1 A°. 189' Zondag 1 en Maandag 2 Juli. N°. 8564. Eerste Blad. Aclitenyeert gste Jaargang. Binnenlandse he Ber icliten. Verseh nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER-;1 J. ODÉ. 15'| li 4' l'\f, it'll COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. SB StE A B: BOT EK STKAAT, B 2!. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Dit nummer bestaat uit d t'ie bladen. Schiedam, 30 Juni 1894. Voor acht dagen ging de president der Fransche republiek op reis; morgen wordt iiij begraven en reeds is bij eerste stemming zijn opvolger benoemd. Roemt men in Carnot diens stipte eerlijkheid, van zijn opvolger Casimir Périer kan hetzelfde worden getuigd. Als de weduwe van Carnot het Elysée ver laat, de woning, den president als zoodanig aangewezen, zal het in minder gunstige finan- rieele positie zijn, dau toen zij die in Decem- 1887 betrok, Carnot was niet rijk, en de republiek heeft op haar budget geen buiten sporig Imogen post uitgetrokken ten behoeve van den eersten staatsdienaar. De inkomsten van den piesident als zoodanig bedragen 600,000 franken, waarby een gelijke som komt voor zoogenoemde representatiekosten. De gierigheid van den voormaligen president Jules Grévy was indertijd een onderwei p, dat publiek besproken werd. Hij bracht een groot gedeelte van het jaar op zijn buiten goed door en kon daardoor van het hem toe gelegde bediag nog wel overhouden. Carnot beeft als president zijn waardigheid hoog gehoudenhij heeft er geleefd, zooals de eerste •dieDaar van den staat leven moet, maar, naar men meldt, van zijn eigen, niet groot foi tuin er bij ingeboet. Casimir Périer moet een zeer groot ver mogen bezitten. Dit behoefde hem dus niet terug te houden zijn toestemming te geven om hem als candidaat voor het president schap te stellen. Hij heeft dit echter in den aanvang bepaald afgeslagen, en eerst op aan drang zijner moeder, die hem wist te over tuigen, dat hij niet weigeren mocht ter wille van zijn land, heeft hij toegegeven. 2ijn grootvader en zijn vader behooren tot Frankrijks met eere bekende figuren. Oor spronkelijk hoofd van een bankiershuis, dat hij met zijn broeder had opgericht, trad de grootvader van den tegenwoordigen president in 1817 met een geschrift op, waarin hij de financieele politiek van het toenmalige bewind duchtig onder handen nam. Dit haande hem den weg tot de Kamer van af gevaardigden. Na de Juli-revolutie in 1830 koos de Kamer hem tot voorzitter, welke waardigheid hij weldra met het ministerschap verwisselde, dat hij onder Lodewijk Philips met groote vastheid van karakter waarnam. "2ijn zoon, de vader van den tegeftwoordigen president, was aanvankelijk een aanhanger van de politiek van Lodewijk Napoleon tijdens diens presidentschapdoch verfoeide den staatsgreep van 2 December '51, waarom nok hij tot degenen behoorden, die achter slot en grendel gebracht werden. Na dien tijd bemoeide hij zich niet met de politiek, tot de nood des tijds hem in '71 deed be sluiten zich met 's lands belangen te bemoeien. Korten tijd was hij minister van binnen- landsche zaken en van '72 af tot zijn dood in '76 was hij lid van den Senaat. Eerst Orleansgezind was liij langzamerhand tot de republiek bekeerd. Ook de tegenwoordige president behoort tot de gematigde richting onder de republikeinen, hetgeen hem van de zijde der radicalen, socialisten zeer euvel wordt geduid. Maar genoeg, bij eerste stem ming werd hij met 451 van de 853 stemmen door het congres, bestaande" uit den Senaat en de Kamer van afgevaardigden, gekozen. En welke is nu de aard van den werkkring van den president der Fransche republiek, 't Is niet ongepast, by het optreden van een nieuwen titularis hieromtrent het een en ander in herinnering te brengen. Bij de laatste herziening van de Fransche grondwet is bepaald, dat de president slechts schriftelijk betrekkingen met Senaat en Kamer mag onderhouden. Hij raadpleegt met de ministers over alle voorkomende zaken. Het recht van gratie is hem verleendmen weet, dat Jules Grévy hier van druk gebruik maakteCarnot daarentegen volgde in dit opzicht steeds het advies van den minister van justitie. Oorlog mag hij vei klaren, maar slechts met toestemming van Kamer en Senaat; bovendien is de mi nister van oorlog het orgaan, door wiens handen alles gaat, wat op bevordering of ontslag betrekking heeft. Voor het overige ontvangt hij de vertegenwoordigers van vreem de mogendheden; de omgang met dit corps diplomatique verslindt een groot deel van zijn representatiegelden. De benoeming geschiedt voor den tijd van zeven jaren. Eindelijk zij nog opgemerkt, dat de presidentskeuzen sedert 1871 gehouden worden te Versailles, in welke stad men veiliger bijeenkomt dan in de woelige hoofdstad. Casimir Périer is de vierde president der derde Fransche republiek. Thiers, de eerste, was genoodzaakt zijn ambt neder te leggen, voor zijn tijd om was. Het zelfde was het geval met diens opvolger Mac Mahon, en dat Jules Grévy ontslag moest nemen, toen de schandelijke knoeierijen van diens schoonzoon Wilson hem een onmogelijk man maakten, dat behoort tot de schandalen, zooals Frankrijk eronder den tegenwoordigen regeeringsvorm meer heeft opgeleverd. Den nieuwen president wachten ontegen zeglijk groote moeilijkheden. De republiek, zoo werd zeer onlangs in en Fransch blad in woord en beeld geleeraard, de Fransche republiek was schoon, zoolang het keizerrijk bestond, dat iszij heeft niet aan de verwach tingen beantwoord, en als men zoo nu en dan hoort spreken van een mandie in den toe stand verandering zal brengen, maar dien men nog steeds zoekende is, of liever, die zich nog maar niet vertoonen wil, dan heeft dit zeggen een dieper zin, dan men opper vlakkig zou denken. De kansen van den graaf van Parijs en van de Orleansen in het algemeen schijnen klein en worden steeds kleineren de Na poleon, de zoon van den rooden prins Jéröme laat tot heden niets van zich hooren, ofschoon het als een teeken des tijds mag gelden, dat op verschillende wijzen wordt getracht, de glorie der Napoleontische dynastie opnieuw in herinnering te brengen. SCHIEDAM, 30 Juni 1894. Als in vorige jaren tracht de Officieren- Vereenigïng bij gelegenheid van de kermis haren leden en hun jeugdigen huisgenooten aangename dagen te bezorgen. Het program ma komt overeen met dat van vorige jaren; morgen het oplaten van luchtballons, dat, hij het prachtige weder zeker honderden zal tJeakeii; dau de zoo /.eer gewaardeei de kin derfeesten; de voorstellingen van het gezel schap Le Gras en Haspels, en eindelijk de Zaterdagavond-feestelijkheden, voor iedereen toegankelijk. We wenschen de vereeniging het beste succes met haar bemoeiingen. Voor de diverse wedstrijden in de Offi- cieren-Vereeniging zijn ingeschreven 422 kinderen. De dam, welke in de rivier de Nieuwe Maas gelegd is van Schiedam tot over de zalmvisscherij Oranje-Nassau, met het doel om een i echte rivier naar zee te krijgen, is geheel gereed. Aan den heer J. F. M. Smits, directeur van het harmoniekorps sSt. Ambrosius" alhier, is als souvenir aan het jongste concours te Vlaardingen een fraaie dirigeerstok vereerd, waarop is gegraveerdsHarmonie-orkest St. Ambrosius Ned. R.-K. Volksbond Schie dam". Dit geschenk ging gepaard met een sierlijke portefeuille voor directie-partijen. Jobs. Plooy, timmermansknecht, gedenkt morgen het zeker niet alledaagsch geval dat hij 55 jaar is werkzaam geweest bij de firma Vormer alhier. Hedenmorgen is een wagentje met huis raad, dat op het zoogenaamde bokkeneiland werd voortgeduwd door vrouw Van Zanten, aangereden door een gistwagen bestuurd door H. Koorjman, tengevolge waarvan die vrouw van een boom van haar wagen een slag tegen den neus heeft gekregen, waardoor het neusbeen gebroken is. Zij is in het ziekenhuis opgenomen, nadat haar voorloopig door den geneesheer La Verge hulp was verleend. Volgens ooggetuigen kon de vrouw met haar wagen niet meer uitwijken dan zij ge daan had, en had Kooijman daarvoor alle ruimte. Tegen hem wordt proces-verbaal opgemaakt. H. M. de Koningin-Regentes zal bij de begrafenis van wijlen den president der Fransche republiek, den heer Carnot, ver tegenwoordigd worden door onzen gezant aldaar, den heer De Stuers, aan wien is toegevoegd de heer Laman Trip, kolonel- commandant van het regiment grenadiers en jagers. Uit eene mededeeling van de Standaard blijkt, dat de Kuypenaansche Kamerfractie, bestaande uit de heeren Van Alphen, Don- ner, Heemskerk, 't Hooft, Kuyper, Lucasse en Seret, tot voorzitter heeft gekozen den heer Van Alphen en tot secretaris den heer Seret. Men schrijft uil het district Eist aan de Arnk. Ct. De verkiezingsstrijd, die zeker nog nooit zoo fel in ons district is geweest, behoort thans tot het verleden. Met eene meerderheid van 22 stemmen is de candidaat der katho lieken gekozen. De vooruitstrevende partij, bestaande uit de liberalen en anti-revolutionnairen, is dus, ondanks krachtige samenwerking, geslagen. Maar het is eene nederlaag met eere. Want in spijt van de ongelooflijke krachts inspanning der katholieken en in spijt van den haidnekkigen tegenstand van ds, Pierson te Zetten, die met geen ander motief dan om een lesje te geven aan eenige jeugdige ijve- raars, die geen genade konden vinden in zijne oogen, evanals andere predikanten der herv. kerk, zijn invloed gebruikte ten gunste der katholieken, en in spijt van de tegenwerking der W. 22. Ct. hebben de vooruitstrevenden toch een stemmencijfer van 1413 behaald, dat zeker een hooge gedachte geeft van de kracht die z kunnen ontwikkelen en dat moed geeft voor de toekomst. Indien de onverklaarbare handelwijze van ds. Pierson en de zijnen ons niet had gedu peerd, wij zouden zeker overwonnen hebben. Deze wetenschap moge pijnlijk voor ons zijn, zij moet ons leiden tot verdubbelden ijver om de vooruitstrevende beginselen in ons district ngang te doen vinden en door eendrachtige samenwerking het district, dat te kwader ure in liet bezit der katholieken is gekomen, uit hunne handen te rukken, zoodra de ge legenheid zich daartoe zal voordoen. Met den excursietrein van de H. IJ. S. M. vertrokken gisteren 119 pleizierreizigers naar Kleef. Het blijkt meer en meer, dat Amerika niet meer het land van belofte is, waarvoor velen het nog steeds houden. Donderdag morgen werd hiervan een nieuw duidelijk i f* i f c J I *-4{ A-4

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1