A0. 1894, Donderdag 24 Mei. N°. 8536. .A. c Ijl t n veertig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BORBAD: BOf ERITBAiT, E 2 7. Buitenl au dsclie Berichten. dijitschland. Abonnementsprijs, per kwartaal f i.85. franco per post, door het geheele Rijk2,50. Afzonderlijke nonsmers 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels raat inbegrip van eene Courant. 1.40. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Het Pruisische Huis van afgevaardigden maakte gisteren een aanvang met de derde lezing van het ontwerp tot instelling der Kamers van landbouw. Zooals men weet, werd bij de tweede lezing alleen het beginsel aangenomen, maar konden de partijen het over verschillende onderdeden niet eens wor den, waarom het ontwerp opnieuw naar de commissie werd verzonden. Na langdurige onderhandelingen zijn de conservatieven thans met de nationaal-liberalen tot eene schikking gekomen, waarvan het resultaat is, dat de instelling van Kamers van landbouw niet verplichtend wordt gesteld, maar dat daartoe kan worden overgegaan bij koninklijk besluit, op voorstel van Provinciale Staten, terwijl, wat de verkiezing betreft, deze voor de eerste maal zal geschieden trapsgewijze, met bepa ling dat voor het vervolg de Kamers zeiven de wjjze van verkiezing zullen regelen, onver minderd de koninklijke goedkeuring. Graaf Hoensbroech, van de centrumpartij, sprak de hoop uit dat de regeering aan de verplichte oprichting der Kamers van land bouw zou vasthouden. De heer Von Kröeher verklaarde slechts noode met het vergelijk mede te gaan en dat alleen te doen, waar met het centrum geen schikking mogelijk bleek. Vrijheer Von Zedütz zou voor het ontwei p stemmen, omdat hij zich verzekerd houdt, dat liet nut der Kamers spoedig alge meen zal worden ingezien. De minister Von Heyden verklaarde zich bij het gewijzigd ontwerp neer te leggen en betreurde het verzet van liet centrum. Art. 1, gewijzigd in dien zin dat in eene provincie meerdere Kamers van landbouw kunnen worden ingesteld, werd ten slotte aangenomenvóór stemden de gansche jechteizijde en het meerendeel der nationaal- Jiberalen. De volgende drie artikelen werden zonder noemenswaaidige discussie goedge keurd. Art. 5, lakende de verkiezingen, kwam niet tot afdoening. Heden wordt het debat voortgezet. De aanneming van het gansche ontwerp is zoo goed 'als zeker. De Frankfurter Zeitmg spreekt tegen, dat de Beiersche Eerste Kamer reeds een besluit ■nam in zake eene troonsveratidering, als Maandag werd medegedeeld. In Beieren zelf schijnt men, met de daar heerschende piëteit .tegenover het vorstenhuis, en vooral ook met het oog op den hoogen leeftijd van den regent Luitpold, geen verandering te wenschen en in dezen aan de dingen liever hun natuurlijk beloop te willen laten. De commissie voor de verzoekschriften in de Beiersche Kamer van afgevaardigden heeft met algemeene stemmen op 1 na geconclu deerd tot afwijzende beschikking op het ver zoek om toelating van lijkverbranding in Beieren. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissie verklaard, dat de regeering een grondig onderzoek heeft ingesteld, teneinde uit rechtskundig, genees kundig en godsdienstig oogpunt het vraagstuk der lijkverbranding te kunnen beoordeelen. In politieke kringen te Berlijn woidt de Servische staatsgreep tamelijk koel opgeno men. Daar het leger, naar zich laat aanzien, den koning nog getrouw is, gelooft men, dat Milan en zijn zoon de overhand zullen behou den. Ook heeft men den indruk, alsof het Kabinet te Weenen de gebeurtenissen te Belgrado goedkeurt en daarin eene werking van Russische invloeden ziet. F K A N K K IJ De Kamer behandelde gisteren de toepas sing van de wet op de syndicaten op de werk lieden van den staat. Twee moties werden door het gouvernement bestreden en afge wezen. Nadat de eenvoudige orde van den dag met 265 tegen 225 stemmen verworpen was, verlieten de voorzitter van den minis terraad en de ministers de zaal. De uiterste linkerzijde juichte het heengaan der ministers toe. Het centrum zat vei slagen. De motie \an Millerand verlangde van het gouvernement de toepassing van de wet van 1884 ten gunste der in dienst zijnden van den staat. De motie van De Ramel noodigde de regeering uit om geen verschil te maken tusschen staatswerklieden en particuliere weiklieden. De opschudding in de Kamer duurde na het heengaan der ministers nog voort. Mille rand sloot zich aan bij de motie van De Ramel, die aangenomen werd met 251 tegen 223 stemmen. Douville stelde verdaging voor tot Donderdag. Ten slotte besloot de Kamer dat de volgende zitting op Maandag zal zjjn. De rechterzijde stemde grootendeels met de radicalen. Tengevolge van het aannemen der motie De Ramel hebben de ministers zich naar het Elysée begeven^om hun ontslag in te dienen. Toen Casimir Perier en zijne collega's de zaal verlieten, riepen de uiterste linkerzijde en de socialistenïLeve de sociale Repu bliek I Leve de Commune Geen der leden van het Kabinet zal van de nieuwe combinatie deel uitmaken, want al de ministers hadden des morgens nog de in den raad ontwikkelde leer goedgekeurd. Met het oog op de stemmingen in de Kamer kan de president slechts een beroep doen op de mede werking der radicalen. Men wijst Bourgeois aan als het hoofd van het nieuwe Kabinet, met Ribot voor buitenl. zaken, Poincarré voor onderwijs, Uavaignac voor financiën en Brisson voor justitie. De gebeurtenissen in Servië hebben een te Parijs wonenden pretendent wakker geroepen. Heden zal ia de Figaro een kort artikel ver schijnen van prins Alexis Karageorgewiteh, waarin deze, bewerende de oudste afstamme ling te zijn van den oudsten tak dier familie, zijne rechten tegenover prins Peter, den oudste van een jongeren tak, laat gelden. »Dit voor het geval", schrijft prins Alexis, »dat het Servische volk eenmaal zijne eerste dynas tie tot de regeering zou terugroepen." De bureaux der radicale groepen der Kamer "hebben, tegen het verlangen van Camille Pel- letan, besloten eene tweede interpellatie ia de Kamer over de godsdienstige politiek van het Kabinet vooreerst niet te doen plaats hebben. De radicale partij, heet het in de notulen der vergadering, behoudt zich voor den tijd te kiezen, waarop zij het raadzaam acht reken schap van de regeering te vragen over de ver bintenis, die zij jegens de Kamer heeft op zich genomen. B E L G I E. De leden der Kamer van vertegen woordi- „g*j«. Bapa, Graux en „Gemot moeten stappen hebben aangewend bij eenige invloedrijke leden der rechterzijde, om tot eene overeen stemming te geraken wat betreft de formule voor de omschrijving der kiesbevoegdheid. Men gelooft niet, dat de rechterzijde het status quo zal laten varen. De politie te Luik beweert het bewijs ge vonden te hebben, dat de Rus Sternberg, dien zij nog steeds zoekt, ook schuldig is aan den aanslag tegen het café Foyot te Parijs. Al thans juist vóór den aanslag ging hij naar Parijs en zeide tot iemand, die nu deze mede- deeling komt doen: ïGa met mij mede, dan zult ge eens een mooi stukje bijwonen". Twee dagen na den aanslag keerde Sternberg te Luik terug. De justitie gelooft, dat zij nog niet alle leden \an het complot in handen heeft, ea wel op giond, dat eenige rechterlijke ambte naren nog steeds dreigbrieven ontvangen De Duitsche anarchist Muller heeft nog de ver klaring afgelegd, dat de aanslag was gericht tegen den rechter Renson, den oom van dr. Reason. ENGELAND. In de gisteren gehouden zitting van het Lageihuis verklaarde de onder-secretaris van buitenl. zaken, sir Edw. Grey, dat bij de regeering geen enkel bericht is ingekomen, als zou eene Fransche expeditie Ludo ot eenig ander punt van den Nijl naderen. Eene overeenkomst met koning Leopold van België betreffende het onder den invloed van Groot-Brittannië en den Kongo-staat gesteld gebied in Oost- en Midden-Afrika is aan het Parlement ter goedkeuring voorgelegd. Het Lagerhuis heeft bij tweede lezing het ontwerp der regeering betreffende plaatselijk bewind in Schotland aangenomen. Tot arti- kelsgewijze behandeling is de bill verwezen aan de permanente commissie voor Schotsche aangelegenheden. De Britsche vereeniging tegen de slavern§ beklaagt zich thans, dat ook Portugal -de bepalingen der Brusselsche conventie niet naleeft en den slavenhandel toelaat. Eft Portugeesch vaartuig, dat van Benguela ver trekt, moet naar Loanda en een naburig eiland eene lading slaven voor de koffie plantages overbrengen. Maandagavond vergaderde er in de Neder- landsche ambassade te Londen een talrijk en schitterend gezelschap om eene uitvoering bij te wonen door het Amsterdamsche a-capella-koor. Onder de aanwezigen waren bijna al de buitenlandsche gezanten met hunne echtgenooten en tal van andere aan zienlijke personen. ZTFITSEBLAND. In antwoord op de onlangs vermelde nota van het Italiaansche gouvernement, betreffen de de quaestie over betaling van het Italiaansch invoerrecht in specie, heeft de bondsregeering thans --an Italië eene formeele verklaring ge- eischt, of het bereid is, het geschil te doen be slissen bij scheidsrechtelijke uitspraak, ja of neen. OOSIESBf E. Het openbaar ministerie bij het gerechtshof te Klausenburg heeft thans de aanklacht tegea de Rumeniërs, aanvankelijk beschuldigd van hoogverraad, veranderd in verspreiding van verboden geschriften. De beschuldigden hou den vol dat het bewuste memorandum van grieven opgesteld, gedrukt en verspreid is, ingevolge besluit der algemeene vergadering van Rumeensche kiezers van 1892, zoodat dan de gansche natie in staat van beschul diging zou moeten gesteld worden. Nog steeds wachten duizenden Rumeen sche boeren in den omtrek van Klausenbuig den afloop van hot proces af. De Polit. Corresp. meldt dat de Servische gezant te Weenen heeft kennis gegeven van de verandering in de Servische grondwet. ITALIË. Als er geen onverwachte wending bij de discussie in de Kamer over de fnancieele voorstellen van den minister Sonnrno komt, dan kan men den uitslag daarvan niet binnen eenige dagen tegemoet zien. Immers, er zijn nu reeds, voordat de beraadslaging begonnen is, zeventig afgevaardigden als sprekers inge schreven. In het proces der Romeinsclie Bank zyn opzienwekkende verklaringen afgelegd door den heer Biagini, die in 1889 de bekende inspectie leidde, waardoor eenige onregelma tigheden in het beheer der bankzaken aan het licht kwamen. Zijn rapport werd echter destijds geheim gehouden, teneinde geen schandaal te verwekken. De heer Biagini werpt nu in het openhaar de geheele ver- antwooidehjkheid der zaak op den heer Miceli, minister van landbouw in het eerste kabinet- Ciispi. Men zal zich herinneren dat, toen in

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1