IN0. 8551. A". 1894. Donderdag 14 Juni. A- oh. tenveertigste Jaargang1. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, guilenïaudsehe Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal fratco per pose, door het geheele Rijk ifionderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BV KIS A Cs BOTHK»VRAAT,B 8 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. B E L G I E. Het incident, Maandag in de Kamer te weeggebracht door de verklaring van den jieer De Sainctelette, dat de linkerzijde grond wettelijke bezwaren heeft om met de parle mentaire werkzaamheden voort te gaan na 12 Juni, werd voor de regeering nog verergerd door eene uitlating van den heer Delbeke, •een der Antwerpsche afgevaardigden. Deze groep deelde in den grond de bezwaren der linkerzijde. Onnoodig te zeggen dat de geheele beweging eigenlijk gericht is tegen de protectionistische voorstellen der regeering, .ook door het clericale maar handeldrij vende Antwerpen bestreden tegenover de Belgische sgrariëi s. In de T*'"rnerziUing van gisteren verklaarde <de lieer Meeus, afgevaardigde voor Antwer pen, dat, aangezien het mandaat der Ant werpsche afgevaardigden heden is afgeloopen, ai] niet meer aan de beraadslagingen zullen deelnemen. De minister De Burlet verklaarde daarop dat, met bet oog op het zich terugtrekken ■fan de leden der linkerzijde en van de afge vaardigden voor Antwerpen, elke verdere be raadslaging der Kamer thans onmogelijk 'is .en deftregeering daarom de behandeling van iet ontwerp in zake de in voert echten, dat rakende den Kongo-spoorweg en van alle andere ontwerpen opgeeft. Ingevolge de bevelen des konings diende de minister een buitengewoon begrootingsont- ■werp in, noodig tot uitvoering van leeds aan gevangen werken en tot het loopende houden van den staatsdienst, met de uitnoodiging dat terstond in behandeling te nemen. De Kamer zal dan heden uiteengaan. In antwoord op de interpellatie van den beer Janson over het Engelsch-Kongoleesche verdiag, herinnerde de minister van buiten- landsche zaken, dat er tnsschen België en den Kongostaat slechts een persoonlijke ver bintenis bestaat (n.l. door den koning, die ievens souvemn van den Kongostaat is). 'België, zeide de minister verder, heeft mede het Berlijn=che tractaat onderteekend. De mi- Jiister bracht de voornaamste bepalingen uit ■dat tractaat in herinnering, met name die aangaande het scheidsgerecht. De militaire posten in den Kongo hebben uitdrukkelijk last, elke bloedige botsing te vermijden. Over het gerezen geschil zijn de onderhandelingen begonnen. Na aanneming van de buitengewone kre dieten is de Kamer op onhepaalden termijn uiteengegaan. Het te Antwerpen verschijnend blad Matin meldde gisteren, dat tengevolge van het ge nomen besluit door de parlementaire linker zijde, daaronder begrepen de afgevaardigden •van Antwerpen, de regeering besloten heeft om liet wetsontwerp in te trekken, houdende vrijstelling van het vuur- en bakengeld en wijziging van verschillende inkomende rech ten op levensmiddelen. F R A S K It IJ K. Door den Russischen gezant is Maandag middag op plechtige wijze het gedenkboek overhandigd, door de Russische vrouwen aan mevrouw Carnot vereerd. De prachtig be- weikte en met juweelen versierde band be vat 24 waterverfteekeningen. groepen van Russische vrouwen voorstellende, en heeft tot opschriftsCronstadt-Touion". President Car not was bij de plechtigheid tegenwoordig. De Temps meldt dat kapitein Monteil on middellijk scheep is gegaan naar liet Kongo- gebied, met het voornemen zich zoo spoedig mogelijk naar de Oebangi-posten te begeven. De kapitein heeft van de regeering uitvoerige instruction ontvangen. Hel blad meent dat de regeeiing voornemens is, het voorbeeld van den Kongostaat te volgen en evenals deze een fait accompli te stellen naast de rechtsquaestie. Volgens de Pair ie is de Fransche bezet ting van Tombouctou aan hongersnood ten prooi, en is de gouverneur van Soedan buiten staat baar spoedig van levensmiddelen te vooi zien. De Parijselie correspondent der AT. 22. Ct. schrijft van gisteren Het ovei lijden van den sultan van Marokko wordt in de ochtendbladen met kalmte be sproken, al ontveinst men zich niet, dat in dit sultanaat tengevolge van de verschillende Europeesche belangen, welke er samenkomen, eene kleine Oostersche quaestie kan zitten. Het bericht van de Figaro, dat een eskader, bestaande uit de twee nieuwe linieschepen Iloche en Neptune en twee kruisers eerste klasse, naar Tanger zou gaan, wordt in de Oaulois op eenvoudiger wijze medegedeeld. Dat eskader zal op de kusten van Algerië zijne reeds vroeger aangekondige oefeningen houden, maar de nabijheid van Marokko zal het voor mogelijke gebeurtenissen aldaar beschikbaar doen blijven. Het treft weer eigenaardig, dat, evenals in Boven-Oubanghi bij het sluiten van het Engelsch-Kongoieesch verdrag, Frankrijk thans ook te Tanger zonder vertegenwoordiger is. De vorige titu laris is verplaatst, de nieuwe nog niet naar zijne standplaats vertrokken en de gouver neur-generaal van Algerië is te Parijs. ÏUIISCH1ASD. De antisemitische afgevaardigde Ahlwardt schijnt vooieerst genoeg van het »zitten" te hebben; althans hij heeft den minister van financiën dr. Miquel verzocht, de tegen hem ingediende aanklacht wegens laster in te trek ken. In verband met verzoek is de behandeling van dit proces tijdelijk uitgesteld. Veel vrien den hebben de verschillende streffen, waartoe hij reeds veroordeeld werd, hem overigens niet opgeleverd. Toen Ahlwardt Donderdag te Dusseldorf het woord zou voeren, ontstond bij zijn optreden al dadelijk een zoo dreigend tumult, dat hij ijlings beenen moest maken. De minister Miquel heeft aan Ahlwardts verzoek voldaan en zijne aanklacht wegens laster ingetrokken. Te Hadersleben, in Sleeswijk, zijn acht acteurs van den koninklijken schouwburg te Kopenhagen, die daar voorstellingen wilden geven in de Deensche taal, ondanks de ophef fing van het verbod van dergelijke voorstellin gen, door de politie gearresteerd en het land uitgezet. De Berlijnsche correspondent der N. B. Ct. schrijft van gisteren Naar officieus medegedeeld wordt, zijn de acht tooneelspelers, die gedeeltelijk tot de eerste kunstenaars van het Kopenhaagsche hoftheater behoorenuit Sleeswijk gezet, aangezien de Duitsche, plaatselijke overheid in hun optreden eene onderneming tot ver sterking der Deensche propaganda en tot vei storing van het vreedzaam samenleven der Noord-Sleeswijksche bevolking zag. Reeds vroeger was het aan Deensche tooneelgezel- schappen uit politieke overwegingen verbo den geworden in Noord-Sleeswijk te spelen. Dat verbod, in vergetelheid geraakt, is nu weder algemeen van kracht gesteld. De over heid had reeds voorlang den ondernemer te Hadersleben, die met den troep een verbinte nis had aangegaan, gewaarschuwd, dat zij de voorstellingen niet gedoogen zoude. De eerste-steeulegging voor den BeiTyn- schen dom zal den 17n dezer,'s voormiddags te lmlf-12, op plechtige wijze plaats hebben. De hofprediker Vieregge zal de feestrede houden. Het gemeentebestuur van Lübeclc heeft 1,500,000 mark toegestaan voor den bouw van het Elbe-Trave-Kanaal. ENGELAND. De Londensche bladen drukken hunne be vrediging uit over het einde van de werksta king van huui koetsiers, verkregen door deu minister van binnenlanrlsche zaken op den grondslag van een minimumpaeht van 10 shilling daags in den winter en 16 shilling daags in den zomer, door de koetsiers voor eerste-klasse-rijtuigen aan de eigenaars der cabs te betalen. Deze regeling geldt tot 1 April 1895. Nadat de afgevaardigden van beide partijen deze schikking, Maandagavond in eene vergadering van cab eigenaars bekrach tigd, hadden aangenomen, is besloten, dat het werk heden hervat zal worden. Eenige bladen twijfelen echter of het vergelijk ge handhaafd zal kunnen worden, aangezien de uitdrukking eerste-klasse-rijtuigen voor ver schillende uitlegging vatbaar is. De werkstaking der mijnwerkers in Schot land dreigt het sein te worden voor eene riog veel grootere beweging. Te Ebbw Vale op de grens van Zuid-Wales, waar verleden jaar op roer heerschte, hebben 4000 mijnwerkers het houweel neergelegd. In de mijnen van lord Carlingford, in Somersetshire, weigerden de arbeiders in eene loonsverlaging toe te stemmen en dientengevolge zullen sommige mijnen gesloten worden. Eerst hadden hier de arbeiders reeds in eene verlaging van 10 pCt. toegestemd, naar onmiddellijk kwam een bevel van den mijn werk ersbond, dat het werk gestaakt moest worden. RUSLAND. De keizer zal een millioen roebels toestaan voor den aanleg van een spoorweg langs de Amur en 215,000 roebels voor een andere lijn langs het Baikal-meer. OOSTENRIJK. Op verlangen des keizers heeft de liberale club te Buda-Pest zich van alle betoogingen naar aanleiding der kabinetsvorming ont houden. De keizer is Maandagavond naar Weenen teruggekeerd. Door den heer Szilagyi als minister van justitie in Hongarije te handhaven heeft de keizer zich feitelijk gebonden ten aanzien van het ontwerp op het verplicht burgerlijk huwelijk en met te meer zelfvertrouwen kan het ministerie dus thans opnieuw het Magnatenhuis te gemoet treilen. Reeds Maan dag hebben de nieuwe ministers den eed in handen des konings afgelegd en gisteren zijn zij voor de Kamers verschenen. Vermoedelijk zal het ontwerp rakende het burgerlijk huwelijk nog deze week opnieuw bij het Magnatenhuis worden ingediend. In de Hongaarsehe Kamer verklaarde de minister-president Weckerle gisteren dat het ministerie zijn ontslag had aangeboden, om dat de Kroon weigerde machtiging te verlee- nen tot de eventueele benoeming van pairs, om de aanneming van het ontwerp tot invoe ring van het verplicht burgerlijk huwelijk door het Magnatenhuis te verzekeren. De tegenwoordige regeering is gemachtigd, te verklaren dat de Kroon hare zieuswijze deelt, wat belrefc de noodzakelijkheid uit een staatkundig oogpunt van hervorming der huwelijks-wetgeving. De regeering hoopt dat het Magnatenhuis zich daartegen niet langer zal verzetten. Hel programma van het Kabinet heeft geen enkele wijziging ondergaan. ITALIË. Volgens de bladen zal de ministerieele cri sis waarschijnlijk heden opgelost zijn. Son- nino gaat van financiën naar de schatkist over, en Bozelli van landbouw naar financiën. Er zal een nieuwe minister van landbouw benoemd worden. De andere ministers be houden hunne portefeuille. SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld, dat de pers en hooggeplaatste bewindslieden, maarschalk Martinez Campos o. a., naar aanleiding van

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1