Vrijdag 15 Juni. IN0. 8552 Eersle Blad Kennisgeving. eu lief o n. EERLANGE STRIJD. A0. 1894, -A. oh. ten veertigste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. ^bon'Nementspbijs, per kwartaal franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BKKEAO: BOTE It DTBAAI, B 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tjweemaal berekend. Onzen abonnés, dlc Nar- list's „Thiiringer Vertel lingenwensclien te ontvangen, doch 4ot heden verzuimden het Inteeken- 1,11 t aan onzen uitgever te zenden, wordt verzocht dit spoedig te doen, daar dit werk binnen enkele dagen rerschijnt. JCoatelooze toelating van leerlingen op ket gymnasium en de hoogere burgerschool. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter kennis \an belanghebbenden dat bij den aanstaanden cursus kosteloos jtunnen worden toegelaten 1°. aan het gymnasium den leerling 2°. aan de hoogere burgerschool twee leer lingen dat de regelen voor de toelating vastge steld, op de secretarie der gemeente ter lezmg liggen, en dat de aanvragen voor kostelooze toelating uiterlijk den 27sten dezer bij hun college moeten zijn ingediend. Schiedam, den 14den Juni 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE, Be secretaris VERNÈDE. F II A N K R IJ K. In den Senaat werd na het uitbrengen van rapport over het krediet van 1,800,000 frs. tot bescherming der Fransehe belangen in Afrika, dit krediet goedgekeurd. De Kamer van afgevaardigden heeft Dins dag, na de aanneming van onderscheidene andere ontwerpen, de beraadslaging vooitge- zet over de wijziging van het reglement van orde, waarbij het te doen is om het misbruik te fnuiken, dat van de interpellation gemaakt woidt en waardoor de geheele parlementaire machine tot stilstand dreigt gebracht te worden. In den ministerraad heeft de minister Hano- taux medegedeeld, dat de scheepsdivisie onder admiraal Bourgeois niet naar Tanger gaat, maar naar de Algerijnsche kust om daar te manoeuvreeren. Dit moge de officieele lezing zijn. Niemand twijfelt er echter aan of het eigenlijke doel is om bij de hand te zijn als er in Marokko iets gebeurt. De heer Daubigny, tot gezant te Ka'iro be noemd, is volgens eene mededeeling van den minister van binnen landsche zaken nog te Tanger tot nader order. De ministerraad heeft besloten het blad Parti Ouvrier wegens beschimping van het leger te doen vervolgen. Uit Bangkok wordt gemeld dat de manda rijn Phra-Yot, die wegens moord \an den Fian«chen inspecteur Giosguiin en wegens brandstichting tot 20 jaar tuchthuis ver oordeeld werd, zijne straf te Bangkok zal ondergaan onder het toezicht van denFran- sclien gezant. ENGELAND. Met het oog op de aanstaande bevalling der hertogin van York heeft de overheid de noo- dige maatregelen genomen opdat de autori teiten, die ingevolge de wet moeten tegen woordig zijn bij de geboorte van een nieuwen troonopvolger, intijds gewaarschuwd kunnen worden. De Turk«che gezant, Rustem pacha, heeft Dinsdag het protest zijner regeering tegen het verdrag tussehen Engeland en den Kongostaat aau het ministerie van buitenl. zaken afgegeven. De «Anti Gambling League" hield Dinsdag avond eene geestdriftvolle protestmeeting te Londen. Eene der aldaar aangenomen motion verklaart, dat het opnemen van den stand der weddenschappen tijdens de wedrennen in de bladen behoort strafbaar gesteld te worden. Eene massa-meeting der huurkoetsiers te Londen bekrachtigde het gemaakt verge lijk, na eenige oppositie welke door Burns ontzenuwd werd. In het noorden van Ierland hebben weer ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Te Belfast wilde een troep nationalisten, die een optocht hadden gehoudenook door de proteitantsche wijken trekken, hetgeen de politie belette. De betoogers vielen de agenten terstond met steenen aan, terwijl dezen er duchtig met den wapenstok op insloegen en verscheidene belhamels inrekenden. Een deel der rustverstoorders keerden per spoor naar hunne woonplaats terug en koelden hunne woede op de niets kwaads vermoedende per sonen aan de stations, die met ledige fles- schen naar het hoofd gewoipen werden. Te Lurgan ging het zelfs zoo ver, dat de betoogers een protestantschen begiafeuisstoet tegenhiel den, hetgeen een bloedige vechtpartij ten gevolge had. Een telegiam uit Lagos meldt, dat de hoofden en het volk van Ikorodueen belangrijke handelsstreek op de Westkust van Afrika, hebben verzocht door Groot-Brittannië te worden geannexeerd. De Eugelsche kanonneerboot Bramlle is gistereu van Gibraltar naar Tanger vertrokken. NOORWEGEN. Naar gemeld wordt, heeft de meerderheid van de grondwetscommissie voorgesteld, dat het Storthing bij de bewilliging der uitgaven voor den diplomatieken dienst de voorwaarde zal stellen, dat het gezantschap te Weenen niet als eene diplomatieke vertegenwoordi ging van Noorwegen gehandhaafd worde. Het bestuur der vereenigde linkerzijden in het Storthing heeft besloten die partij aan te raden bij de verkiezingen niet langer samen te gaan met de sociaal-democraten. Het Storthing heeft een zeer merkwaardig besluit genomen. Een aantal arbeiders eener fabriek was om politieke redenen ontslagen, doch het Storthing verleende voor de aldus gestrafte personen een krediet van 10,000 kronen. Tevens werd verklaard dat het Stor thing het als het onschendbaar recht van ieder staatsburger beschouwde, dat hij zijne burgerlijke plichten vrij kon uitoefenen, terwijl scherp werd afgekeurd, dat op lieden, die een afhankelijk beroep vervullen, door hunne superieuren een onbetamelijke druk werd geoefend en dat zij zelfs om staat kundige redenen ontslagen werden. R S L A N D, In de gisteren gehouden gemeenschappe lijke zitting van het departement der rijks- oeconomie en het comité van ministers is tot de onteigening door den staat van de lijn Losowo-Sewastopol besloten. Dinsdag a.s. wordt de beraadslaging gehouden over de voortzetting van den Moskou-Jaroslow-spoor- weg van Wologda naar Archangelsk. Zater dag wordt, onder voorzitterschap van den minister van financiën, eene beraadslagi gehouden over de graantarieven, waarbij be langhebbenden zullen tegenwoordig zijn. Maandag is uit Helsingfors een eskader 28. Zoodra dus de tentoonstelling geopend vias, «enl er een agont bij het portret geplaatst, die ®i| alles zou komen mededeelen, wat in velband (iaat roede voorviel en wat hem verdacht toe scheen. Mocht de man komen en zijn eigen poitiet vinden, zonder er voor geposeerd te heb ben, dan zou bij in het eerste oogenblik van ver rassing misschien iets zeggen, dat mij op 't spoor zou helpen. Mei sing voorbij zonder dat er iets bijzonders voorviel. Ik ze|f ging vaak naar de tentoonstelling, •vooreerst omdat ik altijd zeker was er vieriden co kennissen te ontmoeten en ook omdat ik den howaker een weinigje in het oog wilde houden. Maar ik moet bekennen, dat hij steeds getrouw •«P zijn post bleef. Ik begon reeds de hoop op te geven om op deze wijze iets te vernemen, toen de agent zich op een avond ten huize van Vaux vervoegde. Wij zaten juist aan tafel, maar lieten den man terstond binnenkomen en gaven hem een glas wijn. Daarop vei lelde hij, dat er iels voorge vallen was. «Het is wel niet veel bijzonders, mijnheer, maar ik dacht, dat u het misschien wel zoudt willen weten." «Zeker", zeide ik, swat is het?" Wel, mijnheer, zooals gewoonlijk wandelde ik in de buurt van de schilderij heen en weder en zooals gewoonlijk kwamen er mensclien voor staan, die hun aanraei kingen maakten soms heel zondetiinge aanmeikingen ïiDat doet er niet toe, Jaivis," zeide ik, zeg liever gauw wat er gebeurde." «Die aanmeikingen wil ik laler welhooren," riep Vaux lachend. Zij waien zeker zeer vleiond." «O neen, mijnheer," riep Jarvis levendig. »Het is verbazend, hoe de menschen er pleizier in vinden om leelijke dingen te zeggen." «Wees zoo goed, Vaux, om Jarvis zijn verhaal te laten vervolgen," zeide ik. «Op eens, mijnheer, kwam er eene vrouw, die er zeer zonderling uitzag. Vooreerst was zij in allerlei kleuren gekleed dit was ma echter onverschillighaar ongen waren het die mij terstond opvielen die waren zoo groot, sclnt- teiend en onlustig als van iemand die niet goed bij zijn verstand is." sWelnu liep ik ongeduldig. «Zij ging van de eene schilderij naar de andeie, totdat zij voor de uwe kwam. Op eens bleef zij als aan den giond genageld staan. Daarna vloog zij er wild naar toe en ik volgde haar natuuilijk op den voet. Zij zeide iets, wat ik niet verstond. Toen haalde zij een mes uit haar zak, mijnheer, en zag voorzichtig rond tot zij nnj in het oog kreeg. Terstond stak zij het mes weer in haar zak en ging bedaard heen, alsof er niets gebeurd was." «Er was ook niets gebeurd," zeide Vaux. De arme Jarvis zag er zoo teleurgesteld uit, dat ik mij haastte te zeggen «Hetgeen gij mij daar heb medegedeeld is van groot belang voor mij. Deze persoon moet hot origineel der schilderij kennen." «Of iemand, die er op gelijkt," zeide Vaux, «want je weet niet, of het eigenlijk wel op iemand gelijkt." Het was niet verstandig dit in tegenwoordig heid van Jarvis te zeggen, want ik zag, hoe zijn kleine, scherpe oogen van nieuwsgierigheid begonnen te schitteren. Ik sprak er dus maar oveiheen en vroeg aan Jarvis, of die vrouw er als eene dame uitzag. «Neen, mijnheer, niet geheel en al. Zoowat burgerlijk en verschrikkelijk leeltjk." «Hoe oud zoo wat?" «Ongeveer een jaar of dertig." «Gij hebt haar natuurlijk in het oog ge houden «Ja mijnheer, daar kunt u op aan. Ik volgde haar naar Camden Town." «Geen erg aristocratische buurt," merkte Vaux op. «Hebt gij haar adies?"

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1