N°. 8556. A0. 1894. Donderdag 21 Juni. -A. cli ten v eert ig-st© Jaargang*. Bnitenlandsche Berichten. Binnenlandse he Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag» UIT G EVER:" J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Bijk Afzonderlijke nomraers t i.8b, 2.50. - 0.10. B U K&E A V: B O T K K 8 f R A A T. B 2 9. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAND. Zondag beeft te Berlijn, met groote plech tigheid en in tegenwoordigheid van keizer Wilhelm en diens geheele Huis, van een schitterend gevolg vergezeld, de eerste-steen- iegging plaats gehad voor de nieuwe protes- tantsche domkerk, welker bouw reeds een plan was vanFrederik der, Groote, maar toen onuitgevoerd bleef en sedert weder werd opgevat door den vorigen keizer, Frederik den Edele, Ook dezen echter werd het niet gegeven te volbrengen, of zelfs maar te begin nen, wat keizer Wilhelm thans met veel piëteit ter volvoering heeft aangegrepen. Toen de hoeksteen was ingemetseld, gaven achtereenvolgens de keizer, de keizerin en de prinsen daarop de gebruikelijke slagen met den klophamer, In de Maandag geopende zitting der com missie voor de graantarieven op de spoorwegen verklaarde de minister van financiën dat hij niets tegen de verlaging dier tarieven heeft in te brengen, wanneer de verliezen, welke de staatsspoorwegen - daardoor lijden, door voordeelen voor handel en landbouw anderzijds worden opgewogen. Te Caub heeft Maandag de plechtige ont hulling plaats gehad van het Blücher-monu- ment, ter gedachtenis van den overgang van Blücher over den Rijn in den Nieuwjaarsnacht van 1813/14, die van beslissende beteekenis is geweest voor den verderen loop van den Duitschen bevrijdingsoorlog tegen Frankrijk. Niet alleen de Deensche koninklijke Yacht- club heeft besloten geen deel te nemen aan den op 23 en 24 dezer in tegenwoordigheid des keizers te Kiel te houden grooten zeil wedstrijd, maar ook de Zweedsche Yachtclub heeft, uit wraak over de uitzetting der Deensche tooneelspelers uit Sleeswijk, voor de uitnoodiging tot dien wedstrijd bedankt. Uit Hamburg wordt van '18 dezer geschre ven In strijd met de berichten voorkomende In de Parijsche editie der New- York Herald, van choleragevallen te Hamburg, kan offi cieel worden medegedeeld, dat deze geruch ten geheel uit de lucht gegrepen zijn. Er is geen enkel cholerageval en geen enkel geval van verdachte ziekte voorgekomen. FRANKRIJK. De Kamer heeft Maandag de beraadslaging over het wetsontwerp tot regeling der vakver- eetiigingen voortgezet, zonder dat daarbij eenig vermeldenswaardig voorval plaats had. Nadat enkele amendementen met groote meerder heid verworpen waren, is het ontwerp bij eerste lezing aangenomen. In de vergadering der begrootingscom mis sie, waarin de minister van koloniën Delcassé een krediet van 3 millioen aanvroeg ten be hoeve van Soedan, werd een vrij ernstige discussie gehouden over het jongste incident bij Tombouctou. Verscheidene sprekers wilden uitgemaakt zien, op wien de verantwoordelijk heid voor die ongelukkige expeditie neerkwam. Door de heeren Ch. Ferry en Lockroy werd aaugedrongen op het voorkomen van zulke gebeurlijkheden en het instellen van een •onderzoek. De minister erkende dat de regee ring gesteld was voor het voldongen feit, dat zonder hooger bevel een expeditie was onder nomen beloofde dat zulk een feit zich niet meer zou herhalen, maar dat hij zelf geen verantwoordelijkheid kon vaststellen. Uit Tongkin wordt gemeld dat het piraten- opperhoofd Tay, den 8n Mei te Xuau-La gevangengenomen en terechtgesteld is. Hij was een der laatste en meest gevaarlijke aanvoerders zijner partij. ENGELAND. Sir William Harcourt zal tot pair ver heven worden, zoodat hij zal ophouden in het Lagerhuis de regeeringspurtij aan te voeren. De Londensche huurkoetsiers hebben be sloten opnieuw liet werk te staken, wanneer de rijtuigverhuurders zich niet ten volle ge dragen volgens de scheidsrechterlijke beslis sing van den minister Asquith. De mijnwet kers van Midlotian en West- Lothian, in Schotland, hebben besloten voor het oogenblik niet aan die werkstaking deel te nemen. De drie Britsche schepen, waarvan gisteren gemeld werd dat ze van Malta naar Tetuan waren vertrokken, gaan niet derwaarts, maar hebben last te kruisen in de wateren van Gibraltar. NOORWEGEN. Het door het Storthing aangenomen adres aan den koning in zake de buitengewone bewapeningen 1884 en 1893 dreigt van over wegenden invloed te zullen zijn op de zeer aanstaande algemeene verkiezingen. Feitelijk is de gansche zaak daarop toegelegd de con servatieve party en ook de Kroon zelve, die aan het land het ministerie-Stang heeft op gedrongen, ofschoon het niet de meerderheid in de volksvertegenwoordiging bezit, te com- promitteeren. Dat de radicale partij liet haar thans in handen gegeven wapen gretig zal opvatten spreekt vanzelf. OOSTENRIJK. Het Hongaarsche Magnatenhuis heeft be sloten het ontwerp tot invoering van het ver plicht burgerlijk huwelijk morgen voor de tweede maal in behandeling te nemen, zonder het eerst nog naar eene commissie te .verzen den. Men verwacht dat het ontwerp ook dit maal zal verworpen worden. Onder de pro- testantsche familiën van Hongarije, en meer bijzonder in Zevenbergen, is thans eene be weging op touw gezet om personen, die bijna 3000 florijnen grondbelasting betalen, in staat te stellen dat bedrag te bereiken, waardoor zij recht verkrijgen op een erfelijken zetel in het Magnatenhuis. Op die wijze zou dat lichaam met 30 liberale leden worden ver sterkt, waardoor eene benoeming van Magna ten voor het leven door de Kroon overbodig en de aanneming van het ontwerp niettemin verzekerd zou worden. De stadhouder van Bohernen heeft het be sluit van den gemeenteraad van Praag tot wegneming van door particulieren aange brachte naambordjes van straten in de Duit- sche taal vernietigd. Het hof van assises te Klausenburg heeft elf Rumeensche priesters, die in de Tribuna de in het beruchte memorandum-proces ver oordeelde Rumeniërs hebben verheerlijkt, tot gevangenisstraffen vun twee tot drie maanden en den ex-redacteur, alsmede den uitgever der Tribuna elk tot 300florijnen boete veroordeeld. De 00 Rumeensche studenten, die onlangs van de hoogeschool te Klausenburg zijn ver wijderd, zullen eerlang voor de rechtbank aldaar moeten verschijnen wegens de ver spreiding van een oproerig geschrift onder de bevolking tijdens het jongste proces tegen de ontwerpers van het memorandum der Rumeensche partij. ITALIË. Het bericht, dat de regeering de aan biedingen van eene Engeische groep heeft aangenomen ter verkrijging van het monopolie in Italië van sterke dranken, is van grond ontbloot. Crispi heeft, zoowel uit het binnenland als uit den vreemde, reeds 18000 telegrammen on-'.vangen, waarin hij gelukgewenscht wordt met zijn ontkoming aan den aanslag van Zaterdag De Duitsche gezant is hem de gelukwen- sclien van den keizer gaan overbrengen. Door den Senaat is toegestemd in de ver hooging van verschillende invoerrechten op wollen stoffen, tapijten enz. De begrafenis van den oud-minister Nico- tera heeft Maandag met groote plechtigheid te Napels plaats gehad. De koning, het Parlement en de overige hooge staatslichamen hadden zich doen vertegenwoordigen. Bij het graf werden een achttal toespraken ge houden zoo werd het woord gvoerd door de lonGer-vjorzitiers van Kamer en Senaat en deu syndicus van Napels. Uit Milaan wordt gemeld dat in den omtrek van Bologna zulk een ellende heerscht ten gevolge van werkeloosheid, dat men vrees koestert voor ongeregeldheden. De prefect heeft iaugs telegraphischen weg de regeering verzocht, dadelijk met de werken der rivierver betering te doen aanvangen door de militaire overheid zijn voorzorgsmaatregelen genomen. De heer Iswoisky, de nieuwbenoemde ge zant van Rusland bij den H. Stoel, heeft Maandag zijn geloofsbrieven aan den paus overhandigd. De audiëntie heeft bijna een uur geduurd; na afloop heeft de gezant zich naar kardinaal Rampolla begeven. PORTUGAL. De politie te Lissabon heeft ook den secre taris van den Braziliaanschen admiraal Da Gama, Benjamin de Mello, over de Portu- geesche grens gezet. AMERIKA. De Senaat der Vereenigde Staten heeft met 35 tegen 33 stemmen het voorstel ver worpen om een invoerrecht te heffen van ruwe wol. Cnauncey Depew en eenigeandere voorname burgers der Unie hebben eene commissie ge vormd om Gladstone uit te noodigen Amerika te komen bezoeken. Generaal Roca heeft als zijne vaste meening uitgesproken, dat in den eersten tijd de rust in de Argentijnsche republiek verzekerd schijnt. De regeering zal alles aanwenden om voor den dienst der staatsschuld te zorgen, terwijl hij gelooft dat het land gaandeweg zijne financi- eele en maatschappelijke moeilijkheden zal te boven komen. De voormalige president der republiek Paraguay, Gonzalez, is te Buenos-Ayres aangekomen. Hij beschouwt den toestand in Paraguay als onhoudbaar. Te Lima is men weer voorliet uitbreken eener revolutie in Peru bevreesd. AFRIKA. Aan de Times wordt uit Kaapstad van 18 dezer gemeld, dat de Transvaalsche Volks raad het toltarief voor onderscheidene arti kelen verhoogd heeft. Het nieuwe toltarief, dat eigenlijk een be schermend tarief is, treedt 15 Juli in werking. Aan de Standard wordt uit Johannesburg gemeld, dat het hooggerechtshof te Pretoria alle vreemdelingen in de Transvaal, na er twee jaar gevestigd te zijn, dienstplichtig verklaard heeft. De Engelsehe onderdanen in het district Pretoria worden thans tot den militairen dienst geprest. Er heerscht des wege eene groote opschudding. President Kruger Iaat echter dergelijke berichten per tinent tegenspreken. Hij verklaart alleen dat de vreemdelingen in Pretoria ontevreden zijn. Er zijn trouwens slechts 200 buiten landers bij de krijgsmacht ingelijfd. Bij de beraadslagingen in het pariementent aan de Kaap heeft De Waals aan de re geering gevraagd, waarom de producten vca de Kaap niet vrij van rechten in Matabe- lenland kunnen ingevoerd worden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 19 Juni, De Kamer hervatte hedenmiddag haren arbeid. Toegelaten en beëedigd werden de heeren Heemskerk, Van Karnebeek, Douner en de Lange. Ten aanzien van den lieer Pijnacker Hordijk is het onderzoek van de geloofsbrieven nog niet afgeloopen. Morgen te 1 uur heeft het sectie-onderzoek plaats der vroeger aangekondigde wetsont werpen, terwijl de volgende week het sectie- onderzoek zal gehouden worden van het ont werp met betrekking tot de veiligheid in fabrieken. Er werd eene commissie van voorbereiding benoemd voor hetontwerp-Hartogh, bestamde uit de heereu Pijnappel, Veegens, Borret, Heemskerk en Rink. De Kamer is hierop gescheiden. SCHIEDAM, 20 Juni 1804. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Vrijdag den 22n Juni 1894, des namiddags ten halftwee ure. (Spoedeischend geval, bedoeld bij art. 42 der Gemeentewet.) Eenig onderwerp Voorstel van burgemeester en wethouders, in overleg met de commissie van fabricage, omtrent de vervulling der vacature van ge meente-architect. Blijkens achterstaande advertentie zal van wege de »Vereeniging van Weesvaders in Nederland" door den heer J. P. Krins, binnen- regent in het weeshuis der Hervormden, Vrijdag 22 dezer te dezer stede eene collecte gehouden worden voor een nieuw weeshuis. Een villa met tuin te Dieren werd voor dat doel door den heer Walree te Amsterdam ten geschenke gegeven en zal den 2n Augustus a.s. iu exploitatie worden gebracht, waarin alsdan reeds 12 weezen zullen worden op genomen. Daar de beschikbare fondsen echter niet toereikend zijn, tracht men in het tekort te voorzien door eene algemeene collecte. Deze tweede stichting men weet dat reeds sedert 1887 te Maarsen een weeshuis van genoemde vereeniging bestaat, waarin pl. m. 50 weezen worden verpleegd wordt door tal van geachte mannen in ons land aanbevolen, zoodat wij niet aarzelen een be roep te doen op de milddadigheid onzer stad- genooten om het edelaardig doel der wees vaders krachtig te steunen.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1