A° 1894. Zaterdag 19 iVlei N°. 8533. Tweede Blad Aohtenveert'.gste Jaargang. Binnenlandse lie Berichten. tweede kamer der staten-generaal. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: j7 ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post," door het geheele Kyk Afzonderlijke nommers Zitting van 17 A/ei. De commissien van onderzoek der geloofs brieven heeft gerapporteerd en voorgesteld tot toelating van alle leden, behalve die voor Eist en Beverwijk. Ten aanzien van de ver kiezing te Eist wordt voorgesteld de stem briefjes der herstemming op te vragen en den minister om inlichtingen te vragen orntr mt de beweerde onrechtmatige deelneming dooi den gemeentebode aan de werkzaamheden van het stembureau. Ten aanzien van Bever wijk is de meerderheid der commissie voor de toelating van den heer Borret. Een lid acht nadere gegevens noodig voor de beslis sing en stelt voor de stembiiefjes op te vragen. Alle leden zijn heden toegelaten. De conclusie van Eist is goedgekeurd. De beslissing over de conclusie van Beverwijk is verdaagd tot Dinsdag a.s., te halftwee. Daarna zijn de leden voor zoover aanwezig, door den voorzitter beeedigd. Gekozen tot candidaten voor het piaesidium de heeren Gleichman met 76 van de 88, "Van der Schrieck met 46 van de 88 en De Beau fort (Amsterdam) met 47 van de 85 stemmen. Daarna werd overgegaan tot het trekken der afdeelingen. Tot afdeelingsvoorzitters werden gekozen de heeren "Viruly Verbrugge, Tak van Poortvliet, De Beaufort (Amsterdam), Mees en Van Delden. De Kamer is daarna gescheiden tot a s. Dinsdag halftwee. SCHIEDAM, 18 Mei 1894. - Dit jaar kunnen 4 studenten in de genees kunde aan een der Nederlandsclie universitei ten worden aangenomen om voor rekening van het departement van marine te worden opgeleid tot officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht, onder genot van eene sub sidie van f7000, overeenkomstig de bepalingen van het kon. besluit van 6 Mei -1886 en ge wijzigd by kon. besluit van '12 April 1889. Belanghebbenden kunnen zich, onder over legging van de stukken, in dat besluit ge noemd, bij gezegeld request wenden tot den minister van marine. Het reglement voor de opleiding is ver krijgbaar bij het departement van marine te 's-Gravenhage. n zijn jaarverslag schrijft de president van de Nederlandsclie Bank, mr. N. P. van den Berg, het volgende omtrent de valsche bank biljetten »In de laatste maanden van het boekjaar deed zich een geval voor van namaak van bankbiljetten, dat evenals bij vroegere voor vallen van dien aard, den falsarissen weder weinig voordeel bracht, want dank zij den doeltreffenden en krachtigen bemoeiingen van f 1.85. '2.50. - 0.10. 0 3T Eïïï A V B OTEKSTKAAT, ES 2 Auvcrtentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Cuuiant. f 1.10. Iedeie gewone regel meer. - 0.10, Orifmaai. gephnlst wnuU tegen TWEEMAAt berekend. politie en justitie, werd zoogoed als onmid dellijk na .Ie eeisSe poging lot uitgifte van het valsche papier de hand gelogd, met alleen op schier de gelieele bende, die zich onderling vereenigd had om de zaak te exploited en, maar ook op nagenoeg den geheelen voorraad nagemaakte biljetten Slechts een zeer gering aantal er van kan in omloop zijn gebracht en, voor zoover dit het geval is geweest, zijn zij voor liet meerendeel weder door de politie in beslag genomen. »Het gebeui de heeft opnieuw geleerd, dat in den voor de door ons uitgegeven biljetten gebezigden plaatdruk een waarborg is gelegen, die aan de langs zuiver lithographischen weg verkregen biljetten van sommige buitenland- sche commissiebanken ontbreekt". De Nederlandsclie bond voor ziekenver pleging zal Dinsdag 29 Mei a.s zijne tweede algemeene vergadering houden ia het hotel ïDumlust" te Zandpooit, tot het uitbrengen van jaarverslag en het bespreken van eenige wijzigingen in liet besluit der le vergadering betreffende de erkenning van uitgereikte diploma's aan vei plegers en verpleegsters. Terwijl algemeen geklaagd wordt dat de duinen aan het strand te Scheveningen in de laatste jaren sterk zijn afgenomen, vooral vlak voor het dorp, mag liet zeker als een bijzon dei heid beschouwd worden, dat ten noorden van het Oranje-Hötel aan de strandzijde over vele meters een nieuw duin zich vormt; in den tijd van anderhalf jaar lieoft liet zand zich daar tot circa twee ureters hoogte opgehoopt, ztnider dat de natuur door kunstmiddelen is te gemoet gekomen Te Iü impen a'd IJsei heeft zich een tweede geval van pokken vooigedaan, thans bij een 41-jarig weikman. De woning wordt onafge broken bewaakt, en van gemeentewege woult de zieke door een vei pleegster uit Rotterdam veizorgd. De Nederlandsclie pensioen-vereeniging voor werklieden zal hare algemeene vergade ring houden te Amsterdam, in het Nutsge- bouwop Zaterdag 26 Mei 1894des namiddags ten een ure. O. a. zullen behandeld wordeneen voorstel van het hoofdbestuur, tot het verhoogen van het subsidie over 1894 tot f1000 aan het bestuur van het werkliedenfonds, en een voorstel van de afdeeling Amsterdam om de wenschelijkheid uit te spreken, dat het hoofd bestuur zicli wende tot de besturen van gemeentenwelke een werklieden-pensioen- verzekeriug hebben, inet het verzoek dat voor hen, die reeds verzeker d zijn bij hetAlgemeen Nederlandseh "Werkliedenfouds", eene uit zondering worde gemaakt op den regel tot ver plichte bijdrage aan het pensioenfonds dei- gemeente. Als men in Duitschland voortaan verder reizen wil dan het plaatsbiljet vermeldt, en men heeft geen tijd om een nieuw spoorweg kaartje te nemen aan het station, waar men anders moest uitstappen, dan heeft men dit slechts mede te deelen aan den conducteur, en men kan verder reizen, zonder daarvoor beboet te worden en tegen gewoon tarief. j Deze vrijgevige bepaling is voor het rei- zend publiek natuurlijk van groot belang. In het Sterrebosch te Groningen werden telken jare de nachtegalen, zoodra zij zich lieten hooren, gevangen. Thans worden deze vogels zorgvuldig door de politie beschermd. Eiken ochtend te 4 uur wordt het bosch door agenten bewaakt, zoodat deze even nuttige als lieve vogels ongestoord kunnen slaan, nestelen en broeden. Op onderscheidene land goederen laat men de nachtegalen slechts vangen om ze onmiddellijk de vrijheid te her geven. Een op deze wijze losgelaten nachte gaai laat zich nimmer weder vangen. Zekere P. A. v. D., stoker te Amsterdam, is ie IJmuiden van een der zeehoofden, waar op hij zat te vissollen, in zee gevallen en verdronken. De man was 44 jaar en laat eene vrouw met vier jonge kinderen na. De maskerade der Groningsche studenten ter gelegenheid van het lustrumfeest waar toe aanvankelijk werd voorgesteld een optocht, waarin piins Maurils als hoofdpersoon zou oplieden, hetgeen niet tot uitvoering kon komen, omdat geen der heeren zich bereid verklaaide als stadhouder te fungeeren belooft thans nog groolscher te worden door eene voorstelling van het bloeitijdperk van Groningen na 1594. Daartoe zullen niet alleen de studenten medewerken, doch ook onder scheidene vereenigingen. Vooral zal ue bloei van den handel en liet gildewezen veitegenwoordigd worden. Vele corporation zijn tot medewerkinguitgenoodigd, en van verschillende kanten is het verzoek gunstig ontvangen. Te Leeuwarden is een vergadering gehou den van brievengaarders, waarin besloten werd tot oprichting van een »Nederl. Bond van Brievengaarders", welke wars van alle socialistische neigingeu, zich ten doel stelt lotsverbetering en verheffing van het ambt van brievengaarder. Tot bestuursleden werden benoemd de heerenJ. Santema, te Oldeboorn, voorzit ter; D. Hollenga, te Sexbierum O. van der Laan, te Minnertsga, penningmeester; H. van der Veen, te Metslawier, secretaris, en J. Hildering, te St.-Jacobi-Parochie. Teneinde krachtig en niet vrucht te kun nen werken, zal de bond alle brievengaar ders in Nederland uitnoodigen tot het lid maatschap toe te treden. Den 2n Pinksterdag zijn op het Hofveld bij Apeldoorn bijeengekomenhet hoofdbe stuur van den »Oranjebond van Orde", de directeur der stichting, de heer Bruijn van Rozenburg, en tal van belangstellenden. Door verschillende sprekers werd aan hen, die het welslagen dezer onderneming, die zoovelen uit den minder gegoeden stand tot zegen kan zijn, hadden mogelijk gemaakt in gloedvolle woorden dank gebracht, waarbij H. M. de Koningin, die in dezen was voorge gaan, natuurlijk voorafging. Ten slotte weid de Nederlandsehe vlag geheschen en werden alle aanwezigen uitgenoodigd een rondgang te doen en de woningen te bezichtigen. Ten huize van een bewoner van het Wil- helminapark te Apeldoorn is een treurig familiedrama afgespeeld. De middaglessen van de hoogere burger school waren reeds begonnen, toen twee jon gelui, vrienden van den zoon van bovenbe doelden heer, zich bij den directeur aanmeld den, aangezien 5 minuten na den aanvang der lessen geen toegang meer wordt verleend. Geheel onthutst deelden de jongelui den di recteur de oorzaak van hun late komst mede. De vader van hun vriend had plotseling een aanval van razende krankzinnigheid gekregen, zijne vrouw op gruwelijke wijze mishandeld en had zich daarna in blinde woede gewor pen op al wat hem onder de hand kwam. Spiegels, vazen, glaswerk en eindelijk ook de ruiten sloeg hij kort en klein. Ten slotte greep hij zijn zoon aan en zou dien in zijn ongelukkige verbijstering wellicht hebben vermoord, indien niet de beide vrienden waren toegeschoten om hem te ontzetten. Echter bracht hij den jongeling eene ernstige wond aan het hoofd toe. De beklagenswaardige oorzaak van al deze ellende is door de politie in bewaring geno men. Men verzekert dat hij reeds twee malen een aanval van krankzinnigheid had. Ieder kan zich voorstellen, hoe Apeldoorn in rep en roer is gebracht. Elkeen is onder den indruk van het gebeurde. {Bil.) Tegen zes ingezetenen van Zutfen, die met hunne paarden moesten verschijnen voor de militaire commissie tot keuring van paarden voor den rijksdienst in tijd van mobilisatie, doch die daaraan niet hebben voldaan, is proces-verbaal opgemaakt. In het Maandblad tegen vervalschingen deelt de heer "Van Hamel Roos het volgende mede omtrent Odol, een nieuwe bederfwerende stof. Wij hadden gelegenheid een nieuwe, als tandmiddel in den handel gebrachte stof, odol genaamd, aan een nauwkeurig onder zoek te onderwerpen.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5