Uiniienlandsche Berichten. dat zi] alzoo het voorval voor afgeloopen houdt. De K amer neemt daarop de een voudige orde van den dag, die door de regee ring was aanvaard, met 334 tegen 142 stemmen aan. Volgens de Matin zou Carnot zich niet wederom candidaat stellen voor het president schap. jfigaro zegt, dat hij dit niet behoeft te doen, aangezien het Congres de candidaten kiest. Indien het Congres hem wederom voordraagt, zullen Casimir-Pórier en Dupuy elke candidatuur afslaan "Waldeck-Rousseau en Méline zouden alleen nog overblijven. Uit Trignnc, waarheen verscheidene socia listische afgevaardigden zich hadden begeven, onder anderen Baudin, Millerand en Thivrier in zijne kiel, om de werkstakers aan te sporen te volharden in hunnen strijd tegen de patroons, wordt thans gemeld, dat een groot deel der werkstakers den arbeid hervat heeft en dat de werkstaking haar einde te gemoet gaat. De heer Eugène Comte, directeur van een groote Parijsche bankinstelling, het s Crédit général", is in hechtenis genomen, wegens verduistering van gelden. De kredietinstelling heeft echter hare betalingen niet gestaakt zij schijnt zelf het slachtoffer der handelingen van haren directeur te zijn. BELGIS. Richard Muller, de anarchist die Dinsdag te Luik werd gearresteerd, isin het hertog dom Brunswijk geboren. Hij was uit Duit- schen dienst gedeserteerd, en vroeger te Luik reeds veroordeeld wegens diefstal van revolvers, waarna hij over de grenzen gezet was. Sedert verscheidene jaren was hij echter ongemerkt in België teruggekeerd. Het gerucht dat Muller een broeder zou sijn van Schlebach's vrouw, is onjuist. Hij beweert, tot den aanslag in de Rue de la Paix gedreven te zijn door den ïR'ussischen baron", dien men nog steeds ijverig zoekt. Men verhaalt nog dat Muller na het leggen van zijn bom, op den boulevard is blijven kqken naar de uitwerking der ontploffing. Juist gingen drie kinderen voorhij, en het hing slechts aan een verschil van enkele oogenblikken dat deze kinderen niet de slachtoffers werden van den aanslag. ENGELiO. Een manifest van de aartsbisschoppen en bisschoppen der Anglikaansche kerk is ver schenen, waarbij zij protesteeren tegen de door de regeering voorgestelde scheiding van kerk en staat in Wales en de secularisatie der kerkelijke goederen. Thans is de koninklijke commissie benoemd, die een onderzoek zal instellen naar de financieele verhoudingen tusschen Groot- Rrittannië en Ierland. De commissie, samen gesteld uit 15 Britten en Ieren, meest parle mentsleden, heeft Childers tot president. De sedert eenige dagen aangekondigde werkstaking der huurkoetsiers te Londen is Woensdagochtend uitgebroken, daar de meeste eigenaars van hansome cabs (rijtuigjes, waar de koetsier achter den passagier op den hoo- gen bok zit) geweigerd hebben de daghuur hunner rijtuigen met 3 shillings te vermin deren. De koetsiers beweren dat zij hij een huur van 17 shillings daags, zooals zij thans moeten betalen, niets kunnen overhouden, zelfs al werken zij 16 uren daags, waartegen over de eigenaars volhouden dat zij de huur niet kunnen verlagen, wegens de aanzienlijke stijging der voederprijzen en de steeds toe nemende concurrentie van de trams, omni bussen en ondergrondsehe spoorwegen. Het aantal hansome cabs te Londen bedraagt on geveer 10,000, waarvan er nog slechts enkele rondrijden, voorzien van een etiket, door de werkstakers daarop geplakt en de verklaring inhoudende, dat de eigenaar aan den eisch der koetsiers heeft toegegeven. Rijtuig^ln zonder dat kenteekeo worden door de werk stakers niet doorgelaten. De reizigers onder vinden van de werkstaking veel hinder. Over het algemeen betwijfelt men of de werkstaking kans van slagen heeft, daar de koetsiers slecht georganiseerd zijn en geen voldoende middelen bezitten om den stryd vol te houden. OOSTENRIJK. Te Weenen wordt verzekerd, dat de regee ring een wetsontwerp gereedmaakt tot invoe ring van den 8-uurs-werkdag in alle mijnen. De werkstakende metselaars te Weenen hebben bijna allen den arbeid hervat. Zooals wij reeds hebben gemeld, besloot de Hongaarsche Kamer Woensdag met alge- meene stemmen, terstond over te gaan tot de tweede behandeling van het door het Mag- natenhuis verworpen ontwerp tot invoering van het verplicht burgerlijk huwelijk. In eene Dinsdagavond gehouden vergadering der liberale club heeft de minister-president We- kerle verklaard, dat hij thans verzekerd is van der. steun der Kroon, en dat, voor het geval het Magnatenhuis ten tweeden male zijne goedkeuring mocht weigeren, hij den keizer* intijds machtiging zou vragen om door de benoeming van nieuwe Magnaten, die beslist ten gunste van het ontwerp gezind zijn, dat verzet der bisschoppen te breken. In de Kamer van afgevaardigden heeft Wekerle gisteren resolutiën voorgesteld, inhoudende dat de Kamer, handhavende het wetsontwerp hetwelk zij reeds heeft aange nomen in zake het burgerlijk huwelijk, het ontwerp opnieuw toezendt aan de Kamer der Magnaten, met het verzoek het wederom te onderzoeken en ditmaal aan te nemen. Graaf Apponyi stelde eene resolutie voor, waarbij de regeering verzocht werd, het artikel betreffende het verplicht zijn van het burgerlijk huwelijk te laten vervallen. De minister van justitie echter verklaarde dat er geen schikking of vergelijk getroffen kon worden. Het is noodzakelijk dat de Kamer der Magnaten, welke in privilegiën uitsluitend haren grondslag vindt, zich onderwerpe aan den wil der natie. 1 T A I I K. Het rapport, door den heer Ronasi over gelegd aan de commissie van IX, betreffende de volstrekte volmacht, door de regeering ge vraagd, adviseert tot het toekennen van de volmacht, behoudens zekere voorwaarden. Men beweert dat het ministerie niet onge wijzigd zal kunnen blijven, en dat de finan cieele plannen van den heer Sonnino geen kans hebben om te worden aangenomen. Aan de Temps wordt uit Rome gemeld, dat de Duitsche gezant eene bijeenkomst heeft gehad met den minister varvjinanciën over de voorgestelde verhooging der korting op den intrest der staatsschuld. Men gelooft dat de regeering dit voorstel zal intrekken. AMERIKA. Uit "Washington wordt van gisteren gemeld De Senaat heeft, op voorstel van den heer Lodge, besloten eene commissie van enquête te benoemen naar de pogingen, zooals men beweert, gedaan om leden van dit staatslichaam om te koopen, alsmede naar aan eenige sena toren toegeschreven speculatiën in het artikel suiker tijdens de behandeling van het tarief- ontwerp. Het hoofd der politie te Idaho heeft doen weten dat de werkloozen zich hebben meester gemaakt van verscheidene goederentreinen met een aanzienlijke waarde en dat hij niets heeft kunnen doen om hun die te ontnemen. Vier duizend opstandelingen, onder aanvoe ring der generaals Gumerando en Saraiva rukken op Rio Graode do Sul aan. Men ver wacht een bloedige botsing. Uit Curasao te New-York aangekomen passagiers bevestigen het eerste bericht van de verwoestende werking eener aardbeving in den staat Maracaïbo (Venezuela). De helft der inwoners van een zestal steden is gedood. Honderdvijftig soldaten in de kazernes te Merida zijn omgekomen. Uit San Salvador wordt een noodlottig spoorwegongeluk ontsporing van een trein berichtwaarbij 300 menschen het leven verloren. President Ezeta moet onder de passa giers van den trein geweest, maar ongedeerd gebleven zijn. SC»IE»AM, 18 Mei 1894. Aangezien alhier in de laatste dagen een paar diefstallen van geld uit toon bankladen zijn voorgekomen, verzoekt de politie ons daarop de aandacht van winkel houders te vestigen, opdat het hen tot waak zaamheid aanspore. Bij kon. besl. is de kolonel J. E. N. baron Schimmel penninck van der Oye, adjudant in buitengewonen dienst van wijlen Z. M. den Koning, van den staf der genie; de luit.-gen. P. G. J. van der Schrieck en de majoor B. R. F. van Vlijmen, beiden van den staf der inf., en de kapt. H. Seret. van den staf der art., krachtens het bepaalde sub. 4o. van art. 38 der wet van 28 Aug. 1851 Stsllno. 428), op non-activiteit ge steld, te rekenen van den dag, waarop door eerstgenoemde het lidmaatschap der Eerste Kamer van de Staten-Generaal en door de drie laatstgenoemden het lidmaatschap der Tweede Kamer van de Staten-Generaal zal zijn aanvaard. De ministers van financiën on van marine, de heeren Sprenger van Eyk en Van der Wijck, begaven zich hedenochtend naar Soest- dijk om door H. M. de Koningin-Regentes in gewone audiëntie te worden ontvangen. De centrale afdeeling van de Tweede Kamer heeft besloten om, na afloop der openbare vergadering, op a.s. Dinsdag in de afdeelingen te doen onderzoeken de wetsontwerpen tot bekrachtiging van provinciale heffingen in Friesland. DE! TROONREDE. In. der Beschrankung eeigt sich der Mei*, ter" zegt het Nieuws van den Dag. Dat het regeeringsprogram zoo klein is, mag een bewijs van bezonnenheid en kracht heeten. De regeling van het kiesrecht wordt dus geens zins op de lange baan geschoven. Velen in den lande zal de regeling van het gemeente lijk kiesrecht verblijden, de afwezigheid daar van was een der hoofdbezwaren tegen de vroegere voorstellen. Bijzonder welkom is de aangekondigde regeling van de verhouding tusschen de rijks- en gemeentefinanciën, als brood. De, taak der nieuwe regeering is beperkt, maar niet licht. »Moge zij ook in de oplossing daarvan de meesterhand toonen. En mogen de leden der Kamer haar in die oplossing met welwillendheid behulpzaam zijn 1" Het Handehbl. leest er in, dat niet onwaar schijnlijk ook het volgend jaar ons de afdoening van het kiesrecht nog niet brengen zal. Het ministerie wil het geheele kiesrecht, óok dat voor de gemeenteraden, gelijktijdig regelen; dit vereischt een geruimen tijd van voorbe reiding. Misschien zal herziening der gemeen tewet vooraf moeten gaan. De minister van fin. schijnt het eerst aan 't werk te moeten. Hij zal daarbij moeten toonen de kunst evengoed te verstaan als de critiek. Ook hem moet eenige tijd van voor bereiding worden gelaten. Wat er intusschen zal ter hand genomen worden, bleef onver meld. Het meest treft, dat alle hervormingen van socialen aard geheel op den achtergrond zijn getreden. mooting in ilen tuin mei Etheleen en He gedachte, dat ik haar eindelijk zou kunnen zeggen, hoe zeer ik haar liefhad, maakte mij opgewonden van geluk. Weinig besefte ik wat nnj dien morgen boven het hoofd hing. Ik zat te ontbijten, toen juffrouw Dahhveiner, mijn hospita, mij een brief bracht. Den brieven besteller opentie zij altijd zelve de deur. Dit stelde tiaar in staat nu en dan iets te weten te komen van de commensalen, die zij onder hare moederlijke zuigen had genomen, »Een bttef voor nmijnheer Lindley zeide zij. Ik nam den brief onverschillig aan. Het adres was wet gebrekkig schiift geschreven; ïAan den WelEd.Geb. heer Fitzalan Lindley, ten huize van mejuffrouw Duhlweiner. Schoonzicht 15. Alhier." Het salhier" toonde aan, dat het een brief uit den omtrek was en alleen het postmerk van Grenzstad stond op het adres. Bij het openen vond ik twee papieren. Het eene was een brief, het andere een couvert, dat ongetwijfeld bij den blief behoorde. Het eerst viel mijn blik op den brief en op de woorden waarmede die begon. Ik las »Mijn gehelde vrouw". Dit was genoeg om mij te doen begrijpen, dat de brief niet aan mij was geschreven. Haastig nam ik het couvert op. om te zien aan wie hij geschreven was. Het zag er oud eri verkreukeld uit en 't adres luidde vAliss Stuntt. Leipzigerstraat 37. Grenzstadt." Het couvert viel mij uit de handen en ik bleef als versteend zitten. Gedurende eenige oogen blikken had ik alle macht verloren om geregeld te denken. Uit dezen chaos van verwarring stond mij eindelijk éen feit duidelijk voonr den geest Etheleen Stuart is teeds gehuwd 1" Ik geloof zeker, dat ik moet gekreund hebben, want juffrouw Dahlweiner vroeg mij, of ik mij ongesteld gevoelde. Ik gaf haar met de hand een wenk heen t.; gaan en zij was wijs genoeg dien wenk te begrijpen. Alleen gebleven vloog ik van mijn stoel op, zooals men 's nachts in bed doet als men akelig gedroomd heeftik stond op om tot mij zelf te komen. Maar neen, daar vlak voor mij op de tafel lag de brief met de zeer duidelijke, bovenaan geschreven woorden »Mijn geliefde vrouw 1" Er was geen ontkomen aan 't was geen droom. Half verlamd zonk ik in mijtr- stoel terug. Het duurde geruimen tijd voor ik kalm ge noeg was om na te denken over hetgeen mij te doen stond. Terwijl ik Etheleen als mijn aan staande vrouw had beschouwd, was zij de vrouw van een ander. Dienzelfden morgen had ik haar willen vragen mijne echtgenoota te worden, lief en leed met mij te deelen, mij het onschatbare genot van haar voortdurende tegenwoordigheid te willen schenken. Dit geluk was nu voor mij verloren. Die gedachte was afschuwelijk. Ik leed onnoeme lijk veel, en al dien tijd lag de brief voor mij op tafel. Ik kon er niet toe komen hem te lezen hij was immers niet voor mij bestemd. Het was zeker de brief, dien Etheleen had ontvangen en na de lezing waarvan zij bewusteloos was nedergezonken. Hieromtrent kon ik mij ten minste zekerheid verschaffen. Ik beschouwde het couvert aandachtig en de datum van het postmerk van Grenzstad was dat van den dag, waarop aan Etheleen 't toeval overkwam. De brief was uit Londen gedateerd, naar verschillende plaatsen gezonden en veertien dagen onderweg gebleven. Dit alles was duidelijk genoeg wanhopig duidelijk. Maar minder duidelijk was het, waarom Etheleen bij de ontvangst van dien brief zoo vreeselijk was geschrikt. Een brief door een echtgenoot aan zijn vrouw geschreven moet wel iets zeer vreemds en verschikkelijks bevatten om zoo'n uitwerking te veroorzaken. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2