EEN LANGE STRIJD. A". 1894. Zaterdag 26 Mei. N°. 8538. KENNISGEVING. Feuilleton. Achtenveert gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Suitenlaudsclie Berichten. UITGEVER: X ODÉ. C O I! R A iBOSNEBENTSPRiJS, per kwartaal 1 f 1.8&. franco per post, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers - 0.10. BUREAU: BOf ERSTRAAT, E 2ï Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Kleinhandel in sterken drank. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling Tan dei kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, (siaatsbla n°. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift om vergunning tot verki op van sterken drank in het klein, van ABRAHAM HOFSTEDE, voor het huis, staande aan de Hoogstraat no. 14. Schiedam, den 24sten Mei 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DI3K VAN MATENESSE. Be secretaris, VERNÈDE. p R A n K B IJ K. Men beweert dat de heer Casimir Perier reeds eenigen tijd geleden tegenover eenige vrienden het voornemen te kennen gegeven had om, naar aanleiding der onophoudelijke aanvallen die de gedragslijn der regeering te verduren had van zekere party groepen in de Kamer, de eerste gelegenheid aan te grijpen om af te treden. Algemeen wordt erkend dat geen verzoening meer mogelijk is, en dat geen der leden van het afgetreden Kabinet deel kan uitmaken vat. de nieuwe regeering. De heer Carnot heeft met de gewone formu les zijn leedwezen betuigd over het uitbreken der crisis, en vervolgens de voorzitters van Kamer en Senaat op de gebruikelijke wijze geraadpleegd over den toestand. Hij heeft, echter noch aan den heer Challemel-Lacour, noch aan den heer Dupuy de kabinetsvor ming opgedragen. Beide heeren moeten ver klaard hebben dat, naar hunne meening, een gematigd en homogeen ministerie door de jongste gebeurtenissen onbestaanbaar is geble ken, en men dus zijn toevlucht weer zal moe ten nemen tot een ^concentratie" der republi- keinsche groepen, met een radicaal aan het hoofd van het ministerie. Als zoodanig kwam de heer Bourgeois hun het geschiktst voor. De heer Bourgeois is daarop reeds door den president op het Elysée ontvangen. Door de regeeringsgeziude republikeinen is de volgende resolutie aangenomen»Onze groep brengt hulde aan de groote diensten die het ministerie Casimir Perier bewezen heeft aan onze denkbeelden en beginselen, en besluit, slechts een regeering te zullen steu nen, die door haar karakter dezelfde waar borgen verschaft". De radicale linkerzijde heeft eveneens een vergadering gehouden, en de gedachtenwis- seling belichaamd in een motie, waarin ver klaard wordt, dat het steunpunt der regeering naar links moet worden verlegd, en zij een gedragslijn behoort te volgen, vijandig aan elk compromis met de rechterzijde en zonder eenigszins het clericalisme te believen. Door de uiterste linkerzijde wordt het belang der arbeiders op den voorgrond gesteld De nasporingen in zake den dynamiet-aan- slag tegen den abt Garnier zijn tot nog toe zonder vrucht gebleven. Twee anarchisten werden in hechtenis ge nomen de politie beschouwt deze arrestatie als zeer gewichtig, doch weigert verdere in lichtingen te geven. Men schijnt overtuigd te zijn dat de anarchist Matha de dader is van den aanslag op het restaurant-Foyot. DÜITSCHLAND. De twee Franschen, die onlangs te Mainx, als verdacht van spionnage, werden gevangen genomen, blijken gewone toeristen te z'un geweest; zij zijn weer vrijgelaten. Te Berlijn is bericht ontvangen, dat de oud-gouverneur van Kameroen, de beruchte kanselier Leist, tegen wien wegens zijne mis handelingen van inboorlingen eene gerechte lijke vervolging was ingesteld, met Jast tot zijne inhechtenisneming, plotseling is ver dwenen. Hij heeft zich niet gemeld, toen de stoomboot Woermann, die hem naar Europa zou brengen, zee koos, en niemand weet waar hij is gebleven. Misschien is hij het bosch ingegaan, om weer ïvrild" te worden. Anderen willen, dat hij naar Amerika ge vlucht is. B E L S li De Kamer heeft Woensdag eindelijk het onvruchtbare debat over de evenredige ver tegenwoordiging ten einde gebracht. Het eerste artikel van het voorstel Feron is, zooals te voorzien was, verworpen, en wel met 61 tegen 31 stemmen en 37 onthoudingen. Een nader voorstel van den heer Broquet werd eveneens verworpen met 65 tegen 26 stemmen en 32 onthoudingen. Uit den Kongostaat komt het bericht dat kapitein Jacques op zijn tocht naar Bagamoyo een nieuwe overwinning op de Arabieren bevochten heeft op drie dagmarschen afstand van Albertville. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft gisteren met eene meerderheid van 40 stemmen eene motie verworpen, door sir John Lubbock voorgesteld uit naam van de oppositie, bij welke het ontwerp der staatsbegrooting in twee deelen werd gesplitst, met de bedoeling het Hooger- huis in staat te stellen over een bepaald gedeelte der financieele voorstellen van den kanselier der schatkist, sir William Harcourt, te stemmen. Men verwachtte eene kleine meerderheid. De heer Buxton deelde, ia antwoord op eene desbetreffende vraag, mede dat de regeering ernstig nare aandacht gevestigd houdt op de gedwongen aanwerving van Engelsehe onder danen in Transvaal voor den dienst tegen de inboorling-hoofden in Zoutpansberg. Gladstone onderging gistermorgen de door de artsen noodig geoordeelde operatie aan het rechteroog. De ïgrauwe staar" werd met goed gevolg verwijderd. De werkstaking der huurkoetsiers te Lon den schijnt haar einde te naderen; althans het getal huurrijtuigen in de straten is sterk toegenomen. Volgens bericht uit Sydney staan de troepen van den koning van Samoa en de opstande lingen dreigend tegenover elkander en kan het begin van den strijd elk oogenbiik wor den verwacht. De koning heeft aan de opstan delingen doen weten dat hg tot den aanval zal overgaan, als zij zich voor 29 Mei niet hebben onderworpen. RUSLAND. Door bet geheele rijk worden nog voortdu rend verdachte personen gevangengenomen. Te Smolensk is een drukpers in beslag geno men, waarop revolutionnaire geschriften gedrukt waren. Te Petersburg had de politie reeds geruimen tijd vermoeden opgevat tegen een aantal personen die in de Leschtoukov- straat eene woning hadden gehuurd en daar voortdurend een flink vuur onderhielden, waar in zij bij een inval der politie alle compromit- teerende papieren konden verbranden. De preiect van politie bedacht een list om de ver dachten te kunnen overvallen. Hij verborg een aantal politie-agenten onder de tiapenzond 23 •Kunnen wij miss Stuart zelve niet vragen 't geheim op te lusven, dan zal ik het trachten te do,en. Van é»n zaak ben ik zeker: op de een of andere wijze ia zij een slachtoffer. Misschien is zij nog te redden, en ik zal het in elk geval beproeven." Ik sprak opgewondenhij antwoordde daaren tegen op koelen toon •Ik zie niet veel gegevens om op door te gaan." Meen, met veel, dat was zoo maar ik had toch meer dan dokter Falck wist, want behalve de initialen, de postmeiken en bet handschrift, bezat ik nog het portret van den schrij ver, een gelaat uit Ethelean's verleden. Ik bad wel geen bewijzen, maar toch was ik er van overtuigd. Hiermede zou ik naar Engeland gaan en den man zoeken, dien ik als Etheleen's vervolger beschouwde. >Ik zie niet veel gegevens om op door te gaan," herhaalde dokter Falck, nogmaals den brief inziende. Daarna gaf hij hem aan mij. »Zie een> onderaan, de schrijver heeft er een postscriptum bijgevoegd en naderhand weer door gehaald." »Zou het wel de schrijver zijn," vroeg ik, na een aandachtige beschouwing van den brief, »die het postscriptum heeft doorgehaald t Het is niet met denzelfden inkt gedaan." Laat mi] nog eens zien," zeide dokter Falck. Ge hebt gelijk," vervolgde hij, >iemand anders moet het postscriptum hebben doorgehaald." Waamchijnlijk," »En met een doel, dat voor ons steker zijn nut zou hebben om te weten." iZouden wij niet kunnen ontcijferen wat er geslaan heeft •Het is zeer zorgvuldig doorgehaald." •Des te belangrijker is 't om te weten wat er stond." Dokter Falck begaf zich met den brief naar het venster en hield dien tegen het licht. Het is niet te lezen, maar daar het doorhalen met andeien inkt is geschied, zou men dien misschien kunnen verwijderen, zonder den eerste uit te wisschen." Men zou zeker moeten zijn niet den verkeerde uit te wisschen." •Natuurlijk, maar ik ken een fabrikant van inkt, die mij zeker daarin behulpzaam zal wezen. Misschien is 't onmogelijk, maar men kan altoos de ptoef nemen." Dan zal ik u den brief laten; wanneer kan ik terugkomen Niet voor morgenavond." Ik nam afbcheid, om Etheleen in den kleinen tuin van Aliezoll te ontmoeten. Maar wat in 'i hemels naam zou ik haar zeggen, als ik haar vond T Zij moest hebben begrepen, dat ik juist over mijn liefde wilde beginnen, toen de beide dames binnenkwamen. Het was voor mij een vreeselijke toestand en ik begon mij af te vragen, of ik wel wijs had gedaan met te komen. Ik ging op den lagen muur van het terias zittende oogen gevestigd op de laandie Etheleen, indien zij kwam, moest doorgaan Zoodia ik haar zag, stond ik op om haar te ontmoeten en wij deden beiden ons best om te doen alsof die ontmoeting wallig was. Hoe zonderling, mijnheer Lindley, dat wij elkander vroeger hier niet ontmoet hebben," zeide zij vriendelijk. »In den laatsten tijd heb ik hier veel gewandeld." Had ik dit geweten, miss Stuart, zoo zou dit zeker niet voor mtj de eerste maal zijn geweest." Zij deed of zij dezo aanmerking niet hoorde en vervolgde •Dit eenzaam piesje midden in de stad, waar niemand veel om schijnt te geven, daar or, behalve als er muziek is, zelden meer dan con paar menschen zijn, vind ik erg prettig en het uitzicht is hier verrukkelijk." De Duitschers boeten dol op de scboone natuur te zijn, maar de natuur zonder muziek en bier geeft hun weinig genot."

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1