Woensdag 20 Juni. N°. 8555. A°. 1894. .A. chten? ©rtig-ste Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U IT G E V ER: J O D E. Buitenlaiulsche Berichten. Binnenlandsche Bevichte 11. Abonnementsprijs, per kwartaal Ptanco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke normners t 1.85. 2.50. - 0,10. B tl USE A F r II T K K H T A A T. E 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DÜITSCHLAS J. Keizer Wilhelm heeft Vrijdag, na de in spectie vap de koloniale troepen, die naar Zuidwestelijk Afrika vertrekken, de volgende toespraak gehoudeu «Soldaten, voor uw vertrek naar het verre Afrika wil ik u vaarwelzeggen. Vergeet, niet, dat de koloniale troepen deel uitmaken van het Duitsche leger. Gij gaat eenen zwaren strijd te gemoetik hoop echter, dat ik mij op u verlaten en niet uw gedrag tevreden zijn kan. Als gij ginds met zwarten te doen krijgt, vergeet dan niet, dat zij evengoed menschen gijn als gij, en dat zij evenveel eergevoel heb ben als gij. Behandelt hen dus met zachtheid De ondervindingenopgedaan met den .oud-gouverneur van Camerun, den beruchten kanselier Leist, die op het oogenblik te Berlijn verhoord wordt, zijn waarschijnlijk niet vreemd aan deze toespraak geweest. Naar van officieuse zijde aan de Nat. lib. ■Corresp. gemeld wordt, zal het ontwerp tot •hervorming van iijks-financiewezen in de volgende zitting van den Rijksdag, zij het ook «enigszins gewijzigd, opnieuw worden inge diend. Tot uitvoering dier hervorming is ver sterking der rijksinkomsten noodig en de regeering zal daartoe in de eerste plaats vasthouden aan de tabaksbelasting. De regeering moet ook tegen het Engelsch- ïtaliaansche verdrag over de Afrikaansche aangelegenheid bezwaar gemaakt hebben. Engeland zou n.l. daarbij beschikt hebben over eene plaats, welke reeds vroeger door Duitschland als een station voor zijne vloot bezet was. B E L G I E. Het onderzoek in zake de Luiksche dyna- mietaanslagen heeft een belangrijke schrede voorwaarts gedaan. Muller, de jeugdige mede plichtige van den pseudo-baron Ungevn- Sternberg, heeft bekend dat het dynamiet van diefstal afkomstig was, en twee Duitschers als zijn medeplichtigen aangewezen. Beiden ■ziju reeds gearresteerd. De echte Russische baron, destijds gezant- schaps-attaché en lijdelijk te Gibraltar ver blijf houdend, deelt mede dat volgens zijne overtuiging de anarchist die zijn papieren ge stolen heeft, een koffiehuisbediende is, en Cyprien Jahotkowski moet heeten. Dokter Renson gaat steeds vooruit en be vindt zich nu buiten gevaar de geneesheeren koesteren weer hoop, zijn oog nog te kunnen behouden. DENEMARKEN. De verbittering over de uitzetting van Deen- sche tooneelspelers, die te Hadersleben in Sleeswijk eene voorstelling wilden geven, neemt verontrustende verhoudingen aan. De Deensche pers wordt steeds heftiger en ver langt dat de regeering te Berlijn om ophel deringen zal vragen en maatregelen van weer wraak nemen, door in Denemarken geen Duitsche tooneelspelers, zangers of schilders meer toe te laten en alle Duitsche werken van het répertoire van schouwburgen en con certen te schrappen. De koninklijke Yacht- club, die was ingeschreven voor den grooten ï'oeiwedstrijd te Kiel, heeft al hare ploegen, ten getale van elf, teruggetrokken en doen weten dat zij geen deel zal nemen. Nog andere 'demonstration staan te wachten. NOORWEGEN. Het Storthing heef. Zaterdag met 62 testen 49 temmen het voc ratel van president Uil— man goedgekeurd, strekkende om in een adres aa i den koning de jongste, in het geheim geschiede mobilisatie-proefnemingen bij leger en vloot af te keuren. Verder werd besloten het rapport der com missie van onderzoek in dezen op te zenden naar het Odelsthing (Eerste Kamer). O O S E Nil IJ K. De Hongaarsche Kamer van afgevaardigden heeft het ontwerp tot munthervorming bij tweede lezing aangenomen. In den loop van het debat deed minister-president Wecfcerle uitkomen dat de vloHende schuld daardoor aanmerkelijk zal afnemen. De Hongaarsche Kamer van afgevaardigden heeft gisteren met groote meerderheid het handelsverdrag met Rusland aangenomen. Heden heeft de tweede behandeling plaats door het Hongaarsche Huis van Magnaten der regeeringsvoordracht tot invoering van het burgerlijk huwelijk. De regeering zal waarschijnlijk voorstellen het in handen eener commissie te stellen, om zoodoende tijd te winnen, daar het haar nog niet gelukt is een voldoend aantal pairs te bewegen zich van stemming te onthouden. Langs dezen weg, door den keizer aangewezen, hoopt het ministerie, dat voor zich uit doel door een pairsschub dacht te bereiken, ditmaal te zegevieren. ITALIË. Toen de minister-president Crispi zich Zaterdag, vergezeld van zijn secretaris, per rij tuig naar de Kamer begaf, werd door een 25- jarig schrijnwerkersgezel, zekere Pietro Lega, een revolverschot op de koets gelost maar de kogel vloog er door, zonder iemand te treffen. Beide heeren waren ei aanstonds uitgespron gen, en te gelijk werd bedrijver van den aanslag door de voorbijgangers aangehouden, die ook vol gedienstigheid het weggeworpen wapen aan Crispi te>' hand stelden. Deze steeg weer in zijn rijtuig en ging naar de Kamer, waar hij den president het geval mededeelde, hem tevens het pistool overhan digend. Deze gaf daarop kennis van het feit aan de Kamer met een paar hartelijke woor den van leedwezen en gelukwensching, waar mede de geheele Kamer, niet het minst ook de oppositie, door levendige toejuiching hare instemming betoonde. Geroerd betuigde Crispi zjjnen dank, onder verklaringdat noch bedreigingennoch beleedigiugen hem ooit zouden weerhouden zijnen plicht jegens Italië te vervullen. Des avonds ontving Crispi een bezoek van koning Umberto en den prins van Napels, die, diepbewogen, hem omhelsden. De koning zeide sWat gij thans lijden moet, hebt gij te danken aan uwe groote toewijding aan de vaderlandsehe instellingen". De hooge bezoe kers verklaarden, dat het bericht van den aan slag lien even smartelijk had getroffen als ware het opzet gepleegd aan een lid van hun eigen Huis. Toen Z. M. en de kroonprins paleiswaarts reden, juichte het volk en riep«AVeg met den moordenaar! Leve Crispi!" De minister-president ontving telegram men van deelneming en gelukwensching van Von Caprivi, Von Bismarck, lord Rose- bery en vele anderen. In de Kamer van afgevaardigden wordt heden het debat heropend over de nu gewij zigde firiancieele voorstellen der regeering. De moordaanslag op Crispi, die de alge- meene verontwaardiging heeft verwekt, zal misschien de kansen van slagen met de finari- cieele hervormingen doeu toenemen, maar bezwaarlijk een einde maken aan alle oppositie, met name tegen de gehate belasting op de rente de<- staatsschuld. De onderhandelingen tusschen de Italiaan- sche regeering en liet Engelsche syndicaat betreffende bet monopolie van spiritualiën, waaraan Duitsche banken, bankiers en in- dustrieelen hebben deelgenomen, hadden een voorstel tengevolge, waarvan de voorwaarden door den minister zijn aangenomen. Koning Humbert heeft 1000 frs. beschik baar ge-teld voor de commissie voor hetge- denkteeken, ter nagedachtenis van maarschalk Mac-Mahon te Magenta op te richten. SPANJE. De minister-president Sagasta heeft in den Senaat de Kabinetskwestie gesteld tea aanzien van het met Duitschland gesloten handels- tractaat. Het Kabinet zal dus bij verwerping van het tractaat óf heengaan óf de Cortes ontbinden. Senaat beeft met '127 tegen 72 stem men eene motie aangenomen, waarin hij zijn vertrouwen in de regeering uitsprak. PORTUGAL. De regeering moet besloten hebben het hoofd van den opstand in Brazilië, admiraal Saldanha de Gama, eenvoudig over de gren zen te zetten. B U L G A R IJ E. Vorst Ferdinand doet met zijne jonge vrouw eene reis door Oost-llumelië en wordt allerwegen met geestdrift ontvangen. De regeering heeft 61 gevangenen in vrij heid doen stellen en aan 15 redacteurs van dagbladen gratie verleend. AMERIKA. Het comité tot onderzoek van de omkoo- perijen van leden van den Senaat der 'Ver- eenigde Staten hoorde verscheidene beschul digde senatorenallen loochenden zich aan speculatiën te hebben schuldig gemaakt. Alleen Quay, van Pennsyivanië, erkende, dat hij gedurende twintig maanden met verlies op de beurs gespeculeerd had, maar zeide, dat dit voorafging aan de indiening der suikerparagraaf van het tariefontwerp bij den Senaat. Hij voegde er nochtans bij, dat hij desverlriezende wederom zou speculeeren, terwijl Ransom, van Noord-Caroiina, erkende, dat zijn zoon kleine speculatiën gevoerd had door middel eener Washingtonsche beursfirma. Uit Nevv-York wordt gemeld Daar de Central, de Kansas en de Union Pacific maatschappij niet de noodige sommen voor amortisatie hebben gestort, zooals dat met Aa ••egeering was overeengekomen, heeft de .tt y ney general" de drie maatschappijen e.. de twee laatste hoofdelijk aangesproken voor 170,006,537 dollars, zijnde het bedrag met de rente van de garantie van den staat gedurende zes jaar. De Post bevat bijzonderheden over de on langs ontdekte samenzwering om de regee- ringsgebouwen benevens het Witte Huis te Washington in de lucht te doen springen. De politie te Washington gelooft niet dat er een komploc bestaat om het Witte Huis in de luclit te doen springen. Blijkens bericht van de Braziliaansche re geering is het onwaar, dat de opstandelingen in den staat Rio Grande do Sul belangrijke overwinningen zouden hebben behaald. In tegendeel hebben de regeeringstroepen, onder generaal Machado, hun te Rio Pelotas aan zienlijke verliezen toegebracht en hunne artil lerie, paarden en munitie buitgemaakt. De opstand der mijnwerkers in Pennsyi vanië is thans volkomen geëindigd. Vrijdag j.l. hebben de mijnwerkers te Pittsburg het te Columbus vastgestelde vei gelijk" aangeno men. In Pennsyivanië werd het kolenbedrijf "bisteren grootendeels hervat, daar de mijn werkers der districten Pittsburg en Clearfield de voorgestelde1 schikking aannamen. De koienwerkstaking in de westelijke statea is slechts gedeeltelijk geëïncjigd. CHINA. Volgens een te Londen aan het departement van koloniën van den gouverneur van Hong kong ontvangen bericht, zijn tot heden te Hongkong 1900 peisonen aan de pest ge storven. Onder de slachtoffers zijn twee Engelsche soldaten. Niet minder dan 80,000 inwoners hebben de stad verlaten. Om de wijk der stad waar de ziekte het hevigst woedt, is een kordon getrokken. In Korea blijkt de rust werkelijk hersteld te zijn. De Japansche troepen hebben zich voor de huisreis ingescheept. AFRIKA. De Engelsche, Fransche en Spaansche ge zanten zijn door hunne respectieve regeerin gen gelast om Abdul Aziz als sultan van Marokko te erkennen en verlof te vragen om hem hunne eerbiedsbetuigingen te Rabat over te brengen. Eem'gszins voorbarig is uit Marokko gemeld, dat sultan Abdul Aziz reeds Dinsdag te Fez was gehuldigd. Dit blijkt eerst Zaterdag te zijn geschied, maar toen met al de formali teiten, daarvoor vereischt. Er kwam geenerlei ordeverstoring voor. De gezanten der mogendheden schijnen tegenover den nieuwen sultan wel eene wel willende, maar toch voorloopig eene min of meer afwachtende houding aan te nemen. Dat rueri het er nog niet recht vertrouwt, blijkt wel het best uit het voortdurend af zenden door verschillende mogendheden van schepen naar de Marokkaansche wateren. Uit Malta zijn b.v. weer de pantserschepen Sotoe, Sans Pareil en de kruiser Spartan onderweg naar Tetuan. liet Spaansche fregat is van Melila te Tanger teruggekeerd zonder oorlogsschatting; het vertrekt naar Rabat om den sultan te volgen. Uit Kaapstad wordt van 16 dezer gemeld: De Transvaalsehe strijd giacht heeft bezit genomen van eene sterke positie en artillerie opgesteld, zoodanig dat zij deversterkte plaats van her vijandige opperhoofd Melaboeh beheerseht. TWEEDE KAMER DER ST ATEN-GENER A A L. De voorzitter is voornemens, aan de centrale afdeeling voor te stellen, Woensdag 20 Juni ten elf me in de afdeelingen te onderzoeken de ingekomen wetsontwerpen ten getale van 23, onder welkevoorstel van den heer Hartogh tot wijziging van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering; bepalingen omtrent verve-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1