A°. 1894. Zondag 20 en Maandag 21 Mei. N° 8534. Eerste Blad. Achtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: ODÉ. Biinionlaiidsclic JBerichten. abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. i B B BB AH* BOIKBITBAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Schiedam, 19 Mei 1894. Sedert Woensdag heeft onze wetgevende macht haar arbeid aangevangen. Wat te verwachten was, is gebeurd. Met een zeldzaam groot aantal stemmen is de heer Gleichman tot eersten candidaat voor het voorzitterschap der Tweede Kamer aangewezen, een zeker welverdiende waardeering van de voortreffe lijke leiding van den heer Gleichman. In afwachting van de dingen, dia komen zullen, hebben de politieke mannen en heeft de pers gelegenheid na te denken en te redeneeren over liet programma, dat door de ministers in de openingszitting van j.l. Woensdag werd ontvouwd. Het oordeel der pers is-over het algemeen gunstig; de redevoering van den hear Roëll is dan ook een sober, maar zaak rijk stuk. Natuurlijk, dat een der eerste nummers op het programma de kiesrecht hervorming is. Al aanstonds mocht de natie vernemen, dat het plan dezer regeering is, het vraagstuk in zijn geheel op te lossen, en dus tot het kiezen voor gemeentelijke bestu ren uit te breiden. Het komt ons voor, dat de meer vooruitstrevenden, de radicalen, met dit laatste nooit zoo bijster ingenomen zijn geweest. 'tZou dus wel eens kunnen blijken, dat deze regeering met de koe bij de horens te vatten, zooals zij beeft aangekondigd, een zeer verstandige daad verricht. Verstandig mag ook zeker genoemd worden, dat de regeering zieli voorstelt, de wet op de personeele belasting te herzien; boe spoediger die herziening tot stand komt, hoe eer voldaan wordt aan een eisch van billijkheid tegen over een groot gedeelte van den burgerstand, niet het minst dien der ambtenaren, die eerst daags bun aanslag in de bedrijfsbelasting zullen tehuis krijgen, en te gelijk een onver anderd biljet, wat de personeele belasting betreft. Er is het afgetreden Kabinet geen grief van te maken, dat deze beide ontwerpen, waarvan liet tweede een noodzakelijk gevolg van het eerste uitmaakt, niet van de baan zijn. Het kiesrecht, en nog eenmaal liet kiesrecht, dat was alles, wat men in den laatsten tijd hoorde. Maar de bezadigde burger, die gaarne op zijn tijd belasting betaalt, heeft zeker menigmaal bij dat geroep om kiesrechther vorming gedacht aan die andere ontwerpen, welke op de financiën betrekking hebben. We hopen dan nu ook, dat de heer Sprenger van Eyk evengoed organisateur blijke te zijn, als hij criticus is gebleken, en dat hij, terwijl zijn collega Van Houten de regeling van het kiesrecht voorbereidt, met dezen laatste zal -wedijveren in het tot stand brengen van een betere verdeeling der lasten, dan tot heden het geval is. Het goed gezinde deel der natie zal zich zeker hartelijk verheugen, wanneer het blijkt, dat onze volksvertegenwoordiging in haar tegenwoordige samenstelling een breede op vatting van haar taak heeft, en dat geen kleingeestige naijver noch debat noch stem ming zal beheerschen. Dat zij zoo! Even over onze zuidelijke grenzen is het feesthet feest van den arbeid maar dit te vieren op een wijze, als waarvan onze Vlaam- sche broeders de kunst verstaan, is met ieder volk gegeven. De tentoonstelling te Chicago was echt Amerikaansch wat men er aan toe voegde was reusachtig wat men te Antwer pen tot opluistering doet, is artistiek. We bedoelen in de eerste plaats liet denkbeeld, Oud-Antwerpen te doen herleven. De oude stad, zooals ze zich moet voorgedaan hebben met haar poorten, haar markt, haar winkel huizen, haar taveernen, haar kleederdrachten, haar vermaken De aantrekkelijkheid van deze uiting van den kunstenaarsgeest onzer na buren is dan ook buitengewoon groot. Op de afgeloopen Pinksterdagen werd de oude stad door circa vijftig duizend personen bezocht. Eigenaardig is het, dat men begrepen heeft het verblijf in deze metropolis uit liet ver- ledene, aan zekere grenzeu te onderwer pen. Te tien uur des avonds wordt de taptoe geblazen en getrommeldhellebaniiers en fakkeldragers maken hun omgang, om den volke kond te doen, dat het tijd is voor ieder zich naar zijn woning te begeven, en dan begeeft de menigte, dia reeds op de hoogte is van de oude liedekens dier dagen, zich zingende naar huis. Koning Lodewijk heeft reeds zijn tweede bezoek aan Oud-Antwerpen gebiacbt. Men heeft er hem een lunch aangeboden, waarvan de spijskaart geen enkele vreemden naam be vatte. Men kan er uit zien, dat de Neder lander en de Vlaming van den ouden tijd niet onbekend waren met de geneuchten van een goede tafel. Immers men vergastte den vorst op vette leverpastey, op glieroockte ossenharst-hapjes, fheyne ham-hapjes, glie roockte tonghe, gheroosthe rundvleesgh, kip pen met roomsouse, alles besproeit met Por- tugiesche ende Spaensgche weynen, alsook Fransche root-weyne, zooals Boergoensche ende Schnymweynen. De vorst moet vol be wondering zijn geweest over alles, wat hij te aanschouwen kreeg, en heeft zijn voornemen uitgedrukt, meermalen terug te komen. Wat wij hopen is, dat menigeen uit ons vadeilaml zich genoopt zal voelen, een uitstap naar de fiere Scheldestad te maken, natuur* lijk met het doel kennis te maken met de beste voortbrengselen op het gebied van nijverheid en kunst, met het merkwaardige op het gebied van land- en volkenkunde, maar tevens om met eigen oogen gade te slaan, hoe een kunstlievend volk het nuttige mot het aangename weet te verbinden. Wat hebben we in de laatste dagen weer veel gehoord over onze kermissen, waarvan seleit een halve eeuw onophoudelijk en met klem is vooispeld, dat ze haar eigen dood dood wel zullen sterven, maar wier jaarlijk- •sclie terugkeer nog In het minst niet van doodsstrijd getuigt. Wat we wilden zeggen, is ditzou er toch uit hetgeen thans te Antwerpen met zooveel talent is tot stand gebracht, voor ons Noord- Nederlanders niet wat te leeren zijn, niet iets om na te volgen. Hier zitten onze ge meenteraden te debatteeren over de quaestie, of men om drie uur of om vier in den nacht de kermisfeestelijkheden zal sluiten; nu, het zijn er dan ook feestelijkheden naar. Waar is de man, die aan volksfeesten eens een richting weet te geven, dat ieder, ook de meest bedaarde natuur, er zijn zegel aan rechten kan? Gaan we naar Antwerpen, be- studeeren we wat daar gedaan is, en trachten we dan aanvankelijk in het klein te doen, wat daar in het groot wordt gegeven een aan schouwelijke voorstelling van het verleden, ver- eenigd met alles wat deri geest kan ontspannen. Leeren we er ware volksfeesten organiseeren, en we gelooven, onze dikwijls afschuwelijke kermistooneelen zullen binnen een niet al te lang tijdsverloop tot het verleden gaan belmo ren. Moge Noord-Nederland dit van Zuid- Nederland leeren 1 SCHIEDAM, 10 Mei 1804. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag den 22n Mei '1894, na middags te ly4 uur. Onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Benoemen van een lid in de commissie van vooi lichting in zake de inkomstenbe lasting. Beraadslagen over: 3. De ontwerp-besluiten tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven der gem. begrootiugen voor 1893 en 1894. 4 De adressen van J. W ijzen broek en Jobs. J Zoetmulder om ontheffing van hunnen aanslag in de inkomstenbelasting, dienst 1893/4. 5 De missive van de Gedeputeerde Staten houdende bemerkingen op de bouwverorde ning met het daarop ingekomen rapport der commissie voor de pl. strafverordeningen 5. Het voorstel van het raadslid, den heer Elzevier Dom, met betrekking tot de jaar wedde van den vvaagineester en liet praead- vies daarop van bui gem. en wethouders. 7. Het adres van de firma tl. J. Planten Co. om continuatie van huur van gemeente grond en het voorstel te dier zake van burgem. en wethouders. 8. Bespreking van de toe te kennen jaar wedde aan, en te stellen borgtocht door den te benoemen gemeente-ontvanger. En verdere voorstellen en mededeelingen. De le en 2e klassen der zangschool van de vereeniging sPaulus" voerden eergister en gisteravond een tweetal zangspelen uit, n.t. ïJoriiide en Joiingel" en «Blauwbaard",, bij welke beide gelegenheden veel belang stelling getoond werd. Evenals bij vorige dergelijke uitvoeringen, was ook ditmaal geen moeite gespaard; het alleraardigst toonee! en de nette kostumes werkten aanmei kelijk mede tot liet gewerischte succes. Ook wat liet zingen betreft kan men tevreden zijn vooral de koren maakten een goeden indiuk en bleken behoorlijk ingestudeerd., Waren de solo's niet geheel voor kinderstemmen be rekend, toch werden enkele moeilijkheden overwonnen, terwijl onzuivere maten den tweeden avond verbeterd werden, waarschijn lijk omdat de solisten toen beter gedisponeerd waren. Heeft liet bestuur alle reden tot tevreden heid over bet werk der leerlingen, het wel slagen dezer uitvoering is in de eerste plaats te danken aan den voorbeeldigen ijver en kalmte van den directeur, den heer J. van Rhijn Gz., en van de bekwame pianiste, mej. Feltzer W erner. De voorzitter, de heer J. de Goederen Wz., allen medewerkers en werksters tot deze uit voering zijn dank betuigende, wekte de ouders der leerlingen op, de zangschool steeds tal rijker te bevolken, opdat later in eerie andere localiteit betere werken kunnen worden on dernomen. Naar wij vernemen zal de hypnotische séance door den hypnotiseur Charles Wolton aangekondigd, niet plaats hebben omdat de daarvoor noodige vergunning niet is verkregen. Het café Amicnia" aan de Hoogstraat alhier heeft uit- en inwendig eene geheele ver andering ondergaan, die tevens eene belang rijke verbetering mag genoemd worden en getuigt van den goeden smaak van den archi tect. Het café. dat uitwendig eene verfraai ing van de straat kan geacht worden, is tevens inwendig door den kastelein daarmede in overeenstemming gebracht. Om liet den bezoekers aangenaam en gezellig te maken, heeft iiij het naar de eischen des tijds doen inrichten. H, M. de Regentes heeft aan de heeren dr. Laurillard en S. M. Goudsmit te Amster dam f 50 doen toekomen ten behoeve van het vijftal ongelukkige kinderen. H.M. heeft toegezegd, dat deze gift voorloopig jaarlijks herhaald zal worden. De mi nister van bu i ten landsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Egypte het invoerrecht op bladtabak zonder steel of zonder middelnerf, alsmede op gesneden en gepeiste tabak, op snuif en op eigaretten verhoogd is van 2(3 tot 25 piasters per kilo gram. (Stct.) Aan de leden van de Tweede Kamer is thans toegezonden het verslag der staatscom missie betreffende de dioogmakirig van de Zuiderzee. Wij kunnen ten stelligste mededeelen dat van bet in sommige bladen aan buitewland- sche couranten ontleend bericht, als zou keizer Wilhelm zich voorstellen in Juni een bezoek te brengen aan ons Hof, hier te lande niets hoegenaamd bekend is en het buiten twijfel onjuist moet zijn.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1