Door den minister van waterstaat is thans de stoombootmaatschappij sOude Maas", te Oud-Beierland, belast met het postvervoer tusschen Rotterdam en het westelijk gedeelte der Hoekscha Waard. De nieuwe dienstre geling kan spoedig verwacht worden. De gouverneur van Suriname, jhr. tnr. T. A. J. van Aseh van Wijck, is te Utrecht aan gekomen. Door het departement van marine is aan de firma Krupp. te Essen, de leveling opge dragen, tot een bedrag van ruim een millioen gulden, van kanonnen en ander benoodigd artillerie-materieel, bestemd tot bewapening van de drie in aanbouw zijnde oorlogsschepen. De rad'calen en de linkerzijde derliberalen. De Amsterdammer gaf onder het opschrift ^Samenwerken en Samensmelten" een vier tal artikelen over eene mogelijke fusie van de radicalen inr-t de geavanceerd-liberalen. Zij ging daarbij uit van een opstel in den (lib.) Nederlander (orgaan Kerdijk-Borgesius), waai in de onvermijdelijkheid van eene schifting in de liberale geledesen was be toogd en de tvensclt naar eene fusie inet de radicalen was uitgesproken» Mogen allen, over en weer, doordrongen zich betoouen van het plicht besef om, vergetend wat ver geten mag worden, te streven naar samen werking, zoo mogelijk naar samensmelting," schreef de Nederlander. De Amst. betoogt nu, dat men aan de uiterste linkerzij der liberalen eindelijk over komt tot de door haar reeds lang verkon digde beginselen. De uitnoodiging tot samen werking op nieuwen gemeenschappelijken bodem, zonder omzien, neemt zij aan, mits en dat is de eenige, maar ook nadruk kelijke voorwaarde men dan ook ten volle radicaal zij. »Aan den naam van radicaal is ons niets gelegen, maar het radicaal zijn beteekent voor ons des te meer. Daaronder wordt verstaan de Amst. neemt deze formulae] ing gaarne van den Neder2. over bet bestrijden van voorrechten, het dienen der democratie met volle toewijding, het voeren van eene sociale politiek. Kunnen wij het nu ten opzichte van de zaak eens wor den, waarom zo" de toenadering behoeven uit te blijven?" De Amst. is echter vol vreeze, dat er niet veel van zal komen. Zal er een begin van samenwerking zijn, dan boude alle dubbelzin nigheid np bij het gebruik van woorden en uitdrukkingen. Daar is b.v. de scheiding van Kerk en Staat, het hooggeroemde beginsel, dat al de programma's der onvervalscht libe rale partij sierde, maar welke toepassing voor baar, die in den grond een protestantsch- kerkelijke partij is, vgelijk zou staan met het plegen van verraad aan haar beste vrienden en het begaan van een diefstal jegens zich- zeive". De Amst. ziet dan ook de groote meer derheid der liberalen, die tot deze nieuwe partij worden uitgenoodigd, achterblijven. Allereerst is althans noodig, niet alleen dat men duidelijk aanwijze, waarvoor men op dit oogenblik meent te moeten ijveren, maar ook welke men de meest in het oog sprin gende consequenties acht. Niet ieder Takkiaan, of wil men liever: niet ieder voorstander van de definitieve kiesrechtuitbreiding is bereid de democratie te dienen, laat staan j>met volle toewijding" te dienen. Misschien zijn de mees ten door opportunistische overwegingen van allerlei soort aan Tak's zijde gebracht. Wil men uit den geheelen 7,.g. linkervleugel een nieuwe partij maken, dan zou dit een uiterst zwakke politieke partij zijn. veel zwakker dan de liberale in haar slechtste dagen ooit geweest is. Het is aan geen tegenspraak onderhevig, de politiek zal een sociale politiek worden en de sociale leus der democratie iets anders, gelijk men weet, als de leus der sociaal-demo cratie met haar opheffing Van privaat-bezit der arbeidsmiddelen is: leiera verdeeling van het maatschappelijk inkomenwat ingrij pende maatregelen zal vorderen en groote offers zal vragen van den bezittenden, d, i. van den boogeren en van den middenstand. Zal men daarmee medegann Men begrijpt wel, zegt de Amst., dat er onzerzijds van besnoeiing onzer beginselen noch van staking in onzen ijver voor de toe passing van ons program sprake kan zijn. Wij mogen verwachten dat zij, die tot ssamen- smelting" geneigd zich betoonen, inderdaad met ons denzelfden koers wenschen uit te gaan en dat met ongeveer gelijke snelheid. Naast onze sociale eischen staan de poli tieke algemeen kiesrecht, evenredige ver tegenwoordiging, invoering van het referen dum, afschaffing van een Eerste Kamer op plutocralNclien grondslag. Dezen laatsten eisch b.v., een der eerste punten op bet program der waarachtig democratische partij, heeft men slechts te noemen, om van de 36 héeren, die den linkervleugel heeten uit te maken, er minstens 26 te zien deinzen. En gaan we van deze 36 terug op de kiezers, ook hier zullen na de tienduizenden slechts enkele duizenden zich der nieuwe partij genegen betoonen. De bezittende klasse kan alleen voor een zeer gering gedeelte zich van gansehor harte aansluiten bij een democratisch streven. Het volk echter begeert dat zonder eenigen twijfel. Is er dus voor de hoeren Kerdijk c. s. een groot werk te veil lichten, zij hebben om le slagen minder te letten op de 36 heeren eu bun kiezers, dan op het volk, dat tot lieden nog geen kiesrecht ontving. Wat er van de liberale partij worden zal, aciit de Amst. eene vraag van zeer onderge schikt belang. Door nlte partijen heen zal de scheiding loepenrechts de plutocratische conservatieven, links de democratische radi calen. Alles wat er in de eigenlijke politiek te doen is, brengt geene noemenswaardige verandering in het lot der honderdduizenden. Of v. d. Kaay dan wel Smidt ons wat admi nistratief recht geeft, Pierson dan wel Spon ger v. Eyk ons personeel herziet, v. Dedem of Bergsma onze koloniën beheert, dit alles valt weg bij de eischen der sociale politiek. En welk vertrouwen zou het volk kunnen stellen in een democratische hervor mingspartij, waartoe mannen als Zjjp en Ferf, Knyff en Bottinan, v. Kerkwijk en De Knnter behoorden naast Kerdyk en Ileldt? De echte democraten als Kerdijk c. s. hadden een wel omschreven en goed geformuleerd program aan hun uitnoodiging moeten doen voorafgaan. Op dat program hadden ze de mannen van halve, kwart, achtste en zes tiende toewijding moeten wegzenden. Dan kan er een zuivere toestand ontstaan, waarbij het vertrouwen des volks behouden blijft. Daarom alleen is het te doen. Zonder dat, besluit de Amstzullen wij nooit worden een eclite hervormingspartij. De Standaard schrijft, onder het opschrift Ken bedenkelijk bulletin, het volgende «Het bulletin over den welstand der re- gecring en haar parlementaire meerderheid luidt nu reeds zeer geruststellend. Eerst viel Haarlem afnu Zaterdag weer Katwijk, en met Katwijk een der drie Haag- sche zetels. Voor een meerderheid, die toch reeds niet al te groot, en uit zeer onderscheidene par tijen saamgemengd is, een verlies van niet zoo geringe beteekenis. Drie kwade noten in de eerste veertien dagen na het optreden vau het Kabinet voor de Kamer. Iets wat te meer weegt, omdat het falen van de twee Roomsche candidaten in Den Haag en Katwijk allicht de Roomsche par lementaire partij ontstemmen zal, en de ergernis reeds door het optreden van mr. Van Houten gewekt, nog zal doen toenemen. Voegt men daarbij nu bet gevaarlijk debut der parlementaire meerderheid zelve met haar ongerechtvaardigd besluit in zake Bever wijk, dan begrijpt men, hoe de positie van het Kabinet nu reeds verre van rooskleurig is. Dit zou natuurlijk anders zijn, zoo het Kabi net steunen kon op een homogene meerderheid in de Kamer, zoodat ze, desnoods met éen stem meerderheid, op den steun van enkel geestverwanten voor baar ontwerpen reke nen kon. Maar nu de ministerieele groep saamge- steld is uit conservatieven, coriservatief- liberalen, Roomschen en anti-revolutonnaïren, is deze meerderheid zoo los in haar samen hang, dat alleen een sterk overwicht in het cijfer en een zedelijk debut de positie der regeering kon sterken. Nu daarentegen is vooral de klap, die het Kabinet in Den Haag kreeg, pijnlijk. Het is het begin van een reactie, waarop natuurlijk ook een staatsman als lioëll wel gerekend hadmaar een reactie dte wat vroeg komt. sMuskiet" schrijft over de expeditie naar Lombok in de Telegraaf o. a. het volgende: De resident van Bali en de contioleur, tevens politiek agent voor Lom'iok, zijn bij den gou- verneui-generaal ontboden om den landvoogd en den algemeenen secretaris volkomen op de hoogte der zaken te stellen, waarna tiende hee ren nog een memorie hebben ingediend, welk stuk ongetwijfeld spoedig naar de iiooge regee- ring in 'tmnedeiland zal worden gezonden, waar dan een besluit moet genomen worden. Volgens de gei uchten zon de benoodigde troe penmacht geschat woideii op dna bataljons, voorzien van de vereischte artillerie, cavalerie enz. Ook heet het, dat men zich op Lombok reeds op onze komst gaat vooi bereiden. Over de sterkte van het Dger van den voist valt weinig met zekerheid te zeggenwel weet men dat tijdens de laatste jaren veel buskruit en vete repeteergeweren alkomstig van onze Engelsche vrienden, binnengesmokkeld zijn. Overigens zal de bewappning voor'tgruot- sto deel wel uit de lange Balische lansen be staan, daar het leger' voor 't oieetendeel uit Balineezen is gerecruteerd. In grove trekken is de oorzaak van 't ge schil deze. De vorst van Lombok, van Balischen oorsprong, belijdt, evenals zijn aanhang, een somt Ilindoeschen godsdienst. De bewoners van Lombok, vooral die van 't zuidelijk gedeelte, de Sasaks. zijn Mohammedanen. In 1849, tijdens de denle Balische expeditie, was de vorst van Lombok onze bondgenoot, en zond ons hulp troepen, die na dun va! van Dj.rgaraga het rijk Karang-Assern (O.kust van Ball) bezetten. Bij den toen volgenden vrede, werd dit rijkje, waarop door den vorst van Lombok reeds aanspraak was gemaakt, aan laatstgenoemden potentaat afgestaan. Tengevolge nu van onder drukking, knevelarij enz. schijnen de Sasaks in verzet gekomen le zijn tegen den sultan en hem te hebben opgesloten in de hoofdstad. In strijd met gesloten contracten enz. heeft de vorst Balische hulptroepen laten overkomen, en deze hebben de Sasaks teruggeworpen waarop voor ben 't mvae victis" gold. Over moedig door dit succes, schond de suitan ver scheidene, met het Nederlandsche gouverne ment gesloten tractaten, o. a. die regelende den invoer van buskruit, wajrens en hulptroe pen. Dit niet voldoende achtende, schijnt hij zich hoogst oneeibiedig en beleediaend tegen over onzen gezant gedragen te hebben. Daar enboven hebben de Sasaks de hulp van het Nederlandsche gouvernement ingeroepen, om hen te vrijwaren voor de knellende onder drukking en knevelarij'. Ingevolge de door Gedep. Staten van Zuid- Holland, op voordracht van den hoofdinge nieur van den provincialen waterstaat in deze provincie, genomen beslissing, is het deel der verbeterde vaart tusschen Rijn en Schie, loo- pende langs de. Oostvest van Delft tot in de Kolk (deel van de Schie) voor het publiek opengesteld te middernacht tusschen 31 Mei en 1 Juni 1894. Gedurende de afgeloopen maand zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 462 schepen, 2 jachten en 1 sleepboot, waarvan 39 zeil schepen. Hiervan waren bestemd voor Rot terdam 446 schepen, Schiedam 10, Vlaar- dingen 5 en Maassluis 1. In dezelfde maand van 1893 kwamen bin nen 407 schepen en 1 sleepboot, waarvan 42 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 390 schepen, Schiedam 8, Vlanr- dingen 6 en Maassluis 3. Eenige honderden Duitschers zijn Woens dag en Donderdag te Rotterdam aangekomen, allen met het doel om zich te "Vlaardingen. voor de haringjagerij aan te monsteren. Omtrent het 12-jarig knaapje, dat Dins dag j.l. te 's-Gravenhage door de politie wegens dronkenschap in bewaring moest wor den genomen, kan nog worden medegedeeld, dat het kind met 2 kameraadjes, van welke de oudste 15 jaar, was uit geweest. Hij had een fooitje gekregen en daarvoor werd voor 24 cent jenever (ongeveer 8 glaasjes) ge kocht, die door den 12-jarigen knaap het is by na ongeloofelijk nagenoeg alleen werden uitgedronken. De ambachtsheerlijkheid sMijnsheerenland van Moerkerken" met de daarbij behoorende buitenplaats »Het Hof van Moerkerken", met de daaraan verbonden kerkelijke en zakelijke- rechten, alles eigendom van den heer mr. J, vau Gennep, hetwelk veertien dagen ge leden in bod stond voor f 133,499.63 ig thans in perceelen verkocht tot een gezamen lijk bedrag van f180,377 75. Sedert 9 Mei waren te Barendrecht de pok ken geweken, nu echter zijn 2 nieuwe geval len geconstateerd, n.l. een aan den straatweg en een in de kom der gemeente. Ook te Werkendam is een nieuw geval eu is éen lijder bezweken, zondat in het geheel van de 13 aangetasten 8 stierven. In eene ver-adering van afgevaardigden van de afdeelingen van den sociaal-dein o- cratischen bond, in 't oosten van de provincie Groningen, is de werkstaking van het per soneel van de firma Luitjes en Kasper, te Sappemeer, uitgevers van De Arbeider, be handeld. Met bijna algemeene stemmen wer den de uitgevers in het gelijk gesteld. Van de stakende letterzetters zal niemand weder worden aangenomen. Te Utrecht zijn eenige gevallen van pokken voorgekomen; een met doodelijken afloop. Woensdagavond speelde het zoontje van den heer v. O. in de Vinkenburgstruat te- Utrecht met andere jongens om eene spiegei- kist, waardoor deze kantelde en de jongen met het hoofd er onder kwamde dooi volgde bijna onmiddellijk. In de Leursche haven (gem. Etten en Leur) is het lijk gevonden van den heer H. R., uit Prinsenhage, een geacht man, die, waarschijnlijk door de duisternis misleid, in het water is geloopen. Uit Herkenbosch meldt men aan deN.B.Ct.i Woensdagochtend werd in de bossclien alhier het lijk gevonden van den jachtopzie ner H., uit Vlodrop. Hij had eene schotwond in de linkerborst en eene geslagen wond aan het achterhoofd. Rotterdam. Door burgem. en weth, is in verband met de ^ontzaglijke waterverspil ling aan de geabonneerden der drink waterleiding een ernstige waarschuwing ge richt, dat met de meeste gestrengheid daar tegen zal worden opgetreden. Zij wijzen er op, dat in de laatste 10 jaren nldaar het. dagelijksch waterverbruik per hoofd van 116 liter tot op 212 is gestegen, terwijl de onder vinding in een groot aantal andere steden aantoont, dat met een verbiuik van 100 liter per hoofd ruimschoots in de behoefte wordt- voorzien. lederen nacht wordt te Rotterdam een mil- lioen liters aan de waterleiding onttrokken» Het gevolg is, dat, in weerwil van de be langrijke uitgaven tot uitbreiding van de werken, de druk in sommige wijken, zelfs in

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2