ciiina. Binneiilainlsclie Berichten. Gemengde Berichten. PEK TELEQKAAfT Overal elders blijft de toestand nog zorg wekkend. De troepen hebben in Indiana kolentreinen op de werkstakers heroverd, die dezen te Cannelburg in hun bezit hielden. De werkstakers brengen alle kolentreinen in het district Jackson (Ohio) tot stilstand, waar zij nog vrij spel hebben. Te Farmersburg (Indiana) moest de militie op een aantal werkstakers vuren, zoodat vier hunner neergeschoten werden. De werksta kers hadden getracht den trein, waarin de militiet roepen vervoerd werden, met dynamiet in de lucht te doen vliegen. De opstand op Korea krijgt een steeds dreigender aanzien. De regeeringstroepen zijn reeds herhaaldelijk door de opstandelingen geslagen, die thans tegen de hoofdstad op rukken. Het Britsche eskader wacht te Port Hamilton den loop van zaken af, gereed om zoodra noodig voor de belangen der vreem delingen op te treden. EERSTE KAMb. i ->LRSTATEN-GENERAAL. Zitting van 7 Juni. Het nieuwbenoemde lid, de heer Van Tien hoven, werd beëedigden heeft zitting genomen. De ingekomen wetsontwerpen zijn naar de afdeelingen verzonden. De heer Fransen van de Putte kondigde eene interpellatie aan over de jongste ont binding der Tweede Kamer, terwijl de heer Prjnacker Hordijk eene interpellatie aankon digde over de geruchten tot uitzending eener expeditie naar Lombok, zeker de belangrijkste In liet laatste tiental jaren. Beide interpellation zijn bepaald op morgen II uur. SCHIEDAM, S Juni 1894. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag den 12ri Juni 1894, des namiddags ten kwartier vóór 2 ure. Onderwerpen a. Vaststelling der notulen van de laatst gehouden vergadering. b. Ingekomen stukken. c. Beraadslagen over lo. Bezwaarschriften van J. van Vonderen en C. van Mem s tegen hunnen aanslag, en verzoek namens de vereeniging sPaulus" om gedeeltelijke ontheffing dier vereeniging van haren aanslag in de pi. directe belasting, dienst 1894. 2o. Adres \an mej, A. P. van der Hoeven om ontslag ais onderwijzeres aan de open bare school m. u. 1. v. m. 3o. Voorstellen eener gewijzigde schoolgeld heffing op de openbare lagere scholen met uitgebreid leerplanmet daartoe betrekkelijke rapporten. 4o. Voorstel tot wijziging van het pro gramma der lessen aan de burgeravondschool, en daarmede in verband staande voorstellen. En verdere voorstellen en mededeelingen. N.B. Na afloop comité-generaal. Bij kon. bes!, van 26 Mei j.l. is bepaald, dat het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrij ven toegekend wordt aan hen die hebben deelgenomen aan de krijgsverrichtingen open nabij de Tamiang-rivier in de residentie Oostkust van Sumatraloopende van 21 Januari tot 11 November 1893. De hun deswege uit te reiken gesp draagt het opschrift uTamiang 1893". De minister van financiën heeft beslist, dat voor de toepassing van art. 34 der wet op de bedrijfsbelasting als handelsreizigers, kramers en andere personen, die hun beroep rond trekkende uitoefenen, slechts zij kunnen wor den beschouwd, die tot dat doel van plaats tot plaats tiekken, of geen vaste woonplaats hebben, of in den regel niet dagelijks naar hunne woonplaats terugkperen. V\ ensc'nen echter ook anderen, die voor hun beroep reizen, het bedoelde bewijs op hunne reizen bij zich te hebben, dan is er niets tegen aan hun verlangen te voldoen. Naar het HaagscheDagblad verneemt, heeft jhr. mr. F. J. J. van Eysinga, minister van staat, het lidmaatschap der Eerste Kamer nedergelegd, welk ambt vier en veertig jaar door hem is vervuld geworden, terwijl hij meerdere jaren het voorzitterschap van dit hooge college heeft bekleed. De Kamer van koophandel en fabrieken te Sneek heeft een adres gericht aan den minister van buitenlaadsche zaken, waarin verzocht wordt alle pogingen aan te wenden, om te voorkomen dat in België invoerrech ten worden geheven op boter, magarïne, haver, meel, groenten, levensmiddelen en ge weven stoffen. Wegens het groote belang voor handel, landbouw en fabriekswezen in Nederland, is besloten den Kamers vankoophandel en land- bomv-maatschappijen te verzoeken deze po ging te ondersteunen. In de Juni-aflevering van het tijdschrift De Zee komt een artikel voor over de voor gestelde wijzigingen in de «Bepalingen ter voorkoming van aanvaring op zee". De bepalingen zijn in hoofdzaak dezelfde als die, welke in 1889 door de maritieme conferentie te Washington werden aange nomen. In Engeland, Nederland en andere landen werden die bepalingen nog aan het oordeel van speciale commissies onderworpen en op voorstel van Engeland werden nog enkele wijzigingen ingevoerd. In de genoemde aflevering van De Zee is nu het verslag van de Nederlandsche belang hebbenden bij de koopvaardijvloot, wier oor deel door den minister van waterstaat ge vraagd weid, welk verslag alle artikelen om vat, opgenomen naast den tekst van de Was- hington-conferentie met de Engelsche wijzi gingen. Naar het zich laat aanzien, zullen deze be palingen in Maart 1895 in Engeland inge voerd worden, en de overige mogendheden zullen waarschijnlijk wel spoedig volgend Het is daarom van belang de aandacht van be langhebbenden op de bepalingen te vestigen. De officier van justitie te Rotterdam ver zoekt executie tegen twee kooplieden L., vroeger te Ede, thans te Amsterdam, beiden bij verstek veroordeeld ter zake van het doen aangeven ten vervoer van suiker onder den naam van spek, ieder tot eene geldboete van f 16,413.30, subsidiair 9 maanden hechtenis voor iedere boete. De groote margarineboterfabriek te Delft staat weder stil en zal waarschijnlijk niet meer in werking treden, daar de Belgische regeering besloten heeft tot heffing van 25 francs per 100 KG invoerrechten op de mar- gaiineboter, Iemand zich uitgevende voor afgezant des hemels, verkocht aan een vrouw te Gouda twee pakken met kruiden en nog een fleschje met waardeloos vocht voor f 10. Hij deed dit gaande met de vrouw in het gebed. Het is te hopen, dat hij niet meer slachtoffers maakt 1 liet 7-jarig zoontje van den heer Wagenaar viel in de Karnemelksioot te Gouda te writer en werd bijtijds gered door het 14-jarige dochtertje van den heer Satnsom, Te Klaaswaal is het vijfjarig zoontje van G. Mast in een pot met kokend water ge vallen en aan de gevolgen bezweken. Te Werkendam komen in den laatsten tijd geen nieuwe pokken-gevallen voor. Eén dei- beide onder behandeling zijnde lijders is over leden, terwijl de andere nog hoog ernstig ziek is. Van de 15 aangetasten zijn 10 overleden. Het 5Iiadhuil voor Minvermogenden" te Zandvoort zal Vrijdag 15 Juni weder geopend worden. Wri vestigen de aandacht op deze nuttige stichting, waarin niet alleen kinderen, maar ook volwassenen van eiken leeftijd worden opgenomen, zoodat daardoor in eene groote behoefte voorzien wordt voor hen, die voor een zeebadkuur beperkt in hun uitgaven zijn. Den vorigen zomer werden aldaar '129 patiën ten verpleegd, van wie velen genezing, ande ren verbetering van hun ziekten verkregen. Patiënten, die voor eigen rekening ver pleegd worden, betalen f 1.20 daags, en zij, die voor rekening van diaconieën of gemeente- of armbestuur verpleegd worden f0.90 per dag. Daaronder is geneeskundige behandeling, bewassching enz. begrepen. Annvragen tot opneming moeten gedaan worden aan den geneesheer-directeur, dr. C. A. Gerke, te Zandvoort. Het onderhoud van burgemeester en wet houders en den secretaris van Nieuwer-Amstel met den minister van binnenlandsche zaken over de voorgestelde grensregeling heeft, naar men aan De Amsterdammer mededeelt, niet aan de wenschen dier heeren voldaan. De minister heeft zich een voorstander van de vereeniging van een groot deel van Nieuwer- Amstel met Amsterdam verklaard. Aan een ouden oppassenden marinier te Amsterdam viel het buitenkansje van de f30,000 op J/2o der staatsloterij ten deel. De Groningsche commissie, die zich ten doel stelt om f2000 a f3000 bijeen te krijgen om daardoor den heer v. Deth, naar deze zegt, gelegenheid te geven den heer Van 't Lindenhout aan de justitie over te leveren, is er nog lang niet. Blijkens een opgave van dr. Louis A. Bïihler heeft zij f 450,09}^ ont vangen, terwijl nog f200 is toegezegd. De heer v. Deth deelt mede, dat opnieuw eenige adressen aan de Tweede Kamer zijn verzonden, waarin wordt aangedrongen op eene staatscommissie van enquête in zake Neerbosch, te weten uit Delfzijl met 25; uit AVagenborgen met 20, uit Bergen-op-Zoom met 206, uit Goes met 140 en uit Vlissingen met 274 handteekeningen. In het geheel draagt derhalve het adres nu 2179 handteekeningen. In een begeleidend schrijven heeft de heer v, Deth tevens om een audiëntie verzocht. Ofschoon het schoone jaargetijde reeds aangebroken is, blijft de trek van hen, die tot opzending naar de rijkswerkinrichting te Veenhuizen zijn veroordeeld, niet minder groot dan in het barre jaargetijde. Dagelijks kan men transporten, vooral uit Holland, be geleid door rijksveldwachters of marechaus sees, door Assen zien trekken, vanwaar zij met de trekschuit naar de «kleine Oost" worden vervoerd. Dinsdagmiddag zag men een transport van niet minder dan 55 dergelijke haveloos en vervallen uitziende personen doortrekken. Onder leiding van den heer La Large uit Rotterdam is, op het voetspoor eener soort gelijke vereeniging te Rotterdam, thans ook te Utrecht een oud-katholieke werldieden- vereeniging opgericht. Zij stelt ten doel de stoffelijke en geestelijke belangen van den oud-katholieken werkman te bevorderen. Evenals te Amsterdam is ook te Utrecht eene «Vereeniging tot bevordering van Zon dagsrust voor kappers- en barbiersbedienden" opgericht. De persoon, die Dinsdagavond onder Melick door de marechaussee aangehouden werd, als verdacht van medeplichtig te zijn aan den moord op den jachtopzichter H. te Vlodrop, is door twee personen herkend en daarop naar de gevangenis te Roermond overge bracht. De twee vermoedelijke daders A. G., uit Vlodrop, en S. J., uit Melick, zijn zwagers. In de laatste dagen wordt te Roermond veel gesproken over het verdwijnen van den heer H. Scheurs, lid van den gemeenteraad en wethouder. Een tiental dagen geleden zoude hij zich naar Maastricht begeven hebben, doch men heeft hem daar niet gezien en tot heden ook niets meer van hem gehoord. Allerhande geruchten doen nu de ronde, en men verdiept zich in gissingen, wat de oorzaak van dit raadselachtig verdwijnen kau zijn. (Limb. X.) Zuid-Beierland, Uit belangstelling in het tot stand komen van de stoomtram Rot terdam—Oud-BeierlandNumaasdorp, waar voor door de Rotterdamsche tramweg-maat schappij concessie is aangevraagd, hebben ambachtsbeeren dezer gemeente aan die maatschappij eene subsidie toegezegd van f 40 per jaar, gedurende 5 jaar, of, als ook deze gemeente verbonden wordt, van f 75 per jaar, gedurende 10 jaar. Ook uit de gemeente worden pogingen aangewend om aangesloten te worden. Eon hevig onweder niet hagelslag heeft gisteren te Weenen geweldige schade aangericht. Van al de openbare gebouwen zijn de venstert uiten gebroken. Verscheidene regimenten, die op het oefeni.ngsveld waren, werden door den hagel op de vlucht gedreven, terwijl talrijke manschappen en paarden gewond werden. Een bericht van Donderdag den 17n Mei uit Galesburg, in Illinois, meMt dat professor Lar- trin. van het bij Knox College aldaar bebnorend observatorium dien dag een mei kwaardigen storm op de ion heeft waargenomen, die alle vorige zonnestormen, welke hij gezien heeft, in hevigheid verre overtrof. Donderdag was de storm in zijn vollo kracht en stickie zich over een oppervlakte van 86.900 mijlen in de lengte en van 22,000 tot 43 000 mijlen in de breedte uit. De storm bewoog zich in een draaiende rich ting met vele uitstekende punten. Larkih schrijft het buitengewoon warme weer en de simmen van verleden week op de aarde aan de wei king van dezen zonnestorm toe. Vreeselijk heeft die storm op de aarde gewoed. Dinsdag woedde hij vooral in Wisconsin, Min nesota en andere staten. In Pierce County, Wisconsin, steeg de Rush- rivier verre boven hare oevers en sleepte alle bruggen, van haren oorsprong at tot waar zij in de Mississippi-iivier vloeit, mede. Te Mariello, El Paso en andere plaatsen zijn zaag- en graan molens weggespoeld en is onnoemelijke schade veroorzaakt Te Cleveland, in Ohio, heeft gedurendo Bijkans een uur in den achtermiddag van Dinsdag een geduchie hagelbui plaats gehad, met een zwaar onweder gepaard. Vele hagelsteenen worden ge zegd zoo groot als kippeneieren te zijn geweest en werden door een hevigen zuidenwind met geweld voortgedreven. Duizenden ruilen zijn ge broken en er hadden verscheidene ongelukken plaats door het op ho! gaan van paarden, die door de hagelbui werden verschrikt. De schade zal in de duizenden dollars beloopen. In Nevada werden vele schapen door den storm gedood. In dien staat wordt vooial de schapenteelt bedreven en trekken om dezen tijd van lipt jaar kudden van duizenden schapen naar de bei gen. Men schat het aantal, dat is omgekomen, op minstens tien duizend. Ook in andera deelen vnn Noord-Amerika heeft de storm hevig gewoed en groote schade aangericht. To Hongkong zijn 6 Europeanen en 1509 Chineezen aan de pest gestorven. Het geheim van den «Man met het IJzeren Masker" zou eindelijk ontdekt zijn. Eenjongge- leerde, Funck-Brentano, beroemt er zich op, on- weeilegbaar te kunnen bewijzen, dat de gevangene met het fluweelen makker en niet van ijzer, hetgeen slechts een iegende is inderdaad, zou- als verscheidene geshiodschrijvers hebben beweerd, giaaf Hercule Mattioli is, staatssecretaris van den hei tog van Mantua, die beiast was met Fianknjk te onderhandelen over den cijns op het zilver. Deze Mattioli zou het geheim van de onderhandeling vei kocht hebben aan de boven van Madrid en Weenen, waarop Lodewijk XIV hem in do omstreken van Turijn deed vatten en in liet geheim gevangenzetten. De nanm is op verschillende wijzen gespeld, maar volgens FnncU-Bi entano bestaat er thans geen twijfel meer aan de identiteit van den gaheimziningen gevangene. 's-GB A.YEN1HAGE, 8 Juni. Eerste

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2