gift van f 1000 geschonken voor het alhier op te richten Volkshuis". "Wij hopen dat dit goede voorbeeld van den edelen volksvriend velen tot navolging zal opwekken, opdat het volkshuis weldra tot stand kome. Naar wij vernemen, is nu reeds aan in schrijvingen en giften ruim f 4000 ontvangen, terwijl f 9000 noodig zijn. Gaarne wekken wij onze muzikale stad- genooten op tot bijwoning van het concert, hetwelk a.s. Maandag in den tuin der Offi- cieren-Vereeniging zal worden gegeven door het stafmuziekkorps der d.d. schutterij te Rotterdam. Is het orkest reeds gunstig bekend, bet programma, waarop nummers prijken alsouverture sLa muette de Portiei", fan- taisie »Don Juan", ouverture sTannhiiuser", »Rhapsodie Hongroise" en fantaisie Lohen grin", is een waarborg voor een genotvollen avond. Door P. K. Prins, werkman, wonende alhier in de Dirkje-Meesterstraat no. 27, wordt van 2530 Juni van 's morgens 10 tot 's avonds 9 uur de gelegenheid openge steld het door hem vervaardigde schroef- stoomjacht genaamd Koningin Wilhelmina te bezichtigen. Dit vaartuig ter lengte van 5.75 meter is vervaardigd van staalplaten en koper, voor zien van waterdichte schotten en een stoom- keteltje met kleine stoommachine doch het kan ook door een motor in beweging gebracht worden heeft een draagvermo gen van 1000 kilo. Door zijn sierlijken bouw en fraaie afwer king trok dit vaartuig, dat door scheepsbouw meesters werd onderzocht, bijzonder de aan dacht, vooi al door de nieuwe schroef, die uit losse bladen bestaat en zonder bouten stevig bevestigd is, te meer daar Prins geen onder richt in scheepsbouw of metaalbewerking genoten heeft. Een 9-jarig knaapje, hedenmiddag te half- -vijf in het Spuikanaal gevallen, terwijl liet Spui liep, is daaruit gered door den stadsbaas N. van der Sluijs Jr., met behulp van een haak. Bij kon. besluit is benoemd tot griffier der arrond,-rechtbank te Rotterdam mr. H, P. van Kaathoven, thans griffier der arrond.-rechl- bank te Groningen. De groothertogin van Saksen-Weimar heeft bijdragen geschonken aanLiefdadigheid naar Vermogen", te Amsterdam, de nPrins- Hendrik-Slichting", te Egmond-aan-Zee, en eene bijdrage in de kosten van herstelling der Ned.-herv. kerk te Hattem. De heer Gerritsen is reeds in zoover her steld, dat hij gistei en in de afdeelingsver- gadering der Tweede Kamer verscheen. Het bezoek van de leden der Tweede Kamer aan de havenwerken te Rotterdam is, naar de N. B. Ct. verneemt, bepaald op Zaterdag 30 Juni a.s. In het jaar 1894 kunnen ter beschikking van den gouverneur-generaal van Neder- landscli Indië worden gesteld: a. om in administratieve betrekkingen daar te lande te worden geplaatst, zes en twintig personen, die geslaagd zijn in het groot-ambtenaars-examen voor den Indischen dienstb. om in rechter lijke betrekkingen daar te lande te worden geplaatst, vijftien personen die geslaagd zijn in het examen, bedoeld bij art. 92, 2e lid, der wet op het hooger onderwijs. De voor waarden van aanmelding zijn bekendgemaakt in de Staatse, van 18 dezer. Op 18 Juli a.s. zal aan het ministerie van waterstaat te 's-Gravenhage worden aanbe steed het voltooien en tot 1 Juli 1896 op diepte houden van het grootscheepsvaarwater in en voor den mond van den Rotterdam- schen Waterweg en den Hoek-van-Holland, behoorende tot de werken van den Waterweg langs Rotterdam naar zee (raming f 360.000). Lombok. De oud-gouv.-gen.Pijnacker Hordijk richtte een schrijven aan het Hhlad, waarin hij zijn meening volhoudt, dat er geer. voldoende aan leiding bestaat tot eene expeditie naar Lombok. Het swanbestuur der vorsten", de »Lom- boksche gruwelen", het zijn alle nog open vragen. Door onpartijdige derden wordt ver zekerd, dat de Sassaks door Arabieren tegen den vorst worden opgezet en dat daaraan reeds het oproer van 1855 te wijten was. Overigens meent de heer P. H., dat hij ten onrechte wordt beschuldigd van pessimisme ten aanzien van de kansen der expeditie. Ik heb, zegt hij, slechts tot voorzichtigheid aangespoord waartoe, na de ervaring in 1890 in Flores opgedaan, waarlijk wel aanleiding bestond. Doch ik voegde er bij, dat de expeditie, goed ingericht, naar ik hoopte en vertrouwde, zeker wel slagen zoude. Ten slotte vraagt de heer P. H. aan het Bblad, hoe het zijn tegenwoordige houding rrjmt met zijn vredelievende gevoelens tegen over den voist vau Lombok in April '92? Het Bblad erkent dat zij deze zachtmoedig heid predikte in '1892, en zoodanig gevoelen in 't algemeen nog voorstaat bij onze aanra kingen met zelfstandige inlandsche vorsten. Maar maakt de vorst van Lombok hel volgen van zoodanige gedragslijn onmogelijk, dan gaat de zaak anders staari. Wie deze meening bestrijden wil dringe, gelijk wij deden, aan op volledige publicatie van al de rapporten, sedert het begin van 1890 door den resident en dooi den raad van Indië over de Lomboksche za- ken uitgebracht. Wanneer dan blijkt, dat langs den vredelievenden weg nog eene goede oplossing kan worden verkregen, dan is het Bblad bereid de houding van het tegenwoor dig Indisch bestuur af te keuren. Maar ook niet eeider. De Amsterdammer blijft van meening dat de verantwoordelijkheid, die de pas opgetreden bewindslieden door de oorlogsverklaring op zich nemen, buitengewoon zwaar is. Het blad herinnert er aan, dat het nog tijd is om terug te treden, indien de expeditie eerst den 2n Juli zal vertrekken gelijk een telegram aan het N. v. d. D. meldde en wijst dientenge volge de T. K. op haar plicht. In de Telegraaf verdedigt de heer E. Kempe zeer sterk de expeditie. In de interpel latie van den heer Pijnacker Hordijk kan hij met den besten wil ter wereld niets anders zien dan een mauoeuvre 4o. om te dachten zich te vrijwaren voor het zeer gegronde ver wijt van traagheid voor het opkomen voor Nederlands eer, thans nu zijn opvolger, en terecht, zooveel flinker te werk gaat2o. om zich te dekken voor een zoogoed ais zeker succes onzer wapenen, omdat hij lang was en nog is, aan de onderneming te beginnen. De heer Kempe hoopt dan ook dat de Volksvertegenwoordiging niet terug^chrikke, voor deze onvermijdelijke uitgaven, maar mi nister en gouv.-gen. steunen moge. De Besidentiebode verneemt, dat door den minister van justitie tot mr. G. W. baron van Dedem, kantonrechter te Wageningen, de uitnoodiging is gericht om over de bekende brievenhistorie inlichtingen te geven. Uit het verslag der Ned.-Indische spoor wegmaatschappij over 1893 blijkt, dat de financieele toestand elk jaar verbetert. De exploitatie van de lijnen was evenwel, wat het goederenvervoer betreft, ongunstiger dan in 1892. Het dividend woidt voorgesteldop 87m percent, terwijl de schuld aan den staat geheel kan worden afgedaan en f631,968 voor aflossing beschikbaar gesteld. De chefs van dienst der Fransche spoor wegen zullen in het begin der volgende maand een reis doen door Nederland en onder be geleiding van eenige hoofdambtenaren der staatsspoorwegmaatschappij, behalve de voor naamste spoorwerken, de booten van de maat schappij aZeeland" te Vlissingen en de haven en waterwerken te Rotterdam bezichtigen. (V-) Van den eersten excursie trein van de H. IJ. S. M., welke gisteren van Den Haag en eenige verdere stations naar Nijmegen en Kleef liep, maakten in het geheel pl. m. 100 pleizierreizigers gebruik. De dame, die j.l. Maandag op het Plein te 's-Gravenliage door de electrische tram werd overreden en wier been geamputeerd werd, is in het gemeente-ziekenhuis aan de gevolgen bezweken. Tegen J. W. Tuinenburg is door de arron- dissements-rechtbank te Amsterdam rechts ingang met bevel tot gevangenneming ver leend. Met een extra trein kwam Donderdagmid dag een gezelschap van 38 Amerikanen uit Boston, die in 162 dagen eene rondreis door Europa maken, te Amsterdam. Het gezelschap is 25 Februari te Gibraltar aan wal gestapt en, na een uitstapje in Ma rokko, bezocht het achtereenvolgens de ver schillende landen van zuidelijk Europa. De onvermoeide reizigers kwamen van Keulen, blijven twee dagen in Amsterdam, waar zij in het »Amstel-Hotel" logeeren, be zoeken vervolgens 's-Gravenhage en andere voorname steden van Nederland en België en denken tegen het einde der maand te Parijs te komen. Een bruidegom van 19 en een bruid van 20 jaar te Amsterdam zouden zich Woensdag naar het stadhuis begeven om te trouwen. Een oom van den 19-jarigen biuidegom, zelf gehuwd en vader van een zevental kinderen, die dus van eenige ondervinding mocht spre ken, nam 's morgens zijn 19-jarigen neef eens flink onderhanden, wees hem op den gewich- tigen stap dien hij ging doen, op de verant woordelijkheid die hij op zich nam en raadde hem ernstig en in gemoede aan, zich nog eens te bedenken. De woorden bleven niet zonder invloed en de jonge bruidegom zag van zijn huwelijks plan af. Hij haastte zich om naar zijn werk te gaan en zond zijn bruidje in de Gerard- Doustraat een briefje, waarin hij haar van zijn plan om het huwelijk uit te stellen, mededeeling deed. Dat hierdoor vrij wat ontsteltenis bij de familie van de bruid werd teweeggebracht, is te begrijpen. Uit Wervershoof (N.-H.) is een adres met 119 handteekeningen aan de Koningin- Regentes gericht, om instemming te betuigen met het request der »Ned. Protectionistische Land bouw vereeniging" te Utrecht, waarin heffing van invoerrechten gevraagd wordt. Gistermorgen is op de batterij van het Ivaap- hoofd te Helder een projectiel gesprongen tijdens de schietoefeningen der artillerie. Een korporaal en twee miliciens werden ernstig verminkt, een sergeant is licht gewond. Uit Amstelveen is medegedeeld, dat een doofstom jongeling met een doofstom meisje in den echt zal treden. Te Gpeinde woont een dergelijk huweiijkspaar. Zij hebben ver scheidene kinderen, die allen goed hooren en spreken. In de omstreken van Buinen (Dr.) worden de slangen in de heide zoo menigvuldig aan getroffen, dat het geen zeldzaamheid is, bij een wandeling van een half uur er een twintig op te merken. Door een arbeider werden dezer dagen zeventien eieren gevonden. Te Megen had Donderdagmiddag een gras maaier uit Schaik, eenige zoon eener weduwe, aangenomen voor twee borrels over de Maas te zwemmen. Hoewel goed zwemmer was hij nau welijks te water of hij verdween in de diepte. Ook te Borne zijn valsche guldens in om loop. Een gewezen schaapherder te Hilversum, die niet werken kan, verdient den kost voor zich en zijne 4 kinderen door te bedelen en geniet ook onderstand van het R.-k. armbe stuur. Verleden week moest hij naar Laren, om tegenwoordig te zijn bij de teraardebe stelling van een overleden bloedverwant. H(j verzocht een buurvrouw, om tijdens zijne afwezigheid op zijne kinderen te letten. Bij haar vertoef in zyne woning meende deze vrouw te bespeuren, dat daar geld in huis moest ziju. Natuurlijk kon zij dit niet ver zwijgen, en dit had ten gevolge, dat door den pastoor met twee leden van het armbestuur een onderzoek werd gedaan en men vond ii» het huis van den bedelaar niet minder dan f634.25 aan zilvergeld; het kopergeld was hun te talrijk om te tellen. Men vermoedt nu, dat de man nog wel meer zal hebben. Te Waspik doet zich het eerste geval van pokken voor bij een vrouw uit een gezin, dat zich aldaar de vorige week had gevestigd van Rotterdam. Te Lage-Zwaluwe zijn j.l. Zaterdagnacht van de schuur van den landbouwer J. v. G, de jonge ooievaars gestolen. De huzaar M. v, B., die als oppasser diende by luitenant C., te Venlo, is Woensdag, met medeneming van een paard van genoemden luitenant, gedeserteerd. Nog denzelfden nacht werd hij met het paard door de marechaus sees te Helden aangehouden. Een derde medeplichtige van de beide te Maastricht aangehouden valsche munters, zekere Leonard Pascal, is door de Belgische justitie te Herstal gearresteerd. De oudste inwoonster van Oeffeit (bij Gen nep) Maria Janssen, is in den ouderdom van 99 jaar en 11 maanden overleden. Men schrijft uit Middelburg aan de N. B. Ct.: In eene dezer dagen alhier gehouden ver gadering van aandeelhouders in I)e Zeeuw, het anti-revolutionnaire orgaan ia deze pro vincie, is bepaald, dat voortaan in dat blad de politiek van de Standaard zal worden voorgestaan. De vergadering werd ook bijgewoond door jhr. rnr. A. F. de Savorniu Lohman, den af gevaardigde van Goes. Middel tegen wratten Een zeer eenvoudig middel om deze onooglij ke uitwassen te verwijderen bestaat hierinr dat men in den tijd, dat de gewone tuinboonen rijp zijn, met de fluweeligen binnenkant van de peul der boon over de wrat wrijft. Na eeni- gen tijd begint de wrat te verdwijnen en laat geen sporen achter. Maassluis. In de gisternamiddag gehou den zitting van den gemeenteraad werd de heer W, Lotsy, benoemd burgemeester dezer ge meente, geïnstalleerd. 's-Gravenhage. Het onderling ziekenfonds voor de stationsbeambten van de inspectie Den Haag der H. IJ. S, M. telt thans 433 leden. Gedurende het korte bestaan was het fonds reeds nuttig werkzaam en kon het aa» alle aanvragen voldoen, niettegenstaande in de eerste drie maanden veel van de kas werd gevergd. Men verneemt, dat het den directeur- generaal van het zeebad Scheveningen gelukt is van de Fransche maatschappij van den »Chemin de fer du Nord" de uitgifte te ver krijgen van enkele en retourbiljetten tusschen Parijs en Scheveningen. Te dien aanzien is reeds overeenstemming verkregen met de Hollandsche ijzeren-spoorwegmaatschappij en wacht de inwerkingstelling van den maat--

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2