N°. 8549. Derde Blad A* 1894. Zondag 10 en Maandag 11 Juni. Binnenlandse lie Berichten. Achtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, Gemengde Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal franco per post, door het geheele Kijk l&onderlijke nommers EERSTE KAMI1. L> LR STATEN-GENERA AL. Zitting van 8 Juni. Bij de opening der vergadering waren de tribunes overvol, vooral de gereserveerde, die grootendeeb gevuld was met leden der Tweede Earner en staatslieden. Allereerst werd medegedeeld, dat de heer Van Eysinga om gezondheidsredenen ontslag heeft genomen als lid der Kamer, waarvan hij kennis gaf in een brief, die besloot met den wensch dat de Kamer werkzaam moge blijven tot heil van het dierbaar vaderland en het geliefde Huis van Oranje. De voorzitter der Kamer bi acht hulde aan den 44-jarigen arbeid, waarvan 8 jaar als voorzitter, van den heer Van Eysinga, wien hij nog vele rijkgezegende jaren van goede gezondheid toewenschte. Daarna lichtte de heer Fiansen van de Putte tot de regeering, waarvan alle leden aan de ministerstafel waren, zijn vei zoek om inlichting omtrent de jongste ontbinding der Tweede Kamér. Hij deed dit naar aanleiding van de uitzondering in onze parlementaire geschiedenis, dat ditmaal de redenen van de ontbinding niet zijn openbaargemaakt, en wees er op, dat vroegere ministers in den regel stukken en mededeelingen betreffende het overleg tusschen Kroon en regeering in tijden van crisis hebben bekendgemaakt. Daaren tegen is bij de jongste ontbinding geenerlei stuk of rapport openbaargemaakt, dan alleeu een medècleeling in de sluitingsrede omtrent het gemis van overeenstemming tusschen Kamer en regeering. O O Die onthouding van publiciteit moet op liet volk geen goeden indruk hebben gemaakt. Daarom vroeg hij inlichtingen van de tegen woordige regeering. Hoewel geen tegenstander der afgetreden regeering, ja zelfs besloten aan haar kieswet zijn stem te geven, kon hij ech ter niet goedkeuren de wijze, waarop dat mi nisterie de ontbinding heeft uitgelokt. Onver klaarbaar was hem vooral, dat die regeering tusschen 8 en 9 Maart het tusschen haar en de Tweede Kamer gerezen misverstand niet heeft opgeruimd en dat niemand in den ministerraad zich aan de intrekking der kieswet liet gelegen liggen. Hoe dit zij, over de ontbinding bleef de duisternis hangen, ondanks de onthulling van mr. Ph. de Kanter, warm vriend der vorige regeering. Die regeering had niet moeten zwij gen, te minder na twee harer leden candidaat voor de Kamer waren gesteld. De gevolgen openbaarden zich in eene finale nederlaag, maar die uitspraak was niet gericht tegen kiesrechtuitbreiding, doch veeleer tegen het beleid der afgetreden regeering, aan wier eerlijkheid en goede trouw, zelfs door hare vrienden, werd getwijfeld, 's Lands belang vor- f 1.85. - 2.50. - 0.10. B TT RH AU: 80TERITHAAT,E 2 Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. S8RC1 Art&A dert dringend opheldering, vooral nu de ont binding de politieke partijen heeft gedesor ganiseerd en in vijandelijke gioepen ge«plit=t. Toch heeft het gebeurde nog deze goede zijde, dat de fractien der rechterzijde en liberalen zicli voorstanders hebben verklaard van uit gebreid kiesrecht. Van harte hoopte bij op over eenstemming met opoffering van kleine be zwaren. De regeering raadde hij niet al te bedeesd te zijn voor eene kiesrechtuitbreiding op breeden grondslag en zich vooral niet door vrees te laten leiden en zoodoende uit angst voor het radicalisme te vallen in de armen van het conservatisme. Zijn vraag tot de regeering luidde om aan de Kamer in te zenden zonder eenige restric tie, dus met vrijheid van openbaarmaking, van al de bescheiden die tot toelichting der Kamerontbinding kunnen dienen, speciaal van het z.g. protocol omtrent de ontbinding. De lieer Boéll, minister van buitenlandsche zaken, beantwoordde den inierpellant namens de regeering en deed een beroep op de samen werking der Kamer met de regeering. De inwendige roerselen, die de vorige iegeering tot ontbinding bewogen, tei zijde latende, erkende de regeering het recht van vei tegen- woordiging en natie op inlichting. De minister verklaarde alleen, dat de regeering bereid is ernstig te overwegen in boever zij aan den wensch naar overlegging van stukken kan voldoen. De heer Van de Putte berustte in dat z. i. nogal vage antwoord der regeering en wees baar nog slechts hierop, dat zij alleen inlich tingen kan weigeren wanneer liet staatsbelang dit vordeit. Hiermede liep deze interpellatie af, onder dankzegging aan de regeering voor de ge geven inlichtingen. Vervolgens hield de heer Pijnacker Hordijk zijne inteipellatie, naar aanleiding van het telegraphisch bericht ir. een der dagbladen, volgens hetwelk zou zijn besloten tot het zen den eener expeditie naar Lombok. Zijn doel was te vernemen de noodzakelijkheid van deze expeditie, tegen uitzending waarvan interpel- lant zelf bedenkingen heeft. Daarom vroeg bij of het waar is dat besloten is tot eene militaire expeditie naar Lombok, en zoo neen, of het dan waarschijnlijk of mogelijk is dat tot het zenden van een expeditie gedurende den onlangs ingetreden oost-moessou zal wor den overgegaan. Tot dusver had hij reden te twijfelen aan de juistheid vau het bericht der E. Ct., dat reeds tot de expeditie beslo ten zou zijn, en vandaar zijn derde vraag: welke omstandigheden een militaire expeditie naar Lombok noodzakelijk kunnen maken? Waar de opstanden op Lombok hoofdza kelijk zijn toe te schrijven aan Mahomedaansch fanatisme, is het niet geraden dat ons gou vernement door een militaire expeditie het Mahomedanisme bevordere. Ook wilde hij ver nemen of wel bij do beoordeel ing der om standigheden voldoende gelet wondt op het contract met den vorst van Lombok, hetwelk waai borgt dat bet gouvernement zich niet zal inlaten met de inwendige aangelegen heden van het rijk. Voorts vroeg interpellant inlichtingen om trent de beschikbai e troepenmacht en omtrent den eventueelen uitslag eener expeditie, in verband met verliezen door ziekte, met het oog op het ongezond klimaat van het eiland. En ten slottezijn bij het zenden van een belangrijke tioepenmacht naar Lombok vol doende troepen, beschikbaar voor Atjeh en Tamiang, aanwezig? De minister van koloniën verzekerde, dat op dit oogenblik geen expeditie naar Lombok is gezonden. Wei heeft de Raad van Neder- landsch Indië, bijgewoond door de comman danten der zee- en landmacht en voorgezeten door den gouverneur-generaal, den resident van Bali en Lombok naar Lombok gezonden om het bestuur mede te deelen, de grieven van het Indische gouvernement en de eischen aan dit laatste te stellen, en bij niet-inwilli- ging onmiddellijk eene expeditie te zenden, die inmiddels wordt voorbereid. De aauleiding hiertoe is het gevaar voor hongei snood van een groot deel der bevolking; terzijdestelling van onze souvereiniteit en weigering tot aan neming van den brief van den gouverneur- generaal. Eene belangrijke en voldoende troe penmacht, bestaande uit 3 veldbataljons en 5 schepen, zullen gezonden worden. Er blijft voldoende troepenmacht op Java over voor andere doeleinden. De minister van koloniën, erkennende de groote verantwoordelijkheid, nam die ten volle op zich. De heer Pijnacker Hordijk begreep niet, waarom nu juist een expeditie noodig was, maar zou de rede van den minister aandach tig nalezen. Na aanneming der aanhangige ontwerpen (heffingen in Friesland, onteigening ten be hoeve van het vaarwater Leeuwarden Har- lingen, afstand van een gedeelte tuin van het koninklijk paleis) is de Kamer uiteengegaan. SCHIEDAM, 9 Juni 1894. Te Londen vergaderde in het begin dezer week eene wereld-conferentie ter viering van liet jubilé der christelijke jongelingsvereeni- gingen in de geheele wereld. Voor deze plechtigheid waren afgevaardigden uit Neder land, Duitschland, Zweden en elders over gekomen. Tot de Nederlandsche afgevaardigden be lmoren prof. P. J. Muller, dr. F. J. Los, ds. P. J. Mouton, de hh. W. vau Oosterwijk Bi uyn, A. J. Hoogenbirlc, E. Sillem en anderen. Prof. P. J. Muller leidde Zondag eene godsdienstoefening in de Nederlandsch-her- vormde kerk, waar tal van leden der Neder landsche kolonie in Londen vertegenwoordigd waren. Donderdagavond werd in het gebouw der Young men's Christian Association" in Corn- hill eene bijeenkomst gehouden, waar ver scheidene Nederlandsche afgevaardigden en met name de genoemden liet woord voerden. Ten bewijze hoe ongemotiveerd het gebruik van Belgische steen in Nederland is tegenover het uitstekend fabrikaat van Waalsteen, diene dat in Reu«el, bij de aanbesteding eener R.-k. kerk, was ingeschreven als volgt: het hoogst: in Belgische steen gebouwd f 77,900, in Waal steen f79,500 eu het laagst: in Belgische steen voor f51,400, in Waalsteen voor f52,100. Waar op zulk een belangrijk bouwwerk, en waar zoovelen als gegadigden opkwamen, zulk een klein verschil in kosten bestaat, zij ieder Nederlander aanbevolen om die industrie in Nederland te steunen, en voortaan Neder], steen te gebruiken. (Eijm. Ct.) Te Krimpen a/d IJsel, alwaar sedert 18 Mei 1.1. geen gevallen van pokken voorkwa men, is nu weder een nieuw geval gecon- stateeul; bet is bet vijfde. Te AailanJerveen en te Moordrecht is voor het eerst een geval dier ziekte voorgekomen. Te Groenlo is mej. C. B. door een nood lottig toeval in de stadsgracht verdronken. Bezig zijnde met bloemenplukken aan den kant, verloor de 20-jarige dame het evenwicht en stortte in het water, wa,i ruit zij levenloos werd opgehaald. Het droevig ongeluk ver wekt algemeene deelneming. Te Philippine (Zeeland) hebben Zondag nacht eenige kwaadwilligen een visschers- vaartuig in brarul gestoken. De politie heeft een onderzoek ingesteld en meent de daders op het spoor te zijn. Gouda. In eene Donderdag alhier ge houden vergadering van belangstellenden uit verschillende gemeenten, behoorende tot het kiesdistrict Bodegraven, is voor dit distriet eene nieuwe centrale kiesvereeniging opge richt, genaamd s Hervormde kiesvereeniging Yrijheid en Waardeering". Het doel der vereeniging is voor het lid maatschap der Tweede Kamer candidaten te stellen, die zoowel het belang van de kerk als van den staat in het oog houden. In het S.iksische stadje Bischofswerda moeten ruim 100 menschen ziek gevvoiden zijn door hut eten van bedorven en triclnneus varkensvleesch. Te Alexan.lne wordt den len Juli een nieuwe ingang van de haven geopend voor het vei koer. De nieuwe waterweg is 28 voet (ca. 8,5 meter) diep en wordt van zonsondergang tot zonsopgang verlicht.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 9