A0. 1894. Woensdag 4 Juli. N°. 856E Tweede Blad. Binnenlandsclie Berichten. Achtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, GTemengdo Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. gr UITGEVER: J. ODÉ. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers SCHIEDAM, S Juli 1894. Er schijnt thans een speculatie te bestaan in stuivertjes. Zooals men weet, zijn deze muntstukjes met den beeldenaar van de Koningin nog niet aangemunt. Er zijn per sonen, die meenen dat de stuivertjes met den beeldenaar van Koning Willem III eerlang buiten omloop zullen worden gesteld, en dan hoopt men dat deze geldstukjes als curiosi teiten meerdere waarde zullen krijgen. In Botterdam is een persoon die reeds 1000, een ander die 1402 en nog een die 6000 van die muntstukjes heeft bijeenverzameld. Uit Monster wordt van 1 dezer aan de B. BCt. gemeld: Gisteravond, nadat de dienst in het tele graafkantoor was afgeloopen en met de ont ruiming werd begonnen, verzamelde zich een aanzienlijke menigte voor het gebouw. Toen het gebouw gesloten werd, begaf de menigte zich joelende naar het huis van den burge meester, waar eenige ruiten werden ingewor pen. Van daar begaf de menigte zich weder naar het telegraafkantoor, om ook daar een groot aantal ruiten te vernielen. Later moest ook het raadhuis het ontgelden. Te twee uur 's nachts was het dorp stil. De politie hield loffelijk en vol bezadigdheid stand, maar was niet bij machte het geweld te keeren. De ter assistentie gekomen politie van 's-Gravenzande kweet zich goed van hare taak. De gerequireerde militaire macht, die laat in den nacht aankwam, bleek onnoodig te zijn. De aanleiding moet, naar men ons mede deelt, gezocht worden in eene handeling van hpt gemeentebestuur tegenover het departe ment van waterstaat, handel en nij verheid. Minder ingenomen met den directeur van het telegraafkantoor te Monster, trachtte men de verplaatsing van dien ambtenaar op ver schillende manieren te verkrijgen, en toen dit niet gelukte, weigerde de gemeente ver der het huis beschikbaar te stellen voor den telegraafdienst. De regeering, die geen enkele aanleiding had gevonden om den directeur te Monster te verplaatsen of te ontslaan, bracht d mrop het telegraafkantoor naar 's-Gravenzande over, hetgeen met ingang van 1 Juli geschiedde. Een gratificatie van f1000 is door den Amsterdamschen gemeenteraad toegekend aan den technischen ambtenaar, aldaar, belast met de zaken van het Liernur-stelsel, als erken ning van een buitengewonen dienst aan de gemeente bewezen, waardoor deze een oogen- blikkelijke winst geniet van f15000. Gemelde verdienste betreft het bereiden van goeden COURANT. f 1.85. - 2.50. - 0.10. BÜREjiV: BOIER8TKAAT, X! 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. mest uit de faecaliën. De daartoe bestaande inrichting zal de gemeente vermoedelijk in eigen beheer nemen en dan uitbreiden. Te Laren (Gooiland) kwam Vrijdagavond een der aldaar tijdelijk verblijf houdende kunstschilders, een Amerikaan, bij zijne terug komst in zijn hotel tot de ontdekking, dat hij zijn portefeuille met ruim f800 op de wandeling had verloren. Terstond ging hij met zijn vrienden, voorzien van lantarens, langs den afgelegden weg zoeken, en had het geluk het verlorene terug te vinden op het binnenpad naar Eemnes. Een jonge zeehond, door schipper J. Kaan op Texel gevangen, is thans zóo tam, dat hij naar de schuit terugkeert als de opvarenden hem fluiten. Meermalen per dag wordt het beestje in zee gelaten en kan dan uren in zijn element ronddartelen. Soms gaat hij ver van de schuit, maar telkens is hij er ook weer teruggekeerd. De onlangs overleden zangeres Alboni heeft in haar testament milde beschikkingen gemaakt voor Parijs en andeie steden van Frankrijk, welk land deze Italiaansche liefhad als haar vaderland. Zij bestemde een jaargeld van 10,000 fiancs voor 40 spaarbankboekjes van 250 fr., uit te reiken aan de beste leerlingen van openbare scholen te Parijs. Voorts vermaakte zij een legaat van 100,000 fr. aan het armbestuur te Parijs, om daarvoor in een der gasthuizen voor twee of meer arme Italiaansche vrouwen ge legenheid tot kostelooze verpleging open te stellen. De rente van het kapitaal, waarvan haar echtgenoot, de heer Ziegerlevenslang het vruchtgebruik houdt (36,000 fr. per jaar), is ook bestemd spaarbankboekjes van 250 fr., ter belooning van leerlingen der oper scholen in de departementen. De beroemde zangeres is D, .ag plechtig begraven op »Père Lachaiso," in het familiegraf van haren eersten man, Graaf Pepoli. Onder de vele kransen was er ook een van Adeline Patti. Uit Krakau wordt gemeld, dat de Weichsel 315 cM boven 0 gerezen is en de voorstad Grzegorzki, benevens het dorp Babice, over stroomde. Ook Podgarze heeft gedeeltelijk onder water gestaan. De omstreken van Krakau zijn door felle regenvlagen geteisterd. Tusschen Kra kau en Niepolomice zijn vijf dorpen deels over stroomd, deels bedreigd, aan den beneden-Weich- sel zijn 6 dorpen overstroomd. Op do wegen tusschen Zwierzyniec en Bielany stond bet water van 70 tot 80 centimeter hoog. Latere berichten uit Krakau daelen mede, dat de stand van den Weichsel in de stad 3.80 M., bij de Skawamonding 4.30 M en bij de Solamonding 4.15 M boven 0 was. Acht plaatsen zijn gedeeltelijk overstroomd, bij Ka- niow werd de ringdijk en bij Wadowice de spoorwegbrug beschadigd. Op meer plaatspn zijn de bruggen weggeslagen en ook andere stroomen zijn buiten hun oevers geneden. In do plaatsen aan de rivior staan weiden en hui zen onder water en zijn vele bewoneis zonder dak. Behalve da Dunajetz en de Wisloka, staan ook de overige stroomen in die streek bijzonder huog. De aangebrachte schade is belangrijk. In Silezie is eveneens op verscheidene plaatsen het verkeer door overstroomingen afgebroken. Le vensmiddelen werden met pontons verschaft er zijn geen menschenlevens te betreuren. In het Wagthal, waar de bekende badplaats Pis- tyan ligt, zijn 450 huizen door overstrooming ingestort en twee menschen gedood. De badgas ten kregen hun mondvoorraad door middel van pontons. Het water vlood als een woedende stroom door de badplaats. Het spoorwegverkeer was geheel gestremd, 12000 bundeis bouwgrond zijn vernietigd. Nabij Tienscia is een groote steenen brug ingestort. Het eiland Schiltt wordt ernstig bedreigd en het is alleen aan bovenmen- schelijken arbeid der militaiien te danken, dat de dam bij Konaorn nog behouden is gebleven. Sedeit 1813 is het water in het Wagthal niet zoo hoog geweest. Bij Ratibor is do Oder buiten zijn oevers getreden, de waterstand was 5.1 meter. De dijk van Plesz is op twee plaatsen doorgebroken, ulanen beproeven hem te her stellen, ook de brandweer en genietroepen zijn op de plaats des onheils aanwezig. Te Presburg heerscbt tengevolge van de overstroomingen, gebrek aan levensmiddelen. Ook daar zijn hui zen ingestort en verscheidene menschenlevens te betreuren. In de gemeente Wolowice in Gal- licie staan, tengevolge van een doorbraak, 150 huizen onder water en is de oogst verwoest. Ook Pest was van alle kanten door het water ingesloten. Blijkens bericht uit Madrid had in de mijn te Legalydad een ontploffing plaats. Er waren 65 mannen in de mijn. Reeds werden 8 lijken opgegraven, maar men vreest dat er veel meer menschen verongelukt zijn. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, over de le helft der maand Juni, welke op schriftelijk verzoek aan het postkan toor alhier kunnen worden gereclameerd. Briefkaart. M. Nagtegaal, Goidschalkoord. Brief. Girabald, Engeland Londen. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Ingcrid. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 5 dezer, des namiddags ten 5.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Banana (Etat Indépendant du Con go) bestaat door middel van het stoomschip Koningin Wilhelmina. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 6 dezer, des tooi middags ten 9.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Da gelegenheid tot verzending der corrcspon dentie naar Ned. Oost-Indie (met uitzondering van Atjeb en Padang) bestaat door middel van het stoomschip Merapi. De laatste buslichting aan het postkantoor tegRotterdam is bepaald op 7 dezer, des voormiddags ten 11 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Ingevolge het bepaalde bij art. 21 der wet van 25 Mei 1880 Staatsblad no. 88), wordt ter algemeene kennis gebracht, dat gedurende de maand Mei 1894 in de rijkspostspaaibank zijn ogelegd en terugbetaald de navolgende bedragen: Bedrag der inlagen f 1,895,665.67 terugbetalingen - 1,399,632.79 Meer ingelegd dan terug betaald f 496,032 88 Aan het einde der maand April was ten name der verschillende inleggers inge schreven f33,676.194.59' zoodat het gezamenlijk te goed op ultimo Mei bedroeg f34,172,227.47 In den loop der maand zijn 6186 nieuwe spaar bankboekjes afgegeven 2233 zijn geheel afbe taald, zoodat er aan het einde der maand nog 421,704 in omloop waren. Dit bedrag is met f 20 verminderd, wijl over de maand April een gelijk bedrag te veel var- antwoord werd. Sl.'Ct Uit het Westland zijn de eei ste roode aalbessen naar Engeland verzonden. De Engeische maikt is voor deze vrucht hoog gestemd. Voorpluk komt ook op da binnenlandsche markten. De korrel is dit jaar buitengewoon fraai on zwaar, waardoor de dracht der boomen zeer zal mee vallen. Te Aalsmeer is een begin gemaakt met de verzending der eerste frambozen. Hoewel het meerendeels koude weder 't rijpen der vruchten niet in de hand werkte, hebben de planten zich krachtig kunnen ontwikkelen. Dientengevolge zijn zij rijk beladen met bijzonder mooie en groote vrucht en belooft de oogst voordeelig te zullen worden. Bijzonder vroeg mag het zeker heeten, nu reeds in Juni met den pluk kan begonnen worden. Men schrijft uit het westen van Noord-Brabar.t aan het iV. v. d. 1). ^Verscheidene landbouwers uit deze streken hebben dit jaar een proef genomen met Ameri- kaansche rogge. Zooals het zich thans laat aanzien, belooft dit gewas een goede opbrengst. Het koren staat bijzonder weelderig en is buiten gewoon lang van stroo. Men zal echter moeten afwachten of de qualiteit der rogge even goed is als de iniandsche.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5