gemachtigden opnieuw het wooid weigerde, betuigden deze luide hunne ontevredenheid, terwijl de Fransche voor zitter Lamendin verklaarde dat hij geen oogen- biik langer in het bestuur wilde zitten. Aan gemoedigd door zijne landgenooten, verklaarde Wilson daarop dat hij desnoods alleen het praesidium zou waarnemen. De afgevaardigde Galvignac stormde met opgeheven vuist naar de tribune, terwijl Wilson hevig aan het twisten was met den vei taler, die ten slotte zijn ambt neerlegde. Een vertegenwoordiger van de christelijke sociaal-democraten, die van de verwarring trachtte gebruik te maken om een rapport voor te lezen, werd de deur uit gesmeten. Na veel moeite slaagden de sociaal democratische Rijkjdagleden Liebknecht en Singer er in, de orde te herstellen, waarna de vergadering geschorst werd en de Engel sche gemachtigden de zaal verlieten, om onderling te beraadslagen wat hun verder te doen staat. Na een kwartier keeiden zij in de zaal terug. Het geschil werd bijgelegd Wilson maakte zijn excuu--; de vertaler rmm zijn taak weer op, en de beraadslaging werd hervat. F II A N KRUK In de Kamerzitting van gisteren heeft Raiberti eene interpellatie tot de regeering gericht omtrent hare plannen ten opzichte van het tot de Fransche bisschoppen ge richte rondschrijven van den nuntius betref fende comptabiliteit der kerkfabrieken. Hij ontzegde den nuntius het recht om eene poli tieke lichting aan de Fiansche bisschoppen voor te schrijven; de aanmatiging, waaraan hjj zich schuldig maakt, eischt ''e tusschen- komst der regeering. Verscheidene redenaars vielen den nuntius heftig aan. Guesde vroeg den minister van oorlog, waarom het leger deel nam aan de feestelijkheden ter gelegenheid van de hei ligverklaring van Janne d'Arc. Cochin ver dedigde den nuntius. Casimir Perier zeide, dat de regeering de deelneming aan de feesten ter eere van Jeanne d'Arc weigerde, maar dat de officieren machtiging verkregen ze bij te woneu. Het rondschrijven van Feirata gaf aanleiding tot een protest van de zijde der egeering, die haar noch wat den vorm, noch wat den inhoud betreft wilde dulden. Zij heeft een tele gram gezonden aan den Franschen ambas- deur bij het Vaticaan. Casimir Perier las daarop een brief van den nuntius voor, waarin deze verklaart de openbaarmaking van zijn rondschrijven te betreuren en belooft dat het feit zich niet zal herhalen. De premier zegt dat deze verklaring de regeering voldoet, en 22. Etheleen zat voor de tafel, waarop baar teeken gereedschap lag. «Mag ik zoo vrij zijn eens te zien wat gij hebt geteekend?" vroeg ik. «Wel zeker, maar vees heb ik, zooals gij ziet, niet gewerkt, nadat gij het laatst hier waart." Het was waar. Misschien had zij zich inet andere zaken beziggehouden. Wie weet, wellicht met mij. Mijn hart begon bij die gedachte onstuimig te kloppen. «Beval ik u als meester nogal?" vroeg ik. «Bedoelt gij als onderwijzer?" zeide zij lachend. sYoor het oogenbiik, ja. «Een :are vraag 1 Als ik nu zeide, dAt gij mi] •niet bevieli, wat dan? «Dan zou ik alleen kunnen hopen, dat gij geen waarheid spraakt." «Daar gij bepaald een complimentje schijnt ta verwachten, dien ik er u wel een te geven. Als onderwijzer bevalt gij mij zeer goed." «Enkel als onderwijzer?" vroeg ik, daar zij met bijzonderen nadruk bet woord «onderwijzer" had uitgesproken. «Dat heb ik er niet bij gezegd," antwoordde zij met een lichten blos. De gelegenheid was daar en k kon mij niet langer inhouden. Ik nam hare hand in de mijne en mij over haar heen buigend, wilde ik baar mijn liefde belijden, toen de deur, die op een kier stond, plotseling werd opengeworpen en Theresa, gevolgd door de barones, haastig binnen trad. Snel liet ik Etheleens hand los. Ik trachtte een ongedwongen houding aan te nemen, maar ik had kunnen stampvoeten van teleurstelling. Een blik op Theresa werpende, vei beeldde ik mij een toornige flikkering, die echter teistond verdween, op baar gelaat te zien. De barones zeide eemgszms uomsch «Welk een onverwacht genoegen u te zien". «Niet onverwacht van mijne zijde," antwoordde ik. «Gewoonlijk, meen ik, zijt gij op dit uur reeds thuis." «Zeker zou ik terstond naar huis zijn gegaan, had ik kunnen denken, dat gij ons zoo spoedig een tegenbezoek zoudt brengen. Hoe dit zij, het verheugt mij u nog te hebben ontmoet." »fk twijfel geen uogenblik, of miss Stuart heeft ons zeer goed vervangen," zeide Theresa met een zuurzoet glimlachje. Maai Etheleen, die niet ontbloot was van gevatheid, antwoordde hierop «Dat zou moeilijk zijn geweestmaar ik heb mijn best gedaan". «Daaraan twijfel ik niet," zeide Theresa. Glimlachend en uiterst beleefd werden deze woorden gewisseld, maar het ontging mij niet, dat de vei houding zeer gespannen was. Hoe eerder hoe beter moest Etheleen dus bet huis verlaten; zij kon hier onmogelijk langer blijven. Hoe jammer dat wij gestoord wei den Ik begreep nu, dat "t eenige wat mij te doen stondom aan dit onaangenaam gesprek een einde te maten, was zoo gauw mogelijk heen te gaan dan kon Etheleen haar eigen kamer opzoeken, of, moest zij nog verdere oorlogs verklaringen aanhooren. zoo zou het voor haar minder pijnlijk zijn, als ik daarbij niet tegen woordig was. Ik besloot terstond de teekenles, welke den volgenden morgen om elf uur moest plaats hebben, af te zeggen, hopende dat Etheleen zou begrijpen waarheen ik mij zou begeven. Ik maakte dus mijn verontschuldigingen, er bij voegende «Morgen moet ik noodzakelijk naar da stad gaan". «Het woord «Altezoll" durfde ik in tegen woordigheid van de barones en Theresa niet noemen, maar mij dacht op Etheleens gelaat een blik van verstandhouding te zien. Hiermede moest ik mij vergenoegen en ik nam afscheid. Den volgenden morgen gebeurde er iets, dat ik nooit zal vergeten. Ik had mij veel voorgesteld van mijne ont-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1