Verkiezingen. Letteren, Kunst en Weienschap. Gemengde Berichten. PEB TEEEGKAAF. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. O n d e r w ij s. Armenzorg. Reclitzaken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. flai. hoofdbestuur, dat in een moeilijk parket is gebracht, zal, naar wij vernemen, in die vergadering collectief ontslag aanbieden. Het zal in de algemeene vergadering wor den geïnterpelleerd over de wijze, waarop 6êni»e leden van den bond Tuinenburg heb ben gehandhaafd, in weerwil van de grieven, herhaaldelijk tegen hem ingebracht èn dooi de minderheid van het hoofdbestuur èn door een;„e leden, die over Tuinenburg's levens wijze niet gunstig dachten. De algemeene vergaderingen van den bond hadden meestal plaats in die streken des lands, waarT. wist de meerderheid te vinden voor zijne voor stellen. Het bestuur der Zuidhollandsche afdeeling van den hond stelt onvermoeide pogingen in liet werk om den bond stelt onvermoeide pogingen in het werk om den bond voor eene ontbinding te behoeden. In deze week zal het weder eene vergadering houden. Aan verschillende brievenbussen te Utrecht vindt men een tot liet publiek gericht verzoek aangeplakt, om zonder noodzakelijkheid geen brieven enz. op Zaterdagavond in de bussen te werpen, daar dit den dienst der bestellers op Zondag zwaarder maakt. Door de aanhouding te Zutfen is waarschijn lijk de bron gevonden van liet vele valsche zilvergeld, dat in den laatsten tijd in omloop werd gebracht. De aangehoudenen zijn twee Amsterdammers,genaamd Pon wiel. blikslager, en Van Betum, koopman in hondenkettingen. Het vaDclie geld werd gemaakt in de wo ning van eerstgenoemde. l)e valsche munters hebben langen tijd hun fabrikaat te Amster dam. aan den man gebracht, doch schijnen in de laatste weken vooral de provinciën af gereisd li. hebben. Bij hunne aanhouding te Zutfen werd voor een bedrag van ruim f25 aan valsch geld op hen bevonden. s Nijmegen "Vooruit", vereeniging tot be vordering van het vreemdelingenverkeer te Nijmegen, heeft vier gidsen aangesteld, die, door haar bezoldigd, aanwezig zullen zijn bij alle dezen zomer aldaar aankomende plei- ziertreinen, teneinde de vreemdelingen kos teloos het inwendige der stad, benevens parken, singels enz. te laten zien. Men meldt uit Hooge-Zwaluwe aan de N. B. Ct. Op den polder Maltha in den Biesbosch ■wordt het ongewone verschijnsel waargeno men, dat een veulen gezoogd wordt door eene koe. Bij de geboorte van het veulen had de moeder niet het vermogen haar kind te voe den. Daar de koe pas een jong het leven had geschonken, was het veulen bij de koe ge bracht. Deze was aanstonds bereid het veulen toe te laten. De voedsterling is reeds tot eene voorspoedige ontwikkeling gekomen. Sinds twee maanden heeft het veulen uit sluitend voedsel van de koe genoten. Er be staat tusschen de koe en hare voedsterling eene treilende liefde en gehechtheid. Te Budel is in de zinkwitfabriek een 15- jarig jongeling tusschen de machine geraakt hij werd geheel vermorzeld. De politie te Maastricht heeft gearresteerd een man en een vrouwspersoon, verdacht van Belgische en Duitsche nikkelmunt te hebben nagemaakt en uitgegeven. Op hunne kamer zijn in beslag genomen valsche stukken van tien centimes en tien pfenningen, als mede vormen, gereedschappen en ingrediën ten, bij de vervaardiging der valsche munt gediend hebbende. Omtrent de te Maastricht gearresteerde valsche munters -meldt men nader aan de N. B. Ct., dat de naam van den aangehouden persoon is Smeets, geboren te Nut (L.). Zijne medeplichtige is eene Waalsche vrouw. Toen de politie gisterochtend halfzes zich aan hunne woning vervoegde, weigerden zij die te openen, zoodat de toegang met ge weld moest worden verkregen. Van dien tusschentijd werd door Smeets gebruik ge maakt, om enkele vormen te vernietigen. Er blijven echter nog genoeg over, om als be wijsstukken te kunnen dienen. De 10-pfennig- en 10-eentimestukken zijn meesterlijk nage maakt en niet van de echte te onderscheiden. De politie te Maastricht heeft zich met die te Luik in verbinding gesteld, waar, naar wordt vermeld, meerdere medeplich tigen zich ophouden. Yïaardingen. De feestelijkheden, Maan dag door de harmonie-vereeniging »Concordia" gegeven, zijn, ondanks het ongunstige we der, naar vvensch geslaagd. Nadat de verschillende gezelschappen bin- nengestoomd en aan het station door de commissie ontvangen waren, ging het ïn op tocht, onder het schetteren der klaroenen, door de stad, voorafgegaan en gevolgd door de rijtuigen waarin bestuurs- en commissie leden gezeten waren naar de zaal «Harmonie", alwaar allereerst onder een enkel woord van den eerevoorzitter, den heer IC. S. van der Brugge, de eerewijn werd aangebeden. Hierna trok de stoet naar het feestterrein, al waai de eerevoorzitter andermaal de estrade beklom en de verschillende autoriteiten toesprak, vooral met nadruk wijzende op de energie van den voorzitter van Concordia", den heer P. H, van Abshoven, waardoor dit feest was tot stand gekomen, tevens niet vergetende de activiteit van den heer G. M. Mertz, den directeur, in het volle licht te stellen. Na de rede van den eere-voorzitter werd door alie gezelschappen de feestmarsch Vlaar- dings festival, gecomponeerd en gedirigeerd door den heer Mertz, ten gehoore gebracht; daarna lieten de verschillende gezelschappen zich hooien, In de eerste afdeeling speelden Dunkier'" van Rotterdam met verplicht nummer Orande Fantaisie sur l Opéra Guil- laume Tell, Rossini, en vrij nummer Ouver ture Fgmont, L. v. Beethoven«Sl. Ambro- sius" van Schiedam met verplicht nummer als voren, en vrij nummer Ouverture fleurs d'Amitié, Niborel. De uitspraak der jury luidde: ie afdeeling, le prijs niet toegekend, 2e prijs Dunkier", Rotterdam; 3e prijs uSt. Ambrosius",Schie dam. 2e afdeeling: Ie prijs »Apo!lo", Kaatsheu vel; 2e prijs »Gist en Spiritus", Delft. Nu kwam de 3e afdeeling aan de beurt: Lecture d vue, ook daarvoor kon geeu le prijs worden toegekend, maar kreeg sDunkler" van Rotterdam den 2n prijs. Voor het festival werden een viertal pre- miën verloot, waarvan de tweede, zijnde een arlisten-trombone, ten deei viel aan «St. Radboud" te Ketel. Delft. De gemeenteraad heeft machti ging verleend tot overgave van een gedeelte van het voormalige Prinsenhof aldaar aan het rijk, ten dienste van de departementen van oorlog en van biunenlandsche zaken. Amsterdam. De maatschappij van volks woningen alhier, die haar ontstaan te danken heeft aan den heer J. Nienhuys, die een kapi taal van f iÜU.öOO tegen 2 pCt. rente be schikbaar stelde, zal weldra een aanvang maken met den bouw van het eerste blok van 12 woonhuizen, elk voor 4 gezinnen. Het blok zal verrijzen in de Van-Houweningen- straat. Groningen. Alhier is een anarchisten troep: s Nooit Benauwd"opgericht, wiereerste werk zou bestaan in het uitschrijven van eene groote protestvergadering op .16 Juni tegen het ontslag van den onderwijzer A. Dijkstra, te Menaldum, en waarin deze zelf en Luitjes, uit Sappemeer, zouden spreken. Voor eeu flink bezette zaal entree 5 cent begon een half uur over den tijd Luitjes de zaak-Dijkstra te bespreken. Algemeen dacht liet publiek nu Dijkstra te zien optreden. Maar deze kwam niet op het gestoelte, ofschoon hij wel in de zaal was. Enkele vrouwen riepen: daarom zijn wij hier gekomen De vergadering nam ten slotte eene motie aan, waarin diepe verachting over burge meester en gemeenteraad van Menalduma- dee!" werd uitgesproken. Vlissïugen. Bij het vervoeren van het standbeeld van admiraal De Ruyter, van het De-Ruyterplein naar den Noordzee-boulevard, is een der hardsteenen voetstukken door midden gebroken. Er worden pogingen aangewend om een commissie te benoemen tot het organiseeren van feestelijkheden ter gelegenheid van de plechtige heronthulling op 25 Augustus. Deze datum is gekozen, omdat het dan juist 53 jaar geleden is dat het standbeeld onthuld werd (25 Augustus 1841, in tegenwoordig heid van Koning Willem II.) Door de liberale kiesvereeniging Burger plicht" te Renkum is voor de aanstaande herstemming ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Eist tot candidaat gesteld de heer E. D. de Meester, notaris te Heteren, en besloten diens candidatuur ten krachtigste te steunen. Naar wij vernemen, zal de heer mr. N. G. Pierson, die toen hij minister werd, uit de redactie van De Econemist trad, thans weder als mederedacteur van dat tijdshnft optreden. De luchtreiziger Lattemann is Zondagavond te Crefeld jammerlijk verongelukt. Ilij steeg uit de «Central Haile" op, met een dame, mej. Paulus. Toen de ballon op een aanmer kelijke hoogte gekomen was, daalde de dame met een valscherm nepr, en zij kwam behouden op den vasten grond. Maar Lactemann's poging om den ballon tot een valscherm te maken mislukte. De luchtreiziger en de ballon vielen samen duizelingwekkend snel. En juist toen Lattemann, die zijn tegenwoordigheid van geest behouden had en zich sterist vasthield, don menschen op straat toeriep. «Maakt ruimte! Ik spring naar beneden!" sloeg de ballon nog eens om. Lattemann viel op do steenen en was on middellijk dood. Het ongeluk heelt groote ontsteltenis veroor zaakt. Men dringt er op aan, dat zulke gevaar lijke vertoonirigen verboden mogen worden. Bij de mijnontplolfing te Kanvin (Oostenr. Silezië) zijn, naar thans gebleken i% 225 mannen omgekomen. Daarvan «aren 137 gehuwden; men rekent dat ruim 1000 personen door het ongeluk hunnen kostwinner veiloren hebben. Bij de poginnen tot redding verloren 20 menschen het leven. De nagelaten betrekkingen der slachtoffers zullen uit een fonds, de «Bruder- laden", ondersteund wordenmaar de staat zal ook nog moeten helpen. De deelneming is algemeen. Ook keizer Frans Jozef zond een telegram om zijn smart en deel neming te betuigen. Er kan nog in maanden niet gewelkt worden, Wat grooie schade is zoo wel voor graaf Luritseh, den eigenaar der mijnen, als voor de aibeiders. 's-GKAVENHAGE, 20 Juni. Bij de alhier gehouden akte-examens voor onder wijzer is geslaagd de heer J. van Katwijk te Schiedam. De briefkaart viert haar zilveren feest. Vijf en twintig jaar geleden werd zij ingevoerd. Thans worden er jaarlijks ongeveer i ,750,000,000 bezorgd in het wereld-postverkeer. Iiet plan van de invoering werd in 1865 door liet tegenwoordige hoold der Duitsche posterijen, dr. Sleplinn, geopperd op een Duitsch- Oostenrijksehe post-congres. Gisteren is door den districts-veearts, in het weiland van den veehouder Jacob Zeeuw, aan den Schiedamschenvveg onder Overschie, mond en klauwzeer onder het rundvee geconstateerd. Het vee is onmiddellijk opgestald en onder toe zicht gesteld. Blijkens een bekendmaking in den Belgischen Moniteur van 15 dezer, zal het hulpkantoor de Tromp (Stekene), met ingang van 19 dezer, voor den invoer van rundvee en schapen uit Nederland opengesteld zijn elke week des Dinsdags en des Zaterdags, van 9 tot 11 ure des mor gens. Bij de overgangs-examens aan de rijks-Poly technische school ie Delft zijn o.a. geslaagd voor B art. 64 P. J. Jansen en voor het eerste ge deelte B art. 61, 62, 64 A. Backer, beiden van Schiedam. Tot rector-magnificus aan de universiteit te Amsterdam is voor het studiejaar 1894/95 be noemd de hoogleeraar dr. D. E. J. Völter. Men herinnert zich het verzoek van katholieke zijde gedaan tot instelling van een leeraarstoel in de philosophie van Thomas Aquinas. Curato ren van de universiteit hebben op dit verzoek gunstig geadviseerd en B. en W. zullen eerlang bij den raad een voordracht dienaangaande in dienen. (N. v. tl. D.) In de vergadering van de afdeeling Leeuwarden en omstreken van den «Nederlandschen Onder wijzersbond" is met algemeene steramen de volgende motie aangenomen «De afdeeling, na grondig onderzoek van oordeel, dat Dijkstra door zijn optreden zich als onderwijzer van Menaldumadeel onmogelijk heeft gemaakt, betuigt hare volle instemming met de houding van het hoofdbestuur er. is van meening, dat eene protest beweging in deze zaak den invloed van den Bond ten zeerste zal benadeelen". In verband met de daartoe verkregen koninklijke machtiging, besloot de gemeenteraad van Zutfen tot vereenvoudiging van het leerplan voor de burgeravondschool. Van de vroegere 12 verplich tend gestelde vakken bleven alleen wiskunde, eerste beginselen der werktuigkunde, de natuur kunde, der Nederlandsche taal, het hand- en rechtlijnig teekenen en het boetseeren gehandhaafd. Tevens werd in beginsel uitgemaakt, dat tus schen de burgeravondschool en da nu bestaande werkschool geen vei band zal zijn, zooals was voorgesteld door de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, die beide instellingen onder het bestuur voor de burgeravondschool wilde brengen. Voor de sMirtha-Stichting," eeno inrichting voor onverzorgde kinderen te Allen a/d Rijn, is van D. J. v. d. V. ontvangen l 500. Verder werden nog ontvangen 6 giften, ieder van f 100, en een groot aantal giften van minder bedrag. In de gistei en gehouden zitting der arrond.- rechtbank te Rotterdam stond terecht P. R, schilder te Rotterdam, beklaagd van te Schiedam op 26 Mei j.l., uit het huis van bewaring aldaar een aan den staat der Nederlanden toebehon- rende straalpijp on brandspuitslang te hebben weggenomen. De beklaagde bekende volmondig dat hij dien morgen vóór zijn vertrek uit de cel, waar hij twee dagen hechtenis had onder gaan, bedoelde voorwerpen meegenomen en bij eenen uitdrager te Rotterdam te gelde gemaakt had. Hij werd reeds vroeger ter zake van dief stal tot vier maanden veroordeeld, doch deed thans een beroep op zijne armoede. Het O. M. noemde het feit zeldzaam brutaal, en eischte deswege vijf maanden gevangenis, terwijl mr. G. Blokhuis zich refereerde aan het oordeel der rechtbank. Uitspraak over 8 dagen. Gisteren zou de arr.-rechtbank te Amsterdam uitspraak doen in de zaak der valsche bankbil jetten. Overwegende evenwel dat in de openbare zit ting nog niet gehoord waren de getuigen wed. Leugers en Louis Jordan, die beiden wegens ziekte niet hebben kunnen verschijnen, oordeelde de rechtbank het onderzoek met volledig en ge lastte zij alsnog het verhoor van deze twee getuigen, inmiddels de uitbpraak omtrent de eerste negen beklaagden opschortende. Wat be treft den tiende beklaagde, Lórchke, oordeelde de rechtbank dat geen termen aanwezig waren dezen beklaagde langer in hechtenis te houden, weshalve zij zijne onmiddelijke invrijheidsstel- ling gelastte. (De wed. Leugers is de voormalige eigenares van de tapperij in de v. d. Helststraat, waar Keeze een biljet van f100 wisselde. De heer Jordan heeft een valsch biljet van Sinnige ontvangen.) Tegen A. G., uit Yoldrop, en S. J., uit Maas- niel, is door de rechtbank te Roermond rechts ingang bevolen, met last tot gevangenhouding en instructie der zaak, als zijnde beiden ver dacht van doodslag, gepleegd den 28n Mei j.l. onder Herkenbosch op den jachtopzichter Hom men, uit Vlodrop. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend werden aan de inarkt alhier aangevoerd 197 zal men, die voor f 0.75 tot 1.05 per t/s kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 2 St.-Jacob- zalmpjes en 3 steuren. HARDINXVELD. De vorige week zijn alhier ter markt aangevoerd 26 zalmen, die ver kocht werden voor f0.95 a 1.15 per kilo, en 75 steuren, die 23 a 30 ets. per kilo op brachten. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Schoonebeek (toez.) en te Geesteren de heer A. J. ten Bokkel Huinink, cand'. te Utrecht, die voor Puifhjk en Leeuwen, Est bij Geldermalsen en St.-Antonypolder heeft bedankt; te Giesen-Oudkerk en Peursum ds. W. Zijlstra, te Vuursche te Pijnakker ds. C. A. de Bruin, te 't Woud bij Delft. Bedankt: voor Harlingen door ds. J, P. van Melle, te Renswoudevoor Aariander- veen door ds. J. Meulink, te Nijeveenvoor Wolsum c. a. door den heer W. J. Aalders, cand. te Amsterdam. Roomsch-katholieke Kerk. Door wijlen den heer P, I. Meulemans is ge legateerd aan het kerkbestuur te Dieren een huis met erf en tuin, tot eene vermoedelijke geldswaarde van f3500.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3