A0. 1894, Donderdag 28 Juni N°. 8561. Kennisgeving. Achtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Baitenlandsche Berichten. UITGEVER": J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheeie Rijk Afionderlijke uominers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BPStKAWs IIOTBRSTRAAT, B 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam doen te weten dat door den raad dier gemeente, in zijne «ergadei ing van 12 luni 1894 is vastgesteld de volgende veroidening: VERORDENING op het bouwen en be trekken van nieuwe of gedeeltelijk ver nieuwde woningende verplichtingen van eigenaars van naburige erven en het sloopen, uitbreken en herstellen van bouwvallige gebouwen. dat deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland volgens hun bericht van den 19den/23sten Juni 1894, B, no. 486 (2de afd.), G. S. no. 50, in afschrift is medegedeeld, en dat hiervan afkondiging is geschied, waar het behoort, op heden den 26sten Juni 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, YAN DIJK VAN MAT EN ESSE I)o secretaris VERNÈDE. P n A N K K IJ K. Omtrent de laatste oogenblikken van den president woidt nog gemeld: Toen de heer Carnot, na de bezwijming weer tot kennis gekomen was, vroeg hij pen ■en papier om te schrijven, maar door zijne groote zwakte kon hij er geen gebruik van maken. Eenige oogenblikken voordat de doodstrijd intiad, wenkte de lieer Carnet generaal Cha- moin om nader te komen, en zeide »De man heeft mij goed geraakt, het is met mij gedaan." De doodstrijd duurde slechts 5 a 10 minu ten en schijnt niet smartelijk te zijn geweest. In het rapport, dat de doctoren, met de lijk schouwing belast, hebben uitgebracht, wordt •omtrent de oorzaak van den dood het volgende gezegd: »De wond bevindt zich onmiddellijk onder de valsche ribben der rechterzijde en is 25 fflM bieed. Het lemmet heeft het kraakbeen •der ribben geheel doorboord, is doorgedron gen onder de linkerkwab der lever en heeft de vena portae getroffen, tengevolge waarvan een bloeduitstorting plaats had, welke den •dood heeft veroorzaakt." De ministerraad, gisteren onder voorzitter schap van Dupuy gehouden, heeft besloten ■dat de begrafenis van Carnot Zondag zal plaats hebben in het Pantheon. Te Lyon is het thans rustigde orde schijnt aldaar hersteld. De»Union républicaine", derepublikeinsche linkerzijde en het linker centrum van den Senaat hebben met 144 tegen 35 stemmen .zich voor de candidatuur van Casimir Périer °or het presidentschap der republiek ver- Waard. Gisteravond heerschte eene vrij groote ver bittering te Parijs. Het bericht in een der bladen, dat er op den Franschen gezant te Rome een moordaanslag zou zijn gepleegd, beeft eene zekere emotie teweeggebracht. Het publiek verscheurde het blad en er vielen -eenige heftige woorden. Er dreigden hevige twisten te ontstaan, toen de prefectuur van politie order gaf om het blad in beslag te nemen. Een peloton repubiikeinsche gardes te paard patrouilleert op de boulevards, Te Parijs hebben zich gisteren groepen van de regeeringsgezinde republikeinen en de Union progiessiste naar de vergadering der democratische groep begeven. Er ontstond daar een hevig tumult en de stembussen werden verbrijzeld. Tengevolge daarvan trokken de groepen der regeeringsgezinde republikeinen en de Union progressiste, ten getale van 200, zich tpiug eu besloten niet meer deel te nemen aan eenige voorberei dende vergadering en de candidatuur van Casimir Périer te steunen. De regeering heeft laten weten, dat geen enkel Fransch diplomatiek agent aan slechte bejegening, van welken aard .ook, in Italië heeft blootgestaan, zooals een dagblad ten onrechte heeft medegedeeld. Men schijnt van socialistische zijde hetzelfde kunstje te willen herbalen, dat bij de laatste presidentieele verkiezing is gebezigd om de benoeming tegen te gaan van Jules Ferry. Toen heette het dat diens benoeming Parijs in opstand zou brengen, en het congres te Versailles, ongerust gewox-den door de achter eenvolgende telegrammen, welke Rochefort redigeerde en welke de spaaning te Parijs op haar hoogtepunt noemden, gaf toe aan dien vermeenden volkswil en koos Carnot. Met de Petite Bépulligue aan het hoofd zetten de socialistische bladen thans een zelfde kabaal op het touw tegen Dupuy en Casimir Périer. Door een van de twee te benoemen zouden de Kamers, schrijft Vaillant in het genoemde blad, aan de arbeidende klasse en aan het socialisme, aan het geheel repubii keinsche volk den ooi log verklaren, den burgeroorlog waarvan zij de verantwoordelijk heid zouden dragen. Tegen Casimir Péner vooral is de actie der socialisten geiicht. »De Candidaat van de Beurs," >De Zegepraal der Aristocraten" zijn de artikels getiteld tegen Casimir Périer. Het congres, mag men ver wachten, zal echter wel zorgen zich niet tweemaal aan denzelfden steen te stooten. Te Lyon doorliepen gisteren talrijke ben den van manifestanten de stad en plunder den eenige Italiaansche kruidenierswinkels. In een daarvan heeft men een vat petroleum in brand gestoken, waardoor een der plunde raars en een bewoner van het huis zijn ver brand. Hunne lijken waren onkenbaar. De Guillotière, eene vooistad van Lyon, en de linkeroever der stad zijn vooral het tooneel dier vergrijpen. De politie en de troe pen wenden alle pogingen aan om de wan ordelijkheden te beletten. Een politiedienaar is ernstig gekwetst bij het verbieden van plun dering. In het centrum der stad is het rustig. Het Italiaansche consulaat wordt door mili tairen bewaakt. Dank zij de krachtige houding der overheid bepaalt zich alles tot materieele schade. Er zijn een 300 personen gearresteerd. Te Toulon is een Italiaansch dokwerker, die iets gezegd had ten nadeele van Carnot, door een Fransch matroos bijna doodgeslagen. Te Grenoble vormden gisteren werklieden eene bende en gingen, met eene vlag voorop en stokken in de hand, op weg om de Itali aansche werklieden te verdrijven. Zij hieven vijandelijke kreten aan en noodzaakten de winkels te sluiten. De politie en de gendar merie gingen gewelddadigheden tegen. Eene bende begaf zich naar het Italiaan sche consulaat onder deu kreet: Weg met Italië! Het wapenbord werd afgerukt en de Italiaansche vlag verscheurd. De prefect kwam toeschieten, maar was niet bij machte de menigte tot bedaren te brengen. Eene compagnie genie-soldaten moest de manifestanten uiteenjagen. De prefect bood den consul verontschuldi gingen aan, maar verscheiden werklieden diongen het consulaat binnen, verbrijzelden beelden en wieipen een porti et van koning Humbei t het venster uit. Het consulaat wordt door tioepen bewaakt. De manifestaties duren voort. De justitie uit Montpellier heeft huiszoe king gedaan by een tiental anarchisten te Cette, en vier hunner in hechtenis genomen. Men zal opmerken dat de voornaamste be richten betreffende de anarchistische beweeg redenen van den dader uit Italiaansche bron komen. Zoo beweert ook de Italiaansche con sul-generaal te Lyon, dat de moord geschied is onder de leuze»Leve de anarchie een kreet die blijkbaar door geen ander werd gehoord. Hoe het zij, en wat later ook moge blijken, bet zou sniet kwaad gevonden" zijn, tenminste in den eersten tijd aan de volkswoede tegen de Italianen afleiding te geven door een anar chistisch cachet. Cesario Santo, de moordenaar van Carnot, heelt ronduit verklaard anarchist te zijn en een voorstander van de piopaganda door de daad. Hij zegt verder, op eigen initiatief te hebben gehandeld en tot geenerlei bende te behooren. De nasporingen van den rechter commissaris leiden echter tot liet bestaan van een komplot. Het verblijf van den moordenaar te Cette is nagespoord hij heeft verblijf gehouden bij een bakker. Yan dezen vertrok bij via Tarascon naar Lyon, na bij een wapenkoop man een dolk te hebben gekocht. DUI1SCHIAND. Naar gemeld wordt, zullen de keizer van Oostenrijk, de koning van Saksen en de Rus sische grootvorst-troonopvolger de najaars manoeuvres in Oost-enWest-Pruisen bijwonen. De dagbladen brengen eenstemmig hulde aan de nagedachtenis van den president der Fransche republiek, die vooral geprezen wordt om de wijze waarop hij tot bevestiging der republiek heeft bijgedragen. De National Ztg. schrijft dat in Duitsch- land de algemeene verontwaardiging ever den moord gedeeld wordt, en ziet in de omstandig heid dat men hier vermoedelijk weder met een anarchistischen aanslag te doen heeft, een aansporing om krachtiger tegen deze plaag op te treden. De Vossische Ztg. trekt te velde tegen de onzinnigheid, iets van de verantwoordelijk heid aan het Italiaansche volk ten laste te leggen. De Badensche Kamer van afgevaardigden heeft zich vereenigd met de voorstellen tot in voering van rechtstreeksche verkiezingen, met toepassing van het stelsel van proportioneele vertegenwoordiging, en tot wijziging van de indeeling der kiesdistricten, met bepaling dat, wanneer de kroon mocht weigeren deze wet ten te bekrachtigen, de Kamer verlangt dat het stelsel van rechtstreeksche verkiezingen zal worden ingevoerd, met handhaving van de bestaande indeeling der kiesdistricten. ENGELAND. In het Lagerhuis deelde Grey mede, dat verdere onderhandelingen met Nederland hebben plaats gehad over de zaak van de Costa Pica Packet, maar dat hij daaromtrent nog geen nieuwe verklaring kan doen. Buxton zeide, dat Loch hoopt tot eene voldoende regeling te kunnen komen van de met Transvaal hangende kwestie. Op voorstel van Harcourt, ondersteund door Balfour en Macarthy, werd de motie betref fende den op Carnot gepleegden moord, waar van gisteren de tekst is medegedeeld, met eenparige stemmen aangenomen. In het Hoogerhuis werd dezelfde motie, door Rosebery voorgesteld en door Salisbury ondersteund, aangenomen. Rosebery bracht in herinnering, dat sedert 80 jaar de vrede niet is gestoord geworden tusschen deze beide natiën, die vrienden en somtijds bondgenooten waren. Er is geen enkele reden, waarom zulke vreedzame en vriendschappelijke betreh-,1 kingen ooit zouden gestoord worden. In liet Lagerhuis had de discussie plaats over artikel 23 vnn de begrootingswet, waarbij de bierbelasting met 6 stuivers wordt ver hoogd. Kolonel Lockwood stelde voor, dat de verhooging slechts drie stuivers zou bedragen. Dit voorstel werd door de regeering bestreden en verworpen met 289 tegen 271 stemmen. Daarop werd het artikel aangenomen. Kimberley zegt in een schrijven aan de Kamer van koophandel te Londen, dat de zaak van de ïCosta Rica" door de regeering en hare lechtsgeleerde raadslieden rijpelijk is overwogen en dat de Engelsche gezant in Den llaag de instructie heeft ontvangen om met alle middelen, die onder zijn bereik lig gen, bij de Nederlandsche regeering te blijven aandringen op den eisch tot schadevergoeding. Een telegram uit Glasgow, gisteren te Londen ontvangen, meldt, dat de werkstaking der Schotsche mijnwerkers algemeen is. Slechts in enkele mijnen, waar de termijn van aan kondiging der werkstaking eerst de volgende week vervalt, wordt nog voortgewerkt. OOSTENRIJK. De Hongaarsche regeering heeft besloten om alle wetten over de regeling van het huwelijksrecht, waarvau die tot invoering van het verplicht burgerlijk huwelijk een onderdeel uitmaakt, nog vóór de zomer-va- cantie tot eene beslissing te brengen. De Hongaarsche Kamer van afgevaardigden beeft Maandag het ontwerp rakende de gods dienstvrijheid bij eerste lezing met groote meerdeiiieid van stemmen aangenomen. De katholieke bisschoppen in Hongarije zullen eerstdaags eene conferentie beleggen om den koning door eene deputatie te doen ver zoeken, getrouw aan zijnen eed, de kerkelijk- politieke ontwerpen niet te bekrachtigen. In den gemeenteraad van Triest kwara de vorige week een zeer levendig tooneel voor. Een der raadsleden vroeg den burgemeester of het waar was, dat eene vervolging wegens majesteitsschennis was ingesteld tegen een jongen van 14 jaar, die in een gesprek met een paar schoolkameraden voor keizer Frans Jozef beleedigende woorden had geuit. De burgemeester beantwoordde de vraag bevestigend, onder opmerking dat de wetsbe palingen omtrent majesteitsschennis geen onderscheid maken naar den leeftijd van den schuldige. Het interpelleerende raadslid werd van de dicht bezette tribunes uit toegejuicht, de burgerneesier viitgefloten. Omstreeks 12,000 personen namen Zondag

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1