i> i H ïicii I ami s cli e Bericht en. I de eenige Italiaansehe staatsman is, die Tan- longo het allerminst gekend heeft en dat lig daarom het mikpunt is van politieke intriges. S r A H J E. Te Madrid is gisteren een bericht van particuliere zijde ontvangen, meldende dat aldaar het gerucht loopt van den dood des sultans van Marokko, In politieke kringen wekt dit gerucht groof.e sensatie. De regee ring evenwel heeft officieel nog geen enkeie tijding ontvangen. Men verwacht te Madrid ernstige onlusten in geheel Marokko, inzonderheid in de buurt der Spaansclie vestingen Ceutu, Mel ik, Tenon, Gomera en op de (Jliaffarinas-eitanden. De Spaansclie kruiser Isla-lnizon is met twee compagnieën artillerie voor Melilla aan gekomen. liet onderzoek naar den jongsten aanval der Kabylen op de Spaansche ver sterkingen duuit voort. I K K IJ E, De Standard verneemt uit Konstantinopel dat de sultan iioogst ontevreden is over het plan van den kliedive om eene reis door Europa te malton; hij heeft getracht den onderkoning van liet plan af te brengen, wat mislukte; maar thans dringt de sultan er op aan, dat de kliedive over Konstantinopel zal terugkoeren. De Porte zal roet tegen de Engelseh-Bel- gische overeenkomst protesteeren, mits Enge land en Difft^chland het dienaangaande eens kunnen worden. 15 U L A E IJ E De Svoboda, het orgaan van Stainbonloff', deelt het programma mede der liberale partij, welke voortaan onder zijne leiding zal staan. Volgens dit liogramma z.al de liberale partij zich richten naar de politiek van het drie voudig verbond en streven naar een verbond van Bulgarije on Turkije, Rumenië en de andere staten van liet Balkan-schiereiland. Tevens zal de liberale paitij er naar blijven streven om vorst Ferdinand vanSaksen-Coburg door dc mogendheden te doen erkennen. AMERIKA. Het comité voor den binnen- en buiten- landschen handel beeft bij de regeering te Washington eerie bill ingediend tot het aan- koopen en voltooien van het Nicaragua-kanaal. Volgens bericht uit Washington heeft de Duitsche regeering geprotesteerd tegen de heffing van eon differentieel recht van suiker, afkomstig uit landen welke een uitvoerpiemie van suiker betalen, en doen weten dat, wan neer de regeering der Unie dat recht hand haaft, zij maatregelen van weerwraak zal nemen tegen voortbrengselen der Vereenigde Staten. Het Lagerhuis van den staat New-York onderzoekt nieuwe schandalen van de Tam many Hall, wier oud-president Crokerover haast naar Europa vertrokken is, teneinde zich aan een verhoor door het enquête-comité te onttrekken- Volgens te Londen ontvangpn telegrammen uit de Vereenigde Staten hielden de vertegen woordigd s der mijn-eigenaars en der kotendel- vers te Columbus in Ohio Zaterdag eene belang rijke conferentie en benoemden eene commissie tot het uitwerken van de basis van het verge lijk, welke \ermoeileiijk zal zijn dat betaald wordt 69 Am. cents per ton in Pennsylvania, 60 A. ets. in Ohio en elders naar evenredigheid. De onderhandelingen mislukten in Tennessee, maar slaagden in Iowa. Ook uit Cripplecreek wordt Imt einde der geschillen geseind de mijnwerkers ontruimden het versterkte kamp van Bullhill, hetwelk door de staatstroepen be zet werd, die dc mijnwerkers ontwapenden. Uit Rio Grande do Sul wordt van '10 dezer gemeld De regoerir.gsiroppen zijn geslagen. De op standelingen bevinden zich in de nabijheid van Pelotas. AFRIKA. Uit Tanger wordt gemeld dat de sultan van Marokko in den avond van den 6n dezer plotseling te Todla tusschen Narrakesh en Casablanca is overleden, na een aanval van koorts welke vier dagen heeft geduurd. Hij gaf juist eenige bevelen toen hij achterover viel en overleed. Er zijn er die beweren dat de sultan vergiftigd zoude zijn hij heeft, tot even voor zijn dood, herhaaldelijk gebraakt. Het stoomschip Zexis is uit Casablanca aangekomen. Het heeft het doodsbericht bevestigd en heeft den steun van het corps diplomatique ingeroepen. Er is groote onrust in Casablanca. Toch bleef alles tot nu toe rustig, maar men is bang dat de karavanen op weg naar Rabat aangevallen zullen zijn en geplunderd. Men vreest voor ongeregeldheden te Fez. De overlieden te Tanger hebben maatre gelen genomen om de orde te handhaven. Prins Mouley Abel Aziz is door de troepen tot sultan uitgeroepen. Het corps diplomatique is bijeengekomen. JAPAN. De Times verneemt uit Tokio dat de regee ring troepen naar Korea heeft gezonden om voor de Japansche belangen te waken; aan China is mededeeling van dezen maatregel gedaan. SCHIEDAM, 12 Jnni 18!)4. Vergadering van den gemeenteraad op heden 12 Juni des namiddags ten kwartier vóór twee uur. Tegenwoordig waren 18 leden. Afwezig de heeren Van llurwegen den Breems, Roelants en Van der Schalk. De notulen der vergadering van 5 Juni j.l. werden onveranderd vastgesteld. De ingekomen stukken waren missive van de Gedeputeoide Stalen dezer provincie van 5/8 Juni j.l., daarbij berichtende dat het tegc" v-'snrdig bedrag der jaarwedde van den gemeente-onti anger lien gerechtvaardigd voorkomt, zoodat zrj geen reilen zien om terug te komen op de in 1887 door hen vast gestelde en door den Koning goedgekeurde regeling, waarbij die jaarwedde bepaald is op f2800.—aangenomen voor kennisgeving; idem van 5'PI Juni ten geleide van de goed gekeurde raadsbesluiten van 22 Mei j.l. tot verhuring van grond aan de firma H. J. Plant Co. alhier, aangenomen voor kennis- gering; missive van burgemeester en wet houders van '11 dezer hunne beschouwingen en praeadvies bevattende op de door de com missie van toezicht op het middelbaar onder wijs voorgestelde wijziging van het programma der lessen van de burgeravondschoolwerd besloten dit gelijktijdig met gezegd voorstel der commissie, lieden te behandelen rapport der commissie voor de plaatselijke strafver ordeningen op de bemerking die andermaal door Gedeputeerde Staten gemaakt is op de iiun in afschrift gezonden door den raad bij zijn besluit van 22 Mei j.l. vastgestelde bouw verordening, zal straks met de missive van Gedeputeerde Staten worden behandeld missive van regenten van liet St.-Jaeobs- Gaslhuis alhier, ten geleide van ning van hun gehouden beheer vergezeld van de daartoe behoorende bewijs stukken; lu. de begrooting van gezegde instel ling voor 1895. ter visie gelegd ter be handeling in eene volgende vergadering van den gemeente-ontvanger de staten van oninvorderbare posten fl op de plaatselijke directe belasting dienst 1892, ten bedrage van f"1804.4i5, l op de plaatselijke directe belas ting naar het inkomen, dienst 1892/3, ten bedrage van f 2365.63, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering bericht van den heer P. Loopuyt, namens zijne moedor, van het overlijden op 2 dezer van zijnen vader, den lieer J. Loopuyt, in leven lid der commissie van beheer der fondsen van het voormalige oude-mannenhuis, aan genomen voor kennisgeving; adres van J. A. 1°. de reke- over 1893, Hingman, leeraar aan de hoogere burgerschool, waarin hij met het oog op zijne geringe be zoldiging en de hem door de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs toege zegde voordracht tot verhooging zijner jaar wedde met f 200 zijne belangen in de wel willende aandacht van den raad aanbeveelt, hierop zal worden gelet wanneer het voorstel der commissie van toezicht op het programma der burgeravondschool, waarbij ook de jaar wedde van dien leeraar betrokken is, heden aan de orde zal zijn; adres van J. Snellen, secretaris der gemeente Zieriksee, om benoe ming tot ontvanger dezer gemeente, aange houden om daarop, voor zooveel noodig te letten, wanneer de benoeming van een ont- ger dezer gemeeente aan de orde zal zijn; adres van J. Kouwenhoven om continuatie van huur van een gedeelte open grond gele gen aan de Vellevest nevens zijn korenmolen »de drie korenbloemen", ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Aan C. van Meurs werd op zijn verzoek, overeenkomstig 't bepaalde iu art. 34 lett. a der verordening op de heffing eener plaatse lijke directe belasting over 1894 gelieele ont heffing van zijn aanslag verleendop het verzoek van W, A. van Dolder Dz., in zijne betiekking van voormalig penningmeester van de op 25 Mei j.l. opgeheven vereeniging sPaulus" en als zoodanig belast met de ver effening harer zaken, om afschrijving op den aanslag ten name dier vereeniging in de plaat selijke belasting dienst '1894 werd op grond van het bepaalde bij art. 245 der gemeente wet afschrijving op dien aanslag verleend over 7 maanden tot een bedrag van f20.G6ya. Het bezwaarschrift van J. van Vonderen tegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting dienst '1894 werd afgewezen, daar het niet is ingediend binnen den bij art. 265 der gemeentewet bepaalden termijn rnej. A. P. van der Hoeven, onderwijzeres aan de open bare school met uitgebreid leerplan werd, op haar verzoek, met ingang van 1 September a.s. eervol ontslagen. Op voorstel van burgemeester en wethou ders werd thans besloten, aan de opnieuw bij missive van 24 Mei (l Juni j.l.) door Gedep. Staten gemaakte bemerking tegen eene bepaling van art. 30 der bouwverorde ning te gemoet te komen door die te schrappen. Thans kwam in behandeling het voorstel van burgemeester en wethouders tot gewij zigde schoolgeldheffiog op de openbare lagere scholen met uitgebreid leerplan met daarbij behoorende memorie van toelichting; het voorstel van gelijke strekking van de raads leden de heeren De Groot en Yan "Westen dorp alsmede rapporten op bovengenoemde voorstellen betrekking hebbende. Daar de grondslag tot schooldgeldheffing, zooals die door burgemeester en wethouders is voorgesteld, in hoofdzaak berust op het beginsel tot dusver door den raad steeds gevolgd; terwijl de heffing die in het voor stel van de heeren De Groot en Vun Westen dorp tot grondslag ligt, daarvan geheel af wijkt, stelden burgemeester en wethouders voor ■- alvorens over de voorstellen zelve iu beschouwingen te treden in beginsel uit te maken, of er al of niet eene even redige schoolgeldheffing steunende op de klassen der inkomstenbelasting (zooals bet voorstel van de heeren De Groot en Van Westendorp beoogt), zal worden ingevoerd. Wanneer omtrent dit punt zal zijn beslist, zal bet ontwerp waarin het door den raad aangenomen beginsel is neergelegd, een onder werp van verdere beraadslaging kunnen uit maken. Op deze wijze bleef naar het oordeel van burgemeester en wethouders de beginsel- quaeslie zuiver gesteld en zullen de discussies waarschijnlijk aanmerkelijk worden bekort. Over dit onderwerp ontspon zich, gelijk trouwens te verwachten viel, eene breedvoerige gedachtenwisselmg. Het denkbeeld van de heeren De Groot en Yan Westendorp, om het kohier der inkomstenbelasting als basis te doen strekken voor eventueele verminde- ring van het schoolgeld, werd door eerstge noemde uitvoerig verdedigd, vooral ook op I grond hiervan van de zuiverheid van het 1 beginsel nog gezwegen dat minvermogende- ouders, die geen f 13 schoolgeld 'sjaars kon den betalen, nog niet dadelijk als geheel on- vermogenden van alle betaling van schoolgeld vrijgesteld behoefden te worden, zooals bij het ontwerp van burgemeester en wethouders maar al te zeer het geval was. De heer Maas die de afwezigheid van der/ wethouder van onderwijs op dit oogenblik be- v treurde zag daarentegen in de inkomsten belasting een zeer slechten maatstaf voor school geldheffing. aangezien zij geen juist beeld te zien geeft van bet werkelijk vermogen der belastingschuldigen. Zoo zouden zelfs inderdaad welgestelde ouders zich geheel van de betaling van schoolgeld kunnen afmaken, door zich b.v. te beroepen op bet feit, dat zij in liet afgeloopen jaar geenerlei inkomsten hadden genoten. Dit erkende spreker zelf zou slechts zeer zelden voorkomen, maar onbillijkheden, zij bet dan ook in mindere mate, zouden zeer zeker niet uitblijven. Het voorstel-De Groot werd, nadat nog verschil lende sprekers liet woord hadden gevoerd, met 13 tegen 5 stemmen verworpen. Een beter lot trof het heffings-besluitwaar van wel art. 1 werd verworpen, maar de overige artikelen achtereenvolgens weiden goedgekeurd. De raad vereenigde zich daaren tegen met een art. '1 zooals bet door den heer Elzevier Dom in overweging was gege ven, en dat eene eenigszms hoogere heffing" bedoelt. Het ontwerp invordering en de ver ordening in haar geheel werden daarop achtereenvolgens aangenomen. De behandeling van liet voorstel der com missie van toezicht op het middelbaar onder wijs, tot wijziging van enkele artikelen in de verordening op dat onderwijs werd op verzoek van den lieer De Groot aangehouden tot een volgende vergadering. De openbare zitting werd hierop gesloten, waarna de raad nog eenigen tijd samenbleef in comité generaal. Tegen den heer W. Bellers, ontslagen ge meente-ontvanger alhier, is rechtsingang inet bevel tot gevangenneming verleend ter zake van verduistering en valschheid in geschrifte f dientengevolge is hij gisternamiddag in arrest genomen en naar de gevangenis te Rotter dam overgebracht. Gistermiddag te een uur is door den officier van justitie en den rechter-commissaris in' de woning van den ontslagen gemeente ontvanger een huiszoeking gedaan daarbij was' ook tegenwoordig de wethouder van financiën de heer S. A. Maas. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de regeling der loten van den Rotterdamscheu schouwburg, in hoofdzaak hierop neerkomende, dat de nominale waarde der loten wordt teruggebracht op f'1.50, terwijl dan weder aanvangende met 1 December a.s. trekkingen zuilen plaats hebben, met premies, en aflos sing van minstens fl.50. De beurswaarde is er nu reeds pl. m. f 0.80 a f 0.90 op verbeterd. De regeling zal afhangen van genoegzame deelneming, terwijl de houders tot 30 Juni' moeten inleveren. Ondanks de herhaalde waarschuwing van de politie om op zijn hoede te zijn tegen lade lichters schijnt men zich daartegen nog niet genoeg macht te nemen, althans gisteren middag tusschen 4 en 5 uur is bij den win kelier A. van Noort aan de Nieuwstrnat de lade gelicht, waarin zich ruim f 10 bevond, doordien de sleutel op de lade stak, terwijl niemand in den winkel aanwezig was. Onze stadgenoot de heer P. S. Exleriste Groningen voor het apothekersexamen ge' slaagd.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2