N°. 857C A°. 1894. Woensdag 11 Juli. Kennisgeving. gesloten zal zijn. A. ctL t n ve ©r tig* s t e Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag5 Afsluiting Noordvest-singelvoorver- keer met rij- en voertuigen. ffuitcnlaudsche Berichten. UIT G EVER ODÉ. BDBBAC: BOIBItSTKAAT, E 2 7. URA1T. .Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pose, door het geheele Rijk Afionderlijke noramers t 1.85. 2.50, - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10» Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter openbare ken nis. dat met het leggen van buizen voor gas- en waterleiding in den Sfoord- yestslngel zal worden aangevangen op 13 Juli a.s., waardoor die weg, te rekenen van dien datum, gedurende omstreeks veer tien achtereenvolgende dagen, voor het verkeer met rij- en voertuigen Schiedam, den 6den Juli 1894. Burgemeester en VJethouders van Schiedam, VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris VERNÈDE. F E A N K R IJ K. De president der republiek heeft tot secretaris-generaal van zijn kabinet gekozen den lieer Lafargue tot chef van zijn Militair Huis generaal Berruier. De lieer Clause! de Coussery is tot onder voorzitter der Kamer benoemd met 188 legen 146 stemmen uitgebracht op den lieer Dupuy-Duternps. Zaterdag is in de Kamer besproken de weikstaldng te GraUsessac. Men weet, dat deze veroorzaakt werd door het ontslag van £00 van de 1800 arbeideis; tengevolge van de inkomende rechten had de mijnmaat- scliappij haar débouché in Spanje verloren. Ook het voorstel der werklieden, om dage lijks een uur korter te ai beiden, opdat de ontslagenen weer aangenomen konden wor den werd afgewezen. De maatschappij werd verdedigd door Burdeau, die verklaarde, dat de administratie gedwongen geweest was, be sparingen te maken en de productie te ver minderen. De afgevaardigde Viguier zeide, dat de mijndirectie er zicii op beroemd heeft, alle syndicaten te zullen doen verwijderen. Jaurès voegde er nog bij, dat men de laaghar tigheid gehad had tot de werklieden te zeg gen Waarover klaagt gij Wij zenden de oude weiklieden weg, wat een verlichting ia! zijn voor de pensioenkas." De volgende orde van den dag werd aangenomen met 36 tegen 141 stemmen: sDe Kamer, vertrou wen stellende in de verklaringen der re geering en in de genomen maatregelen, gaat over tot de orde van den dag." De ministerraad houdt zich bezig met een wetsontwerp dat reeds kort na den moord op president Carnot aan de orde kwamhet aan vullen der maatregelen tegen de anarchisten .Gisteren zou waarschijn lijk het ontwerp bij de Kamers worden ingediend, Het ontneemt •de bevoegdheid van kennisneming der delicten als aansporing tot moord, tot aanslagen enz. aan de jury's en defereert aan de correc- tioneele rechtbanken. De strafbepalingen worden verzwaardde openbaarheid der ..beraadslagingen wordt ingtrokken en de open baarmaking der stukken strafbaar gesteld. De commissie uit den Parijschen gemeente- raad, voor het feest van den 14n Juli, heeft Besloten, dat eenige wijzigingen gebracht zullen worden in het gewone programma. Zoo zullen de verlichting van de Champs- Elysées enzen de gratis-voorstellingen in sommige schouwburgen vervallenoverigens zal het feest doorgaan. De instructie tegen Caserio schijnt nog niet veel opgeleverd te hebben. Men meldt ten minste dat de moordenaar weldra ge confronteerd zal worden met eenige anar chisten, waaronder de soldaat Leblanc die de bekende onthullingen deed. Te Périers zijn vier Italianen in hechtenis genomen, die zich vermoedelijk uitCette naar Engeland wilden begeven. Te Marseille zijn 11 anarchisten in hech tenis genomen, 9 Italianen en 2 Franschente Parijs heeft de politie de hand gelegd op zekeren Mangin, dieanarchistischepropaganda maakte. DUIISCEIASD. De Bondsraad heeft gisteren het wetsont werp tot opheffing der Jezuïetenwet verworpen en het voorstel van Beieren tot wedertoelating der Redemptoristen aangenomen. De zaak van Von Kotze beeft een nieuwen keer genomen, die groot opzien baart. Mevrouw Von Kotze deelt mee dat zij een anonymen brief heeft ontvangen, welks seht'yver aan biedt voor honderdduizend maik den onbe kenden schrijver der pamfletten te verraden. Door een ongelukkig misverstand werd de bijeenkomst, die tot dat doel was bepaald, verijdeld. Evenwel verklaait mevrouw Von Kotze dat de genoemde som ter betaling gereedligt. Naar beweerd wordt, heeft de rijksregeering eene uitnoodiging van Engeland ontvangen om Japan in zijn geschil langs diplomatieken weg te steunen. De rijkskanselier zou te dezen aanzien een rapport aan den keizer hebben toegezonden. B L G I E. Volgens bericht, bij den secretaris voor binnenlandsche zaken van den Congostaat in gekomen, hebben de Mahdisten den 18n Maart het fort Mundu aangevallen, op de grens van den Congostaat gelegen, bij de waterscheiding tu-schen Nijlen Congo. Zij werden echter met groot verlies teruggeslagen door kapitein Fl. Delanghe, die na den dood van Van Kerck- hoven de leiding van diens expeditie overnam. De Mahdisten lieten 421 geweren in handen der Belgen achter. De troepen van den Congo staat verloren o. a. kapitein Gaston Bonvalet en sergeant Ligot. DENEMARKEN. Te Aarhuus is verleden week een congres gehouden van Deensche socialisten, 't welk o. a. door den Rijksdags-afgevaardigde Knud- zen werd bijgewoond. Aan het slot der zitting werd door dezen medegedeeld, dat de bijeenroeping ophanden is eener internationale conferentie van socia listische volksvertegenwoordigers, om van ge dachten te wisselen over een gemeenschap pelijk optreden in zake de invoering van den acht-uurs-werkdag. De in het begin van Juni gehouden ver kiezingen voorliet IJsiandsche sAlthing"heb ben eene versterking der voor eene herziening der grondwet gunstig gezinde meet derheid teu gevolge gehad. Te Eeykiavik weiden, in plaats van de vroegere onverschilligen, nu bepaalde voorstanders van den maatregel ge kozen, zoodat eene nieuwe poging, na de eerste mislukte om nieuwe instellingen te verkrijgen en daarbij liet zwaartepunt der regeering van Kopenhagen naar de hoofdstad over te brengen, meer dan waarschijnlijk is. NOORWEGEN. Het Storthing heeft met 79 tegen 25 stemmen een wetsontwerp aangenomen, be palend, dat in iedere gemeente bij meerder heid van stemmen, door alle mannelijke en vrouwelijke inwoners boven 25 jaar kan wor den uitgemaakt of het oprichten van nieuwe of het voortbestaan van oude tapperijen zal woiden toegelaten of niet. OOSTENRIJK. Het orgaan der Hongaarsche clericalen, de Magyar Allam, eischt, dat de primaat van Hongarije zal aftreden, indien de keizer de wet op het burgerlijk huwelijk teekent, en dat hij zijn plaats zal inruimen aan kardinaal Schlauch, die, volgens het blad, voldoende geestkracht bezit om den kerkelijken strijd te openen. Op verzoek uit Petersburg heeft de Hon gaarsche politie een bekend nihilist, met name Constantijn Grankowski, die reeds uit Frank- •ijk en Zwitserland verwijderd was en thans aan de veeartsenijschool te Buda-Pest stu deerde, over de Italiaansche gi ens gezet. Een aantal brieven van nihilisten werd in zijn bezit gevonden. ITALIË. De Kamer heeft met 497 tegen 43 stemmen het wetsontwerp op ontplofbare stoffen en met 199 tegen 41 het ontwerp op de pers delicten aangenomen. Crispi stelde Zaterdag voor gisteren het ontwei p betreffende het domicilie der anar chisten te behandelen. Alle leden van de oppositie verlieten de zaal en bij de stemming wai en niet genoeg leden meer aanwezig. Te Turijn zijn wegens verdenking van spiounage twee Franschen, waarvan de een officier schijnt te zijn, gearresteerd. Ook is een oud-beambte van het arsenaal in hechte nis genomen, die een fourier trachtte om te koopen, om hem een nieuw model geweer te leveren. Men vond een groot aantal gestolen documenten bij hem. De politie te Rome heeft Zaterdag twee anarchisten gearresteerd, bij wie men belang rijke documenten, o. a. een lijst van Italiaan sche bourgeois, die door hen ter dood veioordeeld waren, vond. Te Livorno is een anarchist gearresteerd, die aan den moordaanslag op Bandi mede plichtig is twee andere partijgenooten vielen te Florence op klaarlichten dag en op de volle straat met dolken den zoon aan van den minister van handel Barazzuoli, die zich met een revolver verdedigde. Het gansche personeel der pauselijke druk kerij is plotseling en dadelijk ontslagen. De oorzaak van dit strenge optreden is, dat proe ven der laatste encycliek reeds acht dagen vóór deze officieel verschenen is, in het bezit waren der Fiansche pers, die daaruit een bijna woordelijk resumé gaf. Met het onderzoek dezer pijnlijke zaak, waaraan ook, naar men zegt, een hooggeplaatst ambtenaar ten ofter vallen zal, is kardinaal Mocenni belast. T R K IJ E. De sultan weigert bes'ist den nieuwen Italiaanschen gezant te Konstantinopel te erkennen. Neemt deze niettemin bezit van zijn post, dan zal de sultan zijn gezant te Rome terugroepen. AMERIKA. President Cleveland heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarbij de staat van beleg te Chicago wordt afgekondigd en gelast wordt dat alle personen, die deelnemen aan samen scholingen of onwettige vergaderingen, voor hedenmiddag moeten uiteengaan, terwijl tegen hen, die weigeren aan die waarschuwing gehoor te geven, afdoende maatregelen zul len worden genomen. Op verscheidene spoorwegen van het wes ten, het zuidwesten en te Buffalo is de algemeene werkstaking uitgeroepen. Van den Senaat der Vereenigde Staten is een voorstel uitgegaan om scheidsrechters te benoemen, teneinde de geschillen tusschen de spoorwegdirectiên en de werkstakers uit den weg te ruimen. De aanvoerders der ïRidders van den ar beid" te Chicago hebben besloten dat heden middag eene algemeene werkstaking zal in treden, wanneer de eigenaars der Pullman- rijtuigmaatscliappij zich niet aan eene scheids- rechtelijke uitspraak willen onderwerpen. De werlcstakiug zal alle takken van nijverheid, liet bouwvak, de slagers, bakkers en beambten van alle spoorwegen omvatten. Zondag handhaafden te Chicago gewapen- den den vrede. Twaalf duizend man Unie troepen en staatstroepen bewaakten het sta tion en zorgden voor den geregelden loop der treinen, die zij tegen de volkshoopen bescherm den. De Unietroepen, die meerendeels uit vreemdelingen heeten te zijn samengesteld, omsingelden de Uniegebouwen, waarin de kel ders der schatkist zich bevinden, vanwege de bedreiging der anarchisten dat ze de ge bouwen met dynamiet in de lucht willen laten springen. De brandweer van Chicago is, naar gezegd wordt, geheel uitgeput, doordat ze zestigmaal binnen tweemaal vier-en-twintig uur is gealarmeerd. Eenige wrijving bestond tusschen de Unie- en de staatsoverheden te Chicago. Toen den burgemeester werd gevraagd of hij wou samen wei ken met de Unietioepen, ant woordde hij»Wy hebben met de Unietroepen niets uit te staan". Het blijft opmerkelijk dat de bloedigste botsingen plaats hadden met de Unietroepen, niet met de staatstroepen. Daarna is met goeden uitslag eene conferentie gehouden tusschen den mayor en de Unietroe pen te Chicago, waai bij besloten werd ge meenschappelijk op te treden. De staatstioe- pen en de politie bewaken de stations alsook de magazijnen, terwijl de Unietroepen de trei nen vergezellen. Deze zullen echter niet aan- vallendervvijze te werk gaan, tenzij de mayor het verzoekt. De inmenging van Cleveland wordt bij vooitduriiig heftig gecritiseerd. Verscheidene democratische leden van het Congres keur den de zending van Unietroepen sterk af en kondigden in het Lagerhuis eene motie daar over aan. De gouverneur van Oregon, die over die inmenging van den Bondspresident is ge ïnterviewd, verklaarde dat de laatste onbe voegd is tot het zenden van troepen, tenzij na voorafgaande proclamatie. Maar Cleveland gaat, ondanks alle aan vallen, vooitzicii krach tig met de zaak te bemoeien. Drieduizend man Uoietreepen staan in de Oostelijke staten gereed om naar Chicago te trekken, ongere kend de nationale garde der staten New-York en Pennsylvanië (twintig duizend man). Ge lijktijdig besloot de regeering der Unie tot het in bezit nemen van de ^Northern Pacific'

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1