Binnenlandse he Berichten. °Pg I >A!| eene betoogingen bij het jongste jubilé. Hij ge- vraagt met smart van de natiën welke van de Roomsche kerk zijn losgescheurd, en erkent dat tegenwoordig de oostelijke volken beter gezind zijn ten opzichte van het katholicisme. Deze laatsten spoort hij aan tot eendrachtige aaneensluiting, onder belofte zijnerzijds hunne kerkelijke gebruiken en privilegiën te zullen handhaven. De paus noemt verder de protes tanten op, die tot de kerk teruggekeerd zgn, en roept den overigen toe, dit voorbeeld te volgen. Hij beveelt den katholieken aan zich te onderwerpen aan de kerk, welke wetten heeft te stellen ten aanzien van hetgeen iigt binnen haar gebied, zonder aan eenig mensch onder worpen te 2ijn, maar zich gaarne verstaat met het burgerlijk gezag. Z. H. geeselt vervolgens de vrijmetselarij en verklaart te rekenen op de samenwerking van alle godsdienstigen, om de rampen van den oorlog te bezweren. Want Europa heeft meer den schijn dan de werke lijkheid van vrede. Het sociale vraagstuk wordt vervolgens aangeroerd, naar aanleiding waarvan de paus zegt dat de vrijheid der vol keren zich voegen moet naar en in overeen stemming moet zijn met de macht der regee renden, welke ook de vorm der regeering zij, opdat vermeden worde, dat het einde dezer eeuw gelijke op dat der vorige. P O It T G A L. Aan de Times wordt uit Lissabon geseind, dat de bakkers het werk hebben gestaakt. Ten getale van 6000 legeren zij buiten de stad en bedreigen den omtrek. Militairen bakken nu voor de burgerij brood. S E R T I E. Koning Alexander vertrekt morgen over Nisch naar Konslantinopel, waar hij den 27n verwacht wordt. Zijn vader zal hem tot Zibest- che vergezellen en hem daar weer opwachten. Tijdens 's konings afwezigheid zal de minister raad met het regentschap belast worden. Naar verzekerd wordt, geldt de reis alleen een persoonlijk bezoek, zonder staatkundige nevenbedoeling. B U L 6 A It IJ E. De ministerraad heeft besloten af te zien van den bouw van een gouvernementsgebouw en de som van f 100.000, die daarvoor was bestemd, aan te wenden voor een veel nood zakelijker inrichting tot verpleging van kraam vrouwen in de hoofdstad Sofia. De regeering heeft den Rus Jacobson, die in betrekking staat met de revolutionnaire partij in Rusland, te Rustsehuk doen gevan gennemen en naar Sofia brengen, van waar hij aan de Russische regeering zal worden uitgeleverd. A M E R I K A. Door den heer Teller, uit Colorado, is bij den Senaat der Vereenigde Staten een amen dement op het tarief-ontwerp ingediend om van geslepen en ongeslepen diamanten een invoerrecht van 30 pCt. der waarde te heffen. (Het thans nog van kracht zijnde Mac-Kinley- tarief bepaalt dit recht slechts op 10 pCt.) Diamanten, welke het eigendom zijn van reizigers, zullen vrij zijn wanneer zij eene waarde van 350 dollars niet te boven gaan. Ieder, die aangifte doet van een poging tot smokkelen van diamanten, zal, wanneer er eene veroordeeling volgt, recht hebben op de volle waarde der gesmokkelde steenen, na aftrek van het invoerrecht. Deze bepaling zal ook van toepassing zijn op handelaren en juweliers, aan wie gesmokkelde steenen te koop mochten worden aangeboden. De aanne ming van dit amendement wordt zeker geacht. Het comité uit den Senaat der Vereenigde Staten belast met het onderzoek haar de om- kooperijen, besloot eene strafvervolging in te stellen tegen de directeuren der suikertrnsi Havemeyer en Searles wegens hunne weige ring om getuigenis der waarheid af te leggen. Telegrammen, gisteren uit Washington te Londen ontvangen, voorspellen, dat de enquête, door den Senaat naar de veilheid zijner leden ingesteld, zal opgegeven worden. Blijkens mededeelingen van de Amerikaan- sche stoom vaartmaatschappen gaan er meer landverhuizers van Amerika naar Europa dan omgekeerd. AUSTRALIË. De nieuwe premier van Nieuw-Zuid-Wales, sir G. Dibbs, heeft een belangrijken brief ge richt tot zijn ambtgenoot van Victoria ten gunste van het plan voor eeu bondgenoot schap der Australische staten. Dibbs acht het gemakkelijker eerst de belangen van Victoria en Nieuw-Zuid-Wales geheel te vereenigen en daarna de andere koloniën tot dezen bond aan te trekken. Daarbij geeft hij den premier van Victoria een plan voor de vereeniging van Nieuw-Zuid-Wales en Victoria ter over weging, volgens hetwelk een onderkoning of gouverneur met een parlement en twee Ka mers zou regeeren. Te Melbourne is dezer dagen eene groote openbare vergadering gehouden, onder voor zitterschap van den minister van financiën van Victoria, J. D. Carter, in welke de ge wezen eerste minister W. Siiieis eene rede voering hield ten guuste van het internationaal bimetallisme en de beweging tot het verkrij gen daarvan krachtig ondersteunde. AFRIKA, Aan de Times wordt uit Kaapstad geseind, dat te Pretoria alle dienstplichtigen, die in gebreke bij ven, worden ingerekend en naar het oorlogsveld worden opgezonden. CHINA. Volgens een telegram uit Shanghai aan de Times is aldaar Woensdag eene groote openbare vergadering gehouden, in welke be sloten werd tot het oprichten eener bime- tallistisehe vereeniging. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 21 Juni. De commissie tot onderzoek der geloofs brieven concludeert tot toelating van den heer Pjnacker Hordijk. De discussie over het hedenavond te druk ken rapport is a.s. Dinsdag te 11 uur aan de orde. Alsdan zullen ook de andere wets ontwerpen worden behandeld. Op eene vraag van den heer Viruly Ver- brugge verklaarde de minister Roëll, dat de bescheiden, die geacht kunnen worden be trekking te hebben op de jongste ontbinding der Tweede Kamer, op dit oogenblik in han den zijn der Eerste Kamer en dat, indien die stukken niet door deze ter kennis mochten worden gebracht van de Tweede Kamer, de regeering geen bezwaar heeft ze officieel ook aan deze over te leggen. De heer Viruly dankte voor die mededee- ling en had bij voorbaat verklaard het poli tiek debat daarover eerst in September te willen uitlokken. De Kamer is hierop gescheiden tot a.s. Dinsdag. Cholsra-overeen komst De op 15 April 1893 te Dresden gesloten internationale overeenkomst tot wering der cholera, door de vorige Tweede Kamer niet afgedaan, is thans opnieuw ter goedkeuring aangeboden. Aangezien de voor de ratificatie vastgestelde termijn reeds den 15n October 1.1. verstreken is, kan er van een voorbehoud om zoo noodig in eene verlenging van dien termijn toe te stemmen geen sprake meer zijn. Art. 2 is thans zoo gewijzigd, dat het de ratificatie ook wettigt na den in de overeen komst daarvoor bepaalden termijn, en dekt tevens de wijziging met betrekking tot het tijdstip tot wanneer de overeenkomst van kracht zal zijn. SCHIEDAM, 22 Juni 1891. Andermaal in deze week hield onze ge meenteraad eene vergadering. Zy was nu be legd voor een spoedeischend geval, bedoeld bjj art. 42 der gemeentewet. Tegenwoordig waren 17 ledenafwezig de heeren Hoogendam, De Bruijn, Van Erpecum en Roelants. Daar de notulen niet, volgens het bepaalde in art. 8 van het reglement van orde, had den ter inzage kunnen liggen, kon ook de bespreking en vaststelling er van heden niet plaats hebben, doch werd dit uitgesteld tot de volgende vergadering. De sedert de vorige vergadering ingekomen stukken waren: van burgemeester en wet houders, ontwerp-besluit tot betaling eener som van f 255.uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeentebegrooting voor 1894, ter visie gelegd ter behandeling in eene vol gende vergadering; idem, voordracht, opge maakt in overleg met den arrondissements schoolopziener, na ingewonnen bericht van de hoofden der betrokken scholen, ter benoe ming van twee onderwijzers der 3e klasse, ëen aan de 2e openbare tusschenschool; op deze voordracht zijn geplaatst: 1. D. van Nieuwkerk, 2. A. Kloos en 3. P. L. van Amerom, allen onderwijzer alhier; een aan de le openbare kostelooze school, op deze voordracht zijn geplaatst: 1. A. Kloos, 2. P. L. van Amerom en 3. C. Visser, allen onder wijzers alhier, ter visie gelegd teneinde in de eerstvolgende vergadering tot eene benoeming over te gaanidem, afschrift van hun besluit d.d. 16 dezer, waarbij een pensioen ad f250 'sjaars is toegekend aan den eervol ontslagen lantaarnopsteker en poetser aan de stedelijke gasfabriek P. J. Scheffers, aangenomen voor kennisgeving. Een adres van J. D. C. Steenberg, alhier, met verzoek te bevelen de teruggaaf der door hem, op verlangen der commissie voor de stedelijke gasfabriek alhier, gestorte som van f20, als cautie voor de riehtige betaling van hetgeen door zijne firma A. Blonk Co. alhier, eventueel verschuldigd zal zijn voor verbruikt gas, welk adres in handen wordt gesteld van de commissie voor de stedelijke gasfabriek. Eindelijk nog drie aanvragen vanadspiran- ten naar de betrekking van gemeente-ont vanger, namelijk van C. M. Bremer, gep. controleur der belastingen en entreposeur in Suriname, thans wonende te KralingenG. Montfoort, commies-chef van de afdeeling ^Comptabiliteit" ter gemeentesecretarie alhier, en E. M. Croin, candidaat-notaris en inspec teur eener levensverzekering, wonende te Leerdam. Deze adressen worden op de ge bruikelijke wijze ter visie gelegd, namelijk om daarop voor zoovee! noodig te letten, wanneer het doen eener benoeming aan de orde zal zijn. Thans kwam in behandeling het eenige aan de orde zijnde onderwerp, waarvoor de raad, als betreffende het een onderwerp van spoedeischenden aard, in buitengewone zitting was bijeengeroepen, namelijk een voorstel van burgemeester en wethouders om lo. eene oproeping te doen van sollicitanten naar de vacante betrekking van architect dezer ge meente op de thans bestaande jaarwedde van f 2500, met genot van vrije woning2o. bur gemeester en wethouders op te dragen, bij den raad voor de vervuiling dier betrekking eene aanbeveling van drie personen in te dienen. Vooraf was door den voorzitter medege deeld, dat in eene gecombineerde vergadering van burgemeester en wethouders, met de commissie van fabricage, men eenstemmig van oordeel was, dat het belang der gemeente medebrengt, weder zulk een ambtenaar, op evengroot traktement en tegen genot van dezelfde emolumenten als zgn voorganger te benoemen. Tot discussie over de beginsel-kwestie gaf het voorstel van burgemeester en wethouders geene aanleiding. Alleen werd door den heer De Groot in overweging gegeven om in de oproeping van sollicitanten bekend te maken, dat het voornemen bestaat de betrekkingen van gemeente-architect en van directeur der gas- en waterleiding in de toekomst in éen persoon te vereenigen, tegen eene jaarwedde van f4000 enz., waartoe dan de gemeen te-architect, bg gebleken geschiktheid, de aangewezen persoon zou zgn. Dit amen dement werd, na door den heer "Visser op utiliteitsgronden en door den heer Elzevier Dom in beginsel bestreden te zijn, verwor pen met 15 tegen 2 stemmen, die van de heeren Van Westendorp en De Groot. Het voorstel van burgemeester en wethouders werd hierop met algemeene stemmen aan genomen. Ten slotte vereenigde de raad zich nog bij acclamatie met een voorstel van burgemeester en wethouders, om in de volgende maand niet den lsten en 3den, maar den 2den en en 4den Dinsdag te vergaderen. De vergadering werd hierop gescheiden. De collecte der ^Vereeniging van Wees vaders", ten behoeve van onverzorgde weezen en voor het in exploitatie brengen van een nieuw weeshuis te Dieren, heden alhier ge houden, heeft, met inbegrip van een in- schrijvingsbiljet ad 25.—opgebracht de som van f77.16'/s. Gaarne wenschen wij dat de inschrijvings biljetten, die de volgende week zullen worden teruggehaald, een gunstiger resultaat zullen opleveren. Prinses Albrecht van Pruisen en haar jongste zoon zullen den 15n Juli a.s. te Scha- veningen aankomen en hun intrek nemen in het hotel d'Orange. Prins Albrecht zelf komt eenige dagen later op de -badplaats. H. D. H. prinses Elisabeth van Waldeck wordt heden te Vulpera verwacht. Het is voor velen wellicht niet ondien stig te weten, dat door de ontbinding van de Tweede Kamer alle te voren ingezonden adressen aan die vergadering zijn vervallen. Naar wij vernemen, zijn de stukken betref fende de ontbinding der Tweede Kamer zonder reserve aan de Eerste Kamer toegezonden, zoodat zij kunnen gepubliceerd worden. Ook het zoogenaamde protocol" behoort tot de overgelegde stukken. (AT. B. Ct.) De aan de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal toegezonden bescheiden betreffende de jongste ontbinding der Tweede Kamer zijn ook rondgedeeld aan de leden van laatstge meld lichaam. De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de directeu ren der filiaal-inrichtingen te Amsterdam en te Rotterdam van het koninklijk Nederlandsch instituut gemachtigd zijn tot het afgeven van certificaten betreffende het voldoen van ten onderzoek aangeboden scheepsseinlan- taarns, aan daarvoor wettig gestelde eischen. De eerstvolgende oproeping van jongelingen tot dienstneming bij het instructiebataljon te Kampen is bepaald op 4 Juli a.s. Naar de Bred. Ct. uit een particulier schrij ven verneemt, zou de geconcentreerde linie in Atjeh ingekrompen en eene buitenlinie ingericht worden. Kroeng-Tjoet Lamreng, Lampeneroet, Blang, thans luitenantsposten, zouden worden opgedoekt. De tegenwoordige kapiteinsposten Lamjong, Roempit, Lampermé, Ketapan-Doewa, Lamdjamoe zouden luitenants- posten worden. Tjot Iri een blokhuisblok huis aan de Kroeng Lingkar opgedoekt. De bezetting der tegenwoordige kapiteins- posten zoude naar buiten gaan en Toeng-Koeb. Tjot Rang, Kroeng Gloempang, SenelopAna- galoeng, Tjot-Goe en Boekit-Daroe, nu buiten onze linie gelegen, kapiteins- of groote luite- nantsposten worden. Die toestand zou dan éen jaar duren en dan alles aan de bevolking worden overgegeven en wig ons weer ver stoppen achter den tramdijk. Naar wg vernemen, zal in het begin van September een detachement van 200 man van de koloniale reserve uit Nijmegen naar Batavia nn tch eve exj rij! vis blij hie tre an< tisi nat sai wo kei lan trei I aig' dee I vorj I i ÏOOl ring

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2