A". 1894. Zaterdag 23 Juni, N°. 8558. Bekendmak ng. .A.cïit©n veertig-st e Jaargang. uitgévêrTT odé. Bnltenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag» COUR A Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BUREAU: B O T E R 9 T R A A T, B 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam gezien de wet van 30 December 1887 fstaats- llai no. 255) betreffende onderstand (onder steuning) aan mindere geëmployeerden, vaste werk lieden en bedienden, op daggeld werkzaam bij inrich tingen van "srijks zeemachten op 'srijkswerkvaar- tuigen, met vallende in de termen van art. 2 der wet van 24 Juni 1854 (zfc ''lad- no 92); Gelet op art. 6 van Hei Koninklijk besluit van den lOn Januari 1888 {staatsblad no. 3), houdende bepalingen nopens de betaalbaarstelling der bij eerst genoemde wet toegekende ondersteuningen; Maakt bekend dat de attestatiën de vita tot ont vangst van bedoelde ondersteuningen, in het begin «an ieder kwartaal, op de werkdagen van des voor- aiiddags 10 tot des middags 12 ure, ter secretarie der gemeente verkrijgbaar zullen zijn. Schiedam, 22 Juni 1894. De Burgemeester voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. F B A S K B IJ K. De Kamer heeft gisteren beraadslaagd over de interpellatie van Caze over de verplaatsing van enkele onderwijzers, die zich met poli tiek bezighouden. Verscheidene sprekers eischen voor de onderwijzers het recht op om zich met politiek bezig te houden. Leygues betwist dit recht. De school moet onzijdig wezen. Voortaan zullen de overtreders streng gestraft worden. Jaurès verweet de regeering, dat zij de socialisten vervolgt. Hij eischt voor de socia listische onderwijzers algelieele vrijheid op. Met 381 tegen 71 stemmen vereenigde de Kamer zich met eene motie van orde, voor gesteld door Lasteyrie en de verklaringen der regeering goedkeurende. Daarna werd de zitting opgeheven. De voornaamste bepalingen van het ont- werp-inkomstenbelasting, door de afgevaardig den Paul Doumer en Cavaignac voorgesteld, 2ijn de volgende: Zij die minder dan 4000 frs. jaarlijksch inkomen genieten zijn vrijgesteld; voorts is de heffing progressief. Wie bijv. 25,000 frs. jaarlijksch inkomen heeft, uit handel of beroep, betaalt 1/4 centime per franc van de eerste 4 a 6000; 3/4 c. van de 6 a 10,000 en zoo vervolgensin het geheel betaalt hij 106 frs. belasting. De inkomens uit nijverheid, beroep en handel worden slechts half zoo zwaar belast als die, uit kapitaal voortgesproten. Daaren boven kan (beneden 20,000 frs.) ontheffing verleend worden aan groote huisgezinnen. Het maximum dat iemand met 10,000 frs. inkomen betalen kan, is slechts 30 frs.; daarentegen worden de bedragen voor de groote inkomens van 200,000, 400,000 frs. «nz., vrij aanzienlijk. "Volgens de ontwerpers zou de belasting 52 rmllioen in de schatkist storten; deze som zou worden aangewend tot afschaffing van andere directe belastingen: huurwaarde, deu ren en vensters, grondbelasting voor de land bouwers, enz. DUITSCHLAND. Naar verzekerd wordt, zijn de onderhande lingen tusschen de Duitsche regeering en En geland in zake het door laatstgenoemde mogendheid met het bestuur van den Kongo- staat gesloten pachtcontiact thans zoover gevorderd, dat alle bezwaren binnen korten tijd zullen zijn opgeheven. Waar Engeland door dat verdrag zich het bezit zou verzekeren van een aantal belangrijke stations in den rug van Duitsch Oost-Afrika, was van Duitsche zjjde gedreigd met eene niet onvoorwaarde lijke erkenning t^r neutraliteit van denKongo- staat, wanneer die later in het bezit van België zou komen. De vrees voor de tallooze moeilijkheden, welke daarvan het gevolg zou den zijn, zal er vermoedelijk toe leiden dat liet paehteontract wordt gewijzigd in dien zin, dat geen ruiling of afstand van grondgebied plaats heeft, maar aan Britsehe maatschap pijen het recht toegekend wordt om, teneinde de verschillende deelen van het Britsehe ge bied in Afrika met elkaar in verbinding te brengen in het belang van handel en verkeer, over het gebied van den Kongoslaat voor eigen rekening telegraaf- en spoorlijnen aan te leggen. De Badensche Kamer van afgevaardigden heeft besluit genomen op de drie voorstel len van kerkelijk politieke strekking. Het eerste, tot vrije toelating van geestelijke orden en daarmede gelijk te stellen congregatiën, is met 32 tegen 30 stemmen verworpen. Het tweede, opheffing van het verbod op het hou den van geestelijke missiën, is met 34 tegen 27 stemmen aangenomen. Het derde, wijzi ging in de eischen omtrent wetenschappelijke opleiding van geestelijken als voorwaarden tot toelating in eenig kerkelijk ambt, is met 32 tegen 31 stemmen verworpen. In de zitting eener commissie uit de Ka mer van afgevaardigden in het hertogdom Sakseri-Meiningen iieeft de minister Von Heim medegedeeld, dat de Meininger regeering in den Bondsraad zal stemmen tegen ophef fing der jezuïetenwet. Den 15n Augustus a.s. zal een gedenksteen •worden onthuld op de plek, waar keizer Wil helm I den 18n Augustus 1870 den besiissen- den slag bij Gravelotte gadesloeg, ondanks de gevaren van het vijandelijke granaatvuur. B L O I E. De Senaat heeft het handels- en scheep vaartverdrag tusschen België en Spanje zonder beraadslaging goedgekeurd. Twee senatoren, de heeren Goblet d'Alviella en Dupont, hebben bij de behandeling der kieswet in den Senaat een amendement inge diend betreffende een beperkte toepassing van het beginsel der evenredige vertegenwoor diging. Dit beginsel zou niet toegepast wor den in die gevallen waarin een der candidaten dadelijk de meerderheid verwierf, doch slechts wanneer herstemmingen plaats hadden. Dan zou het aantal zetels in herstemming even redig verdeeld worden onder de partijen. De regeering en de verschillende groepen waren eenstemmig in het toekennen van het recht van amendement aan den Senaat bij de behandeling der kieswet. De minister van binnenlandsche zaken hield een rede waarin hij als zijn meening uitsprak dat de amende menten, door de senatoriale commissie voor gesteld, niet Belangrijk genoeg waren om deze naar de Kamer terug te zenden, met uitzon dering van het amendement-d'Alviella. ENGELAND. De inenting tegen cholera, zooals zij door dr. Haffkine in Britsch Indië wordt beproefd, is ook in het Lagerhuis ter sprake gekomen. De regeering gaf te kennen, dqi met hare volkomen goedkeuring de proeven genomen •werden. De gezondheidsraad in Britsch Indië had toch verklaard, dat de inentingsstoften eenenmale onschadelijk was. Niemand werd tegen zijn zin ingeëntallen lieten het zich vrijwillig doen. De London Gazette maakt bekend, dat krachtens eene overeenkomst, gesloten tus schen wijlen sir Gerald Portal en Mwanga, koning van Oeganda, dit land onder het pro tectoraat van Hare Majesteit geplaatst is. Het protectoraat sluit het als Oeganda bekende land in, begrensd door Oesoga, Oenyoro, Ankoli en Koki. Te Leeds werd Woensdag eene groote vergadering geopend van den nationalen libe ralen bond, de talrijkste vereeniging van libe ralen en radicalen van het Yeree.nigd Konink rijk. Met deze conferentie begint de strijd tegen het Hoogerhuis, die de liberale partij tot verkiezingsvraagstuk wil maken. Drie motiën zullen voorgesteld worden, In de eerste wordt verklaard, dat de bevoegdheid, die het Hoogerhuis thans heeft mot het ver minken en verwerpen van wetsvoorstellen, die door de gekozen vertegenwoordigers des volks in het Lagerhuis zijn aangenomen", stelselmatig gebruikt is om hervormingen te bestrijden, deswege onvereenigbaar is met het recht op vrij zelfbestuur door het volk en daar om moet ophouden te bestaan. Ten tweede wordt van de regeering ge- eischt, dat zij een ontwerp zal indienen tot afschaffing van het recht van veto van het Hoogerhuis. Als een door het Lagerhuis aan genomen wetsontwerp door het Hoogerhuis veranderd of verworpen wordt, zal het Huis der Gemeenten dit ontwerp met of zonder deze verandering opnieuw kunnen bekrachtigen en daarna zal het, behoudens koninklijke goed keuring, wet worden. De derde motie behelst de verzekering dat de regeering op den beslisten steun der libe rale partij kan rekenen voor alle stappen tot uitvoering van deze groote constitutioneele hervorming. Het lijdt geen twijfel of deze voorstellen zul len op de conferentie, die geheel onafhankelijk van de regeering is uitgeschreven, aangeno men worden. RUSLAND. De grootvorst-troonopvolger heeft op zijn reis naar Engeland in zijn gevolg den biecht vader van den keizer, de heer Janyschew; deze moet de aanstaande bruid van prinses Alice \an Hessen voorbereiden voor hare be- keeriDg tot de Grieksch-orthodoxe kerk. De minister van financiën hgeftin de slot zitting der commissie voor de graantarieven op de spoorwegen verklaard dat de regeering alleen dan tot verlaging der tarieven voor den uitvoer van granen zal besluiten, wanneer zij overtuigd is dat de onvermijdelijk daarJt voortvloeiende vermindering der spoorweg ontvangsten wérkelijk aan de grianproductie zal ten goede komen. Sinds de dagen van Loris MelikoQ hebben weinig ambtenaren zooveel macht geoefend als de czaar dezer dagen geschonken heeft aan den generaal-adjudant Tcheveriu, die steeds zijn bjjzonder vertrouwen genoot. Het ambt van dezhurni-generaal (d. i. generaal voor 's keizers persoonlijke bescherming), dat hem is opgedagen, omvat de geheele controle van de gendarmerie en politie voor het nemen van voorzorgsmaatregelen voor de veiligheid van den czaar, hetzij deze reist of zich in een zijner paleizen bevindt. Hij zal feitelijk dicta toriale inacht hebben in elke stad waar de keizer doorreist. Hij kan niet alleen de pre fecten van politie naar goedvinden benoemen en ontslaan, maar ook desgewenscht invloed oefenen op de keus der burgerlijke Ambtenaren. Men beschouwt dezen maatregel vs.n den czaar als het duidelijk bewijs, dat de berichten over de jongste nihilistische samenzwering niet overdreven waren en dat bet leien van den czaar werkelijk ernstig bedreigd wordt, vooral op reis. O O S T E 5 R IJ It. Het Hongaarsche Huis der Magnaten heeft gisteren het wetsontwerp op het burgerlijk huwelijk bij eerste lezing aangenomen met 128 tegen 124 stemmen. Door de linkerzijde werd deze uitslag met geestdrift toegejuicht. De voorzitter stelde de beraadslaging over de artikelen op heden vast. Buiten stond eene talrijke menigte, die Weckerle toejuichte. Blijkens bericht uit Prang zijn nabij Rosen thal, waar voor drie jaar een poging werd ontdekt om de spoorwegbrug, waarover keizer Frans Jozef zou passeeren, in de lucht te doen springen, 29 kilogram dynamiet verborgen gevonden. ITALIË, In de encycliek, waarvan de openbaarma king ophanden is, herinnert ae paus aan de

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1