1894, Zaterdag 16 juni. N°. 8553, KENNISGEVING. KENNISGEVING. -V ch. tenveertigst© Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Stremming der scliecpvaart. gesloten zijn. Builenlandsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pose, door het geheele Rijk A&onderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BV IS IS A Us BOTÈiIITBAAT, ES 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Wegens herstelling van de Inlaat- sluis aan liet Spuikanaal zal de schuif tusschen de Korte- en de Sleuwe- liaven, aan te vangen met heden, ge dweilde eenige achtereenvolgende dagen Schiedam, 15 Juni 1894. Burgemeester en weihouders van Schiedam, VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris VERNÈDE. De burgemeester van Schiedam vestigt op nitnoodiging van den heer Com- cnissaris der Koningin m deze piovincie de aan dacht vari belanghebbenden op bet volgend be richt aan zeevaienden Volgens mededeehng van den Inspecteur over «het Loodswezen in het 4e en 5e district, dd. »7 Jum j 1. zullen in het Volkerakbuiten het «betonde vaarwater, ter hoogte van het fort aile Ruyter" en in het Haringvliet beneden ■allellevoclsluis, van den 2en Juli tot en met den «Hen Augustus a.s. oefeningen plaats hebben «in het leggen van ongeladen torpedo's nHet onveilige terrein in het Volkerak zal «voor de scheepvaait woiden afgesloten door bij- «plaatsing van éen of twee spitse tonnen en in «het Haringvliet zal het onveilige terrein door «spitse of stompe tonnen buiten het vaarwater «worden gebracht". »(2ie »Ned. krt. no. 9)". Schiedam, 15 Juni 1894. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. DUITSCHLAKD. In de Dinsdag gehouden vergadering der commissie voor de oprichting van een gedenk- ieekea ter eere van vorst Bisinarck zijn de bepalingen vastgesteld voor de uit te schrijven prijsvraag en is eene jury benoemd. De deel neming zal openstaan voor alle Duitsclie beeldhouwers. De ontwerpen moeten uiterlijk 1 Juni 1895 zijn ingeleverd. 30 prijzen, tot een gezamenlijk bedrag van 80,000 mark, worden uitgeloofd. De vorst Von Wied beeft de benoeming lot president van de Duitsch„ lamlbouw- maatschappij aangenomen. Bij de 249 bierhuis- en restaurariehouders te Berlijn, die zich verbonden hebben hunne Malen en terreinen niet meer beschikbaar te stellen tot het houden van socialistische of anarchistische vergaderingen, wanneer niet voor 15 dezer de bierboycot wordt opgeheven, hebben zicli nog 70 anderen aangesloten. Reden zal bedoeld besluit worden afgekondigd. Het pautserschip Kur/ürst Friedrich Wil helm en de kruiser Sperber hebben bevel ontvangen zich naar Tanger te begeven. F It A N K K IJ K. De minister van financiën heeft in de bud getcommissie verklaard, dat er uitzicht be staat om de uitgaven aanmerkelijk te ver minderen, zoodat het niet noodig zal zijn tot de directe belastingen de toevlucht te nemen, teneinde het evenwicht te behouden. Hij dringt daai tegenover echter aan op eene wijzi ging der successie-belasting, waardoor het kapitaal getroffen zal worden. De regeering zal aan de begrootingscom- missie mededeeling doen van verschillende bezuïi, ngen tot een gezamenlijk bedrag van 30 m. en francs. De kiuiser Lalande is gisteren te Tanger aangekomen. ENGELAND. In het Lageihuis heeft de ondersecretaris van koloniën, Buxton, gisteren de ontvangst medegedeeld van een telegram uit Hongkong, gedateerd van den 12en dezer, volgens het welk aldaar 1500 personen ovei leden zijn aan de pest. Sir Kay-Shuttleworth deelde mede dat het oorlogsschip Bramble, naar Tanger gediri geerd, ter beschikking is gesteld van den Engelsclien gezant. Andere schepen liggen gereed om, zoo noodig, dienstbaar te zijn aan de beschermig van personen en eigendommen xan Engelsche nationaliteit. Sir Edward Gi ey, ondersecretaris van bui- tenlandsche zaken, verklaarde dat de aan vraag van het recht van voorkoop door Frank rijk ten aanzien van den Kongostaat, niet onderworpen is aan het oordeel der onder teekenaren van het tractaat. van Berlijn. Duitschland protesteert tegen de Anglo-Kon- goleesche overeenkomst, doch dit protest heeft uitsluitend betrekking op het recht van den Kongo-staat om grondgebied af te staan, zoo als het omschreven is in artikel 3. Duitsch land is van oordeel dat zijne bekrachtiging noodig is. Turkije protesteert niet tegen de overeenkomst; de Turksche gezant heeft alleen mondeling verklaard dat de Porte Wadelai steeds blijft beschouwen als een onafscheide lijk deel van hare bezittingen in Egypte, en dat de bezetting van Wadelai door de Engel sclien hierin geenerlei wijziging teweegbrengt. De Parnellistische afgevaardigde Healy heeft in het Lagerhuis een amendement voor gesteld op de bepaling betreffende de inkom stenbelasting in liet financieel ontwerp, lui dende, dat ieder lid van liet Parlement, welk ook zijn inkomen zij. 300 p. st. per jaar re ductie zai genieten, buiten de vermindering die de wet teeds nu toestaat, voor de onkos ten, aan het bijwonen der zittingen verbonden. Beuter s bureau te Londen verneemt dat de groote mogendheden oveieerigekomen zijn, ingeval het noodzakelijk blijkt tot handhaving van het status quo in Marokko, gemeenschap pelijk op te treden. Zij wachten thans nog af welken loop de gebeurtenissen daar zullen nemen; doch in vei band met de wijze waarop zich tot dusver de zaken ontwikkeld hebben, wordt het als zeer wel mogelijk beschouwd dat eene Euiopeesche interventie niet noodig zal zijn. Twee Italiaan«che bladen, die met het Yati- caan in betrekking heeten te staan, de Tu- rijnsche Corriere Nazionale en de Geneefsche Cittadino, vertellen, dat de paus voornemens is een brief of eene encycliek te richten aan de prelaten der Anghkaansche kerk, om hen uit te noodigen zijn gezag te erkennen. Vol gens die bladen zouden Engelsche dominees den paus het denkbeeld aanbevolen hebben, dat de Heilige Stoel toenadering met de kerk van Engeland zoeke. RUSLAND. Aangezien uitvoerige planteekeningen der keizerlijke paleizen in het bezit zijn gevon den Vui» verschillende oniangs gevangengeno- nen nihilisten, heeft de czaar aan generaal Tscheverin een nauwlettend toezicht op die gebouwen gelast, en tot dat doel een inil- lioen roebels 'sjaars beschikbaar gesteld. Rusland weigert thans de aanspraken van China op de Pamirlanden te erkennen. Het blijkt dus dat de overeenkomst waartoe Rusland en China heetten gekomen te zijn, van geene waarde is. ZWITSERLAND. De Nationale Raad heeft een motie-Joos (SchafThausen), dat de Raad voor December een wet tot invoering van den gouden stand aard indiene, verworpen. De chef van het financieel departement, Hauser, verklaarde, dat de Bondsraad streeft naar een geleidelijke liquidatie der Latijnsche muntunie. Wan neer deze buiten wei king treedt, zou Zwit serland den gouden standaard, met hand having van den frank, in aansluiting aan Frankrijk, invoeren. Een desbetreffend wets ontwerp zou reeds worden voorbereid. O O S T E N U IJ K. Ook in het Hongaarsche Magnatenhuis heeft de ministerieele verklaring aanleiding gegeven tot eenig debat. Graaf Zichv be toogde, dat die verklaring niet moet worden opgevat in dien zin, als zou de kroon pressie oefenen op het Magnatenhuis. De minister- piesident Weckerle antwoordde, dat het ge beurde zijne verklaring heeft noodig gemaakt, en dat zij niets inhoudt dan eene uitdrukking van den wil des keizers. Graaf Zichy erkende, dat de verklaring de grondwettige rechten van het Huis niet aantast. De voorzitter van het Magnatenhuis heette daarop het ministerie welkom en sprak den wensch uit, dat de bespreking der ontwerpen, welke op afdoening wachten en waaronder zeer belangrijke, die betrekking hebben op de kerkelijke staat kunde, tot een goed einde moge leiden, met goedkeuring van de regeering en de Kamer en tot heil van troon en vaderland. Leven dige toejuichingen ITALIË. Men spreekt er van, dat de verstandhouding tusschen Crispi en den koning niet beter schijnt te worden. De premier wenscht wel Bgemeen overleg", naaar hij weigert zijne financieele plannen te laten varen en staat hoogstens eenige geringe wijzigingen toe. Mocht het Kabinet dus, met eenige portefeuille wisselingen maar overigens onveranderd, zich weer aan de Kamer veitoonen, en mocht de Kamer hetgeen te verwachten is hare goedkeuring aan het financieel program onthouden, dan wenscht Crispi ont binding. En daar wil de koning niet aan. De prefecten der provinciën hebben ongun stige rapporten uitgebracht. Eene ontbinding zou waarschijnlijk een grooten aanwas der democratischesocialistische en clericale groepen ten gevolge hebben en mag dus van het standpunt der Kroon bezien een gevaar lijke stap heeten. Het oude Kabinet zou in de Kamer op traden, met Boselli voer financiën, Sonnino schatkist, Magliani landbouw. Maar de ge heele vergadering, die twee uur duurde, werd gewijd aan de nagedachtenis van Nicotera, oud-minister van binnenlandsche zaken, die Woensdagmorgen te Rome gestorven is. Crispi, zijn oude partijgenoot, Imbriani, Cavalotti, Miceli en anderen vermeldden de politieke en militaire daden van dezen patriot, en daarna werd de vergadering ten teeken van rouw gesloten. Blijkens eene officieuse nota heeft de koning het verzoek om ontslag van Sonnino als minister van financiën en Boselli als minister van landbouw aangenomen, en Boselli be noemd tot minister van financiën, Baiazzinoli tot m.nister van landbouw en Sonnino tot minister van de schatkist. Tengevolge eener betooging van de studen ten te Palermo, waarbjj zij protesteerden tegen de veroordeehng van den heer De Félice, is de universiteit aldaar voorloopig gesloten. Het oorlogsschip Lombardia heeft bevel ontvangen zich naar Tanger te begeven. SPANJE. Een kassier van de schatkist is van Madrid vertrokken om te Cadix aan boord te gaan met troepen en geschut, om te Mazagan de eerste storting der Marokkaansche oorlogs schatting in ontvangst te nemen, die de over leden sultan reeds den 3n Mei ter beschik king gesteld heeft. De bladen betreuren de traagheid in de financieele administiatie. De aartsbisschop van Valencia heeft bij de eedsaflegging als lid van den Spaanschen Senaat alleen den eed van trouw aan de grondwet afgelegd en daaraan toegevoegd de belofte van trouw aan den komug en de koningin-regentes volgens de formule iuge-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1