EEN LANGE STRIJD. y. 1894. Zondag 10 en Maandag 11 Juni. N°. 8549 Tweede Blad. Aan onze Abonnés Feuilleton. Aclitenveert Igste Jaargang. Sttitcnlaudsclie IJericli ten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: .T. ODÉ. 111,lil T ilHI 9 ^r\, ih I, "i'i iBOfXEMENTSi'Kijs, per kwartaal ïmtco per pon, door het geheele Rijk jtfzruiJerlijke nummers t 1.85. - 2.50. - 0.10. B V BE il V: BOTEUSTBA Af, E 2 1. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wor.lt tegen tweemaal berekend. au, in TMJWur^twrra gwtKncgfcioa I Ingevolge de toezegging van onzen uitgever stelt hij thans de gelegenheid open, het «ende ileel van JJIABÏ.ÏTT'S Romans en Xoveïlcn voor den geringen prijs van Vijftig" Cents, voor abonnés binnen de stad en €5JA"fc® buiten de stad in eigendom te krijgen. 2jjn zoowel wat aangaat inhoud, ais illustra tion en uitvoer, ng, waard om in ruimen kring te worden verspreidwij zijn dus oieituigd, dat onze abonnés de gelegenheid op prijs zullen stellen, die wij hun thans bieden. Voor verdere bijzonderheden omtrent dit aangeboden Premieboek verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. B 1 6 1 E. De Indêpendance geeft de volgende globale cijfeis voor de samenstelling van het kiezers korps volgens de nieuwe wet. Voor de Kamer zijn ingeschreven 1,356,629 kiezers, waarvan er 857,059 den stem uit brengen. In het geheel worden voor de Kamer ■2,067,665 stemmen uitgebracht. Hieronder bevinden zich omstreeks 207,000 kiezers tus sehen 25 en 30 jaar oud, waarvan er slechts 2600 2 of 3 stemmen uitbrengen. Het kiezerskorps voor den Senaat telt 1,149,732 kiezers, waarvan 662,735 een-stem mige. Het totaal aantal uit te brengen stem men is 1,842,344 voor den Senaat. Indien deze cijfeis over't geheel juist zijn, blijkt daaruit: in de eerste plaats de zeer gioote invloed van het meervoudig stemrecht. De beteekenis van het algemeen stemrecht, dat liet uitbrengen van omstreeks 1,300,000 stemmen ten gevolge heeft, wordt (wat den overwegenden invloed \an de lagere kla=sen aangaat) niet weinig verzwakt door de om standigheid dat nog bijna half zooveel stem men worden uitgebracht door de meer ont wikkelden, meer belangstellenden (huisvaders) of hooger geplaatsten. Vooits blijken de omstreeks 200,000 stem- niPn, door de kiezers van 25- ii 30-jarigen leefiijd uitgebracht, slechts éen tiende te be dragen van het geheel. Door de Raadkamer te Luik is Donderdag het bevel tot invrijheidstelling uitgevaardigd aan Asterlih en Franssens; de procureur des kouings heeft hiertegen echter appèl aangeteekend. De overige anarchisten, ook Settle bach en Muller, blijven 'in hechtenis. De familie Leblauc heeft verzocht Victor Leblanc onder borgstelling op vrije voeten te stellen, maar dit veizoek is afgewezen. Daar de instructie ten einde loopt, zal men waarschijnlijk niet wachten op de mogelijke arrestatie van Sternberg, maar zal de zaak in den loop van Juli aanhangig gemaakt worden. DBITSCHXASD Naar beweerd vvoidt, heeft do keizer zich een uitvoerig rapport doen vooileggen over het verdrag tussehen Engeland en den Kongo- staat en zal hij in een eigenhandig schrijven aan den koning van België de bezwaren van Duitscbland steunen. Donderdagavond zijn de commandant, een ritmeester en een ie luitenant van het le reg. koninklijke Engelsche dragonders te Ber lijn aangekomen om den keizer geluk te wen- sclien met zijne benoeming door koningin. Victoria tot chef van dat regiment. Terwijl men uit den Bondsraad nog niets heeft vei nomen omtrent liet aldaar ingediend ontwei p lot opheffing der zoogenaamde Jezu'ie- tenvvet, blijkt nu dat het aldaar voor het op handen zijnde reces ook niet aan de orde zal kunnen komen. Binnen eemge dagen vertrekt een commando van 260 man met acht officieren naar Buitseh Zuidvvest-Afi ika, (er versterking van den al daar aanwezigen troep, die hierdoor tot eene sterkte 'van 600 man wordt opgevoerd. Het commando wo.dt ook voorzien van eenige stukken geschut. Tot nog toe had de aldaar aanwezige commandant den troep naar eigen goedvinden in afdeelingen verdeeld en over elke nfdeeling eenen chef benoemd dit houdt nu echter opde troep wordt verdeeld in compagnieën, wier kapiteins nu bij keizerlijk besluit zijn aangewezen. Majoor Francois, die aldaar tot nog toe aan het hoofd van den troep heelt gestaan, blijft commandant, E S G E L A S B. In het Lagerhuis heeft Grey gisteren ver klaard, dat Üiiitsehland de uitdi ukkelijke ver zekering heeft gevraagd, dat de gepachte weg naar het Tangaoykameer geen inbreuk ma ken za! evenmin op de bestaande grens als op de i echten, welke Duitscbland bij de Kongo-conventie van '1884 zijn toegekend. Op beide punten werd de verlangde verzekering volkomen gegeven zoowel te Londen als te Brussel, Van Turkscbe zijde heeft de regee ring geeri opmerking ontvangen. liet wetsontwerp tot wijziging van de En gelsche wet op de handelsmerken komt Maan dag in tweede lezing in liet Iloogerhuis. Het wetsontwerp wil -de vreemde importeurs dwingen, niet alleen het land van afkomst op de artikelen te vermelden, maar cam quo ook dat deze in buitenlandsche gevangenissen vervaardigd zijn. Het kanaal van Manchester naar zee, onlangs met zooveel luister en jubel ingewijd, behooit als financieele onderneming nog steeds tot die categorie van dingen, omtrent welke hopen en gelooven het beste is. Immers de vooizitter van het bestuur, sir J. Ilai wood, verklaarde Donderdag in de vergadering van Manches ter's gemeentevaderen, dat er in December 1895 op de exploitatie een tekort van ruim 140,000 p. st. te verwachten viel, en dat de raad vermoedelijk geld zou moeten opnemen om over de nog verschuldigde sommen in 1890 den interest te kunnen betalen. Gladstone is thans reeds zoover heisteld, dat hij bij zijne rijtoertjes de voorbijgangers kan onderscheiden. Woensdag schreef hij aan lord Rosebery een briefje, om hem geluk te wenschen met de overwinning van rijn paard Ladas op de Derby-wedrennen. OOSTEKIU K. De Oosteurijksche minister van koophan del heeft een schrijven gericht aan het beurscomité te Weenen, waarin hij zich be klaagt over het besluit tot schorsing der internationale graanmarkt en den wensch uitspreekt dat die niet voorgoed zal worden opgeheven. Met de oplossing der Ilongaarsche crisis wil het nog niet vlotten. Blijkbaar hebben de g jbeurteiiissen der laatste dagen tussehen den 1 eizer en dr. Weckerle kwaad bloed gezet. z,elfs nu de minister van justitie graaf Szilagyi, de antipathie des keizers tegenover hem kennende, zich vrijwillig bereid verklaarde been te gaan, komt men niet verder, zoodat 27. Een jaar bleef ik niet bij hem, maar mijn •paar dagen werden toch tot maanden, want in "tbegin leidde mijn onderzoek tot niets. Natuui - lijk vertelde ik Vaux de geheele zaak. sGroote hemel," riep hij uit, na alles te hebban gehoerd, nlioe is het mogelijk, dat gij voor zoo iels uw leven gaat opofferen. Naar eene vrouw te zoeken zou al dwaas genoeg zijn ®aar naar het vei leden eener vrouw te zoeken, dat gaat mijn begiip te hoven." •Natuurlijk zal het moeilijk zijn, maar ik niet in, dat ik mijn leven zal opofferen." »lhjn beate jongen, je tijd is je leven. Hoe ■oud zijl ge nu T' Vijf en twintig jaar." '»En nog is de verstandskies niet gekomen Op achttienjarigen leefiijd zou liet te vei geven zijn en ten minste begrijpelijk. Maar groote menschen moeten niet meer de mazelen krijgen." Ik kende zijn wijze van schertsen, dus werd ik er met boos om, en ik was overtuigd, dat hij mij helpen zou waar hij kon, maar tot dusverre wisten wij geen van beiden, boe de zaak te beginnen. Eenige dagen later, toen alles was uitgepakt, toonde ik hem mijn schilderijen. Het portret trok hem bijzonder. nDit is een van de beste stukken, welke gij ooit hebt geschilderd," zeide hij, sonder bet masker van eeri fatsoenlijk Engelschinan hebt gij het portret van een doortrapten schurk gemaakt." Nogmaals beschouwde hij aandachtig de schil derij en vervolgde toen dIIooi' eens, Fits, ik ga je een raad geven, die je verwonderen zal. Je weet, boe ik over tentoonstellingen denk en dat ik mijn werk nog nooit er heen heb gezonden. Er komen maar knoeistukken, Toch geef ilt je den raad om er je schilderijen ditmaal ten toon te stellen." «Wel bedankt voor hst compliment." »Ik bedoel niet, dat je stukken gelijkstaan met heigeen men daar vindt. Integendeel, zij zijn er mijlen ver boven. Maar je wenscht naam te maken, beroemd te worden zooals je dat noemt dat wil zeggen door de groote massa te worden toegejuicht. Dit zult gij door deze schilderstukken verkrijgen." «Ik dank je nogmaals." ïla, daar hebt ge ook reden toe. Gij zult meer bekend worden en eenige sporten hooger op de maatschappelijke ladder komen te staan." Ik moest hem gelijk geven en besloot zijn raad op te volgen, want plotseling was de ge dachte in mij opgekomen dat de openlijke tentoonstelling van het portret bevorderlijk aan mijn onderzoek zou kunnen zijn. Iedereen gaat naar schilderijententoonstellingen. De onbekende kon er ook komen en als hij zijn portret zag, zou zijn nieuwsgierigheid misschien wotden opgewekt. Deed hij navraag, dan had ik ge legenheid zijn spoor te volgen. De schilderijen werden gezonden, ten minste twee, het portret en een landschap. Beide werden aangenomen. Het landschap werd heel hoog in do groote zaal gehangen, het portret in een der nevenzalen, waar het nogal de aandacht der bezoekers trok. Intusschen kreeg ik berichten van al mijne vrienden en kameraden uit Grenzstadt, alleen van Et beleen hoorde ik niets. Zij schreef mij niet, maar ik vernam van anderen, dat zij de karnets bewoonde, die ik vojr haar gehuurd had, en dat zij vele leerlingen had. Nu, dit ver wondei de mij niet, daar ik, alvorens Grenzstadt te verlaten, de noodige maatregelen had genomen om ze haar te bezorgen. Evenmin verwonderde het mij te vernemen, hoevele goede vrienden zij had, maar hetgeen mij wèl ver wonderde «as, dat zij veel met Theresa omging. Naar hetgeen men mij schreef, schenen zij nu vriendinnen te zijn. Maar Theresa had mij beloofd zich vriendelijk jegens haar te betoonen, misschien vervulde zij op deze wijze liare belotte. Zoodia ik in Engeland kwam, had ik een

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5