1894. Zaterdag 9 Juni N°. 8548. Kennisgeving. .A_c]itenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buiienlaudsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. abonnementsprijs, per kwartaal fttnco per pose, door het geheele Rijk A&oiiderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. 0 P MEJ AG: BOTBBSIBAAI, E 2 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. jjfpvtciTMxesu# Inrichtingen wellte gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en -wethouders tan Schiedam, Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan J H. ZOETMULDER en zijne rectit- vei krijgen den vergunning verleend is tot uitbreiding zijner branderij aar den Noordvetttingel no. 71, kadaster sectie H no 236, met een stoomwerktuig van 2 paarden- kificht en ketel met een verwarmings-opper- •rkik van 2 M!. Schiedam, den 7den Juni 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK. VAN MATEN ESSE. Be secretaris, VERNÈDE. P R i S K R IJ De ministerraad besloot gisteren geene ver volging in te stellen tegen Paschal Grousset. De Kamer ging hierop over tot de interpel latie over de in Afrika gevolgde politiek. Elienne wees daarbij op de talrijke hinder palen, welke Engeland tegen Frankrijk in zijue koloniale politiek opwerpt. De minister Tan buiten! zaken, Hanotaux, antwoordde dat de overeenkomst van 12 Mei tusschen Engeland en den Kongo-staat eene quaestie van internationaal recht doet rijzen en aan de rechten van Frankrijk raakt. Het geldt hier niet alleen het Kongo-bekken, maar ook (het Nijl-bekken en de integriteit van het •Öttomansche rijk. Het Franschegouvernement bracht te Londen en te Brussel nadrukkelijke bezwaren in. Eerst verklaarde men die niet ontvankelijk; doch nu juist onlangs deed de Engelsche regeering weten dat zij beieid is •met Frankrijk in discussie te treden over «deze zaak. Frankrijk beschouwt de bovenbe doelde conventie als van nul en geener waarde. Ook Turkije en Duitschland maken bezwaren. Wat Frankrijk betreft, het zal handelen ten bewijze dat het den wil bezit om zijne rech tten te verdedigen. Het gouvernement acht •dan ook maatregelen noodig en wil weten wat er voorvalt in Oebangi. De minister van koloniën heeft reeds de nuodige strijdkrachten uitgezonden tot verdediging van de Fransche posten. Andere troepen zullen volgen. De Kamer vereenigde zich eenstemmig met Etienne's motie, verklarende dat de Kamer, de verklaringen der regeering goedkeurende, overtuigd is dat deze Frankrijk's rechten zal weten te doen eerbiedigen. Aan een gisteren te Parijs gehouden ban ket van de »Union Coloniale", dat door Del- oassé werd gepresideerd, legde deze it eene toespraak nadruk op de noodzakelijkhei van maatregelen, waardoor aan Frankrijk zijn aan deel in de koloniale gronden, zooals dat bq verdragen is bepaald, verzekerd bl'yve. Het ïs dringend noodig van de uitgestrekte do meinen profijt te gaan trekken. Etienne verklaarde dat liet tijd wordt voor Frankrijk om zich te doen geldenhet moet spreken; de tijd van zich op den achtergrond te houden is voorbijmen heeft misbruik gemaakt van F rank rijks geduld en van Frankryks berusting. De drie gemachtigden van Turpin zijn "Woensdag door den minister-president ont vangen. Turpin heeft telegraphisch verlof gegeven aan de regeering, om kennis te nemen van het geheim zijner uitvinding. Iu het Hótel-Continenlal te Parijs isWoens- dag de internationale conferentie van spoor wegmaatschappijen geopend. Honderdtwintig maatschappijen, benevens gemachtigden der gioote stoomvaartlijnen, zijn ter conferentie vertegenwoordigd. DUITSCHLAND. De zittingen der zilvercom missie werden "Woensdag door den minister van financiën Posadowsky met een overzicht van het resul taat der beraadslagingen gesloten. Daarbij vermeed hij elke aanduiding omtrent stappen, door de regeering in de practijk te doen, en zeide alleen, dat het gebleken was met hoe veel voorzichtigheid men op het moeilijke, veel bestreden gebied der valutavraag moest voortgaan. Tegen het voorstei-Arendt betref fende de invoering van zilvercertificaten ver klaarden zich ook enkele bimetallisten. Te Plauen, in Silezië, waar verleden jaar een conservatief tot lid van den Rijksdag werd gekozen met 12766 stemmen, tegen 12025 op den sociaal-democratischen candi- daat, heeft de vorige week eene nieuwe ver kiezing plaats gehad, daar de eerste door den Rijksdag was nietig verklaard. Thans is de sociaal-democraat. Gerich, bij herstemming, met eene meerderheid van bijna 2000 stem men verkozen, zoodat de Rijksdag nu 45 sociaal-democratische leden telt. Men vreest dat ook in het district Pinneberg, bij Ham burg, waar eerstdaags eene nieuwe verkiezing moet plaats hebben, de candidaat der sociaal democraten de overwinning zal behalen, daar de overige partijen onderling verdeeld zijn. De vereeniging van Berlijnsche koffiehuis- houders en verhuurders van lokalen heeft zich solidair verklaaid met de vereeniging van bierbrouwers, en besloten, op verbeurte eener boete, van 3000 mark, voortaan geen zaai beschikbaar te stellen voor socialistische of anarchistische vergaderingen, wanneer de bierboycott niet voor of op 15 Juni opgeheven is. Hunnerzijds hebben de bierbrouwers zich verbonden geen bier te leveren aan de eige naars van lokalen, die deze aan sociaal democraten of anarchisten verhuren. De Wurtembergsche regeering heeft het bij de Kamer ingediende ontwerp tot grondwets herziening, waarvoor toch geene meerderheid zou te vinden zijn, ingetrokken. Gisteren werd de Landdag gesloten. B E L G I E. Na eenige punten van ondergeschikt belang betredende de regeling der stemming onder het meervoudig kiesrecht, eu de verplichte stemming, tot eene oplossing gebracht te hebben, heeft de Kamer van vertegenwoor digers Woensdag bet debat over de kieswet geëindigd. Zóózeer is het Belgische Parlement over geleverd aan de partijquaesties, dat zelfs de eindstemming over de hoofdstukken IV tot N een partijstemming geweest is. De wet is aangenomen met 70 tegen 44 stenamen. Vervolgens is met 59 tegen 37 stemmen het wetje goedgekeurd waarbij, als overgangs- maatiegel, de vernieuwing der Provinciale Raden aan de kiezers voor den Senaat wordt opgedragen. ENGELAND. Do in het raadhuis te "Westminster ge opende conferentie der radicale partij, welke door vele parlementsleden werd bijgewoond, heeft eene door den heer Laboucliere inge diende motie aangenomen, waarbij de op heffing van het Hoogei'huis verlangd en de regeering uitgenoodigd wordt tot indiening van een voorstel, waarbij het Lagerhuis gemachtigd wordt om door het Hoogerhuis verworpen of gewijzigde ontwerpen in hunnen oorspronkelijken vorm aan de koninklijke bekrachtiging te onderwerpen. Voorts werd eene motie van sir Charles Dilke aangenomen, om te bepalen dat het kiesrecht alleen van persoonlijke geschiktheid en niet van bezit worde afhankelijk gemaakt, benevens eenige andere motiën tot wettelijke beperking van den arbeidstijd in bergwerken en andere takken van nijverheid, en tot het niet meer toekennen van jaargelden aan leden der koninklijke familie. OOSTENK IJ K. De keizer heeft Woensdag te Buda-Pest een nieuw onderhoud gehad met den heer Wecket'le, maar dit schijnt nog niet tot eene beslissing geleid te hebben. Toch verwacht men dat hem de vorming van een nieuw kabi net zal worden opgedragen, waarin alle vorige ministers zitting zullen hebben. Het heet dat de Oostenrijksche minister van buitenl. zaken, graaf Kalnoky, die eerst medewerkte om het Hongaarsche ministerie-Weckerle ten val te brengen, thans alles aanwendt om de crisis te helpen oplossen, teneinde het handelsver drag met Rusland nog voor 30 dezer, den uitersten termijndoor de Hongaarsche Kamer te kunnen doen goedkeuren. Aan den keizer worden door alle personen, die hij raadpleegt, den raad gegeven het Kabinet "Weckerle onveranderd te handhaven, maar Z. M. schijnt te staan op het ontslag van den minister van justitie, graaf Szilagyi, die hei ontwerp tot invoering van het bur gerlijk huwelijk in het Volkshuis met zooveel ernst en vuur heeft verdedigd. Weckerle ech ter wil van dezen trouwen medewerker niet scheiden, vooral niet, nu het Kabinet zijn eisch, om het aantal liberale Magnaten kunst matig te vergrooten, heeft laten vallen, ITALIË. Het wordt bevestigd, dat koning Umberto den afgetreden minister-president Crispi met de vorming van een nieuw Kabinet belastte, liefst met behoud zooveel mogelijk der ele menten van het vorige. Als nieuwe worden nog altijd genoemd de namen van Zanar- delli en Vacchelli, wat natuurlijk in zich sluiten zou een radicale wijziging der inge diende finaneieele voorstellen. Trouwens, de geheele manoeuvre dezer crisis was er op berekend, minister Sonnino met eenige gratie en niet al te hard te laten vallen. Ook over eene Kamerontbinding zou tusschen den koning en Crispi spiake zijn geweest. In liet proces-Tanlongo, directeur der Banca Romana, zijn voor het vorig Kabinet Giolitti zeer bezwarende zaken aan het licht geko men, die groote opschudding hebben teweeg gebracht en de bestaande spanning zeer ver- hoogen. Onderscheidene bladen verlangen het in staat van beschuldiging stellen van den oud-premier en de meest schuldigen van diens ambtgenooten, AMERIKA. Uit New-Yoik wordt van den 6n dezer ge meld De heer Boissevain, vertegenwoordiger der Hollandsche houders van obligatiën der Union Pacific Spoorwegmaatschappij en lid van het reorganisatie-comité, vertrekt morgen naar Europa. Hij heeft een rapport openbaargemaakt waarin geconstateerd wordt dat de maat schappij kan worden gereorganiseerd, mits de eischen der Vereenigde Staten geregeld zijn. Hij hoopt dat het congres weldra daar omtrent beslissing zal nemen. Het comité van reorganisatie acht het noodig om slechts zekere obligatiën te converteeren en stelt te dien einde voor, de uitgifte van 4 pCt. hypo thecaire obligatiën en van 5 pCt. geprivile- geerde aandeden, henevens gewone aandeelen. De Neui-York Herald heeft een depêche uit La Libertad ontvangen, meldende dat generaal Gutterrez tot president van San Sal vador is uitgeroepen. Te Cripple Creek, in Colorado, waar de mijnwerkers in hun versterkt kamp op Buil Hill dezer dagen eene zoo dreigende houding hadden aangenomen, is de werkstaking ge ëindigd. Tegen een loon van 3 dollars per werkdag van 8 uur zal de arbeid in de mijnen hervat worden. Ook in Illinois, Ohio en Kansas zijn de patroons en werklieden van eenige mijnen tot een vergelijk gekomen, zoodat de laatsten het werk hervat hebben.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1