Biiiiienlamisciie Ce rich teil. het stamhuis Karageorgewitch, maar dat zrjne partij alleen opkomt voor de nationale rech ten. Te Petersburg zoowel als te Weenen ziet men met spanning den loop van zaken in Servië te gemoet, maar al zijn beide regee ringen overeengekomen zich voorloopig daar mede niet te bemoeien, toch versvacht men dat zij op een gegeven oogenblik voor hare belangen in den Balkan zullen moeten op komen. Te Petersburg is men ten zeerste verontwaardigd over het gedrag van den ex- koning Milan, die door zijn overmoedig optre den het gan^che Servische volk, de monarchie en den Europeesehen vrede in gevaar brengt. Op den dag dat Milan weer den voet op Servisch grondgebied zette, moet de czaar in bijzijn van verschillende personen aan den gezant Pasitch gezegd hebbenWaarom laat men dat slechte sujet weer binnen?" waarop Pasitch hem zou geantwoord hebben dat, wanneer hij in Servië ware geweest, hij de kuiperijen van Milan zou verhinderd hebben en hem aan de grens had laten ari esteeren. Het wordt hierdoor verklaarbaar, waarom Pasitch sedert bij het Servische hof in onge nade is gevallen en ook zijne vrijheid gevaar loopt, wanneer hij te Belgrado terugkeert. De tegenwoordige gezant te Petersburg, Vassilievitcl® moet hebben medegedeeld, dat Milan in Augustus a.s. naar het buitenland zal terugkeeren, na afloop der meerderjarig- verklaiing zijn* zoons. 11 D I IH K IIE. De Kölnische Ztg. meldt dat te Sofia het gerucht loopt, «lat het Kabinet-Stamboulof zyn ontslag ingediend heeft. Prins Ferdinand zou dit aangenomen en Grekof met de vorming van een nieuw ministerie belast hebben. 6 It I E K E N L A It 1). De koning heeft besloten, dat de giften welke men hem in vei band met de laatste aardbevingen ter hand heeft gesteld, ten bedrage van meer dan 100,000 drachmen, zullen aangewend worden tot het bouwen van ïaardbchokvvije" woningen. T B K IJ E. Op de grenzen van Aziatisch Turkije en Perzië dreigt eene ernstige botsing. De Kur- den hebben een mval gedaan in Gulfa en in een gevecht den gouverneur en eenige zijner mannen gedood, waarna zij zich met een aantal paarden en vee als buit terug trokken. De bevolking bereidt zich thans op eene geduchte wraakneming voor. A M K It I K A. Zateidag hebben te Cripple Creek weer bloedige botsingen plaats gehad tusschen de werkstakeis en de politie, waarbij verschei- deue der eerstgenoeinden gedood of gewond werden. De mijnwerkers, goed georganiseerd en voorzien van munitie, dynamiet en no ij n- kruit, zijn te Bull Hill gekampeerd. De gou verneur heeft de militie onder de wapenen geroepen. 4000 mijnwerkers, voorzien van roode vlaggen, hebben zich te Birmingham, in Alabama, vereenigd en nemen een drei gende houding aan. De gouverneur heeft troe pen aangevraagd. In Indiana maken de na tionale gaide en 500 poütie-agenten zich gereed tegen de mijnwet kers op te rukken. Te Pittsbmg hebben de werkstakers eene fabriek, toebehoorende aan eene mijnmaat- schappij, geplunderd» Te Lasalle, in Illinois, hebben de werkstakers den spoorweg opge broken om een kolentrein tegen te houden en op het treinpersoneel gevuurd. AFE1H A. Men verwacht dat de Delagoa-baai-spoor- weg in het laatst van dit jaar geopend zal worden. De uitvoerende raad van de Trans vaal heeft een post van f 240,000 op de begrooting gebracht voor feestelijkheden bij die gelegenheid. SCIHK It.VM, 80 Mei 18)14. Bij kon. besluit is de commissaris der Koningin in Zuid-Holland gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering op Dinsdag 42 Juni, om dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid der Eerste Kamer van de Staten- Generaal, in de plaats van mr. J. van Gennep. De ministers van binnenlandsche zaken en van waterstaat, handel en nijverheid de heeren Van Houten en Van der Sleijden zijn «Maandag te Soestdijk geweest, ter audiëntie by de Koningin-Regentes. Bij ministerieel besluit van 24 dezer is J. G. Fuchs, deurwaarder bij de rijks directe belastingen te Schiedam, met ingang van 1 Juli verplaatst naar Haarlem. Met verwijzing naar de in de St.-Ct. van 4 Mei j.I, no. 400 voorkomende oproeping van het departement van koloniën van adspi- rant-ingenieurs voorden dienst van den water staat en de burgetlijke openbare werken in Nederland«ch Indië, wordt nader bekendge maakt, dat zijdie voor plaatsing in aanmer king wenschen te komen, 2ich vóór 45 Juli 4894 tot het voornoemd departement behoo- ren te wenden. De bij de beschrijving voor de belasting op de bedrijjfs- en andere inkomsten uitge reikte beschrijviiigsbiljetten behooren aan den ontvanger der directe belastingen of zijn gemachtigde te worden teruggegeven of bezorgd ten kantore van dien outvanger. Wil men voor de inlevering van die bil jetten gebruik maken van de post, dan zij men gewaarschuwddat zij niet portvij worden verzonden en de ontvangers geene met port bezwaarde brieven behoeven aan te nemen. St.-Ct Ten aanzien van de beschrijving voor de belasting op bedrIjfs- en andere inkomsten is nog bij ministerieele resolutie bepaald I. Het bepaalde bij het tweede lid van §49 I B moet niet worden opgevat alsof de omsla gen voor de uitreiking der beschrijvinsbiljet- ten moesten zijn dichtgemaakt. De omslag, welke die biljetten met de bijlagen o«|yvat, wordt open aan den ontvanger gezonden. II Omslagen metbeschrijvingsbitjetten die gesloteu ten kantore des ontvangers terug komen, worden door hem ongeopend gezon den aan den inspecteur. Blijkt bij de inle vering niet van wien de omslag afkomstig is en kan dus het bepaalde bij 32 "der instructie niet worden opgevolgd, dan schrijft de ontvanger de dagteekening der terug ontvangst in op eene door hem aan te leggen lyst en teekent die dagteekening en het volg nummer dier lijst aan op den omslag. De inspecteur vermeldt dan die dagteekening in zijne lijst (Bedrijfsbelasting no. 45) en geeft den ontvanger, tot aanvulling zijner beschrij- vingslijst, spoedig kennis van den naam van den belastingplichtige, wiens aangifte in den genomrnerden omslag is aangetroffen. De ontvanger verwijst daarbij naar de kennis geving van den inspecteur. III. Bij inleveriDg van beschrijvingsbiljetten anders dan in gesloten omslag, wordt aan de belanghebbenden, die dit verlangen, een ontvangbewijs afgegeven. De katholieke Residentiebode verwacht van deze regeering niet veel van het herstel van het gezantschap bij den paus; zy zegt: Hadden wij met den heer Roëll alleen te doen, ja dan ware er misschien veel goeds te wachten, maar dit is het geval nietde heer Roëll heeft zijn ambtgenooten, en een daarvan is mr. Samuel van Houten. Hoe men nu in vredesnaam van een Ka binet, dat dezen op het Torentje aan den Vijver plaatste, herstel van ons gezantschap bij den paus kan verwachten, gaat ons ver swind eenvoudig te boven. Doch de Maasbode antwoordt daarop Wij hebben in hoofdzaak niet met den heer Van Houten te doen, maar met den heer Itoëll, premier en minister van buitenlandsche zaken. Men roemt zijne wijsheid en zijne gematigdheid. Daarbij is hij een der voogden der jonge Koningin, en aan zyn Hooge pupil zal hij wel geen lessen in revolutie willen geven. Van den anderen kant heeft dit minis terie met zijne meerderheid zijn ontstaan goeddeels aan de katholieken te danken, en de heer Haffmans betoogde in zijn laatste artikel, dat wij een passenden invloed kun nen uitoefenen. Waarom zouden wij dit dan niet doen Wat hebben wij aan invloed, als wij er geen gebruik van maken Was jaren lang elk ministerie onze tegenstander, dat ons geen recht wilde doen in de schoolquaestie, waarom zouden wij bij dit mirmtëi ie niet aan kloppen, tot ous voldoening gegeven wordt Behalve de door het Haagsche Dagblad beweerde te late opening van een der stem- bureau's te 's-Gravenhage, is er nog eene aanmerking te maken op de stemopneming. Het Vaderland zegt daarvan sTelt men bij elkander de stemmen op de beide cnndidaten uitgebracht, de blanco briefjes en het van onwaarde verklaarde briefje, dan komt men tot een getal van 5879, terwijl er bij telling gebleken waren te zijn 58S7 briefjes. Waai de 8 overige gebleven zijn, is een raadsel. Doch aangenomen, dat er 8 stembiljetten weggeraakt zijn, die alle den naam van Bevers inhielden, dan had toch nog de heer Pijnacker een onbetwiste meerderheid van 3 stemmen." In verband met de toetreding van België en Luxemburg tot de op 43 Juni 4893 te Bern gemaakte bepalingen voor het interna tionaal spoot wegvervoer tusschen Nederland, Duitschland, Oostenrijk-Hongarije en Zwitser land welke op 4 Maart 1.1. tusschen deze Staten is in werking geiteden zijn bij min. beschikking van 28 dezer (opgenomen in de St.-Ct, no. 122) thans met ingang van ijuni a.s. mede toegelaten a. voor het doorgaand vervoer van goede ren over de spoorwegen in Nederland, be stemd naar of afkomstig van Duitschland, Oostenrijk-Hongarije en Zwitseiland, voor zoover dit vervoer geschiedt transiet België of België en Luxemburg; b. voor het doorgaand vervoer van goede ren over de spoorwegen in Nederland, dat transiet Nederland geschiedt van en naar België en Luxemburg, iiuar en van Duitschland, Oostenrijk-Hongarije en Zwitserland. Voor het onderling verkeer tusschen Ne- desland en België en voor dat tusschen Ne derland en Luxemburg, transiet België, blij ven van kracht de bepalingen van de op 9 Augustus 1893 te Parijs gesloten overeen komst, inhoudende bijzondere bepalingen voor het internationaal spoorwegvervoer tusschen Nederland, België, Frankrijk en Luxemburg, waarvan de inhoud werd medegedeeld in de St.-Ct. van 2 Maart 4894, no. 51. De gewone algemeene vergadering van de pLi'oeiale Unie" zal op Zaterdag 46 Juni a.s. te Amsterdam bijeenkomen. Er zal eene verkiezing moeten plaats hebben van twee leden van het bestuur, in plaats van de h.h. mi-s. M. Tydeman Jr. (aftreding 1897) en A. C. Crena de Iongh (aftreding 1899), die als zoodanig ontslag genomen hebben. Ons wordt medegedeeld, dat dezer dagen, op verzoek van de besturen der kiesvereeni- gingen »De Grondwet" te Amsterdam, Voor uitgang" te Rotterdam en de sUtrechtsche ICiezersvereeniging", eene conferentie heeft plaats gehad tusschen het bestuur der»Liberale Unie" en de drie voorzitters der bovenge noemde vereenigingen ter vriendschappelijke overweging van de vraag, of het mogelijk zou zijn een scheiding in de liberale partij te voorkomen. Het is bij die gelegenheid gebleken, dat het bestuur der »L. U." niet voornemens is voorshands den strijd over het kiesrecht op den voorgrond te zetten, maar dat het inte gendeel aanvankelijk de voorstellen van hei nieuwe ministerie zal afwachten en in he algemeen elke openbare handeling wenscht na te laten, welke in deze omstandigheden de verbittering en alzoo het gevaar vooii scheuring tusschen de beide fracties der libe^ rale partij in de hand zou werken, zoodat het als zeer waarschijnlijk mag worden aan genomen dat althans de besturen dier dria invloedrijke kiesvereenigingen hunne vereeni gingen zullen adviseeren voorshands in heti verbond der «Liberale Unie" te blijven. i Wij raden, zegt het Uil., allen, dienaar de Vereenigde Staten willen reizen, aan per Ilollandsche stoomboot te gaan. Ze zijn wat langer op reis, maar hebben daarentegen hei voorrecht, niet op booteu te gaan, die het personenvervoer over den Atlantischen Oceaan als een tak van spoit beschouwen. Waarlijk, sport woidt langzamerhand iets gevaarlijks in plaats van iets dat versterkt. DeWhite-star-boot the Majestic en the Paris van de Amerikaansche lijn hebben drie dagen lang bet snelst gestoomd tusschen Amerika en Europa. Het waren twee dorpen, die dus toren tegen toren elkander voorbij poogden te komenwant de twee schepen hadden 2400 personen aan boord. Ten laatste schoot de Amerikaansche boot een weinig naar voren en ging dwars the Majestic voorbij, zoodat dit schip zijne vaart verminderen moest onj een aanvaring te beletten. Indien dit bericht waarheid bevat, noemen wij dezen wedren tusschen twee passagiers- j booten op den Oceaan een groot schandaal, j Zoo de Britsche en Amerikaansche regeerin-' gen niet onmiddellijk aan dit sportspelletje een eind maken, rust op haar de verantwoor ding voor de ramp, die niet kan uitblijven Te Scheveningen zal een volksbad worden opgericht. Burg. en welh. hebben aau den heer T. C. Kuikhoven vergunning verleend voor de exploitatie van een bad voor mannen en jongens, in zee bij den vuurtoren, op voorwaarde, dat de prijs van een bad ten hoogste 40 en 5 cents zal zijn- Te Poeldijk heeft een tuinder in den slaap drie kunsttanden doorgeslikt en is eenige dagen later onder hevige pijnen bezweken. De tanden hadden zich in den slokdarm vastgezet. Te IJselmonde zijn de laatste dagen ver scheidene nieuwe gevallen van pokken en vele sterfgevallen voorgekomen. Een huisgezin al daar is, op éen persoon na, geheel uitgestorven. De werkman E. M. E., van Krimpen a/d. Lek, werkzaam op de scheepsbouwwerf der firma J. Smit Co. te Kinderdijk, had het ongeluk dat eene zware plank hem op het hoofd viel, tengevolge waarvan hij is over leden. De man laat eene weduwe met 5 kin deren na. Te Sliedrecht was Maandagmiddag het on derwijs nauwelijks aangevangen, of school no. 4 werd bestormd door vaders en moeders, die als om strijd hunne kinderen kwamen opeischen en niet verlangden dat deze zouden worden gerevaccineerd. Als een loopend vuur tje bad zich namelijk aan het boveneinde dier gemeente het gerucht verspreid, dat de beide gemeente-geneesheeren voor dat doe! in die school waren. Ofschoon het onderwijzend personeel met overtuiging beweerde, dat van gedwongen vaccinatie geen sprake kon zijn, en aan som migen een kijkje in de lokalen werd toege staan, bleven de elkaar opzweepende ouders bij hun eisch yolharden en drongen zy einde lijk met geweld naar binnen. Het hoofd der school zag zich nu genood zaakt tegen wil en dank vacantie te geven. Uit een der vyvers van het Vondelpark te Amsterdam is het lijk van een onbekende jonge vrouw opgehaald.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2