°P het ride1 ;on- on- ;eld het Iers Verkiezingen. G-emeiigAo Berichten. iasis id 6' tge- TJit Vulpera wordt bericht Pe gezondheidstoestand van Hare Majestei ten is uitstekend. Het weder was tot heden prachtig en zeer warm. Dagelijks maken Hare Majesteiten wandelingen. Hare Majesteit de Koningin-Regentes ge bruikt de baden te Tarasp, en drinkt het water uit de Luzius-Quelle. pen 1 oen Juni wordt te Vulpera verwacht H. D. H. prinses Elisabeth van Waldeck en pyrmont, jongste zuster van H. M. de Ko ningin-Regentes. De prinses zal gedurende «enigen tijd de gast zijn van Hare Majesteiten. Pe Tweede Kamer is tot hervatting barer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 49 Juni, des namiddags ten 3 ure. Pe dagorde voor de wederbijeenkomst der Tweede Kamer op Dinsdag 19 dezer ver meldt alleen Regpling van wei kzaamheden. 0e minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 9 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Ilank 3,483.737.91 ty9 en bij de betaalmeesters - 1.381,498.29'/» Te zanten 4,805,236.21 Pe minister van buiteninndsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Grieksche regeering voor een tijdvak van 5 jaren voor de haten van Korinthe de vol gende additioneele iechten heeft vastgesteld 10 pCt. boven het douanetarief van alle vreemde goederen 11/ï pCt. ad valorem van alle vi eemde goe deren, die over andere Grieksche ha tens worden ingevoerd i pCt. ad valorem van alle vreemde goe deren en inlandsche producten, bestemd om weder uitgevoerd te wot den. Het contract met Lombok. In de zitting der Eerste Kamer vroeg de heer Pijnacker Jloi dijk j.l. Vrijdag overlegging van het contract, in '1843 met Lombok gesloten. Pit geeft ons aanleiding tot de opmeiking, dat hei contract sinds lang bekend is; het staat volledig afgedrukt in het in 1893 te Batavia uitgegeven wei k «Lenigen tijd onder de Baliérs", door dr. Julius Jacobs, bl. 247. Nu het ter sprake is gebracht, komt het ons niet overbodig voor er een kort overzicht van te geven. Art. 1. De voist van Lombok verklaart uitat eiland te zijn liet eigendom van liet Nedor!.- ïndisch gouvernement". Art. 2. Hij belooft daarom het eiland, geheel of gedeeltelijk, unimmei aan euriige blanke natie, boe ook genaamd» te zullen overgeven, noch met dezelve eemge verbintenis te zullen aan gaan". Ait. 3. Hij zal om de drie jaar een gezant schap naar Batavia zenden uoui hulde te bewij zen" aan den gonvorneut-zeneiuul. Art. 4. Wanneer hot gouvernement goedvindt een ambtenaar naar Lombok te zenden, zat deze dezelfde vooi rechten genieten als de Lomboksehe gezanten ten onzent (n.l. ondeilioud ion kuste van hem wien het bezoek geidt en diens bijzondeie bescherming). Ait. 5. liet khprecht is afge-cliaft, aan schip breukelingen wordt alle mogelijke hulp en bijstand veüeend oinuent de betaling van bergloon wor den regelingen genoden. Art. G. De vorst belooft udat aan den handel in het algemeen de ijverigste beschei ming zal worden geschonken". Alt. 7. »Het NederlamLch-Indisch gouverne ment verklaart, dat zoolang de vuisten van Lom bok het votenstaande getrouwelijk nakomen, geeneilei poging door hetzelve zal worden aan gewend om zich op dat eiland neder le zeiten dan wel zich met het inwendig besiuur aldaar te bemoeien, welk bestuur integendeel bij dezen geheel aan de,n vorst' des lands vvoidt eveige- l.iten. Handelsblad De (kath.) N. Ilaarl. Ct. is het niet eens met de verklaring van mr. Hsifftnaus, dat het oogenblik om aan te dringen op herstel van het gezantschap bij den paus te haastig was gekozen en dat met name het Ned.-Belg. zouaven comité door zijn blinden ijver de hh. Bevers en Reekei s heeft doen vallen. Het blad kan dus ook niet instemmen met eene kennisgeving, thans door den voorz. van den alg. Ned. zouavenbond aan hh. bestuurs leden der aangesloten broederschappen ge richt, waai in dezelfde meening wordt uiteen gezet. De algemeene adresbeweging, ten vori- gen jare te Utrecht ontworpen, werd dan ook nog niet georganiseerd, omdat aan den bond bij nadere informatie bleek, dat de tijd niet gunstig was. Thans wordt bovendien mee gedeeld, dat, n. a. van de motie, ter feest- vergadering van het Ned.-Belg. zouaven- comilé, 20 Mei j.l. genomen, aan den alg. Ned. zouavenbond svan eerbiedwaardige zijde, en dat zelfs in liet belang der zouavenzaak, is opgedragen, voorloopig de zaak niet onder handen te nemen". De N. Ilaarl. Ct. kan zich daarmee niet vereenigen en ineent, dat het zaak is zich te blijven aansluiten bij de geheele katholieke wereld, die eenstemmig herstel van onrecht in zake de Romeinsche quaestie niet vraagt, maar e i s c h t. De heer Huetink zal in Den Hang eene voordracht houden voor hen, die niet wijs kunnen worden uit hun inschrijvingsbiljet voor de bedrijfsbelasting. Als de heer Htietink rneenen mocht zegt de Arnh. Ct. dat alleen m Den Haag zulke personen wonen, dan vergist hij zicli men treft ze aan het gansche land door en in zeer grooten getale. Van ernstige mannen, in zaken te huis en die geen bezwaar heb ben tegen liet beuinsel der wet, hoorden wij verklaren dat zij het biljet niet begrepen. Ookeiders verkeeren velen in hetzelfde geval. Een inzender in het Handelsblad schrijft o. a. »Ik heb dezer dagen door een zeer begaafd rnau Lier ter stede, die eerstens groot, knap koopman is, en die verder in allerhande stedelijke en andere betrekkingen is \v< r!c- zaant geweest en nog is, en dien men gerust een der knapste mannen onzer stad kan noemen, hooren verklaren »ik zie geene kans mijn biljet in te vullen". En nu vraag ik, als zulk een man die vet klaring moet afleggen, hoe moet liet dan staan met de vele meer gewone alledaagsche stervelingen, die op geen vademen na de ontwikkeling hebben van den persoon in quaestie. De biljetten voor de bedrijfsbelasting zijn voor een gewone nienschenhand niet in te vullen. De schrijver meent dat wanneer er een degelijk protest tegen deze uitvoering van de wet uitging, velen dat zouden onderteekenen. Zoodanige uitvoering brengt de bestendig heid eener wet in gevaar. Want hoe moet over de werking eener wet geoordeeld wor den, als zoovele verstandigen in het land erkennen, dat zij niet weten hoe zij haar moeten nakomen, waartoe dan toch de be lastingbiljetten moeten dienen. De directie der Holkindsche spoor moet bezig zijn met het stelsel der «kilometer- kaartjes" te bewerken, waarbij men geen kaartjes neemt van station tot station maar voor een bepaald aantal kilometers. Deze spooikaartjes zouden dan allerwegen (in hotels, sigarenwinkels, enz.) veikrygbaar worden gesteld. (-K. Alll.) Volgens rnededeeling van den heer J. A, Tours, directeur van «Ons Huis" le Amster dam, kunnen werklieden voor f 7.50 twee dagen de Antwerpsche tentoonstelling be zoeken. Die som is voldoende voor reiskosten, een nacht logies, twee middagmalen, twee maal koffie en brood, tweemaal toegang tot de tentoonstelling en ruim een gulden voor extra uitgaven. De afdeeling Zuid-Holland van den »Alge- meenen Nederlandscheu Politiebond" ver gaderde Zondag te Gouda, ter nadere bespre king van liet reeds in een vorige te 's-Cra- venhage gehouden bijeenkomst, iu beginsel aangenomen voorstel in te dienen aan het hoofdbestuur tot oprichting van een pensioenfonds voor weduwen en weezen van politie-ambtenaren. De voorzitter, de heer J. Aaltsz, zette het nut van het op te richten fonds nogmaals uiteen. Na eenige bespreking werd een con cept-reglement van dit fonds, door het bestuur opgemaakt, behoudens enkele kleine wijzigin gen door de vergadering aangenomen. Volgens het thans door de afdeeling goed gekeurd reglement zal het fonds aan weduwen en vveezen (deze laatsten tot op 19-jarigen leeftijd) een jaarlijksche pensioen-toelage uit- keeren van éen derde van het gemiddelde traktement over de laatste 2 jaar van den overleden politiebeambte lid van den N. P. bond. Do contributie van het londs bestaat in een klein percentage van hun traktement, jaarlijks door de leden te storten. Namens de vergadering werd het bestuur door de heeren commissarissen van politie te Maassluis en te Gouda hulde en dank ge- bi acht voor de genomen moeite, met betrek king tot het pensioenfonds. Voor de algemeene vergadering, door den bond in Augustus a s. te Rotterdam te hou den, waarin bovengenoemd voorstel in behan deling komt, zijn to. afgevaardigden gekozen da heeren J. Aaltsz en Van Rosmalen, voor zitter en secretaris van de afd. Zuid-Holland. Aan de overige afdeelingen in liet land is het voorstel in druk verzonden, met verzoek oni adhaesie, terwijl tevens aan het hoofdbe stuur een exemplaar is toegezonden. Een vooiste! van de afd. Noord-Holland tot oprichting van een eigen orgaan, vond bij de vergadering geen bijvul. Een voorstel weid gedaan het hoofdbestuur te verzoeken zooveel mogelijk bezuiniging te betrachten in liet geldelijk beheer. Te Rotterdam hebben zich de vorige week 30 nieuwe gevallen van pokziekte vooi gedaan. Het aantal gevallen vermindert wekelijks. Niettegenstaande het gure weder maakten gisteren eenige Hagenaars van de gelegenheid der opening van de zeebaden te .Scheteningen gebruik. Een 70-jarige Hagenaar was weder nummer éen en is ruim een 25-tal jaren steeds de eerste bader. Tot heemraad van den polder Hooge en Lage Gorzen van Pernis, gemeente Pernis, is gekozen de heer C. de Zeeuw, te Hoogvliet. De tlaarlemsehe gemeenteraad zal instem ming betuigen met het adres der gemeente raden te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht aan den minister van waterstaat, waai in verzocht wordt de intercommunale telepboonlijnen onder het beheer van den staat te brengen. Een vijfjarig knaapje uit een gezin in de Looijerstraat te Amsterdam kreeg bij't mid dagmaal een speld in de keel. Dadelijk naar 't gasthuis gebiaeht, gelukte 't na een operatie, de speld te verwijderen, doch later stierf het knaapje toch. Valsche rijksdaalders zijn te Meppel in omloop. Zij zijn /co kunstig nagemaakt, dat ze alleen van de echte te onderscheiden zijn door den iets kleineren vorm. Te Hilversum zal de, vanwege de veree- nigiug «Algemeen Belang", verleden jaar voorgenomen wedstrijd voor handwerkslieden en ilaat mede gepaard gaande tentoonstelling nu worden gehouden in het laatst der maand Augustus e.k. Op de gisteren te Utrecht gehouden paar denmarkt was geen enkel paard aangevoerd. Deze paardenmarkt zou gisteren voor het Door burg. en welli. tan Delft is aan den gemeenteraad een voorstel gedaan tot het aangaan van eene leening groot 4!7,000. eerst worden gehouden, krachtens de nieuwe verordening, regelende het marktwezen. (U. D.) Uit Venendaal wordt aan het HM. geschre ven De sigarenmakers ter fabriek van den heer J. van Schuppen Hz. die voor een paar dagen op éen na aileu ontslagen zijn, en wel omdat zij hun lidmaatschap van den bond voor sigarenmakers en tabakwerkers niet wil den opzeggen, bewaken thans voortduiend de fabriek om vreemde arbeiders te waar schuwen hunne plaatsen niet in te nemen en zooveel mogelijk er op te letten of fabri kanten van elders den heer Van Schuppen van sigaren voorzien, alsook of laatstgenoemde tabak ter fabricage verzendt. De politie te Loosdrecht heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een brillenkoopman uit Amsterdam, die tevens handelde in ge neesmiddelen voor alle denkbare kwalen. Hoe liehtgeloovig het publiek ten plntte- lande nog is en lichtvaardig, waar het eene zoo teere zaak geldt als de gezondheid, bleek opnieuw bij die gelegenheid. Een volkomen waardeloos vocht in smerige flesclijes. die blijkens het opschrift vroeger gediend hadden voor witte port, pommade, haaroüe, tandwater, moudspoeling enz. enz., werd betaald met twee tot drie gulden per flesehje. Op éen morgen werd voor ruim twintig gulden ver kocht. Naar men verneemt is dezer dagen te St.- Jansteen geanesteerd zekere V., als verdacht van moord op de onlangs onder zoozon.iei- b'nge omstandigheden te Kuitaart (gem. Hoii- tenisse) overleden oude vrouw. De arrestatie van V. moet het gevolg zijn van eene min of meer toevallige bekentenis- Intussehen zij vermeld dat bij de gehouden lijkschouwing, kort na het ovei lijden dei- vrouw, geen sporen van geweld door den ge neeskundige zijn geconstateerd. Delft. Het bestuur der kiesvereenigtng «Burgerplicht" heeft eeripaiig ontslag geno men. Amsterdam. fn de Zaterdag voortgezette zitting van den gemeenteraad is besloten iiet geheele oiitvverp-reglement voor werklieden naar de commissie te renvoyeeien, om het in overeenstemming te brengen met de thans vastgestelde artikelen. Omtrent het scheids gerecht is vastgesteld, dat dit omtrent het den werklieden te geven ontslag als zoodanig niet uitspraak zal doen. Indien B. en W, een werkman wenschen te ontslaan, zullen zij hiervan rnededeeling doen aan het scheids gerecht, dat dan over de flnanciecle gevolgen, welke het ontslag voor den werkman hebben zal, zijn meening zal zeggen. Daarna zullen B. en W. al of niet ontslaan. Voorts werd nog vastgesteld eene verorde- 1 ring volgens welke het toezicht op belastingen van openbare vermakelijkheden, schut-, brug- en marktgeld welk toezicht tot lieden aan de politie was opgedragen wordt oter- gebracht naar de afdeeling financiën. I Op de adressen, waarbij verzocht werd de gebtuikelijke wijze, waarop ojigevangen hon den gedood worden (veidrinken), door het verstik kingsproces te vervangen, werd afwij zend beschikt. De kiesvereeniging «Nederland en Oi an je" te Wageningen (district Eist) heeft thans ook tot candidnat gesteld rnr. H. A. tan de Velde, burgemeester van Loosduniett. Een nieuw faillissement nekt groot opzien in Engeland, n.l. dat van baron Tnmiou, van Schotland, hooguaardigheidshekffi-dvi der Schotse Ito keik en gewezen secretin is van leuitn* te Stokliolm, Panjs, Poking, Weenen, Washing ton, Den II.tag enz. Hij laat een passiet over

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3