ft", 1894, N°. 8545. Eerste Blad. KENNISGEVING. .A.cliten veerti gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Suitenlandsche Berichten. UITGEVE& J. ODÉ. £bonNKMENTSPR!JS, per kwartaal jfoxo per pos:, door het geheele Rijk iftouderlijke nommers f 1.85. - 2.50, - 0.10. BCREA1J: BOTKR8TBAAT, fi 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam brengt bij deren ter kennis van de ingezetenen: Da de kohieren voor de belasting op het Personeel no. 11 en 12 dezer gemeente over (iet dienstjaar 1893/11, door den heer dnecteur der directe belastingen te Rotterdamop den (sten Juni 1891 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen, ter imoi- denng zijn mei gemaakt. Voorts ivoidt bij dezen herinnerd, dat eenieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden «oei te voldoen; alsmede dat lieden de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen deren aanslag behooien te worden ingediend. Lu is hienan afkondiging geschied, waar het be- iiooit, den 4deu Juni 1891. De burgemeester voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. P It A N K R IJ K. De Kamer hield zich Zaterdag bezig met de verziezing van een voorzitter. Uitgebracht ■werden 435 stemmen. De heer Casimir Perier weid gekozen met 2-29 stemmen, tegen 187 •op den heer Bourgeois, codidaat der radi cale partij. De heer Burdeau werd tot onder- «ooizitter verkozen. Bij de behandeli.-g van Goblet's interpel latie over de vorming van het nieuwe Kabi net in de Kamerzitting van gisteren, bracht Isambert eene motie uit ten gunste eener politiek van democratische hervormingen en vcidediging der rechten van de burgerlijke samenleving. Dupuy aanvaardde deze motie, die daarop met 315 tegen 169 stemmen werd aangenomen. De nieuwe parlementaire groep, uit de ge matigde republikeinen gevormd, en die reeds £en 80-tal leden telt, heeft tot haar bureau gekozen de lieeren Isambert, voorzitter; Thom son, quaestor; Chaudey, secretaris. Zondag zou een manifestatie plaats hebben ■op Père Lachaise, ter vervanging van de plechtigheid die verleden week, tegenover het optieden der politie, door het socialistische comité is nagelaten. De betooging had echter niets te beduiden en ging nagenoeg onopge- juerkt voorbij. Het lucifersmonopolie heeft den staat in 4893 25'A millioen frs. opgebracht, waarvan 49# millinea zuivere winst. De Temps bevat een zeer scherp artikel •tón het adres van den Kongostaat, dien het blad beschuldigt een groote troepenmacht te ■concentreeren in het stroomgebied van den Wellé, terwijl Frankrijk aldaar, slechts over 500 a 600 Senegalsche tirailleurs beschikt, onder bevel van kapitein Decazes. Het blad geeft te verstaan dat het den Kongostaat er om te doen is, een conflict uit te lokken, teneinde het (in verband met de gewaarborgde neutraliteit van den staat) tot een arbitrage te doen komen welke, naar het zich laat aanzien, in het voordeel ran den staat zou uitvallen. ENGELAND. In de zitting van het Lagerhuis van Vrij dag verklaarde sir Edw. Grey dat Egypte zich zijne rechten op de Equatoriale provincie heeft voorbehouden, en dat het Fransch- Engelsch verdrag van 1888 en van dit jaar niets bevatten, wat naar het oordeel der regeering Engelands verdrag met Italië betref fende Somaliland in den weg staat. De over eenkomst met den koning van België, als hoofd van den Kongostaat is zoodanig inge richt, dat de i-echten, welke Frankrijk ten aanzien van den Kongostaat mocht bezitten, onaangetast blijven. De Times heeft uit Ottawa ernstige tijdin gen ontvangen omtre' t de overstroomingen in Britseh Columbia. Het water steeg tot twee voet boven den hoogsten vorigen waterstand. Honderden zijn geruïneerd, voor millioenen dollars aan eigendom werd verloren velen kwamen om het leven. De Canadian Pacific spoorweg ontving groote beschadiging, het geen stremming in het vei keer veroorzaakte. In de hoofdsteden heerscht gebrek aan vieesch; daarom veroorlooft de regeering tijde lijk den invoer van Amerikaansehe runderen, mits zij onmiddellijk aan de grenzen geslacht worden. OOSTENRIJK. Het Oostenrijksche Heerenhuis heeft de handelsverdragen met Spanje en Rumenië bij tweede en derde lezing goedgekeurd. De Oostenrijksche Kamer van afgevaardig den heeft eene motie van de hoeren Geismann en Lueger, waarbij de regeering wordt uit- genoodigd in de eerstvolgende zitting een ontwerp in te dienen tot uitbreiding van het kiesrecht, verworpen, nadat de minister-pre sident Windischgiatz verklaard had dat zoo danige uitbreiding door alle partijen verlangd wordt en dat de regeering hoopt spoedig te dien aanzien tot een vergelijk te komen. Bij ziju aankomst te Buda-Pest, Zaterdag j.l| werd Weckerle met geestdrift begioet en met bloemen bestrooid. De paarden van zijn rijtuig werden zelfs afgespannen. "Weckerle betuigde zijnen dank voor deze betooging en zeide dat de strikt constitutioneele zin des keizers hem kon doen verklaren, dat de wet op liet burgerlijk huwelyk ten slotte zal worden aangenomen. De vrijzinnige partij in Hongarije heeft eene motie aangenomen, vei klarende dat zij het, kerkelyk-staatkundig program handhaaft en haar volkomen vertrouwen betuigt in het afgetreden Kabinet. Zijnerzijds heeft de heer Weckerle zich bereid verklaard, den leider te blijven der regeeringsparty. In verband met een en ander heelt graaf Kühn Hedeivary den keizer per telegraaf doen weten dat hij de opdracht tot vorming van een nieuw mi nisterie niet ten uitvoer kan brengen. Giste ren werd de keizer te Pest verwacht. In de Hongaarsche Kamer verklaarde Weckerle gisteren dat de keizer het ontslag van het Kabinet aanvaard heeft zonder een definitief besluit te nemen. Weckerle achtte dan ook het oogenblik tot opheldering der oorzaken van het ontslag nog niet gekomen. Hadervary heeft niet formeel de opdracht ontvangen tot het vormen van een Kabinet. Op Weckerle's voorstel werden de zittingen voorloopig verdaagd. In de Kamer der Magnaten legde Weckerle dezelfde verklaring af als in die der afgevaar digden. De vergadering is hierop tot na af loop der crisis uiteengegaan, ITALIË. De Kamerzitting van Zaterdag is zeer be langrijk geweest. Terwijl de verschillende groepen der oppositie het eens waren op dit éene punt: dat er bezuinigingen moesten ge bracht worden in de verschillende takken van 's lands beheer, heeft de heer Crispi deze omstandigheid aangegrepen om de oppo sitie op dit punt te gemoet te komen, ten einde haar op andere, belangrijker punten te ontwapenen. Een regeeringsvoorstel, geheel onverwacht ingediend, om een pailementaire commissie te belasten met een onderzoek naar die bezuinigingen, ontmoette geen te genstand intusschen zijn de veertig motiën, die door de verschillende tegenstanders van den minister Sor.nino tegen diens plannen voorgesteld waren, ingetrokken. De heer Imbriani verzette zich tevergeefs tegen bet geen hij noemde het weggoochelen der groote quaestie; de groepen Zanardellï en Di Rudini waren blijkbaar niet ongeneigd, de gelegenheid aan te grijpen om zich met de regeering te verzoenen. Bij koninklijk besluit is de staat van beleg in de provinciën Massa en Carrara opgeheven. De Kamer behandelde gisteren het voor stel van Crispi om aan eene commissie van 18 ieden op te dragen tegen den 30n dezer maand een wetsontwerp aan te bieden tot hervorming van den openbaren dienst en om tot zoolang alle beraadslagingen over de finan- cieele voorstellen te staken. Dit voorstel werd met '225 tegen 214 stemmen bij 18 ont houdingen aangenomen. De ministerraad vergaderde gisteravond. B U L G A S IJ E. Naar beweerd wordt, zal de oppositiepartij in de Sobranje eischen, dat StamboulolT in staat van beschuldiging wordt gesteld. Zij verwijt den gewezen eersten minister, dat hij zich zelf en zijne vrienden en bloedverwan ten ten koste van liet land verrijkt heeft. Volgens de Déhats zou de Porte bericht hebben ontvangen, dat Stambouloff liet plan had opgevat vorst Ferdinand van den troon te stooten en den vierjarigen zoon van graaf Hartenau, Alexander van Battenberg, tot vorst uit te roepen. De gewezen minister president zou dan zelf het regentschap op zich genomen hebben. De rust is thans te Sofia hersteld de stra ten hebben haar gewoon voorkomen herkre gen. De woning van StamboulofT wordt van regeeringswege bewaakt, maar alleen om voor de persoonlijke veiligheid van dien staatsman te zorgen. De Svoboda is sedert Dinsdag j.l. niet verschenen. Reizigers, die van Sofia ko men, weten mede te deelen, dat Sistowa het gepeupel de woning van Stambouloff's schoon vader heeft geplunderd. A M E U I K A. Het comité voor de omkooperijen uit den Senaat der Unie heeft den secretaris der schatkist gehoord, die ontkende dat hij in het tariefontwerp de suiker-paragraaf geredi geerd heeft om de Sugar Trust te believen, in ruil voor hare bijdrage aan de democra tische verkiezingskas. Uit Washington wordt van gistei en gemeld: Een uit La Libertad bij de regeering inge komen telegram meldt dat de opstandelin gen in Salvador volkomen gezegevierd heb ben en dat de president Eseta uit het land is gevlucht Uit New-York wordt van 2 dezer gemeld: Nadere berichten bevestigen het jongste i spoorwegongeluk in San Salvador. President Ezeta begaf zich den 3n Mei met 4500 man troepen met den spoortrein naar Santa Anna. De opstandelingen hadden de spoorstaven opge broken, zoodat de trein geheel vernield werd, en er 200 dooden en 120 gewonden vielen. De New-York Herald bevat een bericht uit Panama, dat de regeeringstroepen van San Salvador onder generaal Ezeta, een broeder van den president, bij Santa Anna in een gevecht met de opstandelingen geslagen zijnzij hadden 600 dooden, waaronder de generaal. De president trad af ten gunste van Bonilla. De regeering van Colorado zal de hulp der staatstroepen, inroepen, om de werkstakers te Cripple Creek te verdrijven uit de ver sterkte stelling, welke zij op Bull Hill heb ben ingenomen. Z beheerschen met hun geschut den geheelen omtrek, zenden afdee- lingen uit om te fourageereu en houden een aantal burgers vast als gijzelaars. AFRIKA. Het departement van onderwijs der Zuid- afrikaansche republiek zal een voorstel aan den Volksraad voorleggen, om voortaan ook geëxamineerde onderwijzers uit Nederland een aanvullings-examen te doen afnemen in de* ontbrekende vakken, die in de respectieve staten van Zuid-Afrika geëischt worden, o.a. de geschiedenis van Zuid-Afrika, bijbelsche geschiedenis enz. De koning van Swaziland en hare indunas hebben besloten zich te verzetten tegen het inlijven van hun land bjj de Transvaal.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1