II A". 1894. Woensdag 30 Mei. N°. 8540 KENNISGEVING. A.olit©nv©ert i gst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bnitenlaudsche Berichten. est, UIT GEY ER: J. ODÉ. per. ITS. iree 4». be- ngc\ Abonnementsprijs, per kwartaal jrsnco per post, door liet geheele Rijk Afionderlijke^nommers t i.8o. S 2.50. - 0.10. BIHEAV: BOTSBSTllAAT, 13 2 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels me" inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam, Brengt bij deren tei kennis van de ingezetenen: Bat het kohier van het Patentrecht no. 11 dezer gemeente, over het dienstjaar 1893/94, door den heer directeur der duecte belastingen te Rotterdam, op den 25sten Met 1894 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen, ter invor dering is overgemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van ine maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 28sten Mei 1891. De burgemeester voornoemd VAN DUlv VAN MATENESSE. P R A N K R IJ K. Ook de heer Brisson is op het Elysée ont boden; en ook hij verklaarde dat in de gege ven omstandigheden de heer Bourgeois de aangewezen man is om de kabinetsformatie ter hand te nemen. Bij een nieuw onderhoud met den president der republiek verklaarde de lieer Bourgeois echter, wel deel te willen uitmaken van het nieuwe ministerie, maar zich niet met het presidentschap te willen belasten. De besprekingen duren voort; de heer Dupuy moet nu hebben aangenomen een ministerie te vormen, maar men weet nog niet recht, uit welke elementen dit zal zijn samengesteld. De Oaulois beweert dat, mochten de mi- nisterieele combinatiën welke men tracht te vormen, op niets uitloopen, de heer Carnot een schrijven zou richten aan de Kamers, om hun zijn voornemen te kennen te geven, zich niet beschikbaar te stellen voor eene herkiezing tot president der republiek. In dat geval zou enkel een cabinet d' affaires ge vormd worden, dat de leiding der zaken ter hand zou nemen tot aan het tijdstip der pre sidentsverkiezing. Door de ^onafhankelijke" republikeinen is, onder leiding van den lieer Bourgeois (afgev. voor Jura, niet te verwarren met den oud- minister Léon Bourgeois), een bijeenkomst gehouden, waarin besloten werd, pogingen te doen om het concentratie-stelsel in de regeering te bevordeten. De Temps deelt mede, dat Casimir Perier bedenkingen maakte bij de Kabinetten te Londen, te Rome en te Brussel naar aan leiding van de onlangs tot stand gekomen Engelsch-Belgisclie en Engelsch-Italiaansche convention betreffende afstand en grensrege ling van grondgebied in Afrika. De jikoloninle groep" uit de Kamer heeft in een Zaterdag gehouden vergadering be- sloten,' den heer Deloncle te belasten met eene vraag, uit naam der groep tot de re geering te richten, in zake het verdrag van Engeland met den Kongostaat. De Frausche regeering heeft de admini stratie der wereldtentoonstelling te Chicago een proces aangedaan, en 500.000 frs. schade vergoeding geëischt wegens de verliezen, door de Fransche exposanten geleden. DVITSC H LAS D. De regeering heeft die van Engeland uit- genoodigd tot een conferentie om het Samoa- vraagstuk opnieuw te regelen. Er is thans sprake van eene conversie der 4 pCts. Pruisische staats- en rijksleeningen, tot een gezamenlijk bedrag van 4000 millioen mark in een 37s pCts. fonds. De afgezette kanselier Leist is Zaterdagoch tend uit Kameroen te Hamburg aangekomen. De Berlijnsche politie heeft de haud gelegd op den anarchist Spohr, een journalist, die gewoonlijk in anarchistische bijeenkomsten het woord voert, en eene huiszoeking bij hem gehouden. De Kamer van koophandel te Mainz heeft besloten in overeenstemming met de Kamer te Keulen, protest in te dienen ter zake der in 1893 vastgestelde verordening op de Rijn vaart, betreffende het vervoer van gevaarlijke brandbare stoffen. Het bezwaar der Kamer ligt hierin: dat in die verordening ook de niet gevaarlijke smeerolie aan de nieuwe voor schriften wordt onderworpen. Tevens heeft de Kamer besloten zich te doen vertegenwoordigen op het congtes te 's-Gravenhage over binnen-scheepvaart. De strijd der sociaal-democraten tegen de bierbrouwerijen breidt zicli uit. Thans is ook in eene brouwerij te Mülheim aal. Rijn het werk gestaakt, wegens weigering van loons- verhooging en verkorting van arbeidstyd. It 1 6 1 Gisteren had ten paleize te Biussel, over eenkomstig het vastgesteld piogramma, de voltrekking plaats van het huwelijk van prinses Josephine, dochter van den giaaf van "Vlaanderen, met prins Karei van Hohenzollern. Bij de voortgezette behandeling der kies wet in de Kamer van vertegenvvooi digers op Zaterdag, is o. a. bepaald dat de oproepingen voor de verkiezingen niet zullen vervallen (de heer Beernaert had ze overbodig geacht) en is voorts met 59 tegen 23 stemmen een amendement van den heer Steurs verworpen, waarbij 50 handteekeningen van kiezeis voldoende geoordeeld werden om iemand tot candidaat te proclaineeren. Het nu aange nomen artikel bepaalt dat 100 handteeke ningen vereischt worden in de arrondissemen ten, die meer dan 4 vertegenwoordigers naar de Kamer zenden. Zaterdag is op het stadhuis te Brussel een nieuwe bijeenkomst gehouden van het stedelijk bestuur met de ministers De Burlet, De Bruyn en De Smet, ter beraadslaging over het plan Brussel-Zeehaven. Ofschoon eenige ondergescnikte punten nog uit te maken blijven, is men tot een schikking gekomen aangaande de wederzij dsche bijdra gen in de kosten van aanleg: de regeering zal voor 10 millioen aandeelen nemen, waar tegenover de stad Brussel hare bijdragen met 2 millioen zal verhoogen. Nog ongeveer 1 millioen blijven te vinden waarschijnlijk zal men ti achten deze som op de kosten van aanleg te bezuinigen. ENGELAND. Bij gelegenheid van den 75n veijaardag van koningin Victoria zijn de parlementsleden Jacob Bright en sir Arthur Hayter benoemd tot leden van den geheimen raad. de parle mentsleden Samuel Montagu en John Austin werden in den adelstand verheven. Lord Wolseley en generaal Stewart zijn benoemd tot veldmaarschalk. Volgens de Times bood Roseberydie persoonlijk bevriend is met den bekenden werkman-afgevaardigde John Burns, dezen tot tweemaal toe eert plaats in het ministerie aan. Burns weigerde omdat hij meent de belangen van den werkmansstand beter te kun 'fn behartigen als hij onafhankelijk blijft. De bulletins der geneesheeren omtrent den toestand van Gladstone blijven uiterst gunstig luiden. Alle leden van het koninklijk huis lieten naar hem informeeren of kwamen persoonlijk. Zonder ophouden komen belangstellende be zoekers, maar niemand dan zijne vrouw en zyn zoon wordt op zyn kamer toegelaten. Uit Port-Said komen nadere berichten over een hevig gevecht, dat_ bij het Nyassa-meer heeft plaats gehad tusscheri Engelsehe troepen en den slavenhandelaar Makanjira, die het den Britschen autoriteiten reeds lang lastig had gemaakt. Aan het hoofd van 2000 man viel Makanjira het fort Mag ui ra aan, maar werd door het Engelsehe garnizoen, 200 man sterk, afgeslagen met verlies van een honderdtal dooden. Later kwam het opperhoofd op het fort zijne onderwerping aanbieden. Deze nederlaag heeft de rust in Nyassa- land hersteld en de immigratie van Europe anen neemt nu voortdurend toe. U S L A N De Times verneemt uit Petersburg, dat de politie aldaar buitengewoon actief is, voorna- meljjk tegeuover aankomende Britsche stoom schepen, daar de Londensche politie eene waai schuwing zond, dat van hier ettelijke anarchisten naar Rusland zijn vertrokken. De Russische arrestaties duren op groote schaal voort. Onder de gearresteerden ztjn 200 Petersburgsche studenten. De overigen hun ner verlaten ijlings de hoofdstad. Er zijn reeds dei tig personen verbannen. O O 8 T E N R IJ K. De oeconomische commissib in de Kamer heelt hare goedkeuring gehecht aan het Oos- tenryksch-Rusrische handelsverdrag. Het Oostenryksch-Russisch handelsverdrag bepaalt wederzijdsche behandeling op den voet van meerbegunstigde natie. De invoer rechten op granen, vastgesteld bij liet alge meen tarief van Oostenrijk-Hongarije, zullen ten aanzien van Rusland niet verhoogd mo gen wordendaarentegen geeft het verdrag geen aanspraak op toepassing der grensver dragen, welke bijzondere voorrechten toestaan aan ruwe petroleum uit Rumenië, Servische landbouwproducten, Italiaansche wijnen, enz. Het verdrag treedt in werking den 13n Juli a s. en eindigt 31 December 1903. De ontwerpers van het memoiandum van grieven der Rumeensche bevolking van Tran- sylvaniè aan den keizer, door het gei echtshof te Klausenburg tot gevangenisstraffen van 8 maanden tot 5 jaar veroordeeld, hebben ter stond hooger beroep aangeteekend. en dat is waarschijnlijk de oorzaak dat het niet reeds tot eene uitbarsting is gekomen. Dat het daartoe komen moet, heeft ook de regeering voorzien, want nog steeds gaat zij voort met het versterken der garnizoenen in Transyl- vanië. Er is thans sprake van de uitvaardiging van een manifest, waarbij de gansche Ru meensche natie wordt opgeroepen tot eene nationale vergadering. De opgewondenheid en verbittering zijn ten top gestegen. De werklieden der steenbakkerijen te Kra- kau en omstreken hebben den arbeid ge staakt, wegens weigering van loonsverhooging. Hunne houding is dreigend de politie en de gendarmerie bewaken de bedreigde punten. SPANJE. Te Barcelona hebben opnieuw arrestaties van anarchisten plaats gehad. Dezen zijn aan boord van de kruiser Navarin overgebracht. A M E It I K A. De commissie uit den Senaat te Washing- ton tot het instellen van ee onderzoeknaar pogingen tot omkooping van verschillende Senaatsleden in zake het tarief-ontwerp, heeft niets onteerends gevonden. De neger, die onlangs van de publieke tribune in het Huis van afgevaaniigden te Washington riep, dat, indien de sCoxeyaan- sche" wetsontwerpen niet werden aangeno men, de bliksem in het Witte Huis zou slaan, is gebleken een onschadelijke krankzinnige te zyn en weer op vrije voeten gesteld. Blijkens een telegram uit Lissabon heeft de regeering van Brazilië de bemiddeling van Engeland aangenomen oin het geschil met Portugal in der minne te schikken. Er begint zich thans in Biazilië eenege- vaailijke beweging tegen de vreemdelingen te openbaren. In den Braziliaanschen staat Rio Giande do Sul hebben nog voortdurend schermutse lingen plaats Men vreest dat het leger zich by de opsiaudelingen zal aansluiten. De regeering van Illinois heeft een afdee- ling militie naar Lasalle gezonden, om een eind te maken aan de ongeregeldheden der werkstakers, die reeds verschillende gevech ten met de politie hebben geleverd, waai bij 4i S3

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1