duitschlasd. Binneiilcindsche Berichten. Keizer Wilhelm heeft aan de twee Fran- sche officieren, die bij het proces te Leipzig wegens spionneering op Helgoland en langs de Noordzee tot vestingstraf veroordeeld waren, hunne straf kwijtgescholden, bij ge legenheid van de plechtige teraardebestelling van president Carnot. Zij zijn Zondag uit de gevangenis te Giatz ontslagen. De Berlijnscbe correspondent der W. B. Ct. schrijft van gisteren De kwijtschelding van straf, door den keizer verleend aan de beide Fransche offi cieren, wekt hier veel voldoening, maar geeft den bladen tot liet uiten van politieke illusion geen aanleiding. Slechts wordt opgemerkt dat men in Frankrijk voor een beroep op ridderlijke daden nog nooit doof is geweest, en dus des keizers daad aldaar met waar deering zal worden begroet. De NatAonal- Zeitung zegt droogwegnWij zien in de kwijtschelding slechts de vrucht van de edele aandrift des keizeis, en wij wenschen dat men in Frankrijk haie juiste beteekenis zal inzien." ENGELAND. Sir William Hurcourt heeft thans zelf in het openbaar verklaard, dat hij binnenkort zijn ambt als minister van financiën en aan voerder der regeeringspartij in het Lagerhuis zal neerleggen, maar bedanken voor den hem aangeboden zetel in het Hoogerhuis. In hoe verre het hem gegriefd heeft dat hij bij Gladstone's aftreden als minister-president niet met de vorming van een nieuw kabinet werd belast, is niet met juistheid te bepalen: een feit is het echter dat hij te gelijk met lord Rnsebery's optreden zijn plan tot belas tinghervorming, waarvan de in behandeling zijnde begrooting de duidelijke sporen draagt, krachtig heett ter hand genomen en zich ten taak heeft gesteld om dat te verwezenlijken, om op die wijze zijne politieke loopbaan eer vol te besluiten. Lord Russell, vroeger sir Charles Russell, procureur-generaal der koningin, is tot lord Chief Justice (opvolger van lord Coleridge) benoemd. Zaterdag is door den prins van Wales, in naam der koningin en in tegenwoordigheid van verscheidene leden der koninklijke familie en den Russischen grootvorst-troonopvolger, de groote Tower-brug over de Theems te Lon den geopend. De bisschop van Londen sprak den zegen uit. De brug is zoodanig ingericht, dat zij steeds voor het verkeer van voetgangers geopend blijft. Z'y bestaat n.l, uit twee brug gen boven elkander. De onderste, op '10 meters boven den waterspiegel gelegen, zoodat kleine schepen daar steeds onder door kunnen varen, is bestemd voor alle verkeer en bestaat uit twee kleppen, welke door middel van electri- citeit kunnen worden geopend om groote schepen door te laten. Een tweede brug, ter hoogte van 50 meters tusschen twee torens opgehangen, dient dan om de passage voor voetgangers niet te belemmeren. De brug, waaraan 8 jaar gebouwd is, heeft niet minder dan 15 miliioen gulden gekost. Hare funda menten van graniet liggen ruim 90 meters onder den waterspiegel. Behalve de ontzaglijke hoeveelheid steen werd 16,000 ton staal en ijzer voor den bouw gebruikt. In de oostelijke districten van Stirlingshire breidt de werkstaking onder de Schotsche mijnwerkers zich uit. De prijzen der steenkool zijn met 2 sh. 6 d. per ton gestegen. De mijnen der Car-on-maatschappij zijn ge sloten; hare hoogovens zullen waarschijnlijk gedoofd worden. Een plechtige lijkdienst voor Carnot is gevierd in de Fransche katholieke kerk, Notre Dame de France. De prins van Wales, de hertogen van Ooburg, van York en van Cam bridge, Eogelsche ministers en het geheele corps diplomatique woonden den dienst bij. De koningin had zich ook laten vertegenwoor digen. OOSTENRIJK. Het proces tegen de wrekers van Bohemen" heeft aan het licht gebracht, dat de beschul digden eene samenzwering gesmeed hadden tegen het leven van keizer Frans Jozef. De aanslag zou G Maart plaats hebben en ge pleegd worden door Matejieck en Kolecko, twee leden der anarchistische vereeniging. O O Deze gingen op den bepaalden dag naar Wee- nen, eerstgenoemde gewapend met een dolk. Het plan was, dat Matejieck den keizer bij liet uitrijden een verzoekschrift zou aanbieden, daarbij de trede van het rijtuig bestijgen en liern den dolk in de borst stooten. Mislukte deze poging, dan zou in den Hofburg een bom neergelegd worden. De keizer vertoefde dien dag niet te Weenen, maar te Praagde onverlaten verlieten dus de hoofdstad en togen naar laatstgenoemde stad om daar hun afschuwelijk plan ten uitvoer te leggen. Hier werden zij echter gevangenge nomen op de aanwijzing van een geheim agent der politie, die zich in hun vertrouwen had weteit in te dringen. Matejieck en Kolecko hebben met de grootste onbeschaamdheid eene volledige bekentenis afgelegd. Zij werden bei den tot 12 jaar eenzame opsluiting veroor deeld de geheime agent der politie werd schuldig bevonden aan hoogverraad en tot 13 maanden eenzame opsluiting veroordeeld. De internationale spoorwegconferentie te Buda-Pest, in welke maatregelen zullen wor den vastgesteld betreffende het Russisch- Duitsche spoorwegverkeer met het Neder- landsche, Belgische en Fransche, wordt den 9den a.s. geopend. ITALIË. De regeering heeft bij de Kamer eene bui tengewone kiedietaanvrage van '100,000 lire ingediend, teneinde te gemoet te komen aan de vele aanvragen van Italianen in Frankrijk om ondersteuning, daar zij naar Italië willen terugkeeren. In de Kamer van afgevaardigden beeft Crispi Zaterdag verschillende voorstellen ge daan tot vervolging van hen, die tot misdaad ophitsen of die moord verheerlijken. By verzocht de behandeling der voorstellen dringend te verklaren en de Kamer stond dit toe, in weerwil van den tegenstand dei- uiterste linkerzijde. Sensatie verwekte in de Kamer Crispi's mededeeling, dat dieu morgen de journalist Baudi, die bij Marsala heeft medegestreden, door een anarchist te Livorno met een dolk werd vermoord, wegens een artikel, waarin hij het anarchisme had bestreden. Da Kamer heeft in tweede lezing het wets ontwerp betreffende het gebruik maken van ontplofbare stoffen aangenomen. Bij het gebouw van het ministerie van bin- nenlandsche zaken te Rome is een persoon in hechtenis genomen die bedreigingen uitte tegen het leven van Crispi. Een dolk werd in zijn bezit gevonden. De politie te Rome heeft omstreeks 150 anarchisten in hechtenis genomen bij een van hen werd een schrij ven gevonden van Alceste Cipriani, broeder van den bekenden Amilcare Cipriani. Men meent een wijdvertakte revolu- tionnaire samenzwering op het spoor te zijn. AMERIKA. De spoorwegbeambten in de goederen depots van den TJnion-Pacijic- Spoorweg heb ben zich bij de werkstaking aangesloten; daardoor zijn 6000 arbeiders werkloos. De strijd die thans gevoerd wordt tusschen de vereeniging van hoofdbestuurders, die 22 spoorwegen vertegenwoordigen en de veree niging van spoorwegbeambten wordt steeds hardnekkiger. Te Chicago begint men de gevolgen te ondervinden van de groote, tegen de Pullman- wagen-maatschappij gerichte werkstaking, waardoor thans 32 spoorweg-maatschappijen zijn getroffen. Op verschillende lijnen is het verkeer geheel gestaakt. Een extra trein deden de werkstakers ontsporenlevensmid delen beginnen aanmerkelijk in prijs te stijgen. Het officieuse gedeelte van de Duitsche Reichsanzeigcr noemt de maatregelen der regeering van Venezuela, op 14 dezer inge steld. Alle vreemdelingen die binnen het rijk hun intrek nemen, zullen in de haven van aankomst voor de overheid eene verklaring af te leggen hebben omtrent hun persoon, beroep en betrekkingen, welke verklaring telegraphisch aan het ministerie van binnen- iandsche zaken wordt medegedeeld. Eene dergelijke verklaring moeten ook zij afleggen voor de overheid hunner woonplaats, die in de laatste zes maanden inwoners van Vene zuela zijn geworden. Valt deze verklaring ongunstig uit, dan beslist het ministerie of de vreemdeling als gevaarlijk voor de openbare orde over de grenzen zal worden gezet. AFRIKA. De Times verneemt uit Kaapstad dat sir Henry Loch een bezoek heeft gebracht aan den Volksraad, waar hij allerhartelijkst werd ontvangen. Kruger heeft aan den Volksraad te Pretoria meegedeeld dat een nieuwe Swazilarid-ovr - eenkomst niet Engeland werd aangegaan, welke van gelijken aard is als die van 1893, die onuitgevoerd is gebleven. Hangende de bekrachtiging van deze nieuwe conventie, blijft de tegenwoordige staat van zaken ten opzichte van Swaziland nog zes maanden gehandhaafd. De Volksraad heeft de verlenging der Swazi- land-conventie bekrachtigd. In plaats van het contingent Engelschen worden nu door de Transvaalsrhe regeering burgers geprest om naar Zoutpansberg uii i rukken. I Uit Tanger wordt van gisteren gemeld Volgens berichten uit Fez vau 26 Juni staan de zaken aldaar stil en geven de stam men in den omtrek der stad reden tot on gerustheid. Muley Abbas, een bloedverwant van den sultan, is tot kalief van Marakesh bonoemd, ter vervanging van den broeder des sultans Muley Mohamed, die zich nog steeds in den kerker bevindt. CHINA. De onderkoning van Shanghai heeft last gelast gegeven tot het onmiddellijk zenden naar Korea van twintig bataljons troepen, omdat naar het schijnt geen uitzicht meer bestaat op eene vredelievende oplossing der met Japan bestaande geschillen. Er bestaat grond om te gelooven dat de regeering der Vereenigde Staten aan China en Japan hare bemiddeling zal aanbieden. De Times verneemt uit Shanghai dat Japan voortgaat met het maken van oorlogstoebe reidselen op groote schaal. De Japansche regeering noodigt den koning van Korea uit, de suzereiniteit van China op te zeggen, de bescherming van Japan aan te nemen en den Chineesehen resident weg te zenden. Japan heeft op de vredelievende vertoogen van Engeland en Rusland geantwoord met het opnieuw zenden van 3000 man troepen naar Seoul. SCHIEDAM, 3 Juli 1894. Naar wij vernemen, hebben zich voor de vacante betrekking van gemeente-ontvanger 46 sollicitanten aangemeld. het genoegen eene Gisteren hadden wij voorstelling bij te wonen in het »Theater Central" van de heeren Praiss en Mullens. Het programma gaf veel en van verscheiden aard. Vlug en net uitgevoerde gymnastiek oefeningen door acrobaten in elegante kostu- mes. De buitengewoon fraaie goocheltoeren van den heer P, Mullens deden ons denken aan wijlen Bosco en Bamberg. Meermalen zagen wij proeven van dressuur, maar het door den heer Praiss vertoonde met zijn katten zijn eenig. Wij weten ipoes" is een geboren equilibrist en wandelt over den rand eener heining met een gerustheid als gij over het breedste trottoir, maar hier ziet ge haar als acrobaat en in haastigen gang over een ge spannen draad loopen; zij verliest geen oogenblik den ernst waarmee zij haar werk verricht, al wordt zij ook telkens en telkens op haar baan gestoord en verplicht over haar natuurlijke vijanden, de ratten, heen te stap pen. Ruim twee uur hebben wij ons geamu seerd en kunnen een bezoek aan het »Thea- ter Central" wel aanbevelen, terwijl wij er op wijzen, dat zydie hun kinderen een paar genoeglijke uren willen verschaffen, dat-reeds morgen kunnen doen, want dan wo'flfïeene kindervoorstelling gegeven. T T De persoon Van V., wonende te Vlaardin- gen, die gisteren te middernacht van de kermis alhier te voet huiswaarts keerde, is op den dijk ter hoogte van den Frankenland- schen dqk van zijn horloge met kvting en portemonnaie met geld beroofd dt .-keren C. v. d. H., een geboren Vlaardi -er, thans wonende te Rotterdam, die nog.' -.jaar ge vangenisstraf voor straatroof moe undergaan. De bestolene heeft van het voorgevallene bij de politie alhier aangifte geda .m op wier verzoek de dief te Rotterdam aan'gehoJtlen en herwaarts overgebracht is. Namens Hare Majesteiten wordt voor de wedrennen te Bussum op 28 Juli a.s. een zilveren bokaal uitgeloofd. Bij het jachirqden der officier' -al de Koningin aan elk der beide winir 4 heeren een souvenir uitreiken. Het is mogelijk dat Hare Majestefi -. de lier- onthulling van het standbeeld vanri--ttuyter te Vüssingen in Augustus op eer"bader te bepalen dag zullen bijwonen, Omtrent een bezoek aan de provincie Zee land is overigens niets bepaald, voor het oogenblik worden slechts plannen in over weging genomen. Bij kon. besluit is benoemd tot chef van den generale» staf de generaai-majoor A, Kool, thans sous-chef van dien staf. Bij kon. besluit is de heer K. A. Gonlag. evarig.-Luthersch predikant te Beverwijk, secretaris van de synode der evang.-Luther- sche kerk, benoemd tot lid der commissie tot de zaken der protestantsche kerken in Neder- landsch Oost- en West-Indië. Bij kon. besluit is de luitenant-generaal adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, F. M. B. ridder Alewijn, chef van den generalen staf, op zijne aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van liet pen sioen bepaald op f 3000 'sjaars, en zulke met dankbetuiging voor de zeer goede dien sten, door hem gedurende zijne veeljarige militaire loopbaan aan den lande en aan het leger bewezen. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 30 Juni bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 3,515,479.55'/} en bij de. betaalmeesters- 1,838,117.86'/} Te zamen f 5,353,597.42 De Provinciale Staten van Friesland zullen Doiidei'dag a.s. een lid der Eerste Kamer kiezen, ter vervanging van den heer Van Eysinga. J';/ I De heer jhr. E. J. de Stuers, bij kon. besluit van 4 Juni 1894 benoemd tot consul te Luxem- bug, is in die hoedanigheid door de Luxem- burgsclie regeering erkend. De heer J. Stevenson, ingevolge kon. mach tiging benoemd tot vice-consul te Middles- borough, is in die hoedanigheid door de Brit- sche regeering erkend.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2