l J A°, 1894. Donderdag 12 Juli. N". 8571. KENNISGEVING. A. cb. tenveert 1 g- s te Jaargang. üitgëWr7"j. odé. Buitenlaiidsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, URA1T. abonnementsprijs, per kwartaal ft»co per post, door het geheele Rijk Afionderiijke Hommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BIT UB A KJ: BOTBRIIBAAT, ES 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10, Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. fiURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN SCHIEDAM, Gelet op art. 219 der wet van don 29sten Juni 1851 staatsblad no 85), regelende de samen stelling, inrichting en bevoegdheid der gemeente besturen Doen te weten Dat de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven der gemeente, over het dienstjaar 1893, op gisteren aan den raad is ingediend, en te gelijk op da secretarie der ge meente voor een ieder ter lezing is nedergelegd; terwijl die rekening tevens, tegen betaling der kosten, in afschrift aldaar verkrijgbaar is gesteld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den Hden Juli 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÈDE. F IÏ A N K R IJ K. De nieuwe anarchistenwet is Maandag door de regeering bij de Kamer ingediend. In de memorie van toelichting wordt gewezen op de noodzakelijkheid, reeds het aansporen tot anarchistische misdrijven, en alle middelen van propaganda te keer te gaan. Wie anar chistische propaganda maakt, zal met 100 A ■3000 frs. boete en 3 maanden a 2 jaar ge vangenis gestraft worden. De straffen zullen altijd in cellulaire afzondering bestaan. "Wordt door het hof de geheimhouding der beraad slagingen uitgesproken, dan zal iedere in breuk daarop gestraft worden met boete van •1000 a 10,000 frs. en gevangenis van 6 dagen tot 1 maand. Daarenboven kan in sommige gevallen tegen de anarchisten een verbanningsbesluit genomen worden. Aan de uiterste linkerzijde gingen, vooral toen laatstgemelde bepaling werd voorgelezen, hevige protesten op. De Kamer heeft de beraadslaging over de belastingvoorstellen aangevangen. De heer Cavaignac kwam op tegen het stelsel der be lastingen, zooals het tegenwoordig bestaat. Geen rechtvaardigheid heerscht er in dit systeem. Hij verdedigde vervolgens het door hem, in veieenigiug met verscheidene ambt- genooten, ingediende voorstel tot invoering van eene progressieve inkomstenbelasting koven een inkomen van 4000 fr. Hij wees op de landen in Europa, waar die belasting inge teerd is en dus vooruitgang bestaat; Frank- rïjk mag niet achterblijven. De heer Jules Roche bestreed het door de heeren Cavaignac c. s. ingediende ontwerp. Volgens hem zal het teleurstellingen teweeg brengen onder de bevolking. De verplichte Aangifte achtte hij in strijd met de persoonlijke vrijheidzij is eene inquisitoriale maatregel. Met algemeene stemmen heeft de Kamer ■een krediet van 200,000 fr. goedgekeurd tot voortzetting der proefnemingen der militaire luchtscheepvaart, De Parijsche correspondent der JF. S. Ct, Schrijft van gisteren Te oordeelen naar de besprekingen in de afdeelingen en de stemmeneijfers, waarmede de elf leden der commissie tot het uitbrengen van een verslag over de weisvoorsteilen tegen de anarchisten gekozen zijn, kan de regeering tekenen op 235 stemmen voor, terwijl 165 léden zich tegen hebben uitgesproken. Aan neming der wetsvoorstellen in de volle ver gadering wordt verzekerd geacht. Maar de regeering schijnt tegenover de sterke oppo sitie toch besloten om niet op onveranderde aanneming te staan. Men beweerde heden zelfs dat zij misschien het verbod onder som mige omstandigheden van geheele of gedeel telijke openbaarmaking van het verhandelde bij een strafproces tegen anarchisten zou laten vallen. Guillaume Ferrero heeft aan de Figaro ter openbaarmaking een reeks brieven van Caserio gezonden, die eenig licht werpen op den aard van dezen anarchist en op het anar chisme zelf. Er blijkt uit dat de anarchisten over de geheele wereld een hechte broeder schap vormen, waarbij in de eerste plaats de gastvrijheid in hooge eere staat. Komt een compagnon bij den ander aankloppen, dan wordt hem niets meer gevraagd, zoodra hij bewezen heeft, anarchist te zijn, hij geniet onbeperkte gastvrijheid. En dit is noodig, want de anarchisten doen groote reizen, maar bijna altijd te voet. Caserio had alleen in 1893 bezocht: Cette, Lyon, Lugano, Lausanne en Genève. Uit zijn brieven volgt dat hij volstrekt geen waanzinnige is, noch. iemand wiens geestver mogens lijden aan de te uitsluitende heer schappij van een denkbeeld. Hij was in staat tot zeer logische gevolgtrekkingen, maar ging daarbij altijd hiervan uit, dat de onbillijk heden die in de tegenwoordige maatschappij bestaan, niet verdragen mogen worden. Zoo wilde hij (volgens zijn voorgeven) niet in den militairen dienst gaan omdat hij bang was, bij onrechtvaardige behandeling van een sol daat door een officier, dezen te zullen neer schieten. Over vrouwen wordt in zijn brieven nooit gesprokendit verklaart wellicht tot zekere hoogte de kracht van zijn fanatisme in het politieke. Indien het openbaarmaken van deze brie ven weer zoo iets als een speculatie is op de misplaatste sentimentaliteit van het publiek zooals men dit bij "Vaillant en zelfs bij Henry gezien heeft dan zal het toch zeer moeilijk zijn, eenige aannemelijke veront schuldiging voor de verfoeilijke handeling van dezen anarchist daarin op te sporen. Te Lens is een socialistisch congres ge opend, waaraan door 1200 personen deelge nomen wordt. De heer Millerand betoogde in zijn openingsrede dat door dit congres be wezen wordt hoezeer zij zich vergisten, die zich verleden jaar sterk maakten, het socia lisme onderdrukt te hebben. D I I S C H li N B, De Spaansche gezant te Berlijn heeft een bezoek gebracht aan den rijkskanselier om hem namens zijne regeering te verzoeken een voorloopig handelsverdrag te sluiten, maar graaf Van Caprivi heeft dat verzoek onvoor waardelijk van de hand gewezen. Dr. Haas heeft zijn mandaat als lid van den Rijksdag voor Metz neergelegd, tengevolge van de voortdurende aanvallen, waaraan hij bloot stond wegens het plaatsen van zijn zoon op de cadettenschool te St. Cyr (Frankrijk). Vorst Bismarck zal deze week met zijne familie van Friedrichsruh naar Varzin ver trekken en daar tot het najaar blijven. ENGELAND. Het Hoogerhuis zal Vrijdag a.s. het voor stel van lord Salisbury tot beteugeling dei- vestiging van gevaarlijke of onvermogende vreemdelingen binnen het rijk bij tweede lezing behandelen. In het kleedermakersvak dreigt een reus achtige werkstaking uit te breken, waaraan, volgens den algemeenen secretaris der inter nationale vakvereeniging, ongeveer 500,000 personen van beiderlei kunne zullen deel- deelnemen. Het hoofddoel der beweging zal zijn, een betere regeling van den arbeid te verkrijgen. De secretaris heeft verklaard dat het oogenbiik nu zeer gunstig is om den strijd te beginnen. De Londensche schoolraad heeft thans be sloten aan alle onderteekenaars van het adres der onderwijzers-vereenigingeu tegen het verplicht godsdienstonderwijs de vraag voor te leggen, ofzjj van het geven van godsdienst onderwijs willen worden ontslagen. De vleeschprijzen beginnen te Louden te stygen, tengevolge van de werkstakingen in de Vereenigde Staten, door welke de aanvoer van Amerikaansch vleesch spoedig moet op houden, hetgeen beteekent dat de toevoer alhier met ongeveer 28 millioen pond rund- vleesch per week zou verminderen. ZWEDEN. Het Odelsthing heeft gisteren beraadslaagd over het voorstel der commissie betreffende eene verandering in de wetgeving op de consulaten. Een voorstel van den heer Schweigaard, strekkende om de voordiacht der commissie dit jaar niet in beraadslaging te brengen, omdat ze niet genoeg voorbereid was, werd verworpen. De linkerzijde heeft tegen dit voorstel, de rechtei zijde en de gematigde partij hebben er voor gestemd. Daarna is het voorstel der commissie in haar geheel goedgekeurd. De verhouding der stem men bleef onveranderd. Voorts heeft het Odelsthing het wetsont werp betreffende de verzekering der arbeiders tegen ongelukken in hun beroep in denzelfden vorm aangenomen als door het Zandsthing goedgekeurd is. ITALIË. Het te Napels verschijnende blad Soma heeft van zijn correspondent te Palermo een brief ontvangen, waarin gemeld wordt, dat de politie er een anarchistisch komplot ont dekt heeft. Een der anarchisten heeft zij ge vat, en deze heeft bekend tot het komplot te behooren, en dat het plan bestond om den commandeur Lafarina en andere invloedrijke personen te Palermo te vermoorden. Vervolgens zijn nog zes andere personen gevat, verdacht van betrokken te zijn in het komplot. De Times verneemt uit Rome dat de toe stand des pausen bedenkelijker wordt. Hij is zeer zwak en heeft herhaaldelijk flauwten. De zweer aan zijn been, die heette geheeld te zijn, is weer opengegaan. T B K IJ E. De sultan moet thans den khedive van Egypte volkomen vrijheid hebben gegeven tot eene reis door Europa en tot het be zoeken der hoofdsteden welke hij wil. De Times deelt uit Konstantinopel het volgende mee o»er de moeilijkheden die tus- schen de Italiaansche en de Turksche regeering zijn ontstaan. De sultan wenscht den tegen- woordigen Italiaanschen gezant gehandhaafd te zien, wiens opvolger hij het exequatur geweigerd heeft. De politie te Konstantinopel heeft, volgens Havas, zes personen in hechtenis genomen, die een aanslag beraamd hadden op het leven van koning Alexander van Servië. Zaterdagavond is de jonge koning van Salonika naar Nisch vertrokken, na den sultan in een hartelijk telegram zijn dank voor de ontvangst te hebben betuigd. Te Nisch werd hij door de ministers, het garnizoen, de autoriteiten en eene talrijke menigte opge wacht. Het Turksche gezantschap, dat hem tot Nisch vergezelde, is daar een dag zijn gast gebleven. A M E B I K A. President Cleveland heeft eene tweede proclamatie uitgevaardigd aan de staten Da kota, Montana, Idaho, Washington, Wyoming, Colorado, Californië, Utah en Nieuw-Mexico. Generaal Miles seinde Maandag te mid dernacht aan Cleveland, dat het overal rus tig was te Chicago Een aantal arbeiders- vereenigingen hebben doen weten, dat zij bereid zijn de regeeriug te helpen. Ook aan de Stiile-Zuidzeekust schijnt de staat van zaken verbeterd. De opwinding der mijnwerkers op verschil lende punten van Illinois baart zorg. Mijn werkers van Westville hebben een personen trein aangehouden en de militie aangevallen. In het gevecht kwamen eene vrouw en een meisje om, en werd een man gewond- Een paar mannen werden in hechtenis genomen. Te Hammond, bij Chicago, is de rust na genoeg teruggekeerd. Nu en dan wordt nog wel eens getracht spoorwagens in brand te steken of te plunderen. De oproerlingen ver strooiden zich op het naderen der troepen. Dezen gingen nog op het volk in. Zaterdag is op de werkstakers geschoten. De procla matie van Cleveland heeft Maandag op da woelgeesten indruk gemaakt. Uit verschillende plaatsen wordt geseind, dat de arbeid aan de spoorlijnen min of meer hervat is. Intusschen wapent zich in de nabijheid der veestapel- plaatsen te Chicago de menigte met revolvers. De directies der spoorwegmaatschappijen wei geren de geschillen door een scheidsgericht te laten berechten. Als de algemeene werk staking, waartoe voor gisteren besloten is, werkelijk uitgevaardigd wordt, zuilen er 120,000 personen aan deelnemen. Uit San-Francisco wordt van 9 dezer gemeld De toestand is nog altijd zeer dreigend. Alle matrozen en mariniers te Mare Island hebben bevel ontvangen met de troepen aan land samen te werken. Ook de oorlog cchepen zullen in geval van nood meedoen. De tijdingen uit Amerika gisteren te Lon den ontvangen luiden gunstiger. Clevelands proclamatie, sedert Hayes' proclamatie in 1877 naar aanleiding van de werkstaking op de sporen in Pennsylvanië, eenig in 's lands historie, maakt een zeer gunstigen indruk, terwijl de ontdekking, dat Debs vóór twee jaar als een onverbeterlijke dronkaard in het krankzinnigengesticht moest zitten, algemeene verbazing, schaamte en verontwaardiging wekt. Nadenkende burgers vragen zich af waar het heen moet, als een krankzinnige als Debs 's lands rust verstoort en het zenden van Unie-troepen op groote schaal noodig maakt. De Evening Post schrijft»Ziehier de merkwaardigste phase in de arbeiderskwestie, welke wij ooit aanschouwd hebben. De regeering van ons volk kan op den langen duur onmogelijk den druk dulden van eene klucht-regeering gelijk zulke wezens ons voorzetten. De toestand te Chicago verbetert

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1