I i Él ff, 1894. Woensdag 13 Juni. N°. 8550. Eerste Blad S C H T T E R IJ. Kennisgeving. KENNISGEVING. 4i Achtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagei ks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlaiidschc Berichten. ■T- UITGEVER: J. ODÉ. i]. hier igen ani zijn tfS. £bonnsmentsi'R!JS) per kwartaal ftatto per pose, door het geheele Rijk Jfianderlijke nomrners t 1.85. 2.50. - 0.10. Bl ICRAV: BOTKKtiTBllT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip san eene Courant. 1.10. Iedere gewone rege! meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam Bieugen ter kennis van de belanghebbenden: dat de ALPHABLTISCHE NAAMLIJST tan de inge schrevenen voor de schutteiij, te rekenen van 14 deier, ter nuage zal liggen tei secretarie der gemeente dal BE LOTING voor de schutterij, tusschen de ingeschrevenen van dit jaar, alsmede I)E NALO- TlKG van de van eldeis ingekomen dienstplichtigen, jal plaats hebben ten raailhuize op Maandag 25 Juni tcrstlomende. des namiddags ten :es ure; Eu eindelijk dat bij de loting de gelegenheid zal «orden opengesteld, om de redenen van vrijstelling op te geven. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be koort, den 12<ien Juni 1894. Burgemeester en wethouders vernoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÈDE. De burgemeester van Sch ie dam Vestigt op uitnoodiging van den heer Com- aiissuiis der Koningin in deze provincie de aan dacht van belanghebbenden op het volgend be richt aan zeevarenden 722. Schietoefeningen van de forten bij den Jloek-uan-llollund. te IJ muiden en op de Bars tens. Vnlgens mededceiing van Z. Exc. den Minis ter van Oorlog, bestaat het voornemen, gedu rende <le daai bij aangegeven dagen, de schiet oefeningen van het korps paniserfort-artillerie te -houden als volgt 1. Op 19 Juni a.s. en volgende dagen voor het lort aan den Hock-van Hollandin Z.W.Iijke rich ting, op eene "-chijl, geplaatst aan de Z. zijde van den Nieuwen Roiterdamschen Waterweg. 2. Op 3 Juli a.s. en volgende dagen voor het furt ie Umuiden op een schijf, welke in zee ge sleept wordt, binnen een sector van 90°, tusschen de peilingen Foi t FJmuidan N. 453 O. en en Z. 45c 0. 3. Op 17 Juli a.s. en volgende dagen voor het fnrt op de Ilarssens, op eene schijf, welke voorbij iet Fnrt wordt gesleept, binnen een sector van 60° beO. de lijn nOude SchildFurt op de Ilars- sens" (tusschen de peilingen Fort op de Ilarssens 2. 45° W. en N. 72' W.). Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van fcet betrokken Fort een roode vlag waaien van des roormiddags ten 9 u. tot het einde der oefeningen. Schiedam, 11 Juni 1894. üa Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. II EL G 1 E. In de Kamer vroeg de heet' Janson gisteren vergunning te interpelleren overliet gebeurde in den Kongo, teneinde te weten of de Kongo- staat nog altijd onzijdig is, zooals het Con gres van Berlijn dat bepaalde. De rechterzijde 'riep»Na de begrootingJanson hield aan, zeggende, dat de linkerzijde na de zitting van 'morgen niet meer de zittingen zal bijwonen. De geheele linkerzijde riepsJa, ja(rumoer). Zooals men weet, acht de linkerzijde het inconstitutioneel na den 12n zitting te houden. De voorzitter verzocht de komst vsfn den minister van binnenlandsche zaken af te wachten, alvorens een besluit te nemen. Dat vond Instemming. De Kamer besloot aaarup met 07 tegen 51 stemmen onmiddellijk over te gaan tot de discussie over de invoerrechten. De heer Sainctelette las daarna nameus de linkerzijde eene verklaring voor, inhou dende dat de linkerzijde bepaald heeft dat na 12 dezer dezer geen zitting meer kan wor den gehouden dan alleen tot beraadslaging over de kieswet, aangezien de grondwet verbiedt na 12 Juni zitting te houden. De heer Feron sloot zich namens de uiter ste linkerzijde bij deze verklaring aan. Daarentegen bestreed de lieer Woeste na mens de rechterzijde die verklaring, welke hij een grove fout noemde. De minister van binnenlandsche zaken, De Burl® verklaarde dat ondanks de beslis sing der linkerzijde, de Kamer hare zittingen zal vooitzetten. De Kamer heeft geen beslissing genomen betreffende de interpellatie van den heer Janson over de Kongo. F R A N K R IJ K. Met 438 tegen 37 stemmen en zonder debat heeft de Kamer aan de regeering een kre diet van 1,800,000 frs. verleend, ter verster king van Frankryks strijdkrachten aan de Oebangi in Midden-Afrika. De minister Delcassé had voor da begroo- tings-commissie verklaard dat dit krediet niet gevraagd werd ten behoeve eener militaire expeditie, maar ter verdediging van het grond gebied, aan Frankrijk toekomende, tegen eventueele vijandelijkheden van de zijde van den Kongo-staat. Hiermede in verband staat het aanleggen van telegraaflijnen, het ver gemakkelijken van de proviandeering der posten, enz. Uit Bangkok wordt van 10 dezer gemeld Het Siameesche gerechtshof weigerde gis teren den mandarijn Phra-Yot, aangeklaagd van moord op den inspecteur Grosgurin, voor zich te roepen. De Franschen hadden van te voren de Siameesche regeering verwittigd, dat de verschijning van den beklaagde voor het gerechtshof noodzakelijk was. Maar van Siameesche zijde werd gevreesd, dat de Fran schen Phra-Yot zouden grijpen en aan boord eener kanonneerboot brengen, en zoo wei gerde men hem te doen verschijnen, zoolang men niet van het tegendeel verzekerd was. Het incident wekt groote opgewondenheid. DUITSCHLAND. Aan het rijksministerie van binnenl. zaken is thans een wetsontwerp in bewerking tegen oneerlijke concurrentie. In het bijzonder zullen daarin straffen worden bedreigd tegen misbruiken door zoogenaamden uitverkoop" van als deugdelijk aangeprezen slechte waren, en andere kunstgrepen, waardoor eerlijke kooplieden nadeel lijden. Een aantal groote fabrikanten te Berlijn hebben aan de vereenieinsr van bierbrouwers O O hun steun toegezegd in den strijd tegen de sociaal-democraten. Een hunner is zelfs bereid, zijne fabriek, waar 800 man werken, te sluiten, wanneer de bier-boycot niet wordt opgeheven. De regeerende vorst Friedrich von Waldeck- Pyrmont is verloofd met prinses Bathildis von Sehaumburg-Lippe. ENGELAND. Het Hoogerhuis heeft gisteren met 49 tegen 26 stemmen bij tweede lezing het wetsont werp aangenomen, waarbij de invoer verboden wordt van alle koopwaar op welke niet is aangegeven waar ze vandaan komt, en waarbij de noodige restricties worden gemaakt ten aanzien van den invoer van artikelen in ge vangenissen vervaardigd. De regeering had het ontwerp bestreden als zijnde een stap op den weg van protectie. In het Lagerhuis verklaarde sir Edw. Grey gisteren dat Frankrijk het meest gestrenge voorbehoud heeft gemaakt ten aanzien van de Koogo-regelingen, tusschen Engeland en België getroffen. Frankrijk meent dat deze regelingen niet te vereenigen zijn met die tusschen Frankrijk zeif en den Kongo-staat getroffen en met de positie van zekere landen in het bekken van den Boven-Nijl. Engeland heeft van Frarikrijks verklaring en bezwaren keunis genomen. Zonder zich nu ook maar eenigszins over de argumenten van Frankrijk uit te laten, verklaart de Engelsche regeering zich bereid met Frankrijk in onderhandeling over de zaak te treden en alle hangende Afrikaansche quaesties aan eene nieuwe be schouwing te onderwerpen, teneinde aldus te bewerken dat de relation van Engeland en Frankrijk in Afrika van gunstiger en meer bevredigenden aard worden. Dank zij de tusschenkomst van den minister van binnenlandsche zaken is de werkstaking der huurkoetsiers te Londen geëindigd aan de meeste eischen der koetsiers is toegegeven. De Schotsche mijnwerkers hebben schrifte lijk kennisgegeven, dat zij den 24n dezer het werk zullen staken. De werkstaking loopt over 70,000 arbeiders. De rechter van de Queens-bench te Londen verwierp gisteren het hooger beroep van den anarchist Meunier, wiens uitlevering door den rechter van Bowstreet was toegestaan. Een bankier te Londen ontving een bericht uit Tanger, waarbij de dood des sultans be vestigd werd, met bijvoeging dat men ge loofde dat er een moord begaan was. Aan de Times wordt uit Calcutta geseind, dat de Hindoe-tempel in zuidelijk Kanara ge plunderd is en duizenden ropijen aan waarde werden geroofd geen arrestatiën hadden er plaats. OOSTENRIJK. Het Hongaarsche ministerie is eindelijk gereedgekomen. Keizer Frans Jozefheeft ten slotte zijne toestemming gegeven, dat de heer Szilagyi als minister van justitie aanblijft. Te Buda-Pest is men zeer tevreden over het besluit des keizers. Nu reeds woiden toebe reidselen gemaakt om den keizer, vóór zijn vertrek naar Weenen, eeue schitterende ovatie te brengen. Het feest wordt voorbereid door het bestuur der liberale club. Slechts twee nieuwe ministers zijn in het Kabinet opgenomen, en wel de minister van onderwijs baron Eütvös, en de bofminister graaf Julius Andrassy. Beide mannen zijn in Hongarije en ook daarbuiten voldoende be kend. Eötvüs is hoogleeraar in de natuurkunde aan de hoogeschool te Buda-Pest, voorzitter der academie van wetenschappen en zoon van den bekenden dichter en staatsman baron Jozef Eütvös. Graaf Julius Andrassy, voorheen referendaris bij het ministerie van binnen landsche zaken, is de zoon van den bekenden minister Andrassy en lid der Kamer voor Buda-Pest. Graaf Andrassy behoort tot de liberale Magnaten en geniet eene groote po pulariteit. Het is nog onzeker, of graaf Bethlen-Tisza minister van landbouw blijft. Alle Rumeensche studenten der hoogeschool van Klausenburg, ten getale van 43, zijn van die inrichting verwijderd, als straf voor hunne houding tijdens de behandeling van het proces tegen de hoofden der Rumeensche partij. Het bestuur der handelsbeurs te Weenen heeft, naar aanleiding van het verzoek van den minister van koophandel, met 11 tegen 8 stemmen besloten dat de internationale graanmarkt aldaar alsnog zal gehouden worden. ITALIË. Men verzekert, dat Zanardella weigert tot de ministerieels combinatie toe te treden, omdat Crispi Sonnino wil behouden. Het gerucht loopt, dat het Kabinet zich zelf weer aan de Kamer zou voorstellen onder mede- deeling, dat de koning weigerde het te ont slaan. Het zou dan afzien van een tweede grondtiendzou wederom volle vrijheid van handelen vragen en zou de commissie van achttien loslaten. Uit Rome verneemt de Standard dat Crispi eene conferentie heeft gehad met Di Rudini en Zanardella. Laatstgenoemde verklaarde zich niet ongeneigd toe te treden tot een coalitie-kabinet, doch stelde als eisch ingry- pend vrijzinnige maatregelen alsook politieke amnestiën, welke Crispi waarschijnlijk niet zal toestaan. Volgens berichten uit Rome werpt de oud minister Giolitti nadrukkelijk alle aantijgin gen van zich af, wegens eenige ongeoorloofde verhouding tot de Banca Bomana, en voegt er bijtend aan toe, dat hij, naar hij meent,

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1