'■I 4 Gemengde Berichten. Koloniën. Land- en Tuinbouw. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Marktberichten. ]¥f 1 H-f'» -Pr fA werp in bet wezen der zaak wèl verworpen is, al moge de aanneming van een amendement de vorm zijn geweest, waarin zich de ongunstige geiindheid der Kamer openbaarde, omtrent welke laatste ik de vrijheid nam op het hierboven reeds aangevoerde te wijzen. Daarbij gaf ik aan Uwe Majesteit te kennen, dat ook uit het door den heer Van Tienhoven in den Ministerraad op 1.1. Zondag medegedeelde, twijfel was gerezen of Uwe Majesteit omtrent den loop der Kabinets formatie in "1891 wel geheel volledig was inge licht. Toen destijds door den heer Van Tienho ven de medewerking van den tegenwoordigen Minister van Binnenlandsche Zaken tot de sa menstelling van een Kabinet werd verzocht, had deze aanvankelijk geweigerd, maar op voortdu- renden aandrang zich tot medewei king bereid verklaard, bijaldien hot vaststond, dat zijne beginselen en regeeringsprogramma die van het te vormen Kabinet zouden wezen. Deze beginse len en programma waren vervolgens duidelijk uiteengezet in een aan den heer Van Tienho ven gelicht schrijven, opdat deze zich zoude kunnen beraden. Na eenige dagen berichtte hij dat de gestelde voorwaarde werd aanvaard. En de door den heer Van Tienhoven goedgekeurde voorwaarden van samenwerking weiden vervol gens in Augustus 1891 door alle leden van het optredend Kabinet als regeeringsprograro aan vaard. De tegenwoordige Minister van Binnen landsche Zaken kon niet anders rneenen dan dat Uwe Majesteit tijdig en volledig door den heer -Van Tienhoven was ingelicht. Toen Uwe Ma jesteit mij daarop mededeelde dat Haar van zoo danig stuk niets bekend was, nam ik de vrijheid 'een afschrift er van aan Uwe Majesteit te over handigen." De hier bedoelde stukken zijn: Amice. «Overeenkomstig onze afspraak deel ik u de gisterenavond door ons besprokene voorwaarden mede, waarop ik, onder de tegenwoordige om standigheden, zitting zoude kunnen nemen in een door u te vormen Kabinet. Vooreerst dan zoude het naar de algemeene verwachting mijner vrienden, mijne taak zijn, om ter voldoening aan het grondwettig voorschrift eene regeling van het kiesrecht te ontwerpen en voor te diagen. Mijne plaats ware alzoo aan binnenlandsche zaken. Deze regeling zoude het kiesrecht zoo verre moeten uitbreiden, als de Grondwet toelaat. De indiening van eene daartoe strekkende wetsvoordracht zoude moeten volgen zoodra zij is uitgewerkt en in gereedheid gebracht. De aanneming van het te doen voorstel zoude eene Kabineisquaestie moeten zijn. Wanneer eene meerderheid in de Tweede Kamer bare medewei king tot deze regeling wei gerde, of de behandeling van het daartoe strekkend ontwerp, door zijdelingsche tegenweiking, wist te ondervangen, zoude dit ten gevolge moeten hebben, dat aan de Koningin-Regentes een voorstel tot ontbinding der Kamer werd gedaan, zoodat aan het volk de gelegenheid werd ge schonken, om zijn gevoelen over dit vraagstuk nit te spreken. Gedurende het tijdsverloop, noodzakelijk tot voorbereiding en afdoening der regeling van het kiesrecht, zoude met alle kracht tot verbetering van hetnjksbelastingstelsel en van den financieelen toestand der gemeenten, tot regeling der levende strijdkrachten, tot regeling van den leerplicht, tot verzekering der gezondheid en veiligheid van arbeiders in fabrieken en werkplaatsen, tot verbetering van het lot der oude en gebrekkige werklieden, tot verbetering van het financiewezen en ontwikkeling der weivaart in onze overzeesche bezittingen moeten gearbeid en daartoe strekkende wetsbepalingen, zooveel mogelijk blijkt en de tijdsruimte toelaat, tot stand gebracht moeten worden. De moeilijkheid der regeling belet even wel, dat van daartoe strekkende voorstellen Kahinetsquaestiën worden gemaakt. Up dezen grondslag schijnt mij eene vrucht bare samenwerking mogelijk in het belang van het land en van de Kroon. t. a v. (gel.) Tak van Poortvliet. Mr. G. van Tienhoven, s. s, t, t. De ondergeteekendenkennis genomen hebbende van het bovenstaand schrijven, ver klaren den inhoud goed te keuren en, daar mede instemmende, dezen aan te nemen als grondslag der Kabinetsformatie. De Minister van Financiën verklaart daarbij dat hij in het eerste zittingsjaar wenseht voor te dragen en tot stand te brengen eene algemeene vermogensbelasting met afschaffing der muta tierechten, wellicht afschaffing van sommige accijnzen. Later zal door hem worden voor gedragen eene bedrijfsbelasting. 's-Gravenhage, Augustus '1891. (Volgen handteekeningen) Van Tienhoven, N. G. Pierson, H. J. Smidt, Van Dedem, Seyffardt, J. C. Jansen, C. Lely. De bevolkingdes rijks is inl893 toegenomen met 63,335. Voor een getal van 4,669,576, die volgens de bevolkingsregisters op 1 Januari 1893 gevestigd waren, bedraagt dit 1.36 pCt. Deze vermeerdering is veel sterker dan in de vorige jaren het geval was. Van 1886 87 bedroeg de stijging 60.013, wat percentsge wijze nog iets hooger was, maar in de volgende jaren vindt men slechts 55,00042,700 16,000, 57,000 en 47,800. Eene vermeerde ring met 63,335 is dus vrij belangrijk. Zeer ongelijk is de verdeeling over de ver schillende provinciën. Slechts in 3 werd het gemiddelde cijfer overschreden. Zeer aanzien lijk in Noord-Holland, waar de toeneming 1.95 pCt. bedroeg, en in Zuid-Holland, waar het verhoudingscijfer 1,92 pCt. was. Ook in Utrecht vinden wij een hooger cijfer, n.l. 1.47 pCt. Met het gemiddelde komen ongeveer over een Overijsel 1.33, Drente 1.32 en Limburg 1.22. Veel lager was te toeneming in Gelderland 1 pCt., Noord-Brabant 0.97, Groningen 0.92 en Zeeland 0.91 pCt. Geheel achteraan komt Friesland, waar in 't vorig jaar de bevolking met 92 personen of 0.03 afnam. De stijging der bevolking door overschot van geboorte boven sterfgevallen is in 1893 nog 5352 meer geweest dan de genoemde 63,335. Het verschil wordt verklaard uit het feit, dat meer personen het land verlieten dan zich hier vestigden. Dat aantal was aan zienlijk grooter dan in de drie vorige jaren toen het 2932, 2705 en 3356 bedroeg. Of de vermogensbelasting op de grootere emigratie in 1893 eenigen invloed heeft gehad, is moei lijk na te gaan. Van meer beteekenis is wel licht de landverhuizing geweest, waarvan de cijfers over 1893, meenen wij, nog niet zijn bekendgemaakt. In 1892 bedroeg iiet aan tal Nederlanders die uit de havens van ons land vertrokken 6290, zijnde 2215 meer dan in 1891. (Ebl.) De volgende oplossing wordt gegeven op de vraag waar de oude uniformen blijven? Bij de verkoopingen door het rijk gehouden, vallen deze stukken in handen van hande laars, die ze over Rotterdam naar Engeland - "verzenden aan Eugelsche handelshuizen, welke de soldatenpakjes als ruilmiddel naar Afrika uitvoeren. In de binnenlanden zijn die kleu rige uniformen bij de inlanders zeer in trek. Het is dus niet zonderling als een Afrika- reiziger een zwarten natuurgenoot ontmoet in het mouwvest van een groenen jager, of in den wapenrok van een Hollandsehen huzaar, met een ouden cylinderhoed ais hoofddeksel. Men schrijft uit Londen aan het N. v. d. D. In Engeland beginnen zich steeds meerdere stemmen te verheffen tegen de bekende wet op de handelsmerken, die het noodig maakt op goederen, merken dragende met woorden iu een andere taal dan die van het land van her komst, ook het land van herkomst te vermel den. Verschillende fabrikanten beginnen in te zien dat het tegen hun belang is. De directie van een der grootste katoen-drukkerijen, die hare waren gedeeltelijk in Duitschland en ge deeltelijk in Engeland laat maken, is tot de ontdekking gekomen, dat de woorden sprin ted in Germany" de oogen geopend hebben van de klanten in alle oorden der wereld voor het feit, dat het drukken beter in Duitschland dan in Engeland geschiedt. Zoo is de wei king der wet eene reusachtige reclame van Duitsche goederen. Bestellingen uit Indië, China en Australië, die vroeger in Engeland uitgevoerd werden gaan nu naar het vasteland. De kooplieden in Australië, die uit Engeland goederen ontvangen, welke gemerkt zijn met de woorden»made in Germany, made in France, made in Austria," enz., geloo- ven niet zonder reden, dat het voordeeliger is de goederen rechtstreeks te betrekken uit Oos tenrijk, Frankrijk, Duitschland, enz. Als der gelijke klachten aanhouden, zal men de strenge toepassi g der wet op de handelsmerken wel spoedig laten varen. Onlangs is melding gemaakt van een be weging om den nieuwen notaris, door de regeering te Beek (Limburg) aangesteld, te boycotten, omdat hij protestant is. In de Limb. Aank. wordt nu opgemerkt, dat men zeker liever had gezien, dat onder een overwegend katholieke bevolking een katholiek benoemd was. Maar »nu eens de keus is gevallen op iemand, die Limburger van geboorte, van een achtenswaardige fa milie, van een onbesproken gedrag, gefortu neerd, die volgens anciënniteit recht had om benoemd te worden hem te verguizen en de menschen op te hitsen om hem als 't ware uit te hongeren, omdat hij protestant is, dat is beneden alle critiek". De schrijver is overtuigd dat, evenals hij, het overgroote gedeelte van Limburgs katho lieken tegen zulk een toeleg protesteert. Zij houden zich aan 'tgeen steeds is gezegd, wanneer katholieken, omdat zij dat waren, werden uitgesloten van openbare ambten dat het geloof geen reden van uitsluiting mag zijn. Hij herinnert aan het geval van seen onzer eerw. geestelijken, die, toen hem door een zijner gasten gevraagd werd waar hij die lekkere kaas van had en hij den naam van den leverancier noemde, waarop de gast hem de opmerking maakte, dat deze protestant was, ten antwoord gaf: sDat heb ik aan de kaas nooit geproefd 1" Men wil in Duitschland Bismarck's 80n ver jaardag (1 April 1895) luisterrijk vieren. Vele vereenigingen zijn nu al begonnen daarover te beraadslagen. Een communistische kolonie, door «Populis ten" uit Kansas geslicht, in den Mexica.inschen staat Sinalva, heeft nu opgehouden te bestaan. Eerst ging er alles goed. Men leefde vreedzaam en gelukkig in gemeenschap van goederen, maar verschillende kwesties gaven aanleiding tot aller lei geharrewar, totdat nu eindelijk de onderne ming tnaar opgegeven werd. Batavia 22 Mei. Den 17n Mei werd uit Kota-Radja aan de Sum. Cl. geseind Te Edi is heden moigen te 8 uur de boom klerk Vrucht, tusschen Koeaia Edi en het bureau van den controleur, door eeu Atjeber aangeval len en verwond de Atjeher werd onmiddellijk afgemaakt door den gewezen tolk Machmoed. De heer Vrucht bekwam twee messteken in den buik, doch verkeert thans buiten gevaar. Boe- kit-Tring werd door den vijand met geweer schoten verontrust, waarbij 2 onzer soldaten licht gewond zijn. Men meldt van Soeraboja aan de J.-B., dat de regeenng machtiging heelt verleend om de een paar jaar geleden opgebrachte, aan den vorst van Lombok toebehoorende en sedert aan 's rijks werf in conservatie opgelegde stoomvaar- tuigen Sri Tjakra en Sri Ma.ta.ram aan de hoogst biedenden te veikoopen. Die verkoop zal den 26n Mei plaats hebben. Uit Maas-en-Waal meldt men De overvloedig gevallen regen in de vorige week j heeft groote schade berokkend aan het kersen gewas. Vele kersen zijn daardoor gebersten of gerot, deze konden dus niet ter markt worden ge bracht. De latere kersen rijpen thans reeds aan en met den pluk er van is men begonnen. Ais men in aanmerking neemt, dat de kersen vrij zijn ingekocht, dan kan men licht begrijpen, dat de kersenbazen over het algemeen slechte zaken maken. Uit Ochten (Betuwe) schrijft men Hoewel de verzending van kersen naar Enge land weinig blijft beteekenen, maken de pachters der boomgaarden toch nog tamelijk goede zaken, doordat de aftrek in ons eigen land nogal groot schijnt te zijn. Voor gebarsten kersen, zooaN er maar te veel zijn, ontvingen de alzenders in de laatste dagen 8 ct. per 5 HG. Binnen weinige dagen zal de campagne afge- loopen zijn, wat de gewone Meikersen betrelt. Te Grootebroek en te Bnvenkarspel doen zich gevallen voor van besmettelijke vaikensziekte. MAASSLUIS. Donderdag waren de prijzen voor zoutevisch f 34.25 a 35.75, keelen en lippen f67.75 a 68.25, koolvisch f 11.50 a 11.75, kib beling f 15.75 a 16heilbot f 16.75 a 17. volle haring f22.25 a 23.50, maatjes- f 12.50 a 12.75, alles per ton. Gisteren zijn alhier binnengekomen Johanna Theodoramet 119 kantjes pekelharingHaarlem, met 126 kantjes pekelharing; Quartet, met 180 kantjes pekelharing. KRAL1NGSCHE VEER. Gisterochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 321 zal men, die voor f 0.70 tot 1.per 1/3 kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 1 St.-Jacob- zalmpje en 2 steuren. Door een visscher van Terschelling is in de Meep, Zuiderzee, een haai van ruim 7 voet gevangen, welke drie jongen had. Bij de minste beweging kruipen de diertjes, ongeveer éen voet lang, in eene blaas, die de moedor tusschen de achter-buikvinnen heeft en dadelijk uitrekr, als de jongen er in zijn. Verleden week werd een veel grooter haai op dezelfde hoogte gevangen, tvelke dertien levende jongen in de bun wierp. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Kortenhoef de lieer A. F. Krull, cand. te Muiden te Buurse de heer G. Bruna, cand.te Gent c. a. ds. S. J. de Kat Angelir.o, te Deil c. a.te Benschop ds. S. van Daalen, te Sluipwijk te Otterlo de heer J. J. Kuijper, cand. te Kampen. Bedankt: voor Landsmeer door ds. F. J. J. Loef te Heilo voor Rumpt (toez.) door ds. J. W. Drost, te Biezelinge. Gereformeerde Kerken. Bedankt: voor Breukelen c. a. door ds. G. H. van Kasteel, te 's-Gravenhagete Zeist door ds. H. H. Kujrper Az., te Baarn. Schiedam, 23 Juni. Kogge en Gerst zonder handel. Koutwyiinoteering der makelaars f 5i/„. JeneverAmsterd, proef f9'/2 per heet, Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: f 0.90 per ketel. Maassluis, 22 Juni. Kaas. Aanvoer 42 stapels, wegende 13,390 kilo prijs 18 a 26Vj ct. per kilo. Handel geregeld. Het Westland, 21 Juni. Op de veilingen van hedenavond werden de volgende prijzen besteed aardappelen voor het buitenland, hoorntjes f2.25 a 2.35, Engelsche f 1.60 a 1.65 per 26 kilo voor de binnenmarkten, zandaardappeler, f2.25 a 2.80 per kinde han del was weer zeer levendig met veel vraag voor het bt-.onland, bij stijgenden prijs. De aanvoer beliep in het geheel ongeveer 4500 kin. Leides, 22 Juni. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt: 8 stieren f48 a 192, 60 vette ossen en koeien f112 a 276, of 60 a 76 c, per kilo, 72 vare dito f84 a 195, gras kalveren fa ,51 vette dito f38 a S3, of 55 a 80 c. per kilo, 81 nuchtere dito f5.a 13.610 vette schapen f16.a 30.of 35 a 40 c. per kilo, 252 weide dito f12.a 25.1086 lammeren f7.a 13.-J46 magere varkens f 16 a 37, 186 biggen f5. a 14.veulens fa - paarden f a 98 kalf- en melkkoeien f100 a 258. i 1 t 1 vit* Amsterdam, 23 Juni, Rogge op levering onveranderd; per October f107, 106, 107, 108, 107, 406, 107. S

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 7