N°. 8559. Tweede Blad £EN LANGE STRIJD. A0. 1894. Zondag 24 en Maandag 25 Juni. Feuilleton. -A. eh. tenveertigste Jaargang. Buitenlapflsclie Berichten. duits ceiao. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UIT G EVEeTT J. ODÉ. 0 0IIR AIT. Abonnementsprijs, per kwartaal Fmmo per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BVffiQAC: IS 0 T K It 8 T It A A T, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Aan de Post wordt van goed ingelichte üijde per telegraaf uit Brussel gemeldHet mag du als zeker worden aangenomen, dat Engeland en België aan Duitschlands protest tegen elke wijziging in den status quo ante van den Kongostaat gevolg hebben gegeven en art. 3 van het Britsch-Kongoleesch trac- laat hebben doen vervallen. Het detachement cavalerie, ter sterkte van 221 man, bestemd naar Zuid-West-Afrika, onder bevel van majoor Von Franpois, is Donderdag te Hamburg ingescheept. In de Badensche Kamer van afgevaardigden lieett de minister van binnenlandsche zaken zich namens de regeering bereid verklaard om de indirecte verkiezingen voor de Tweede Kamer door de proportioneele te doen ver vangen, mits daarbij tevens eene vertegen woordiging van speciale belangen worde ge waarborgd. Tot aanneming van deze voor waarde zal zij vooralsnog wel op geene meer derheid kunnen rekenen. Baron Lebrecht von Kotze, ceremoniemees- Ier aan het hof te Berlijn, is in hechtenis genomen. Sinds vier jaar hebben verscheidene hooggeplaatste en andere voorname personen ongeteekende brieven ontvangen, die de ergste persoonlijke verdachtmakingen inhielden, en tot nog toe had men vergeefs getracht den schiijver op te sporen; maar thans bestaan er voldoende redenen om aan te nemen dat Von Kotze de man is. Hij was nu uit eene badplaats naar Berlijn gekomen, om tegen woordig te zijn bij het leggen van den eersten steen voor den nieuwen Dom, welke plechtige formaliteit, gelijk reeds is gemeld, door den keizer is verricht. Hij werd echter bij die ceremonie niet toegelaten en nog dienzelfden dag op last van den chef van het militair kabinet des keizers in hechtenis genomen en, als zijnde ritmeester op nonactiviteit bij de ulanen, naar de militaire gevangenis gebracht. Hij is iemand van ruim veertigjarigen leeftijd en een vermogend man. Zijne vrienden geven de hoop te kennen, dat wanneer hij schuldig wordt bevonden, het alsdan aan storing zijner geestvermogens zal worden toegesehi even. Zij n vader is in een krankzinnigengesticht over leden. F U A N K R IJ K. De Kamer van afgevaardigden heeft gisteren met 201 tegen 135 stemmen de door het gou vernement voorgestelde verhooging van in voerrecht op zout aangenomen. De minister van financiën, toegevende aan het verlangen der commissie voor de begroo ting, heeft haar in eene Donderdag gehouden bijeenkomst medegedeeld, dat op verscheidene hoofdstukken bezuinigingen zijn aangebiacht ten bedrage van ruim 34 miilioen. Voorts is afgezien van het krediet van 12 inillioen, dat uitgetrokken was voor schulddelging. Die besparing van 46 miilioen stelt in staal af te zien van de overeenkomst met de zuidelijke spoorwegmaatschappij en die van Orleans, waardoor de staat eene bate van 45 miilioen zou krijgen. De minister van koloniën heeft van den gouverneur van Soedan bericht ontvangen dat in tegenspraak met vroeger verspreide geruchten de toestand te Tombouctou zeer bevredigend is. Er zijn-twee nieuwe posten gevestigd in den omtrek der plaats. Het Hof van appèl te Parijs heeft uitspraak gedaan in de zaak der erfenis van den hertog van Brunswijk. De erfgenamen De Sivry worden in liet gelijk gesteld, en het beroep der regeering van Genève niet ontvankelijk verklaard. Genève zal de kosten te betalen hebben en de liquidatie der erfenis wordt aan het ge rechtshof der Seine opgedragen. B E L (J I E. Kapitein Jacques, een der overwinnaars van het Arabische stamhoofd Roemaiiza, die in liet vorige jaar aan den Kongostaat han den vol werks gegeven heeft, is met de Ava te Marseille aangekomen, vergezeld door zijne luitenants Eenier en Docquier. Bij zijn aan komst in België wordt den kapitein een grootsche ontvangst bereid door zijn geboorte plaats Vielsalm in de provincie Luxemburg. Alle autoriteiten en aanzienlijken uit die streek, en tal van officieren van den Kongo staat zullen by deze receptie tegenwoordig zijn. De werkstaking die reeds eenigen tijd ge leden in de steengroeven van Houdeng uit brak, heeft zich steeds uitgebreid; nu zijn ook Feluy en Arquennes in de beweging medegesleept. Tot nog toe blijft alles rustig. E N G E L A N D. Het Lagerhuis heeft Donderdagavond, na een debat van vier uren, met 211 tegen 172 stemmen een voorstel van de lieeren Foster en Russell, om de bezoldiging van den minister voor Ierland, John Morley, met 2000p. st. te verminderen, als blijk van ontevredenheid over diens bestuur, verworpen. Op aandringen zijner vrienden heeft de heer Gladstone zich bereid verklaard, zijn zetel in het Lagei huis tot de volgende algemeene ver kiezingen te behouden. Bij die verkiezingen zal de heer Gibson Carmiehael van liberale zijde voor dien zetel worden candidaat gesteld. De te Londen verschijnende Star heeft eene inschrijving geopend om aan den werkman afgevaardigde in het Lagerhuis Jolin Burns de schadeloosstelling van 5 p. st. 's weeks te ver zekeren, welke zijne kiezers hem vrijwillig hadden toegezegd, maar welke zij nalatig zijn hem uit te keeren. De commissie tot vaststelling de mijnloonen heeft Dinsdag opnieuw over de dreigende werkstaking beraadslaagd, maar zonder gevolg. De vertegenwoordigers der mijnwerkers wil den de zitting niet bijwonen; zij beweerden, dat de vergadering niet in overeenstemming met het reglement was belegd. De mijneige naars konden dus niets besluiten en ver daagden de zitting tot 3 Juli, om zoo den mijnwerkers tijd te geven zich te bedenken. Het Maleische hoofd Orang Kayah, die de Engelsche overheid gedurende den opstand van 1891 en 1892 op het schiereiland Malakka reeds veel te doen gaf. laat opnieuw van zich booren. Hij heeft met een aantal volgelingen een politiebureau overra'len, de negen agenten, welke zich daarin bevonden gedood, zich van hunne wapens en hun krijgsvoorraad meester gemaakt en het gebouw in brand gestoken. Daarna werden nog een aantal handelsslations geplundeid. De gouverneur der Straits .Settlemens heeft eene expeditie tegen Orang Kayah uitgezonden. DENEMARKEN. Blijkens particulier bericht uit Kopenhagen zal prins Christiaan, de oudste zoon van den kroonprins eerlang in het huwelijk treden rnet prinses Maud, de jongste dochter van den prins van Wales. RUSLAND. De keizer is voornemens de volgende maand eene kuur te Karlsbad te doen. Het bericht van het vinden van een ge heime bewaarplaats van wapenen in een dorp van den Kaukasus wordt van bevoegde zijde tegengesproken. OOSTENRIJK. Het Huis der Magnaten heeft gisteren het ontwerp tot invoering van het verplicht bur gerlek huwelijk, bjj tweede en derde lezing aangenomen met het als voorlaatste paragraaf in te voegen voorstel van graaf Aladar An- 31. Ik raapte het couvert op, dat op den grond was gevallen, en begrijpende dat met de vrouw, zoolang zij in dien toestand vei keerde, niets was aan te vangen, besloot ik liever heen te gaan. Ik had ook behoefte om over het gehoorde na te denken. Ik nam dus afscheid, maar ik geloof niet dat zij iets verstond van hetgeen ik zeide. Zij vc!eda mij tot de tiap, mij steeds verwenschingen naar het hoofd slingerendeen toen ik beneden gekomen naar boven zag, boog zij zich over de trapleuning en zag ik haar gelaat bleek van toorn, zooals ik het bij mijn komst had gezien. De meid stond bevend van angst aan de deur. Ik stopte haar een halve kroon in de hand. pArm kind," zeide ik, ïhet spijt mij voor u." elk bedank u vriendelijk, mijnheer, maar ik wist wel, hoe het eindigen zou." pis uwe °steres altijd zooals nu pNeen, mijnheer, niet altijd." pWaarom blijft gij hier «Wel, mijnheer, soms is zij heel goed voor mij en ik geloof wel, dat zij van mij houdt." Dus was de ziel van de arme kiankzinniga toch nog voor zachtere aandoeningen vatbaar. Terwijl ik huiswaaits reed, trachtte ik mijn gedachten te verzamelen. Wat had ik gewonnen En hoe moest ik verder handelen 1 Dit waren de twee vragen, die mij steeds voor den geest stonden. Ik had in zooverre gewonnen, dat ik nu wist, dat liet de echtgenoot van deze krank zinnige vrouw was, die den brief aan Etheleen had geschreven. Maar kon ik gelooven wat zij gezegd had Ik moest alles gelooven of niets. Geloofde ik niets, dan had ik ook niets gewon nen geloofde ik alies, wat moest ik dan van Etheleen denken Het was een afschuwelijke toestand voor een verliefd mensch. Ik vond Vaux tehuis. sWelnu," riep hij, zoodra hij mij zag, shoe is je bezoek bij de vrouw met het mes afge- loopen V' Ik vertelde hem alles, wat er was voorge vallen. pHet is gelukkig, dat gij er zoo zijt afgekomen," zeide luj, toen ik geemdigd had. pik had je vooruit gewaarschuwd. Als een vrouw met tressen begint te wei ken, is zij gevaarlijker dan een man, want door baar hartstochtelijke natuur durft zij meer." »Nu, het gevaar is voorbij, maar hoe denkt gij er thans over?" »Het schijnt wel, dat gij een leiddraad hebt gevonden, want het komt mij voor, dat deze vrouw de geschiedenis van Ethelean kent." Ik wist zelf niet, of ik mij al of niet hierover moest verheugen. Ik vei langde hot geheim van Etheleens leven te doorgronden, maar liever wist ik niets, dan dat zij zou blijken te zijn zooals die vrouw haar had beschreven. pHet ergste is maar, dat zij zeer slecht over Etheleen sprak. En gij gelooft toch niet, dat hetgeen zij zeide, waar kan zijn pik verwacht zeker niet, dat gij het zult gelooven," antwoordde "Vaux. pMaar gelooft gij het dan?" Vaux bleef eenige oogenblikken zwijgend voort- rooken, daarna hernam hij pMijn beste Fitz, wij zijn oude vrienden, ea ik wilde liever niet met je twisten. Willen wy dus over iets anders praten?" Ik gevoelde mij natuurlijk verontwaardigd en toch kon ik hem geen ongelijk geven. Ik hal zijn oordeel gevraagd, hij bad het mij niet opgedrongen en het zelfs niet geuit, maar ik begreep wat hij dacht. «Indien gij Etheleen persoonlijk kendet, zoudt gij weten, hoe omvaar zoo'n beschrijving vaa haar is." »Dat kan zijn. Maar waarom dan bet oor-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5