Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. a- I- a- er tr is ie n- le is ;a ;n if e- n, ;r n le n le n it Het eereteeken voor belangrijke krijgsbe drijven zal voortaan ook worden toegekend aan ben die hebben deelgenomen aan de krijgsverrichtingen op en nabij de amiaug- rivier in de residentie Oostkust van Sumatra 12 Januari tot 11 November 1893. De hun deswege uit te reiken gesp draagt het opschrift«Tamiang 1893". De minister van oorlog heeft in eene cir culaire aan de inspecteurs der wapens en de chefs van dienstvakken zijn verlangen ken baar gemaakt, dat er meer dan tot nu toe geschiedde op de zedelijke vorming van den soldaat behoort te worden gelet. In het bijzonder wijst de minister er op, dat de autoriteiten hun steun moeten verkenen aj. de Militaire Tehuizen, Roomsch-katho- lieU vereenigingen en dergelijke inrichtingen of .stellingen, wier streven en doel alle waardeering en medewerking verdient. De vergadering van het algemeen bestuur der ïZuiderzee-vereeniging" is verdaagd tot 1 «t'i. f ''over de voorstelling van de Standaard, loet voorkomen alsof de anti-revolu {-!onï, Kamerclub, die den heer Van Alpheu tot! ve zitter heeft, is, sde onvermengde", d. i de 'uivere, de echte, zegt de anti-revo- itioniwire Nederlander: De ware toestand is o. i. deze: De anti-revolutionnairen hebben zich ge deeld in twee clubs; beiden staan zij op den bodem van het program 'jb Van Alphen wij nemen nu den voorz -r tot vlag acht zich nog gebonden aan de 'actiek der laatste Deputatenvergade ring 'eweegt zich dus in de richting-Tak; d. idere is daarvan geheel los; zij toetst elk li- wetvoorstel ban hare beginse len, n regelt zich, bij stemming, naar de eischen van het oogenbiik. Men heeft dus eene anti-revolutionnaire ea eene Takkiaansch-anti-revolutionnaïre Kamer club. Op Dinsdag 4 September en drie volgende .dagen zal te Brussel het derde internationale wetenschappelijk congres van katholieken worden gehouden. Voor Nederland heeft zich een comité van voorbereiding gevormd, be staande uit de heeren dr. B. J. A. M. Schaap man, voorzitter A. M. C. van Cooth, secre taris; V. de Groot, mr. J. J. I. Harte, dr. W. Nolens, H. van Schijndel S.J. en dr.N. P. van Spanje. Het congres zal acht afdee- lingen tellende godsdienstwetenschap, 2e wijsbegeerte, 3e rechtsgeleerdheid en staat huishoudkunde, 4e geschiedenis, 5e wiskunde ea physica, 6e natuurkunde en biologie, 7e anthropologie en 8e philologie. Sluipmoorden. De moord op president Carnotgepleegd, geeft De Tijd aanleiding weder eens een artikel over «Liberalisme en anarchisme' te schrgven, waarin voor de duizend enzooveelste 'maal wordt betoogd, dat niet het liberalisme maar alleen het beginsel dat «alle gezag van God komt", het anarchisme op afdoende wijze kan onderdrukken. Wat men in dit betoog niet vermeld vindt, zijn de talrijke opstanden stegen het gezag en moorden die de geschiedboeken vermel den uit de dagen toen algemeen werd aange nomen, ook door de opstandelingen en zelfs door de moordenaars, sdat het zag van God komt". Blijkbaar is dus ook me leer niet h.j machte geweest de hartstochten en afdwalin gen tegen te gaan. Evenmin wordt door De Tijd vermeld dat prins Willem verraderlijk is vermoord door een geloovig katholiekkoning Hendrik Hl van Frankrijk door den Dominikamer mon- rik Clement doodgestoken met een vergiftigd meskoning Hendrik IV in zijn rijtuig door Ravaillac, een godsdienstdweper, met dolksteken afgemaakt. De moordenaar Da- miens, die op Lodewijk XV een aanslag pleeg de, werd evenals Ravaillac door de openbare meening als een handlanger der Jezuïeten beschouwd. Het gaat dus waarlijk niet aan, als er een sluipmoord op een vorst of overbeidspeisoon is gepleegd, er terstond de liberalen by te halen En is het ook eerlijk te schrijven dat in de cogen van «de geheele liberale pers" dertig jaar geleden een Napolitaan, die koning Ferdinand II trachtte te dooden, «een held, een edel patriot was, die zijn vaderland uit de klauwen der reactie trachtte te bevrij den". Dat is eenvoudig schandelijke lastertaal. Een deel der Italiaansche pers moge toen j aldus hebben geschreven onder den invloed I der onderdrukking, de liberale pers elders J heeft stellig nagenoeg eenparig dergelijken i aanslag verfoeid en afgekeurd. Of heeft De I Tijd bewijzen voor het tegendeel? Hil Naar het Dagblad verneemt, zijn op de be- j grooting voor 1895 3 oorlogsbodems gebracht. Hr. Ms. stoomschoener Dolfijn, welke be- last is geweest met de uitoefening van politie toezicht op de visscherij in de Noordzee, is te Nieuwediep buiten dienst gesteld. Ter vervanging van de Dolfijn, zal de kor vet Sommehdijl;welke heden te llelle- I voetsluis in dienst komt, met de bescherming van de visscherij belast worden. Hr. Ms. pantserdekschip Koningin Wilhel- rnina is nu ter reede van Texel met gunstig gevolg onder stoom beproefd. Het liep een vaart van 16.1 KM per uur en de machine rieën voldeden aan de gestelde eischen. 1-Iet schip wordt thans te Nieuwediep ge reedgemaakt, om morgen naar zee te ver trekken tot het maken van een oefenings- tocht in den Atiantischen Oceaandie ongeveer een maand zal duren. Het schip zal naar wij vernemen op de uitreis een Engelsche en op de terugreis een Fransche of een Engelsche haven aandoen, om kolen in te nemen. Gedurende de maand Juni kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 472 schepen, waarvan 42 zeilschepen; hiervan waren be stemd voor Rotterdam 452 schepen, voor Schiedam 8, voor Vlaardingen 8 en voor Maassluis 4 schepen. In dezelfde maand van 1893 kwamen bin nen 422 schepen, waarvan 35 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 412 schepen. Gedurende de eerste zes maanden van dit jaar kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 2423 schepen, vau welke 162 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 2367 schepen, Schiedam 28, Vlaardingen 20 en Maassluis 8. Over dit zelfde tijdperk in 1893 kwamen te Rotterdam binnen 2110 schepen en in 1892 2089. Alzoo eene vermeeidering voor Rotterdam tegenover 1893 van 257 en voor 1892 van 278 schepen. Te Rotterdam is overleden de heer J. F. Spliethofi, onder wiens voorzitterschap inder tijd het «Algemeen Nederlandsch Werklie denverbond" werd opgericht, en die een werkzaam en gewaardeerd aandeel heeft ge had in de ordelijke arbeidersbeweging hier te lande en in het bijzonder te Rotterdam. Te Rotterdam hebben zich de vorige week 17 nieuwe gevallen van pokken voorgedaan. Met het stoomschip Diamond zijn uit Libau te Rotterdam aangebracht 80 Russen. Aan 31 dezer vreemdelingen is de landing gewei gerd, op grond dat zij niet in het bezit waren van geld of een middel van bestaan. De ove rigen zijn naar Hamburg vertrokken. Zaterdag werden een aantal ingezetenen van Vrijenban verrast met brieven, welke reeds in de eerste maanden van liet jaar aan hen waren verzonden. Bij een ten huize van den ontsla gen postbode gehouden huiszoeking, waren n.l een honderdtal brieven gevonden, welke door dezen successievelijk zijn achtergehouden. Duizenden en duizenden bezoekers waren Zondag te Scheveningen, Het strand was letterlijk zwart van de menschen. Op het «Kurhaus," waar in den avond de gasversiering langs de veranda was ont stoken, was het ook stampvol. De beide stoomtramlijnen hadden een dienst om de 3 minuten ingesteld en ver voerden de stoomtram staatsspoor 15,000 en die van de Holl. maatsch. 17.1)00 personen, laatstgenoemde grootendeels op het gedeelte ScheveningenAnna-Paulownastraat. De pokkenepidemie schijnt te 's-Gravenzande te zijn geweken, althans in de laatste tien dagen deden zich geen nieuwe gevallen voor. Drie poklijders zijn nog onder behandeling, waarvan twee die hunne wouing kunnen verlaten. Te Zegwaard is gisteravond een 12-jarig jongetje, dat een paard in de weide had ge bracht, door den bliksem gedood. De artillerist S. van Nugteren, te Helder in garnizoen, wiens beide handen door het springen van een granaat werden verbrijzeld, heeft bij de amputatie dier beide lichaams- deelen weinig geleden. Hij heeft tot heden geen wondkoorts gehad. Met twee kunsthan den zal bij binnenkort in de ouderlijke wo ning te Rokkarije wederkeeren. In het Friesche dorp J. werd aan eene vrouw, die sedert eenige maanden op verzoek van haar man, bij zijne ouders aldaar ge logeerd is, een vonnis beteekend, waarin scheiding van tafel en bed tussehen haar en man werd uitgesproken, zonder dat zij (de vrouw) er iets van wist, dat die zaak aan hangig was geweest. Haar man woont te H., in Noord-Holland, en te zijnen huize werden de oproeping, om voor den president der rechtbank te A. te verschijnen en de dagvaar dingen beteekend maar haar man hield die stukkeu achterwege, zoodat de arme vrouw, natuurlijk van niets wetende, niet ter terechtzitting verscheen en zich daardoor een vonnis by verstek op den hals haalde. Het was haar ten eeneniaie onbekend, dat bij de wet een termijn van veertien dagen was voorge schreven, om tegen het vonnis in verzet te komen, en daardoor verstreek de tijd, zonder dat zij daarvan gebruik maakte, zoodat geheel buiten haar wil en voorkennis eene scheiding van tafel en bed tussehen haar en haar man heeft plaats gehad, waardoor zij nu in zeer droevige omstandigheden is geraakt. T<= Oosterwolde zijn twee jongelingen, die bezig waren met zwemmen, verdronken. Zaterdag vervoegden zich aan het stadhuis te Utrecht een 70-tal arbeiders om den burge meester te spreken. Een drietal werd bij den burgemeester toegelaten; zij overhandigden een adres aan den gemeenteraad, waarbij o. a. werd verzocht om van gemeentewege eenige werkzaamheden te doen verrichten. Verder werd verzocht dat een openbaar gemeentege bouw beschikbaar zal worden gesteld voor het houden eener openbare vergadering. De burgemeester beloofde hetgeen verzocht werd ter behoorlijker plaatse in behandeling te brengen en ondei hield zich ongeveer een half uur met de arbeiders. Een verzoek, mede door de afgevaardigden gedaan, om dadelijk eene raadsvergadering te beleggen, werd door den burgemeester gewei gerd, aangezien naar zijn meening de werk lieden gelegenheid genoeg gehad hadden om hunne grieven aan den raad kenbaar te maken vóór de zittingen die in de afgeloopen week zijn gehouden. Van de ontslagen werklieden, werkzaam geweest bij de overkapping aan het station te Utrecht, zijn nog 7 aan het wei k geplaatst, zoodat er thans 9 van deze werklieden weder in dienst zijn genomen door den aannemer van dat werk. Ook ds. Winckel te Zetten, voorzitter dei- centrale anti-rev. kiesvereeniging in het dis trict Eist, moest Zaterdag voor den reclitei- commissaris te Arnhem verschijnen, teneinde te getuigen in de Wageningsche brieven- kwestie. Zondagmorgen werd door trein 251 nabij station Best (Noord-Brabant) een wissel wach ter overreden, doordat hij een kind, dal ot er de rails liep, wilde grijpen. De dood volgde onmiddellijkhet kind bekwam geen letsel. De vrijmetselaarsloge «La Compagnie durable" te Middelburg heeft f1000 toege zegd als bijdrage voor de koopsom van «Ons Huis" aldaar. Vlaardingen. Gisteren is de nieuwe bad en zweminrichting, geplaatst in het zooge naamde Prikkenwater, geopend in tegen woordigheid van het gemeentebestuur, aan deelhouders en gerioodigden. Daar aan eene dergelijke inrichting hier groote behoefte bestond, zal deze onderne ming zonder twijfel levensvatbaarheid heb ben, te meer daar uoor het gemeentebestuur gedurende 3 jaar eene subsidie van f 400 per jaar wordt verleend. De harmonievereeniging «Concordia" gaf tot opluistering eenige muziekstukken ten beste. 's-Gravenhag-e. Hare Majesteiten zullen den lln Juli Yulpera verlaten, maar niet in eens door naar Nedeiland teiugkeeren. De tweede conferentie voor internationaal privaatrecht zal den 13n a.s. gesloten worden. Op 75-jarigen leeftijd is alhier overleden mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nije- velt, oud-minister van buitenlandsche zaken eerst in het kabinetVan Heemstra, iater iu het eerste ministerieHeemskerk, in welken woeligen tijd hij een belangrijke staatkundige rol vervulde. Herhaaldelijk vertegenwoordigde graaf Van Zuylen Arnhem in de Tweede Kamer. Laatstelijk was hij lid van den Raad van State. De tentoonstelling van hedendaagsche schilder en beeldhouwkunst te Nijmegen is gedurende de afgeloopen week bezocht geworden door 1050 peisonen. Over de ontsmettende kracht van het zonne licht heeft prof. Von Esmarch een studie ge schreven. Hij bevond, dat het zonnelicht wer kelijk doodend werkt op een aantal bacillen o. a. op die van typhus, cholera en tuberculose en dat die wei king uitsluitend is toé te schrijven aan de blauwe stralen in dat licht. Prof. Von Esmarch beschouwt echter het zonnelicht niet als een piactisch desinfecteermiddel, omdat het alleen de ziektekiemen aan de buitenste opper vlakte doodt. Het kan dus alleen dienen voor la kens, servetten of linnengoed. De dierentemmer Julliane, die te Neuillyeene voorstelling heeft gegeven met zijne menagerie, is, toen hij in het hok van den leeuw kwam, aangevallen door dat dierdat hem de borst open reet. Julliane verloor zijne tegenwootdigheid van geest niet en sloeg den leeuw met zijne karwats. Eindelijk werd de leeuw door de knechts gedwon gen zijn prooi los te laten, waai na Julliane weg gedragen werd. Zijn toestand is bedenkelijk. Het publiek, door schuk bevangen en ontsteld door het schouwspel, had middelerwijl de tent haastig verlaten.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3