Binnenlandsche Berichten. terugkeeren. Sir T. Gibson Carmichad is ge steld als liberaal candidaat ter vervanging van Gladstone in het Lagerhuis. Tengevolge der werkstaking in de Schotsche kolenmijnen, waaraan 65,000 mijnwerkers deelnemen, hebben tal van groote staalgiete- rijen in den omtrek van Glasgow, bij gebrek aan brandstof, moeten sluiten, waardoor 20,000 werklieden buiten verdienste zijn geraakc. Slechts vijfhonderd bergwerkers arbeidden gisteren in Schotland73,000 namen vrijaf. Het is zeer waarschijnlijk, dat men zal voort gaan uit den dienst bjj het scheepsverkeer te treden. De staalindustrie wordt zeer ge drukt door gebrek aan kolen. RUSLAND, De keizer en de keizerin zijn gistermiddag met hunne kinderen op het Peterhof terug gekeerd. De dagbladen bespreken den dood van Camot in denzelfden geest als het grootste deel derEuropeesche pers. De Noieoje Wremja o. a. noemt den vermoorde »een ridder zonder vrees of blaam", en maakt van de gelegen heid gebruik om de herinnering aan de Fransch-Russische verbroederingsfeesten te Kronstadt en te Toulon nog eens op te rakelen. Het blad maakt zicli tot tolk van den wensch door sommigen geuit om eene inschrijving te openen voor een krans van de Russen, de vrienden der Franschen, op het graf van Carnot. De Russische dames zonden zulk een krans naar Parijs. OOSTENRIJK. Het Hongaarsche Huis der afgevaardigden heeft, volgens bericht der Neue Freie Pr esse, het wetsontwerp over de vrije godsdienstoe fening geheel onveranderd en nagenoeg met aigemeene stemmen aangenomen. Na korte toelichtingen van graaf Albert Apponyi en den minister van justitie Szilagyi werd de in het Huis der Magnaten aan de wet op het burgerlijk huwelijk toegevoegde paragraaf i (bevattende dat niemand aan zijn godsdienst schade zal lijden door die wet) eenstemmig 1 goedgekeurd. j Voor de rechtbank te Praag is Woensdag het geding begonnen tegen de vereeniging van jongelieden, bekend onder den naam van »de Wrekers van Bohemen". De beschuldig den staan terecht wegens hoogverraad en het beramen van aanslagen tegen de openbare orde. Drie hunner, de slotenmaker Matejek, de werkman Kalecko en de figurant Schütz, worden bovendien beschuldigd van samen zwering tegen het leven van twee hoogge plaatste personen te Praag. Twee dezer be klaagden hebben bekend den 5n Maart j.l. naar Weenen te zijn gegaan, gewapend met dolken, en eenige uren op het plein van het keizerlijk paleis te hebben rondgeslenterd. De derde was sedert 9 maanden in dienst der geheime politie en ontkent alle medeplichtig heid. ITALIË. Een troep van 200 lieden trachtte gisteren te Genua eene betooging te houden tegen het Fransche consulaat. De politie verstrooide hen echter; twee arrestatiën hadden plaats. In de stad is het rustig en wordt de mani festatie afgekeurd. In de strafkolonie op het Italiaansche eiland Pianosa is tengevolge van de harde behande ling, welke de gestraften ondervonden, een oproer uitgebroken. De bewakers werden overvallen en waren genoodzaakt van hun vuurwapenen gebruik te maken. In het ge vecht weiden 130 personen gedood en 96 gekwetst. De overheid heeft twee oorlogs schepen naar het eiland gezonden. SPANJE. Te Barcelona heeft een moordaanslag plaats gehad op den burgerlijken gouverneur dier plaats. Een werkman trachtte het kabinet van den gouverneur binnen te dringen hij werd aangehouden en men vond hem in het bezit van een revolver. Uit Mazagan wordt gemeld dat de kruiser Villa de Luzon gisteren lVs millioen peseta's aan boord heeft genomen; het andere deel der oorlogsschatting van Marokko, ten be drage van omstreeks 5 millioen, zal heden naar Spanje worden overgebracht. B U L G A R IJ E. De Slowo, het orgaan der tegenwoordige regeering, bevat een verklaring van den metropolitaan Clement, dat bij den vorst heeft aangeraden te trachten zich met Rusland te verzoenen, aangezien het gansche volk Rus sisch gezind is omdat het aan Rusland zijne bevrijding te danken heeft. Het blad hoopt dat de dag niet ver meer zij, dat Rusland normale betrekkingen met Bulgarije zal onder houden. T U R K IJ E. Uit Konstantinopel wordt aan de Daily News geseind, dat de overheid op de Engel- sche stoomooot Science beslag heeft gelegd, omdat zij aan boord twee Nordenfelt-kanon- nen zou hebben voor het Engelsche oorlogs schip Cockatrice. De Science zou alleen i mogen doorvaren indien het de kanonnen i wilde achterlaten. i AMERIKA. tengevolge van de Woensdag uilgebroken werkstaking onder het spoorwegpersoneel is het verkeer op elf spoorlijnen van Chicago gestremd. De strike breidt zich uit over andere steden in het westen. Het verkeer op de Zuid- Pacificlijn is in Californië gestremd, tenge- volge van een weigering der maatschappij om zich in zake de Pullmanwagens naar debe- ken(1e eischen te schikken. Het werklieden verbond heeft aan het personeel der Atchison- lijn bevolen het werk te staken. AFRIKA. Toen president Kruger gisteren den Volks raad te Pretoria verliet, werd hem eene ovatie gebracht. De voornaamste inwoners van Pre toria overhandigden hem een adres, waarbij de onbetamelijke manifestatie van verleden Maandag veroordeeld werd. De president ant woordde, dat het hem verheugde, dat de achtingswaardige burgers besloten waren de rust te handhaven. Deze bewijzen thans, dat zij waardig zijn met de burgers der republiek gelijkgesteld te worden. in antwoord op het adres eener Engelsche deputatie ried sir Henry Loch gematigdheid aan en voegde er bij, dat de Transvaalsche regeering er in heeft toegestemd de Engel- schen van den krijgsdienst vrij te stellen. Loch zal heden naar Kaapstad terugkeeren en verzekert, dat de Swaziland-kwestie in bijzonderheden vriendschappelijk geregeld is. Uit Kaapstad verneemt de Times dat de president der Zuidafrikaansche republiek Kruger de vrijwilligers heeft opgeroepen om heden bij het vertrek van sir Henry Loch den vrede te handhaven. Een aantal boeren verlangen dat de deelnemers aan de vorige betoogingen gestraft zullen worden. In het Kaapsche parlement heeft eene nog al warme beraadslaging plaats gehad naar aanleiding van eene motie var. den heer Van der Wal, waarbij bet Kaapscl e parlement zijn leedwezen zoude uitspreken over de oneerbiedige betoogingen der Engelschen in de Transvaal tegenover Kruger tijdens Loch's bezoek. Rhodos gaf eene verzekering van z^jn persoonlijk leedwezen, waarmede de Engel sche leden instemden. De leider der oppositie Sauer zeide te vertrouwen dat Loch Woens dag Johannesburg niet zouden bezoeken, daar dit betreurenswaardige gevolgen zou kunnen hebben. Merriman verklaarde niet te begrij pen hoe de Kaapsche regeering thans aan Loch had kunnen toestaan een bezoek aan de Transvaal te brengen, daar dit bezoek z. i. ge lijkstaat met het binnengaan in een kruit- molen. Gordon Sprigg antwoordde dat de Kaapsche regeering in het geheel geene bevelen aan Loch had te geven, daar deze zijne instructiën van de( Engelsche regeering ontving. Deze beval hem de reis naar de Transval te doen, voor dringende zaken. Niettemin moest spre ker erkennen dat Loch's reis op dit oogenblik iets onoordeelkundigs was gevveest. Uit Pretoria ontving de Times verslag van een interview van Loch. Deze verklaarde zich alleszins bereid om Kruger zoo mogelijk te steunen, maar hij voegde daaraan toe sommige grieven der Engelschen in de Trans vaal billijk en urgent te achten. Sir Henry Loch heeft van zijn voorgeno men bezoek aan Witwatersrandwaar men soortgelijke Britsche manifestaties vreesde als te Pretoria, afgezien. De heer Reitz, president van den Oranje- Vrijstaat, scheepte zich gisteren ir. naar Europa. CHINA. Aan de Times wordt uit Shanghai van 27 dezer gemeld, dat de onderkoning ver klaart dat de weigering van Japan om zijne troepen terug te trekken uit Korea te gelijk met die van China tot eene crisis dreigt aan leiding te geven. Hij is van meening, dat de handeling van Japan niet overeenstemt met de tractaten, maar hij zal trachten den vrede te handhaven zonder dat aan de eer van China te kort wordt gedaan. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 28 Juni. Het nieuwe lid voor 's-Gravenhage, de heer Pijnacker Hordijk, heeft, na belofte-aflegging, zitting genomen. Het ontweip tot invoering van de faillisse- mentswet is gesteld in handen eener com missie van voorbereiding, bestaande uit de heeren Travaglino, Hartogh, Hintzen, Lucasse en Drucker. De minister van koloniën gaf nadere in lichtingen omtrent de verwikkelingen op Lom bok, uit een brief van den gouverneur-gene raal d.d. 22 Mei j.l., waaruit hij verschillende passages voorlas. Daaruit bleek andermaal, dat tot ons op treden noodzakelijkheid bestaat door den treu- rigen staat van zaken in Lombok, de houding van het inlandsch bestuur, dat de Sanaksche bevolking blootstelt aan knevelarijen en wille keur, en handelt in strijd met het verbod tot invoer van wapenen, oorlogsbehoeften enz., zonder zich te storen aan de voorschriften van het Indisch gouvernement. Verder wordt gewezen op de weigering der in-ontvangst- name van een brief van den gouverneur-gene raal, hetgeen ais een groote onbeleefdheid is te beschouwen. De minister meende, dat een gouvernement zulk een handeling van den leenman tegenover den suzerein niet kan dulden, reden genoeg om voldoening te vra gen, en evenn; kan toelaten, dat een goed gezinde bevolking als het ware wordt uit gemoord en aan gebrek en ellende ten prooi gegeven, zoodat de bevolking vaak haar kin deren moet verkoopen om zich voor het geld voedsel te verschaffen. Vandaar het verzet van de Sanaks tegen het Balisch bestuur, waar aan zij zich niet willen onderwerpen. Geenszins verwonderde de minister er zich dan ook over, dat de gouverneur-generaal, op grond van de ontvangen rapportenmet kracht van wapenen een eind aan den on- houd baren toestand wenscht te maken, na mededeeling van de reeds bekende eischen aan Lombok gesteld, op de niet-beantwoording waarvan besloten werd tot de expeditie, die thans noodig is, wil het eiland geen woes tenij worden. Opnieuw is hem uit Indië verzekerd dat wij krachtig genoeg zijn om met kans op succes de expeditie te onderne men. Mochten wij echec lijden, dan zullen wij dit schitterend wreken, {Beweging.) ,0e minister bleef bij zijn overtuiging dat wij niet anders mogen handelen en rekent op het vertrouwen van het Nederlandsche volk op het Indisch leger. Niemand vroeg nadere inlichtingen. Daarna werden de nog aanhangige wets ontwerpen afgedaan, o. a. betreffende lo. wijziging van het aansluitingspunt van den. spoorweg ProbolingoSanarvekau 2o. natural isatiën, o. a. van twee Perzen, die, naar de opvatting van den minister ran justitie hun Nederlanderschap verliezen bij terugkeer naar hun vaderland 3o, verlenging van de gemengde rechtspraak in Egypte, welke de minister Roëll verde digde uit een politiek belang en wegens het belang van de rechtspraak; 4o. goedkeuring der internationale overeen komst ;ot wering der cholera. Nadat de Kamer in comité-generaal was overgegaan tot behandeling der huishoudelijke rarning, is zij tot nadere bijeenroepinsr ot- scheiden. 8 SCHIEDAM, 2!) Juni 1801. Onze Koningin-Regentes zond mevrouw Carnot het volgend telegram Vulpera, 25 Juni. Mevrouw Carnot, Parijs. Ik verneem zooeven, welk wreed veriies gij geleden hebt. Het is mij een behoefte, u de verzekering te geven van het levendig aan deel, dat ik neem in het verschrikkelijk on geluk, dat u treft, en bied u mijn oprecht .rouwbeklag aan. Emma, .ff.mingin-.Regentes der N ederlanden. Het Journal Officiel bevat van onzen ge zant te Parijs het volgende schrijvea Parijs, 26 Juni. Mijnheer de Minister! De regeering van H. M. de Koningin der Nederlanden heeft mij opgedragen aan de regeering der Eransche republiek over te brengeu de uitdrukking harer gevoelens van levendige verontwaardiging en smartelijke sympathie naar aanleiding van dengruwxamen aanslag, waarvan het hoofd van den staat het slachtoffer is. Bij de opening der conferentie van inter nationaal privaatrecht, Maandag j.l., heeft de minister van buitenlandsche zaken den lof verkondigd van den waardigen en betreurden president der republiek en hij heeft voorge steld aan de conferentie, welke met aigemeene stemmen zich daarmede vereenigde, om ter» teeken van rouw de zitting op te heffen. Mij kwijtende van de bevelen mijner regee ring is het mjj een behoefte hieraan toe te voegen de meest hartelijke betuiging van mjjn persoonlijk rouwbeklag. Ik heb de eer, enz. De Steurs. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Donderdag den 5den Juli, des namid dags ten drie ure. (St.-Ct.) De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens telegraphisch bericht van Harer Majesteit gezant te Berlijn de Duitsche grens? geheel voor den invoer van fokvee uit Neder- i is gesloten. (St.-Ot.) De Stct. bevat de statuten der vereeniging »tot oprichting en instandhouding van het visschersweduwen- en weezenfonds", teVlaar- S dingen. Uit Batavia seint men aan de N. E. Cl. De expeditie naar Lombok is vertrokken, j In deskundige kringen verwacht men een f korten levendigen tegenstand. Aan het departement van binnenlandsche zaken wordt, volgens het Haagsche Dagblad, druk gearbeid aan de samenstelling van een wetsontwerp tot wijziging van het kiesrecht. Aan de Tijd wordt uit Rotterdam ge schreven Het bericht, dat de leden der Tweede Kamer waren uitgenoodigd tot een bezoek van onze havenwerken, heeft natuurlijk hier ter stede eenige verbazing gewekt. Vooreerst rijst de vraagVan wien is deze vriendelijke invitatie uitgegaan? En in ver band daarmede Met welk doel Onze havens zijn tot dusverre alle aangelegd en bekostigd door de gemeente, zoodat ze niet kunnen worden begrepen onder onderwerpen, welke rijkszaak worden genoemd. Wel zal ook het bezoek der Kamerleden zich uitstrek ken tot den geheelen Nieuwen Waterweg en deze is aangelegd op kosten van het Rijk, met een bijdrage van tien procent in de kosten

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2