N°. 8547. 1894 Vr dag 8 Juni. A.clitenveert-gste Jaargang. uitgeyëeT|| odé. Baitenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitge onderd Dinsdag, jisosKEMENTSPRUS, per kwartaal per po>.c, door hot geheele Rijk ^ouderlijke nominers t 1.85. 2.50. - 0.10. BVREAV: BOTEKlTRAiT, E 3 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F It A N K R IJ K. Grousset heeft gedaan, wat liij Dinsdag sezegd heeft. In een brief aan den premier •ijne beschuldigingen herhalende, begaat lij, jooals hij zelf schrijft, met opzet het misdrijf tan beleediging en laster tegen een openbaar ambtenaar in en bij gelegenheid van de uit oefening zijner werkzaamheden. In de Figaro deelt Magnard mede, dat in oteileg met de bewerkers de interviews over de quaestie der ontwapening niet zullen wor den voortgezet. Er wordt in het blad geene poging gednan om te ontkennen, dat Grousset door de bewerkers zelf den naam Gal'lifet te weten zon zijn gekomen. Van de vergadering «oidt trouwens enkel in het Kamerverslag melding gemaakt. figaro maakt de afschriften openbaar van de blieven, tusschen Turpm en den Duitschen militairen attaché bij het gezantschap te 3>ar«! g»rifelld, met betrekking tot de nieuwe uitvinding van Turpin. De stukken aangaande deze vinding zijn bij de prefectuur der Seine gedeponeerd. Intusschen schijnt men rneer en meer tot de overtuiging te geraken dat geheel dit nieuwe ïincident-Turpin" een farce geweest is, die ten onrechte de publieke opinie en de Kamer heeft beziggehouden, en dat de ernst van Turpiris beweren door niets wordt bewezen. Het syndicaat der glasblazers is er inderdaad in geslaagd, te Kive-de-Gier een groot aandeel te verkrijgen in de eigendommen. Twee ovens zullen door hen worden ingericht voor eigen -exploitatiehet vierde deel der werkstakers zal daar aan den arbeid gesteld worden. Op den boulevard Magenta werd Dinsdag -een Belgisch anarchist gearresteerd, die met dynamietaanslagen dreigde. DUITSCHLASD. Het koloniale leger is met eene afdeeling cavalerie, ter sterkte van 15 onderofficieren en 250 manschappen, allen vrijwilligers, ver sterkt, teneinde de expeditie tegen het Kaffer- boofdWstboy met kracht te kunnen doorzetten. De delegation van Elzas-Lotharingen zijn uiteengegaan na eene langdurige en werk zame zitting, welke hoofdzakelijk gewijd was aan de wet op de gemeentelijke oiganisatie, welke met bijna algemeene stemmen werd aangenomen. De pers ziet in de aanneming fier wet, welke geheel op Duitsche leest |«schoeid is en geheel met het Fransche «tdsel breekt, een verblijdend verschijnsel. Van hoeveel belang het nieuwe handels verdrag met Rusland voor de Duitsche nijver heid is, kan reeds blijken uit het feit dat de uitvoer van gegoten ijzeren machines van 1011 tt April 1893 in diezelfde maand van 1894 de eerste maand, dat bedoeld verdrag in werking was is gestegen tot 27,502, die *an smeedijzeren machines van 1508 tot 3313 en die van naaimachines van 629 tot 1368. Van het voorstel tot grondwetsherziening in Wurtembeig zal vermoedelijk niets komen, daa^elk vergelijk tusschen de regeering en de oppositie onmogelijk is gebleken. De volks partij, aangevoerd door den heer Payer, ver langt de eenvoudige "afschaffing der Eerste Kamer, hetgeen het ministerie ten steikste bestrijdt met liet oog op de veiligheid van den staat. Door het centrum en andere par tijen worden de meest uiteenloopende wijzi gingen verlangd ten aanzien van het beginsel van proportioneele vertegenwoordiging, waar mede de regeering zich niet kan vei eenigen. In de Beiersciie Kamer is de quaestie over lijkverbranding weder ter spiake gekomen. Nadat de facultatieve lijkverbranding was aanbevolen, heeft de minister Crailsheim ver klaard, dat de regeering naar aanleiding van een daaromtrent ingekomen adres reeds bij de officieren van justitie en de kerkelijke auto riteiten aanvraag om inlichting en advies heeft gedaan en dat zij naar den uitslag daarvan eene beslissing zal nemen. B E L G I E. De regeerïngsontwerpen houdende tariefs bepalingen op boter, margarine enz. zijn heden in de afdeelingen besproken. In de eerste sectie werden de ontwerpen in hun geheel met 8 stemmen voor en 5 onthoudin gen goedgekeurd; in de tweede sectie met 6 tegen 5 stemmen en 2 onthoudingenin de derde sectie met 7 tegen 1 stem en 4 ont houdingen; in de vierde sectie met 10 tegen 7 stemmenin de vijfde sectie met 12 tegen 3 stemmen; in de zesde met 8 tegen 6stem men. Omtrent het lot van het wetsontwerp kan dus geen twijfel meer bestaanin het geheel werden er in de afdeelingen 51 stem men vóór uitgebracht en slechts 22 stemmen tegen. De Eerlijnsche correspondent der Znde'peti- dance meldt aan zijn blad dat Duitschland zich onvoldaan verklaard heeft met de schik king, door den Kongostaat voorgesteld, n.l. de aan Engeland in bruikleen te geven strook gronds niet langs de grens van het Duitsche gebied, maar binnenslands af te bakenen. De Duitsche regeering betoogt dat het hier een beginselquaestie geldt: dat het bestuur van den Kongostaat, als neutrale macht, het recht mist, de grenzen van zijn gebied en den aard van het daarover uitgeoefende gezag te wijzi gen zonder toestemming der mogendheden die het Berlijnsche tractaat mede-ondertee kend hebben. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft Dinsdag een amende ment tot verwerping van het voorstel tot verhooging der successierechten met 209 tegen '105 stemmen verworpen. Sir Edvv. Grey verklaarde dat het staatkun dig charter betreffende Afrika, vastgesteld overeenkomstig de verdragen, binnen enkele weken zal worden openbaargemaakt. In ant- wooid op eene vraag van sir Cbarles Dilke verklaarde hij, dat de handelsrekeningen der Niger-compagnie niet onder toezicht van het minutei.e van buitenlandsche zaken slaan. Sir William Harcourt zeide dat hij geen dag kon uepalen voor de behandeling der motie tot het aanleggen van een spoorweg in Uganda. De minister van binnenlandsche zaken Asquith heeft het arbiterschap aangenomen in zake de werkstaking der huurkoetsiers te Londen. Naar het heet, hebben beide par tijen zich hiermede tevreden verklaard. OOSTENRIJK. Het Oostenrijksche Heerenhuis heeft het handelsverdrag met Rusland goedgekeuid. De internationale giaanmarkt te Weenen zal dit jaar niet worden gehouden, naar het heet met het oog op de ergerlijke beleedi- gingen, waaraan de joodsche bezoekers dier markt herhaaldelijk blootstonden, zonder van de <.4A, der regeering de miuBte bescherming te ondervinden. De waarheid schijnt echter te zijn dat die markt hare beteekenis heeft verloren sedert de groote aanvoeren van graan uit Indië en Amerika, zoodat alle grond bestaat voor hare algeheele opheffing. Het Hongaarsche regeeringsblad van Dins dag bevat het ontslag van het ministerie- Weckerle. Ofschoon deze nog geen bepaalde opdracht heeft ontvangen tot vorming van een nieuw kabinet, acht men het toch zeker dat dit zal geschieden, in welk geval hij van de benoe ming van nieuwe leden van het Magnaten- huis, gunstig gestemd jegens zijn kerkelijk- politieke ontwerpen, zou kunnen afzien, om dat het blijk van vertrouwen, dat de keizer hem dan zou schenken, voldoende geacht kan woiden om de zienswijze van het Magnaten- huis te wijzigen. Verscheidene steden van Hongarije hebben den heer Weckerle tot eereburger benoemd. Tegen 43 Rumeensche studenten der hooge- school te Klausenburg is eene vervolging in gesteld wegens vijandige betoogingen tijdens de behandeling van het groote proces voor het gerechtshof aldaar. Ook onder de dames in Transylvamë vormen zich thans vereeni- gingen om deel te nemen aan den strijd voor hunne nationale vrijheid. Z WITSEELAND. De gezant te Rome, de heer Bavier, heeft aan zijne regeering medegedeeld dat het Jtaliaansche gouvernement beslist weigert de douane-quaestie aan een sclieidsrechterlij ke beslissing te onderwerpen. De Bondsraad zal aan de Itaiiaansche regeering kennisgeven van ztjn voornemen, bij de Zwitsersche volks vertegenwoordiging een rapport over den stand der quaestie in te dienen. Maandag begon de gewone zomerzittïng der Bondsvergadering. De zittingduur is op vier weken bepaald. De Nationale Raad koos den radicaal Brenner uit Bazel, de Stenden- raad den conservatief De Torrente uit Walli- serland tot voorzitter. ITALIË. Men gelooft dat de koning bet ontslag van het Kabinet niet zal aannemen, maar dat de crisis door een wijziging in de samen stelling van het ministerie zal opgelost wor den. Misschien zal de heer Crripi den minis ter van financiën Sonnino loslaten, in elk geval meent men dat hij zich van de mede werking der heeren Zanardelli en Vaccheli zal trachten te verzekeren. B L G A E IJ E. Vorst Ferdinand heefi een langdurig be zoek afgelegd bij den afgetreden minister president StamboulofT. De ware redenen van SlamboulofFs ontslag worden geheimgehouden. Zij zijn vervat in zijne ontslag-aanvrage, een stuk van 28 blad zijden, met welks openbaarmaking door Stam- boulotf gedieigd wordt, wanneer zijne vijan den 't hem te lastig maken. Vorst Ferdinand ontving Dinsdag verschil lende deputation, die hem kwamen geluk- wenschen en hun vertrouwen in het nieuwe ministerie betuigen. In het binnenland is alles rustig. De Svoloda is Dinsdag, na eene rust van vijf dagen, weer verschenen. De minister Stoiloff heeft zich in een onderhoud beklaagd over de ontaarding der gendarmerie, waar door de onlusten oevorderd worden. De be dreiging van den heer Stambouloff om oppo sitie te voeren tegen het nieuwe Kabinet verklaarde hij zich niet te begrijpen, aange zien Stambouloff geheel vrijwillig is afgetre den. De oproerige neigingen der jeugd achtte hij een gevolg van de langdurige verdrukking des volks. De minister Natchevitch verklaarde aan een journalist dat Bulgarije's buitenland sche staatkunde geen verandering zal onder gaan; de oppositie heeft trouwens die staat kunde van Stambouloff nooit bestreden. Bul garije's betrekkingen met alle landen zijn goed. Het nieuwe Kabinet zal geen concessiën doen om Ruslands vriendschap te winnen, maar het zal dat rijk evenmin uitdagen, ge lijk Stambouloff deed. 8EKT1E. De jonge koning Alexander heeft aan een journalist de redenen van zijn jongsten staats greep uiteengezet. De radicalen, zoo beweerde hij, legden de grondwet van 1888 geheel in hun voordeel en naar hunne behoeften uit. Belastingen werden niet geind, om de boeren te believen de pensioenen werden buiten sporig verhoogd enz., hetgeen voortdurende tekorten en telkens nieuwe leeningen noodig o O maakte, welke het land dreigden ten gronde te voeren. Het gezag werd ondermijndde veiligheid liet alles te wenschen overalleen in October j.l. werden niet minder dan 19 staatkundige moorden gepleegd. Om die rede nen achtte hij het noodig, den radicalen hun

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1