EEN LANGE STRIJD. A0. 18L4. Zondag 20 en Maandag 21 Mei. 3534. Tweede Blad. INSPECTIE DEE VERLOFGANGERS. KENNISGEVING. KENNISGEVING. Feuilleton. Achtenveertigste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. ODÉ. UITGEVER: J. Buitenlaudsclie lïerieh ten. s a f.!0 abonnementsprijs, per kwartaal 4 f 1.85. franco per post, door het geheele Rijk2,50. Afzenderüjke nomtners- 0.10. B V HE AU: BOTEKftTB A AT, E a Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.40. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam Gezien hel besluit van den heer Commissaris der Koningin in de piovincio Zuid-Holland van den '26sten April j.h, A. no. 1143 (2de afd.) pro», blad no. 28, brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de inspectie over de verlofgangers der militie te land, binnen deze gemeente zal plaats hebben op ZATERDAG 10 JUNI 1894, des morgens ten 10 ure, op het terrein achter den Doelen, aan de Noordvest dat op die iribpectie zullen moeten verschijnen de miliciens der lichtingen van 1888, 1889, 1890, 1891, 1892 en 1893, voor zooverre zij vóór den 1 sten April j.l. irr het genet van onbepaald verlof zijn gesteld, met uitzondering alleen van hen, die in de maand Juni e.k in werkelijken dienst moeten komen. En worden mitsdien opgeroepen al de hier boven vermelde, zich met onbepaald verlof binnen deze gemeente bevindende veilotgnngers, om op bovengemeldeii tijd on plaats te verschijnen. Strekkende voorts tot informatie a. dat de verlotgaugeis, volgens art. 140 der wet van den 19den Augustus 1861 staats blad no. 72). ter inspectie behooren te ver schijnen IN UNIFORM GEKLEED en voorzien van al de kleeding- en uitrustingstukken, hun bij het vei trek met vei lof medegegeven, van hunne zakboekjes en van hunne verlofpassen en b dat zij. volgens ait. 130 der genoemde wet, worden geacht onder de wapenen te zijn niet alleen gedurende den tijddien het boven bedoeld ondersoek duurtmaar in het alge meen wanneer zij in uniform sijn gekleed zoodat zij, die ongeregeldheden plegen of zich aan misdrijven schuldig maken bij het gaan naar de plaats voor het on ierzoek bestemd, gedurende het onderzoek en bij het naar huis keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het crimineel wetboek en het regle ment van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande, bij gemeld art. 130 toepasselijk ver klaard. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 19den Mei 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÈDE Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter kennis van de ingezetene', dat het 2de suppletoir kohier der plaatselijke «.irecte be lasting naar het inkomen voorden dienst 1893/4. den 8sten Mei j.l. door den gemeenteraad vastge steld en den 15den daaraanvolgende door heeren Gedeputee-le Slaten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikten in afschrift geduiende vijfmaanden, te rekenen van heden,' op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende vooits een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. En is Ineivan afkondiging geschied, waar het behoort, den 19den Mei 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd. VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÈDE BELGIE. De heer Beernaert heeft in de Kamer zitting van gisteren een uitvoerige redevoering gehouden, otn de aanvallen te beantwoorden, die ter zake van de evenredige vertegenwoor diging door zijn vroegere vrienden tegen hem waren gericht. Hoewel overtuigd dat dit rechtvaardigheidsbeginsel zal zegevieren, ver klaarde de ex-prernier, voor het oogenblik het voorstel-Feron, waarin de evenredige vertegenwoordiging weder opgenomen is, niet te ondersteunen, daar een debat in de gegeven omstandigheden toch vruchteloos moet zijn. Na den he_r Beernaert heeft nog de lieer Nyssens het beginsel der evenredige vertegen woordiging verdedigd tegen de besti ijding daarvan door de heeren Woeste en Helle- putte, terwijl nog een voorstander uit de rechterzijde, de heer Struye, verklaarde er thans tegen te zullen stemmen. Te Luik zijn op denzelfden tijd dat Muller geairesteerd werd, nog zes andere anaichis- ten in hechtenis genomen. Men gelooft dat de politie in deze personeu een goede vangst heeft gedaan. Muller heeft ook nog bekend, een der daders te zijn van den aanslag op de St.-Jacques- 1 :rk. Hij had toen, behalve den Russischen baron, twee andere personen bij zich. De bc.c der rue de la Pais werd door den baron te Maastricht vervaardigd en door hem naar Luik overgebiacht. De baron moet een 27- jarig mm zijn, van meer dan middelbare lengte, vrjj gezet, met blond haar en t os- blonden knevel hoog, eenigszins kaal voor hoofd, geelachtig bleek gelaat. Hij ging altijd zeer goed gekleed, en noemde zich, behalve Sternberg, somtijds Cyprien Filippovirzer. Hij is óf van Russische, of van Oostenrijksche nationaliteit. De baron moet Muller eerst hebben willen overhalen, zijn bom in liet café Canterbury neer te leggen. Men meent nu ook te weten, waar de anar chistische manifesten gedrukt zijn. Er moeten inderdaad bommen in gereedheid gehouden zijn voor nieuwe aanslagen. Tengevolge der onthullingen van den anar chist Muller zijn twee Luiksehe studenten, op wie sedert lang vermoedens rustten, in hechtenis genomen. De eene, Arnold genaamd, is de zoon van een gewezen wapenfabrikant; de andere, Leblanc, is student in de rechten. Beiden woonden geregeld de anarchistische bijeenkomsten bij en stonden ook in betrekking tot den s Russischen baron". Hun arrestatie heeft groot opzien gewekt in de stad, daar de familie dezer jongelieden zeer geacht is. Een der andere gearresteerden, Wettman, is gebleken medeplichtig te zijn aan den aan slag in de Rue de la Paix. Men gelooft dat in de laatste dagen om streeks 30 KG. dynamiet uit Holland in België binnengesmokkeld is. De Ilollandsche politie stelt te Luik een onderzoek in. Leblanc moet reeds ten deele zijn mede plichtigheid aan den/'ongsten aanslag bekend hebben. Twee socialisten zijn door de rechtbank vau Antwerpen wegens aansporing lot op roer veroordeeld resp tot 1 jaar en 6 maan den gevangenis. Het zijn Maitin Kockx, schrijnwerker en hoofdredacteur van het blad Be Opstandeling, en Matlnus Antonissen, broodrondbrenger, uitgever van hetzelfde blaS, dat herhaaldelijk aitikelen heeft bevat waarin de misdaden van Pallas, Ravacliol en Vaillant verheerlijkt, en de prolelai iërs tot navolging aangezet worden. F It A N K tt IJ K. Volgens TEclair zou te Rome reeds beslo ten zijn tot terugroeping van den nuntius in Frankrijk msgr. Ferrnta Ook de XIX Siccie bevat een dergelijk bericht. De Osservatort Jtomano, bet orgaan van het Vaticaan, zqjt van liet bekende rondschrijven »De overige Fransche dagbladen hebben dit rondschrijven niet overgenomen, en het r.oodige vooi behoud gemaaktwij voor ons gelooven dat men tot dit voorbehoud zeer gerechtigd is." i' 'f- 22. Hat geheim kon gemakkelijk worden opgelost ■door den btief te lezen, die open voor mij op tafel lag en die mij waarschijnlijk met geen ander doel werd gezonden. Maar wie had dit gedaan Wie kon weten dat ik belangstelde in Etheleen, en wie had 'tnoodig geoordeeld mij te doen weten, dat mijn streven vergeefsch zou zijn T Want ware dit niet 't geval geweest, dan zou de persoon, die den brief had gevonden, hem aan Etheleen hebben teruggezonden. De daad geschiedde misschien uit belangstelling, maar vernietigde intussehen a! mijn hoop. De verzoeking om den brief te lezen was groot. Het was niet meer dan natuurlijk, dat ;Ik, die Etheleen beminde, zou wensctien haar verleden, waarvan zij zelve niets meer wist, te kennen. Meer dan eens nam ik Hein op maar mocht ik een brief lezen, die niet voor mij was bestemd 7 Wat zon ik doen en hoe to handelen tegenover Etheleen, wier geheim ik nu kende. Haar den brief zenden zou instorting ten gevolge kunnen hebben. Met de barones of Theresa er over spreken daarvan was geen sprake, want zij waren haar vijandig gezind. Ik besloot dus dokter Falck te raadplegen. Om elf uur zou ik naar den Altezol! gaan en het was nu eerst negen, dus had ik tijd genoeg om dokter Falck te bezoeken. Hij bevond zich in zijn laboratorium en nauwelijks had hij mij aangezien, of hij riep iVYel man, wat scheelt er aan 7 Gij ziet er uit of gij een geest hebt gezien." «Dal heb ik ook en wel een vreeselijken den geest van liet verleden." sis het iets van miss Stuart 7" vroeg hij met gehonste wenkbrauwen. «Wat is er gebeurd 7 Zeg het ui ij terstund 1" Ik vertelde hem alles wat ik wist en hij luisterde met zichtbaren angst. «Getiouvvd 1 dat meisje getrouwd 1" heihaalde hij. Ik kan het niet gelooven." Ik liet hem nu het hoofd van den brief lezen en hij deelde in mijn overtuiging, dat die brief haar toeval had veroorzaakt. »Hebt gij den brief niet gelezen 7" vroeg hij, zenuwachtig heen en weder door de kamer loopend. «Neen, en dat is het juist, waarover ik u kwam raadplegen. Heb ik het recht dien te lezen?" «Met dat doel werd hij u immers gezonden." «Ja, maar door wien 7" »\Vat doet er dat toe 7" »Heb ik het recht een brief te lezen, door een echtgenoot aan zijn vrouw geschreven 7 Hij dacht een oogenblik r>a en hernam toen In gewone omstandigheden zou hef eenige wat ons te doen stond eenvoudig zijn den brief aan de geadresseerde terug te zenden. Maar nu, als haar dokter, moet ik dit ten strengste ver bieden. Het zou al te veel gewaagd zijn. No is het in miss Stuart's eigenbelang hoog noodijz, iets van haar betrekkingen te weten, en dat is onmogelijk, tenzij wij den btief lezen." »Ik ben dit grootendeels met u eens, maar ik kan er niet toe komen hem te lezen." »Dan zal ik de verantwoordelijkheid geheel op mij nemen. Het is bepaald noodig den inhoud van dien brief te weten en ik zal hem voorlezen." De brief luidde «Mijn geliefde vrouw. Gij zult zeker wal een weinig ontstellen een brief van mij te ontvangen, daar ik u tot dusverre nog nooit had geschreven. Ook nu zou ik hiertoe niet zijn overgegaan, indien uw vlucht mij niet gebood mijn rechten te doen gelden. Gij zijt mij de gehoorzaamheid van eene vrouw aan haar echt genoot verschuldigd. Het spijt mij, dat de dingen tot dit uiterste zijn gekomen. Ik vvenschte uw genegenheid te winnen vóór ik mijn rechten wilde doen gelden. Maar uwe handelwijze dwingt mij u het verleden in herinnering te brengen. »Gij kunt de betrekking, waan» wij tut i i

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5