A0. 1894, Woensdag 27 Juni N°. 8560. KENNISGEVING. .A.chten ve ertig*st Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: TlT ODÉ. Buitenlandsche Berichten. G O U fl A N T. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. Franco per pose, door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BVRKAC: B O T B U 8 T K A A T, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Dp.iema.al geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCB1IËTOEFJEKIKGEW. De burgemeester van Schiedam vestigt op uitnoodiging van den heer Com- cnissaiis der Koningin in deze provincie de aan dacht van belanghebbenden op het volgend be richt aan zeevarenden Schietoefeningen In «Ie stelling van den HELD». Volgens mededeehng van den Inspecteur over het Loodswezen in het 3a district, dd. 14 Juni j.l., zullen in iiat tijdvak van 20 Juni tot ultimo September schietoefeningen plaats hebben uit de forten Erfpnns Kijkduin en van de batterij kaap Hoofd op eene schijf, welke langs de forten wordt gesleept, en tegen een op de Onrust op te richten doel. Gemelde oefeningen zullen ook bij nacht plaats hebben met behulp van electiisch licht. Tijdens deze oefeningen zal op het werk, waarvan ge schoten woult, overdag eene roode vlag geho- echen zijn. Ter aanduiding van de onveiligheid op de Onrust aai van de reddingkaap op genoemde zandplaat, «en roode vlag waaien. Schiedam, 25 Juni 1894. De burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. F U A N K lt IJ K, President Gamot is gisternacht te 12.45 te Lyon, tengevolge van den moordaanslag op hem gepleegd door Cesatio Giovanni Santo, overleden. (Dit bericht, met nog eenige bijzonderheden ■dien aanslag betreffende, wet d reeds gisteren aan onze lezers medegedeeld.) De aartsbisschop tan Lyon heeft Zondag nacht te halfeen de H, Sacramenten toege diend aan president Gamot, die zich van zijn toestand volkomen bewust was. Te kwart voor een hield zijn hait op met slaan. De wond heeft een diepte van 42.8 centi meter. Mevrouw Carnot is gisterochtend te 7 uur te Lyon aangekomen. Teneinde de betuigingen van deelneming te vermijden, heeft zij den trein verlaten in het laatste station voor Lyon. Zij weigert, het lichaam van haar echt genoot te laten balsemen. Omtrent de laatste «ogenblikken van den heer Carnot meldt een ooggetuige: Toen het rijtuig bij de prefectuur was ge komen, werd de gekwetste met moeite naar de kamer gevoerd, waar hij den vorigen nacht had doorgebracht. Dr. Gailleton ver leende zijn eerste hulp. Weldra waren tal van andere doctoren ter plaatse. Na een kort onderzoek werd een operatie noodig geoordeeld; 'dokter Oilier ging dadelijk over tot losmaking van het ver band. Toen het staal in de wond sneed, kwam de heer Carnot een'oogenblik bij kennis en fluisterde: sO, dokter, gij doet mij pijn." De uitkomst der peiling was dat, zoo niet het hart, dan toch een punt van de lever getrof fen was. De toestand was te ernstiger, daar een inwendige verbloeding bijna onvermijdelijk scheen. Niemand, met uitzondering van de officieren van het Militaire Huis, mocht de ziekenkamer binnentreden. Te halftwaalf ving de langzame bloeding, die een oogenblik opgehouden had, weder aan. Men dacht er nog over, door middel eener nieuwe operatie te trachten, het juiste punt, waar de bloeding plaats had, te vinden, ten einde deze te stuiten. De bezwijming van den heer Carnot heeft niet langer dan een uur geduurd. Zoodra zijn geest weder helder geworden was, verzocht hij den heer Bouchard, rnaire van Beaume (ook uit Limoges geboortig! te spreken. Kwart voor een blies de president den laatsten adem uit. De voorzitters van den Senaat en de Kamer kwamen Zondagnacht te 2 uur met de minis ter bijeen. Genei aal Mercier deelde mede, dat hij aan alle legerkorpsen bevel had gezonden, zich geconsigneerd te houden. De minister-president Dupuy is gisteroch tend te 8.55 te Parijs teruggekeerd. Onmid dellijk heeft hij de voorzitters der beide Kamers bij zich ontboden om te beraadslagen over de te nemen maatregelen. Te 10 uur werd een minister!aad gehouden. Het Journal Officiel van gisteren geeft het officieels bericht, dat de voorzitter van den Senaat in zijne hoedanigheid van voorzitter der Nationale Vergadering tegen Woensdag middag te 1 uur de beide Kamers te Ver sailles bijeenroept, teneinde over te gaan tot de verkiezing van een president der republiek. Onder voorzitterschap van Dupuy zijn de ministers in het ministerie van binnenlamlsche zaken gisteren in kabinetsraad vergaderd geweest. Dupuy deelde zijnen ambtgenooten de toedracht van den aanslag mede en kon digde aan, dat het lijk van Carnot gisternacht te Parijs zoude aankomen. Het ministerie zal de Kamer voorstellen Carnot eene nationale begrafenis te geven. De voorzitter van liet Kabinet zeide, dat een aantai afgevaardigden zich verrast betoonden over den dag, welke voor de byeenroeping van het congres ge kozen was. De ministerraad erkende echter, na de praecedenten te hebben nagegaan, dat Challemel Lacour als voorzitter van de Nationale Vergadering in volheid van rechten gehandeld had, met Woensdag voor de aan staande vergadering van het congres te bestemmen. Totdat de nieuwe president benoemd is, zullen de regeeringsbesluiten in den minister raad genomen en door Dupuy geteekend wor den. In de Kamer heerschte gisteren eene bui tengewone beweging. De zaal was geheel vol. Casirnir Perier las eenen brief voor van Dupuy, vaarin de dood van Carnot werd bekend gemaakt. «Frankrijk", zoo heette het in den brief, «betreurt een getrouwen dienaar, een vlekkeloozen burger, die Europa bezield heeft met gevoelens, welke een troost zijn in de wreede beproeving, welke ons treft." Perier voegde daaraan toe, dat de Kamer en heel Frankrijk zich vereenigden met de woorden van Dupuy. In den brief van rouwbeklag aan de familie van Carnot wordt te kennen ge geven, dat Frankrijk waakzaam en sterk blijft. Peiier kondigde de bijeenkomst van het con gres te Versailles aan op Woensdag te 4 uur. De handelsbeurs te Parijs blijft gesloten totdat de nieuwe president benoemd zal zijn. De decreten worden namens den ministerraad met Dupuy's onderteekening uitgevaardigd. De uidicale linkerzijde en de uiterste lin kerzijde verklaren zich voor de candidatuur van Brisson. De republikeinsche groep is voor Casimir Perier. De democratische unie zal zich met de andere groepen verstaan. De so cialisten zullen aan de stemming deelnemen om alle reactionnaire candidaten te weren. Het linker centrum van den Senaat heeft zich voor Perier verklaard. De Italiaansehe gezant te Parijs heeft van Crispi een telegram ontvangen, waarin hij zegt leiendig bewogen te zijn door de tijding van de veifoeiiijke misdaad, welke Frankrijk van zijn hoogsten magistraat en Italië van eenen vriend berooft. »Wil", zoo luidt liet verder, «aan minister Dupuy de gevoelens van diepe di oefheid overbrengen, waarvan de regeering en het geheele Italiaansehe volk vervuld is." Te Lyon hebben heftige anti-Italiaansche betoogingen piaats gehad. Het koffiehuis Casati werd gedeeltelijk vernield, ook in twee andere Italiaansehe restaurants werd geducht huisgehouden. Met een Fransche vlag voorop trok de menigte naar het Italiaansehe consulaat, waar zij door de kurassiers uiteen gedreven werd; men achtte het echter voor zichtig, het Italiaansehe wapenbord in te nemen. Het Italiaansehe consulaat wordt door In fanterie bewaakt. De moordenaar noemt zich Caserio (Cesa- rio Santo Hieronymo, en is bakker van be roep. Hij staat bekend als een gevaarlijk anarchist. De politie te Lyon zoekt naar den kap persknecht die dingen zou gezegd hebben waaruit de aanslag te voorzien zou zijn ge weest. Ztjne minnares is reeds gevat. Gistermiddag om halfvier is op drie plaat sen in woningen van Italianen brand ont staan, De politie is de opgewonden menigte niet meer de baas. Men is beducht voor nog andere brandstichtingen. Gisteravond te 6 uur werd het stoffelijk overschot van president Carnot van de prefectuur te Lyon naar het station overge bracht. De lijkkist werd aan het station in een salcnwagen geplaatst, waarin de officieren van het Militaire Huis plaats namen. Mevr. Carnot nam met drie zonen plaats in een ander spoorrijtuig. De menigte hield zich terwijl het lijk voorbijtrok, zeer eerbiedig. De winkels langs den weg waren gesloten. DU1TSCHLAND. De Beichsanzeiger meldt dat, onmiddellijk na de ontvangst van het bericht van den moord op president Carnot, de keizer ook uit naam der keizerin per telegiaaf aan mevrouw Carnot, in hartelijke bewoordingen zijne deelneming heeft betuigd. De Duitsche gezant te Parijs heeft van den keizer de opdracht ontvangen aan de Fransche regeering te betuigen dat de keizer van gan- sclier harte in den rouw, welke het Frausche volk in dit oogenblik vervult, oprecht deelneemt. Maandagochtend hebben Caprivi en de staatssecretaris van buitenlandsche zaken Marsehal! een beaoek van rouwbeklag hebben gebiacht aan het Fransche gezantschap, waar de vlag halfstok hÏDg. Later volgden ver schillende gezanten en diplomaten. De Kreuzzeitung verzekert, dat de kamer heer-ceremoniemeester Von Kotze niet ge vangengenomen is, maar zich vrijwillig ter beschikking van den chef van's keizers militair huis, generaal Von Hanhke, in hechtenis heeft begeven, teneinde de tegen hem ingebrachte beschuldiging, welke hij beslist van zich werpt, te kunnen doen onderzoeken. Dat de verdachte in zijne geestvermogens gekrenkt zou zijn, wordt door zijne vrienden ten stelligste ont kend. Volkomen waar is het dat Von Kotze's vader ia een krankzinnigengesticht is gestor ven, maar hij veiloor zijn verstand tengevolge van een val, toen zijn zoon reeds 22 jaar toud was. Van eifelijke krankzinnigheid kan in dezen dus zeker geen sprake zijn. De Beichsanzeiger bevat een wetsontwerp tot uitbreiding der verzekering tegen onge lukken, waarbij de verzekering ook verplich tend gesteld wordt voor arbeiders, gezellen, leerlingen, beambten, opzichters en technici, voor zoover dit niet reeds bij aiulete wetten geschied is. Het wetsvoorstel telt niet minder dan 140 artikelen en vult met de toelichting 44 bladzijden. De Bondsraad heeft het ont werp naar een commissie verwezen. De vereenigde Berlijnsche brouwerijen heb ben besloten aan bierhuishouders en zaaleige naars, die weigeren mede te werken tot liet besluit om geen socialistische of anarchistische vergaderingen in hunne lokalen meer toe te laten, na heden geen bier meer te leveren. B E L G I E. Koning Leopold heeft aan mevrouw Carnot een telegram van rouwbeklag gezonden. Gis termorgen heeft de grootmeester van het kon. paleis zich naar het Fransche gezantschaps hotel begeven om de betuiging van deelne ming des konings over te brengen. ENGELAND. In het Lagerhuis deelde Giey gisteren mede dat de Engeische regeering, op verzoek van den koning van België, met dezen een overeenkomst heeft geteekend, waarbij artikel 3 van het tiactaat van den 12n Mei wordt ingetrokken. Dit is geschied zonder dat er nieuwe voorwaarden aan vastgeknoopt zijn. Harcourt kondigde aan dat hij den volgen den dag aan de koningin zal verzoeken een adres te zenden, waarin hare droefheid en diepe verontwaardiging over den moord op Carnot wordt uitgedrukt. Tevens zal hij de koningin verzoeken om wanneer zij hare gevoelens over het betreu renswaardig feit aan de Fransche regeering vertolkt, ook den afschuw van de misdaad en de deelneming ,in het verlies van het Fransche volk en zijne regeering te betuigen die het Huis bezielen (toejuichingen). Buxton deelde mede dat Lech dezen dag te Pretoria zal aankomen en dadelijk met ICruger het onderwerp der commandowetzal bespreken. In het Hoogerhuis kondigde Rosebery gisteren voor den volgenden dag eene motie over de vermoording van Carnot aan, gelijk soortig aan die, welke door Harcourt in het Lagerhuis is aangekondigd. Het bericht van den moord van Carnot verwekt te Londen ontzaglijke sensatie. Alle bladen publiceeren aandoenlijke hoofdartikels; sommige verschijnen met rouwrand. De Times schrijft dat de moordenaar Frankrijk eene ramp berokkend heeft die aan de republiek de deelneming der gan=che wereld verzekert. Mociit het blijken dat de misdaad het werk is van anarchisten, dan zal de wraak der Fiansche burgers op hen verschrikkelijk zijn. De Standard gelooft dat de daad het werk van anarchisten is; zij zal echter de maat schappij niet hervormen, maar kan de voor uitstrevende zelfregeering der volkeien voor

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1