Binnenlandsche Berichten. <fè regeering hen dwingt zich aan te sluiten bij de strijdmacht, welke wordt uitgezonden tegen de oproerige stamhoofden van Zout- pansberg. Zij hebben aan lord Rosebery ge seind om hem de tusschenkomst der Britsche regeering te verzoeken, terwijl zij zich ver der beklagen zei ven paarden en wapenen te te moeten verschaffen, terwijl zij in het ge heel geen soldij ontvangen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De afdeeüngen der Kamer hebben gekozen tot rapporteurs over de hierna te noemen wetsontwerpentot wijziging begrooting lands drukkerij, idem hoofdstuk V voor 1893, af wijking gemeentewet voor Hoorn en Edam, provinciale beffing in Groningende heeren F. van Bylandt, Zijlma, Veegens, T. Mackay en Yan Gijn onteigening voor liet groot- scheepsvaarwater Leeuwarden Harlingen, af stand aan de gemeente"s-Gravenhage van een gedeelte van den Prinsessetuin enz., voorzie ning in de dekking nadeelig slot staatsreke ning 1891, en aanvulliugs-begrootingen voor Suriname en hoofdstuk X: de heeren Smits V. Oven, Lieftiack, Conrad,Travaglinoen Lely. Opnieuw zijn door de regeering ingediend de hierna te noemen wetsontwerpen, welke, in. de vorige zitting onafgedaan gebleven, door de ontbinding waren vervallen, als: Goedkeuring van den onderhandschen ver koop aan de gemeente Katwijk, van een stuk grond te Katwijk-aan-Zee onteigening in de gemeente Maassluis, noodig voor de bemaling van een gedeelte van den Sluispolder, ter bevordering van den vuilafvoer in die gemeente. Tevens heeft de heer Hartogh weder inge diend zijn wetsvoorstel tot wijziging van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering, dat ook gelijkluidend is aan 'net vroeger aange- Üodene. SCHIEDAM, 21 Mei 185H. Bij de op heden door burgemeester en wet houders gehouden opening der inschry vings- hiljelten voor den pacht van den tol op den straatweg van Schiedam naar Overschie, voor een. tijdvak van vijf jaren, aanvangende 1 lull a.s., bleek dat waren ingekomen biljetten van M. C. de Bruijn te Overschie voor een pachtsom van f 684.per jnar; van D. "Vogelezang te Overschie voor f *750 per jaar en Joh, Spaans te Ouden Rijn bij Utrecht voor f 1036.per jaar. Behoudens onderzoek naar de gegoedheid van pachter en borgen werd het gegund aan den hoogsten inschrijver. Niet aan de Nederl.-herv. gemeente alhier, zeoftls wij in ons nr. van gisteren hebben ge- nielu, heeft mr. O. J. H. graaf van Limburg Stirum een gift van flOO geschonken, maar ëu aan de «Vereeniging tot bevordering van de belangen der Nederl.-herv. kerk" èn aan de afdeeling a>Werkmansbond" dier vereeni ging- De opper-ceremoniemeester maakt bekend dat, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de- Koningin-Regentes, het hof deri lichten rouw zal aannemen voor den tijd van acht dagen, ingaande den 24sten dezer, wegens het overlijden tan Hare Keizerlijke Hoogheid mevrouw de groot-hertogin Cathariria Michaë- lovna van Rusland, weduwe van Zijne Hoog heid prins George, hertog van Meckienburg- Strelitz. Aan den burgemeester van Kruiningen is door den directeur der zaken van weldadig heid van H. M. de Koningin, namens H, M., verzocht, om voor Oele, den man, wien in den gepasseerden winter, tengevolge van be vriezing, beide handen moesten worden afge zet, een goeden wagen en een flinken trek hond te koopen, waarmede hij een kleinen handel zou kunnen beginnen en waarvoor hij zich tot H. M. gewend Had- De commissaris der Koningin in Zuid- Holland heeft de gemeentebesturen aange schreven, dat tengevolge van de toeneming van het aantal krankzinnigen, wier verpleging ten laste van het rijk komi, in het rijksgesticht zoo weinig plaatsruimte voor gemeente patiënten aanwezig is, dat in het vervolg geen patiënten voor rekening van gemeenten te Medemblik meer zullen worden geplaatst. Voorts worden de besturen uitgenoodigd, de op dit oogenblïk aldaar op kosten hunner ge meente verpleegde krankzinnigen vóór 4 Augustus e.k. naar een ander gesticht te doen overbrengen. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben de gemeentebegrooting van Opsterland over 1 4894 weder niet goedgekeurd. De raad heeft I nu besloten, de posten f 45,000 subsidie aan 1 het armbestuur en f40,000 rijkssubsidie te j handhaven en in hooger beroep te gaan. Eene commissie bestaande uit den voor- 1 zitter, de raadsleden Van Zinderen Bakker en W. Hoogeveen zal eerstdaags ter audiëntie gaan bij den minister van binnenlandsche zaken, om de noodige inlichtingen te ver- i schaffen. De afgetreden minister van koloniën, de j heer "Van Dedem, is voornemens tegen Augus- tus zijne reis naar Oost-Indië te aanvaarden. f Uit Petersburg komt het bericht, dat daar gisteren van ambtswege afgekondigd werd de tusschen Rusland en Nederland gesloten over- eenkomst omtrent de uitlevering van mis dadigers. De schrijver der «Brieven uit de hofstad" in de Middelburgsche Courant beweert, dat omtrent de samenstelling van het nieuwe ministerie de volgende anekdote de ronde doet «Het is bekend, dat al wat Van der Wyck heet in de laatste jaren flink carrière maakt, 1 en dat drie broeders van dien naam de hoogste betrekkingen bekleeden. Toen nu liet lijstje voor het nieuwe Kabinet aan de Koningin- Regentes werd aangeboden, zou H. M. hare bevreemding hebben te kennen gegeven, dat 1 onder acht te benoemen personen niet éen Van derWijckwas. De Kabineis-formateur moest zijn verzuim erkennen; de voor marine voor gedragen titularis werd geschrapt en doorben j secretaris-genei aal Van der Wijck vervangen." Naar aan liet Handelsblad wordt verze kerd, bestaat bij de Provinciale Staten van i Zuid-Holland het voornemen, ia de vacature- Van Gennep in de Eerste Kamer te voorzien door afvaardiging van den heer F. B. s'Jacob, burgemeester van Rotterdam. Graaf Van Limburg Stirum in de anti-rev. Jxamerclub Mea herinnert zich dat De Stand hierop aanmerking had en n. a. van dit feit sprak 1 van «zonderlinge combinaties". J De Nederlander (anti-rev.) antwoordt hierop, I dat, volgens alle antecedenten, beaming van het anti-rev. program steeds criterium was voor toelating in de club. De heer Van Stirum is niet «opgenomen door den heer Lobman in diens fractie"; er bestaat eene anti-rev. club over opneming waarin Lobman niets heeft te beslissen. Dat v. Stirum heeft gestaan tegenover v. d. Borch en Donner kon geen reden zijn om hem te weren. >De Stand, zou toch de heeren Huvers (Goes), Waller (Hilversum), "Wiersinga (Steenwijk), Chevallier (Apeldoorn), Brum- melkamp (Zwolle), Pollema (Sneek), De Waal Malefijt (Amersfoort) en dr. Kuyper (Slie- drecht) wel niet het recht hebben betwist lid te worden van de anti-rev. Kamerclub, enkel omdat zij tegenover anti-rev. candidaten gestaan hebben. Evenmin zou zij in »de aan beveling van den roomschen candidaat Schaep- man om den heer Th. Mackay te weren" een voldoende reden gevonden hebben om den heer Waller, zoo deze gekozen ware, uit die club te bannen. Vroegere antecedenten van den heer Van Stirum zijn ons niet bekend. Heeft hij vroeger tegenover de onzen gestaan, dan schijnt hij nu tot andere inzichten te zyn gekomen. Deze bekeering is in elk geval geen bekeering met de stembus in 't gezicht 1 «Wij meenen, dat de anti-rev. club naar alle gebruiken en regelen is geconstitueerd. Het staat den overigen anti-rev. nog altijd vrij zich aan te sluiten. Blijkt daarna, dat het doelmatiger is, althans ter bespreking van bepaalde punten, in twee afzonderlijke deelen te vergaderen, dan zal toch nog de eenheid niet geheel verbroken zijn." Standaard en Nederlander. Gelijk n. a. van bovengenoemd onderwerp De Nederl. aanstonds de Stand, van ant woord diende, zoo is ook op andere punten een heftig geweervuur tusschen de organen van mr. Lobman en dr. Kuyper geopend. Mr. Lohman verwijt aan dr. Kuyper het diep beleedigende van diens voorstelling alsof al wat onedel en verachtelijk is aan de zijde zijner tegenstanders staathij wijst hem op zyn smadelijke bejegening van de shoog voor name families"; op zijn zoeken van den steun der radicalen, enz. Omgekeerd verdedigt b.v. De Stand, de anti-rev. kleine pers tegen het verwijt in Lohmans brochure Valsche Leuze en «thans ook in De Nederl., sinds dit blad om ging", dat zij, die kleine pers, een marionet van dr. Kuyper zon zijn. D$ Stand, vraagt of men dan is voor stelsel van «Hoe meer strijd hoe beter", gelijk men dat in de school der indi vidualisten heeft kunnen leeren Tot lid van de redactie der N. Eott. Ct. is, met ingang van 1 Juli a.s benoemd de heer dr. J. H. Kern, te Leiden. Te Utrecht is Zondag een vereeniging op gericht van opzichters van 's rijks waterstaat. Het doel der vereeniging is4o. verbroede ring onder de leden van het vaste corps; 2o. behartiging van de algemeene belangen van het corps en 3o. behandeling van technische onderwerpen. Tot bestuursleden werden benoemd de hee ren A. N. Wind, H. Portheine, C. J. van Sluys en G. H, Vroeg. De gewone tweejaariijksche algemeene ver gadering van de Nederlandsche vereeniging «Het Roode Kruis" zal plaats hebben dit jaar te 's-Gravenhage op een nader te bepalen dag in de maand September. Een Berlijnsch blad bevatte dezer dagen eene advertentie, waarin 300 jonge dames voor een tentoonstelling te Amsterdam ge zocht werden. Het is der Berlijnsche politie gebleken, dat deze 300 jonge vrouwen met slechte bedoelingen naar Nederland gelokt werden. Tegen den inzender der advertentie en tegen het blad is een gerechtelijk onder zoek ingesteld. De mannetjes olifant in de diergaarde te Rotterdam is doodgeschoten het dier had waterzucht, verschillende abcessen en kon niet meer opstaan. Eeri welaangebracht ge weerschot op de juiste plaats in de slaapstreek maakte onmiddellijk een einde aan zyn leven. Te Gouda zyn opnieuw 2 gevallen van pok ken voorgekomen. Op de Lijnbannsgracht te Amsterdam heeft een 43-jarige knaap een meisje van zijn leef tijd, waarmee hij twist had, met een zakmes vrij ernstig gewond onder den linkerarm. De jongen werd door de politie opgepakt. Maandagmiddag had ann «ene zwavelzuur- fabriek aan den O vertoom te Amsterdam een ernstig ongeluk plaats. Een werkman, met nog eenige kamerader"; bezig eene schuit, welke tot vervoer dient van zwavelzuur en die in luchtledige afdeeüngen is gei plitst, schoon te maken, bleef in eene dezer at.ieelingen te lang toeven, met het gevolg dat bij bewuste loos naar boven werd gehaald. Naar het gasthuis vervoerd, is hy na eenige uien aldaar overleden. De ongelukkige laat eene vrouw met zes kiuderen achter. Een aantal kappers- en barbiersbedienden te Amsterdam zijn vergaderd geweest, om in samenwerking met de patroons pogingen aan te wenden ter verkrijging van Zondagsrust. Op een nader te bepalen datum zal eene groote openbare vergadering worden gehouden van patroons en gezellen, waar de te nemen maatregelen zullen worden besproken. De vroegere stationsklerk Mellema te Win- schoten, dis indertijd drie schoten op zyn vader loste, doch als niet toerekenbaar werd vrijgesproken, is thans benoemd voor eene zelfde betrekking in de Transvaal. Uit Winschoten bericht men aan het Hbld.: Het geheele personeel van Luitjes en Kaspers, uitgevers van het socialistisch blad de Arbei der te Sappenneer heeft het werk Dinsdag gestaakt. Zij verklaren dat zij door Luitjes slecht behandeld werden. Ter verbetering van het bericht van giste ren dient, dat Froeling niet op den burge meester van Enschede, den heer Van der Zee, geschoten heeft, maar op den burgemeester van Losser, den heer Warnaars. Froeling heeft bekend, dat hij 3 schoten heeft gelost met het doel den burgemeester en de beide veldwachters te treffenOver boek heeft bekend, dat hij met een stok naar de veldwachters heeft geslagen. Ook op Pie- terson en Homeyer blijft verdenking rusten. Aan de Haarl. Ct. wordt betreffende deze zaak nog geschreven By het verhoor van de socialisten, die Zon dag naar Losser gingen om aldaar propa ganda te maken, is gebleken, dat de wever Froeling, eerst voor korten tijd uit Tubbergen aangekomen, zes schoten op den burgemees ter en een op den Losserschen politiebediende heeft gelost, waarbij de eerste door de jas en de laatste in den schouder werd gescho ten. Hy moet bekend hebben en onderteekend, dat hij deze schoten heeft gelost om den politiebediende en den burgemeester te doo- den. Deze Froeling is kostganger bij het partijhoofd Pieterson, welke laatste met nog een paar andere socialisten zullen terecht staan wegens opruiing enz. De andere partijhoofden, van welke geble ken is bij de verhooren, dat zij hun best hebben gedaan om dit verzet uit te lokken, hebben zich, zooals meestal gebeurt, builen schot weten te houden. De meeste fabrieks arbeiders, die aan dezen tocht naar Losser hebben medegedaan, zyn uit hun werk ont slagen. Aan de Zw. Ct. wordt uit Losser het vol gende gemeld Voor vier weken was ons dorp door ean twintigtal «socialen" bezochtde tappers weigerden toen hun drank te verschaffen en over het algemeen was de ontvangst hier verre van hartelijk; Veertien dagen later werd er te Enschede eene vergadering gehouden en be sloten dat men het bezoek zou herhalen en zich zelf recht zou weten te verschaffen. Naar aanleiding van liet voorgenomen be zoek had de brigadier-majoor uit Oldenzaal den burgemeester van Losser, den heer J. A. Warnaars, gevraagd of er ook hulp verlangd werd, doch deze had te kennen gegeven, dat men zich bij het vorig bezoek rustig gehouden had en dat het dus nu ook wel goed zou gaan. Zondagmorgen om halftwaalf kwam de stoet van een vijftigtal socialisten het dorp binnen. Voorde secretarie stond een vpldwachter, dien men goeden morgen wenschte. Op de vraag of de burgemeester ook te spreken was, antwoordde de veldwachter, dat hij het niet wist, maar dat hij den burgemeester, die op de secretarie was, de vraag zou overbrengen. Kort daarna kwam hij terug met de bood schap, dat de burgemeester niet te spreken was. Men trok toen verder. De burgemees ter begaf zich kort daarop naar buiten om een oog in 'tzeil te houden. Zich tusschen den troep begevende werd hij door zekeren

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2