Terkiezingeii. Letteren, Kunst en Wetenschap, Gemengde Berichten. Het klinkt ook ten eenenmale onwaar schijnlijk, duar HH. MM. reeds den 3 In dezer naar het buitenland vertrekken en eerst omstreeks half Juli op het koninklijk lustslot Soestdijk terugkeeren. Wij hebben overigens allen grond otn met de meeste stelligheid te melden, dat, behou dens zeer onvoorziene omstandigheden, in het vastgestelde reisplan van HIJ. MM. geen wijziging zal worden gebracht. (D.) Tegenover de mededeeling van het Dagblad van Z-H. zegt De Amsterdammer de juist heid te blijven aannemen van het bericht van het Haagsche correspondentie-bureel, dat H. M. de Regentes den afgetreden ministers heeft doen weten, hen niet in afscheids-audientie te kunnen ontvangen. Uit een vroegere mededeeling toch van Ilr. Ms. particulieren secretaris is de redactie gebleken, dat alle hofberichten, door het cor respondentie-bureel aan de bladen verstrekt, officieele mededeelingen zijn. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen in de volgende week in de Tweede Kamer af te doen de weinig omvangrijke ontwerpen, welke thans aanhangig zijn en spoed ver- erichen. Aangezien er geene andere werkzaamheden aan de orde zijn. zou de Kamer aan het einde van de volgende week tot de helft of het laatst van Juni uiteengaan, teneinde alsdan Rij de hervatting van haie werkzaamheden de leden toe te laten, bij de aanvullingsverkiezin- gen benoemd. (2V. Ii. Ct.) Gisteren waren alle Kamerleden, die hun instemming met het anti-revolutionnair pro gram hetzij vroeger hetzij thans te kennen hadden gegeven, opgeroepen om zich te con- stitueeren als anti-revelutiannaire club, of orn althans te beraadslagen over de wenschelijk- heid om tot zoodanige constitutie over te gaan. Opgeroepen zijn de heeren Van Alphen, Van Bylandt, Van Dedem, 't Hooft, Kuyper, Lucaase, De Savornin Lohman, .E. Mackav, Th. Mackay. Smet en Van Limburg Siirum. Tot dusver hebben aan die uitrioodiging alleen gevolg gegeven de heeren Van Bylandt, Van Dedem, Lobman, JE. Mackay, Th. Mackay en Van Limburg Siirum. Deze heeren hebben besloten zich wederom als anti-revolutiennaire club te constitueeren en kozen tot voorzitter der club den heer Lohman en tot haren secretaris den heer Th. Mackay. {De Nederlander.) De toelichting op de uWet ter belasting van bed rij b- en andere inkomsten", door mr, J. C. Sprenger van Eyk, is thaus bij den uitgever Marlinus NijhoiT te 's-Gravenhage, verschenen. Dat de minister, die voor de goede uitvoe ring verantwoordelijk is, zelf als privaat per soon de toelichting geeft, kom zeker zelden voor en is ook nu slechts het gevolg van bijzondere, niet voorziene omstandigheden. Voor hen die zie!) naar de wet moeten ge dragen, is liet echter van belang, dat zij deze wetsdaiding kunnen volgen. De minister van financiën zal wel vrede hebben met de advie zen van den beer Sprenger van Evk op liet terrein der belastingen. Ar.-thCt.) De geneeskundige raad van Zuid-Holland vergaderde gisteren te 's-Gravenhage, onder leiding van den heer J. Menno Uuizinga. Het rechtsgeleerd lid mr. Boot heeft ge adviseerd, dat een vei klaring van inenting zonder succes geacht moet worden van nul en ge ener waarde te zijn. De raad zal zich nader met dit punt bezighouden in verband met de wenvcbelijkheid om aan te dringen op wijziging van het model, opdat liet meer in j overeenstemming worde gebracht met de 1 woorden van de wet en deeischen der practijk. In het afgeloopen jaar hield het genees- kundig staatstoezicht zich vooral bezig met de pokken-epidemie. In het eerste kwartaal van dit jaar was het aantal ziektegevallen j gestegen tot 1004 met 233 sterfgevallen. Er j wordt veel gevaccineerd, maar de opgaven zijn j niet geheel vertrouwbaar; maar er wordt nog niet genoeg gerevaecineerd en meei endeels i worden de resultaten vervalscht door de per- sonen, die zich daaraan hebben onderworpen, i In de laatste dagen zijn de gevallen van pokken meer toegenomen. In zake iie pokkeri-epidemie, bleek uil ge geven inlichtingen, dat de leiddraad voor ontsmetting in vele gevallen met goed ge- j volg is toegepast, maar dat er dikwijls be- hoefte bestaat aan meerdere hulp van hos- I pltaalsold.uen. Maar waar het militair per- j soneei optreedt, zijn de tact en ijver van het j personeel te roemen. j Eene spoedige herziening van de wetten, die op de staatzorg voor volksgezondheid betrek king hebben, wordt zeer wenschelijk geacht. De voorzitter meende te mogen verwach ten, dat spoedig voorstellen in dien zin zullen worden ingediend. In de vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op Woensdag is besloten lo. het hoofdbestuur op te dragen, door een of meer der zake kundige personen te doen bewerken een samenvattend geschrift over den tegenwoordigen stand van liet woningvraag stuk en in het bijzonder over de middelen ter verbetering der woningtoestanden 2o. dit geschrift gratis te verstrekken aan departementen en tegen een matigen prijs algemeen verkrijgbaar te stellen 3o. ter bestrijding van de kosten ter be schikking van het hoofdbestuur te stellen een bedrag van ten hoogste f 6ü0. Een voorstel om de uitgave van het jaar boekje te staken, is verworpen. i Besloten werd eene som van f3000 be schikbaar te stellen om de organisatie te bevorderen van lijdelijke cursussen in koken en andere huishoudelijke bezighedentrn ondetricht van huisvrouwen en toekomstige huisvrouwen uit de kleine burgerij. In den loop van Juni of Juli e.k. zal te Rotterdam gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw. Zij die tot die examens wenschen te worden toegelaten, moe ten zich vóór I Juni e.k. schriftelijk aanmelden bij den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezichtvoor de provineie Zuid-Holland den heer J. Menno Huizinga, te 's-Gravenhage. Naar aanleiding van liet bericht dat door prof. dr. Mulder protest is aangeteekend tegen het te Haarlem geldig verklaren van briefjes, waarop de naam van den candidaat was v a s t g e h e c li tdeelt men ons mede, dat in 1875 bij kon. besl. uitspraak is gedaan in een zelfde zaak. Toen werd bij K. B. van 13 December een aldus ingevuld stembiljet geldig verklaard, omdat art. 61 der kieswet niet bepaalt, dat briefjes, anders dan door hand schrift ingevuld, van onwaarde zouden zijn. In verband hiermede, werd verder beslist, dat art. 39 ook niet kan geacht worden in dien zin ^schriftelijke invulling" voor te schrijven, dat daardoor die met drukletters zou uitgesloten zijn. De heer Van 't Lindenhout, directeur der weesinrichting te Neerbosch, schrijft: Het ziekenhuis zal spoedig geheel voltooid zijn. Deze week is het werk voor de tim merlieden en metselaars afgeloopen. Nog is in een klein gedeelte de schilder bezig. Allen, die (iet bezichtigden, vooral ook deskundigen, roemen zeer de inrichting, de ruimte der localiteiten, de ventilatie der kamers, zalen en gangen enz. Nu het gebouw gereed is, voldoet het nog meer dan bij den aanbouw door ons verwacht werd. Wij meenen zonder overdrijving te kunnen zeggen, dat in geheel Emopa, geen inrichting gevonden wordt, waar kinderen worden opgevoed, die zich in liet bezit vau zulk een ziekenhuis, als vrij thans bezitten, kan verblijden. Een viertal heeren in de provincie Gronin gen (penningmeester de beer dr. L. A. Biihler te Ten boer), zich noemende »de linancieele commissie", hebben naar aanleiding van de redevoeringen van den heer Van Deth be sloten hem iri staat te stellen eene vervol ging in te stellen tegen den heer Van 't Lindenhout De lieer Van Deth had verklaard f 2000 a f 3000 daarvoor noodig te hebben. De bovengenoemde heeren hebben echter eenige zekerheid willen hebben vooral ook omdat van liet publiek bijdragen zijn gevraagd en met den beer Van Deth eeu contract gesloten, waarin deze zich, verbindt, met behulp van de genoemde som"' binnen den tijd van 5 wekeri na ontvangst van het totale bedrag, »den weesvader Van 't Lindenhout in hechtenis te doen nemen". Tevens bezitten zij in dit contract den waar- t borg, dat de heer Van Deth de genoemde som voor geen huishoudelijke belangen zal besteden, maai- louter en geheel tot inhech tenisneming van den weesvader Van 't Lin denhout, en dat hij bereid is volle verant woording te doen van de '.ot dit doel uitgegeven sommen. Donderdagochtend is in eene sloot bjj de Van-Stolkstraat, gemeente Hillegersberg, het lijk gevonden eerier 35- a 40-jarige vrouw, ge kleed in zwart tricot, zwarten rok en stoffen schoenen; andere kleedingstukken werden niet op het lijk gevonden. Men vermoedt dat het het lijk is eener bedelares, die in eene der slaapsteden te Rotterdam thuis behoorde. Bij het vinden van het lijk meende men nog eenig teeken van leven te bespeuren, doch weldra bleek dat alle leven geweken was. Dat de vrouw een gewehldadigen dood moet gestorven zijn, maakt men op uit de op het lijk geconstateerde verwondingen. Op den rechterschedel bevond zich een zware gapende wond, terwijl de linkerwang blauw was en sterk opgezet. In het gras aan den Bergweg nabij het lijk lag een plas bloed, terwijl daarbij een lat werd gevonden, die door deu gemeente-veldwachter in beslag is genomen. Twee personen zijn, naar men verneemt, te Hillegersberg in verzekerde bewaring ge nomen, als verdacht den moord gepleegd te hebben. Volgens de geruchten, betreflende deze zaak in ornloop, zou wraak de drijfveer zijn ge weest van den moord. (N. B. Ct.) Te Maassluis is gisternacht K. de Jong, matioos van liet baggerschip Leiden, in de haven verdronken. De verdronkene was ongehuwd. Zijn lijk is gistermiddag opgehaald, Misbruik van sterken drank wordt als de oorzaak genoemd. Het dividend der visscherij Onderneming" te Pernis bedraagt over het afgeloopen boek jaar 12 pCt. Te Scheveningen is Woensdag de vijftien jarige zoon van den directeur van tiet café- restauiant »Seiripost" van een der koepels van het gebouw gevallen, waarop hy geklom men was. Deeriijk verwond is hij naar het ziekenhuis te 's-Gravenhage overgebracht. Te Scheveningen is Donderdagavond eene boot, welke gebruikt wordt voor kustopne- ming, nabij het kanaal der waterverversching in de branding omgeslagen. Van twee man nen, die er in zaten, heeft de een zich door zwemmen geredde andere is omgekomen. Zijn lijk is nog niet gevonden waarschijnlijk is het noordwaarts afgedreven. De commissaris van politie te Groningen waarschuwt dat men op zijne hoede zij by het aanknoopen van handelsbetrekkingen met G. Remkes, thans handelende onder den naam van zijne huisvrouw mej. C. Niehoff, in gra nen, Gedempte Zuiderdiep t« Groningen. Nadere bijzonderheden betreflende het treu rig ongeval dat Donderdagmiddag te Winters wijk plaats had, maken dit nóg tragischer. De jongste kinderen, 10 en 12 jaar oud, verkeerden in gevaar te verdrinken. Toen de oudste, dit bemerkend, hun te hulp wilde komen, verdronk hij met zijne broertjes. Deze laatste was 17 jaar en gedeeltelijk de kost winner van het gezin. Ook de volgende droeg reeds daartoe bij. Iedereen is diep begaan met het leed der oppassende, maar behoef tige ouders. De zaak van de verdwenen vrouwen is nog lang niet vergetennog altijd loopen ge ruchten over het vinden van een of meer vrouvvenhjken. Het jongste gerucht spreekt nu van liet vinden van een lijk, op liet terrein van de renbaan bij Arnhem. Men leest in de N. Bred. Courant Een onzer stadgenooten, te Würishofen onder behandeling van mgr. Kneipp, deelt ons mede dat daar pl. m. 200 patiënten zijn uit alle deeien der wereld, en de genezingen inderdaad veel en merkwaardig zijn. Een achttal medici uit Finland als uit Canada, uit ons land dr. Oudsehans zijn te Würishofen, om Yan nabij kennis te ma ken met het systeem. Bij eene gehouden huiszoeking in de wo ning van den postbode te Bakel (bij Helmond), is een groot aantal voor het binnen- en buitenland bestemde brieven in beslag geno- men. Bovendien bekende hij nog een aantal brieven te hebben verbrand. Deze ontdekkin gen gaven de justitie aanleiding den ontrou wen postbode onmiddellijk in arrest te doen nemen wegens vermoeden van verduistering. Een echtpaar nabij Stevensweert is in 27 maanden t'ijds met de geboorte van 9 kinde ren gezegendeerst een drieling, toen een tweeling en eindelijk nog een vierling. Geen der kindertjes bleef in leven. Baarn. De groothertogin van Salcsen- Weimar is gisteravond 'a 8.20 alhier aange komen. H. IC. H. werd door de Koningin- Regentes afgehaald en verwelkomd en door den burgemeester begroet, waarna de koriiuk- lijke personen met gevolg naar Soestdijk ver trokken. Het U. D. meldt thans met zekerheid, dat de heer Roëll zich niet herkiesbaar wenscht te stellen te Utrecht, omdat Z.Ex. de ver- eeniging van ministersambt en Kamerlidmaat schap om meer dan eene reden voor zich niet wenscht. De kiesvereeniging »Bijbe!, Nederland en Oranje" te Scheveningen heeft met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de herstem ming den heer J. M. Pijnacker Hordijk. De ii Vrijzinnige Kiesvereeniging" te Ouds hoorn heeft besloten voor de herstemming tusschen de heeren mr. Reekers en Donner geen candidaat te stellen. Ingezonden medcdecllngen, betreffende zaken van particulier handels- en nijverheidsbelang. aO Cents per r e ff e l. Als het toch door duizenden be vestigd wordt, als de beroemdste profes soren en een zeer groot aantal praktizeerende geneesheeren zich op vleiende wijze uitlaten over een piaeparaat als de echte Zwitsersche Pillen van den Apotheker Richard Brandt, dan is het toch aan geen twijfel meer onder hevig, of dit middel al of uiet een waarljjk aanbevelenswaardig huis- en geneesmiddel is. Alleen aan hare voortreffelijke uitwerking hebben de Zwitsersche Pillen hare heden- daagsche groote verspreiding te danken, verre te boven gaande al wat vroegere middelen ooit bereikt hebben. De echte Zwitsersche Pillen van den Apotheker Richard Brandt met het witte kruis op het roode veld, zjjn alleen in doosjes a 70 Cents in de Apotheken verkrijgbaar. Hoofddepot: F. E. VAN SANTEN KOLFF te Rotterdam. In een van innige vereeting getuigende bio- graphie schetst de heer Ju. de Vries in Eigen Haard het leven en den arbeid van den heer A. C Kiusernan, die onder meer ook de mede oprichter was van dit nationale tijdschrift. Een welgelijkend portret van den te vroeg ontslapene is er bijgevoegd. Op het kerkhof sZorgvlied" te Amsterdam werd Zaterdag j.i. onthuld het gederikteeken op het graf van wijlen dr. Allebé. Het is een een voudige zuil, van Zweedsch graniet, met een bas-relief in brons, de beeltenis van de overledene voorstellende en met oen opschrilt, gewijd aan den »baanbreker voor de lichamelijke opvoeding in Nederland". De onthulling had plaats in tegenwoordigheid van vele vrienden van den overledene prof. Jitta sprak een redevoering uit. Volgens den Belgischen weerprofeet majoor Waelput zal het mooie weer van thans een achltai dagen duren liet einde van Mei zal ons regen brengen, even/,no het begin van Juni. Vóór 15 Juni zal het weer zich herstellen de laatste twee weken dier maand afwisselend, mooi en niet mooi. Wat Juli betreft, met den vierden zal een tijdperk van betrekkelijke droogte intraden en deze maand zal zeer warm zijn. In Augustus veel waimte. Omtrent den tien den groote droogte tegen den twintigsten wat vochtigheid. Weer 750 Russische joden zijn voor rekening van baron Hirseh te Odessa ingescheept naar do Argentijnsehe republiek. Ter gelegenheid van bet Russische Paascbfeest zijn in verscheiden plaatsen in het zuidoostelijk gedeelte des lands antisemietische ongeregeldheden bedreven, waarbij de tusschenkomst der troepen noodig was en een aantal personen het leven verloren. Te Ekateiinoslav, de eenige plaat* waaruit nadere bijzonderheden zijn vernomen, is den laatsten April een ernstig oproer uitge broken. Troepen werklieden deden een aanval op de joden, die mot tenten en stalletjes op de markt stonden, vernielden hun eigendom en wierpen de weerloozo slachtoffeis met steenen en alles wat hun voor de hand kwam. Spoedig verspreidde het oproer zich door de geheele stad de winkels derlsiaëiieten werden geplunderd en de eigenaars schandelijk mishandeld. In het bericht wordt niet vermeld, hoeveel monschett

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2