i ■X 1894, Zaterdag 30 Jun N°. 8563. A. eh. ten veertigste Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER,: jT ODÉ. BUREAU: BOTE tl STRAAT, E 2?. Buitenlandsche Berichten. i jtBOsNEUENTSPRlJS, per kwartaal fhaco per pose, door het geheele Rijk ifwnderlijke nommers t 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten san den löden Juni 1894, no. 109; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 {Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de afzonderlijke jachten m waterwild voor dit jaar zullen worden geopend op Woensdag den isten Augustus aanstaande, en dat mitsdien van dat tijdstip af de uitoefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, litt. d, f en k, der wet op de jacht en visschenj, is geoor loofd w idende tevens beiinnerd aan de be paling van art. 1 van het Reglement op de uitoefening der jacht en \isscherij in deze pro vincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van meren, plassen, riviei en en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, «orden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebiuikehjk is, alsmede in het Provinciaal blad en in de Nedcrlandsche Staatscourant woiden geplaatst. mGravenhage, den 25sten Juni 1894. De Commissaris der Koningin voornoemd FOCK. F R A N K R I.T K. Jean Pierre Paul Casimir Périer, de nieuwe president, werd in 4847 te Parijs geboren. Hij is de kleinzoon van den bekenden staats man en bankier Périer, die tijdens de Juli- revolutie in 1831 eene groote rol speelde en toen tot voorzitter der Kamer werd gekozen. Hij studeerde in de rechten en nam in 1870 als kapitein der mobiele garden deel aan den Doitschen oorlog en de verdediging van Parijs. Sedert 1876 is de heer Périer lid der Kamer en na dien tijd werd hij door hetzelfde depar tement, Aube, steeds herkozen. In 1893 zelfs met 6847 stemmen, terwijl zijn tegenstander, de socialist Cornet, niet meer dan 883 stem men op zich vereenigde. In 1885 werd de lieer Péi ier gekozen tot vice-president der Kamer. Dit bleef hij tót 1893, toen de lieer Floquet, de voorzitter, na het Panama-proces moest vallen. De lieer Casimir Périer volgde hem als president der Kamer op, maar reeds in hetzelfde jaar ver liet hij den voorzittersstoel om op te treden als minister-president, nadat het ministerie- Dupuy na de algemeene verkiezingen tot af treding werd genoodzaakt. Het ministerschap van den heer Périer, die zelf het departement Tan buitenlandsche zaken had aanvaard, duurde niet lang. Na ruim zes maanden aan het bewind te zijn geweest, werd het Kabinet- Périer onlangs bij eene stemming over een kwestie van ondergeschikt belang door de vereenigde radicalen en anti-republikeinen in de minderheid gebracht. De heer Périer trad af en werd vervangen door den heer Dupuy, terwijl hij zelf weer, in Dupuy's plaats, tot lid der Kamer werd gekozen. De heer Casimir Périer behoort tot de ge matigde republikeinen en geniet de algemeene achting zijner mede-afgevaatdigden, niet alleen wegens zijn politiek verleden en zijn bekwaam heid, maar vooral ook wegens zijn onbe sproken karakter. "Vandaar dan ook dat Périer in de eerste plaats in aanmerking kwam als president der Kamer, toen de heer Floquet, nadat zoovele toongevende staatslieden door de Panama-zaak gecompromitteerd waren, den voorzittersstoel, dien hij zoovele jaren met eere had bezet, moest verlaten. Ook in dit opzicht is de heer Casimir Périer een waar dige opvolger van den heer Carnot. Frankrijk had moeilijk een geschikter per soon aan het hoofd der republiek kunren plaatsen. Périer is door afkomst en fortuin uitnement geschikt om op het Elysée een schitterende plaats in te nemen en zijn land ook naar buiten waardig te vertegenwoordi gen. Maar, wat meer zegt, hij staat bekend als een man van groote wei kkracht, toewij ding, energie en rechtschapenheid en aan zulk een man als hoofd van den staal heeft een land als Frankrijk, vooral in de tegen woordige omstandigheden, groote behoefte. Gelijk te voorzien was, wordt de verkiezing van Casimir Périer van de zijde van hen, die haar hebben jesteund, begroet met groote ingenomenheid, terwijl de tegenstanders van Woensdag tegenstanders gebleven zijn. De Deoats zegt dat Frankrijk den nieuwen presi dent met vertrouwen begroet en veel van hem verwacht. De Figaro vindt het cijfer, waar mede de nieuwe president gekozen is, wat zwak en gelooft dat hij openlijk zal regeeren met de republikeinen, zoo zelfs dat de conser vatieven zich wel eenigszins teleurgesteld zullen gevoelenmaar het Congres heeft aan den eerlijken en lafhartig vermoorden man een eerlijk man als opvolger gegeven. De uiterste linkerzijde is even onmatig in hare oordeelvellingen, heden als gisteren in hare houding. Rochefert geeft aan zijn artikel in de Intransigeant ten opschrift sle Mac-Ma- honnat" de Lanterne noemt den uitslag eene uitdaging van de democratieRéné "Viviani betitelt in de Petite Bépuhligue den nieuwen president als den zaakgelastigde der reactie Clemenceau karakteriseert de stemming van Woensdag in de Jm.ice ais eene schoone overwinning voor de conservatieve partij en als eene verpletterende nederlaag voor de republikeinen. Verder hebben vijf en veertig afgevaardigden der uiterste linkerzijde, allen sociaal-democraten, een manifest uitgevaar digd, waarin de schandalige stemming .van Woensdag wordt gebrandmerkt. Veel interes sants leveren overigens de beschouwingen van voor- en tegenstanders niet op. Gisterochtend werd in het ministerie van buitenlandsche zaken een ministerraad gehou den, onder voorzitterschap van Casimir Périer. De minister-president onderwierp aan de on- derteekeuing van den president de decreten betreffende de begrafenis van Carnot. De boodschap van den president zal in de Kamer eerst worden voorgelezen na de samen stelling van het nieuwe kabinet, dat niet vóór Maandag kan geconstitueerd zijn. Dupuy is besloten, zich terug te trekken. Mevrouw Carnot is diep geschokt door het groote verlies dat zij leed. Zij was eene lief hebbende en zeer zorgzame vrouw voor den president, die, gelijk men weet, in de laatste jaren zwak van gezondheid was. Zij nam altijd alle mogelijke voorzorgen voor hem, waar hij ook was. Toen hij naar Lyon zou gaan, telegrapheerde zij een paar malen of het. weder daar wel gunstig was, en zij schreef aan den burgemeester van Lyon, die tevens geneesheer is, een brief, waarin zij hem verzocht te waken voor de gezondheid van haren man en de officieele recepties te bekorten, als de president maar eenigszins vermoeid bleek te zijn. De huiselijke kring op het sElysée" was wat men noemt een recht gelukkig huisge zin gelukkig en eenvoudig, in strijd met het verwijt van zucht naar vorstelijke praal, dat men Carnot wel eens gedaan heeft. De president wijdde, ondanks zijn drukke bezigheden, veel tijd aan vrouw en kinderen, en hij haalde dikwijls, door tot laat in den nacht te werken, de verloren uren in. Carnot had een vriendelijken aard, ofschoon hij wat stioef en stijf scheen. Hij was zeer bevreesd voor stug of trotsch gehouden te worden, en zijne bedienden hadden altijd last, zoo inschikkelijk mogelyk te zijn voor het publiek. Waarschijnlijk is het juist aan die inschik kelijkheid te wijten, dat de moordenaar tot zyn rijtuig kon doordringen. Want dus wordt in een uitvoerig en belangwekkend schrij ven van een ooggetuige aan Daily News medegedeeld oorspronke lijk gingen te Lyon, wanneer Carnot uit reed, twee officieren te paard, een aan ieder portier, naast het rijtuig; doch de aandrang der menigte was zóo sterk en de pogingen om een handdruk van den presideut te be machtigen waren zóo talrijk, dat de heer Carnot zeide: sLaat de beide heeren maar heengaan, als die goede lieden mij nu zoo gaarne een hand willen geven 1" Toen een oogenblik later de moordenaar op de trede sprong, dacht de president dan ook niet anders of het was weer zoo'n sym- pathie-betuiger, en stak gemoedelijk de hand naar hem uit. Maar die met de linker ter zijde duwend, volvoerde de moordenaar toen met de rechter, waarin de dolk onder een bouquet was verborgen, zijn verraderlijk opzet. DUITSCHLAND. Naar aanleiding van den moord op president Carnot is opnieuw het gerucht in omloop gebracht als zouden de mogendheden ge meenschappelijk maatregelen nemen tegen het anarchisme. Uit Berlijn wordt dienaan gaande gemeld, dat de Duitsche regeering daar niet aan denkt, maar besloten is hare tot dusver gevolgde gedragslijn te handhaven, daar zij aan het nut van uitzonderingswet ten twijfelt en daarom van oordeel is, dat nternationale maatregelen ook in dit opzicht niets zullen uitrichten. Met betrekking tot het hofschandaal der anonieme smaadbrieven doen geruchten de ronde, volgens welke ontslag van den cere moniemeester Kotze uit de voorloopige hech tenis te verwachten zou zijn naar aanleiding van redenen tot het vermoeden, dat de brie ven doorgaans van eene vrouwelijke hand afkomstig moeten geweest zyn. De Berlijnsehe correspondent der N. B. Ct. schrijft van gisteren: Meer dan duizend Italiaansche uitgeweke nen uit Frankrijk kwamen te Metz aan, waar zij voor een deel in de open lucht moesten kampeerende ellende was groot. De Duitsche pers velt over het algemeen een zeer gun stig oordeel omtrent de verkiezing van Périer tot president der Fransche republiek. Naar men verneemt zullen de feestelijkheden ter gelegenheid van des keizers verblijf te Kiel op diens bijzonder bevel uwegens den aan grijpenden dood van presideut Carnot een bescheiden karakter dragen, daar de keizer door dezen moord smartelijk getroffen is". Koning Alexander van Servië liet langs diplomatieken weg polsen, of zijn bezoek aan het Berlijnsche hof in den aanstaanden herfst aangenaam zou zijn. De boekhandelaar Giótz, te Dresden, is, wegens beleediging van den rijkskanselier Caprivi, veroordeeld tot 500 mark boete of 50 dagen gevangenis. Het Reichsgericht heeft indertijd het eerste vonnis, van 100 mark boete, vernietigd. ENGELAND. Het Hoogerhuis heeft het wetsontwerp tot wering van wreedheid jegens kinderen on veranderd goedgekeurd. In het Lagerhuis antwoordde sir William. Hareourt gisteren op eene vraag, of in aan merking genomen de moord op president Carnot en andere laatstelijk door anarchisten gepleegde misdaden het gouvernement wil trachten met de Europeesche regeeringen tot overeenstemming te geraken omtrent midde len teneinde dergelijke wandaden te verhin deren of te doen afnemen, dat deze aange legenheid van te grooten omvang was om behandeld te kunnen worden in antwoord op eene desbetreffende vraag. In eene Woensdag te Edinburg gehouden vergadering van de liberale kiezersvergade ring uit Midlothian is formeel verklaard dat Gladstone niet meer naar het Parlement zal

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1