A0. 1894. Zondag 15 en Maandag 16 Juli, N°, 8574. Eerste Blad. KENNISGEVING. .A-clitenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgevéïïT-j~ odé. Binnenlandsclie Berichten. Ill IB URAIT. t 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOIERITRAAT.B 37. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1,10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schie dam Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden de navolgende vergunningen zijn ver leend: lo. aan J. H. RIS Hz. en zijne rechtver krijgenden, tot oprichting van een glst- paUUerij met gaskrachtmachine van 2 paardenkracht, in het pand aan de Zijlstraat no. 38, kadaster sectie A no. 609; 2o. aan L N. PERQUIN en zijne recht verkrijgenden, tot oprichting eener sme derij in het pand aan de Nieuwehaven no. 243. kadaster sectie M no. 226 3o. aan NV. F. TAK en zijne rechtverkrij genden, tot uitbreiding zijner branderij: aan de Frankestraat no. 4, kadaster sectie M no. 260, door plaatsing daarin van een stoom ketel met een verwarmingsoppervlak van 3 M-, ter vervanging van dien van kleiner afmeting 4o, aan J. D. C. STEENBERG en zijne rechtverkrijgenden, tot oprichting van een fcopcr- cn blikslagerij, in liet pand aan de Hoogstraat no. 94, kadaster sectie B no. 2671. Schiedam, den 13den Juli 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÈDE Schiedam, 14 Juli 1894. De Nieuwe Wereld, door de oude zoo dik wijls benijd, heeft een merkwaardige crisis doorleefd, waarvan de materieele schade zoo groot is, dat die, in cijfers uitgedrukt, zelfs op den Amerikaan, die zijn millioenen bij honderden telt, diepen indruk moet maken. Thans schijnen de zaken weder eenigszins in orde te komen, en begint het mogelijk te worden, op de hoogte te komen van de gebeurtenissen, die twee maanden lang den reusachtigen staat hebben beroerd. In Mei van dit jaar begonnen de moeilijk heden, toen de werklieden der Pullman- maatschappij, die nabij Chicago gevestigd is, de gedurige loonsverminderingen moede, zich daartegen verzetten. Deze Pullman-maat schappij bezorgt die prachtig ingerichte spoor wegrijtuigen, waarin alle gemakken zijn aan gebracht, welke maar eenigszins denkbaarzijn. Alleen op de Noordatnerikaansche spoorwegen loopen er eeu paar duizend. Nu wordt beweerd, dat die maatschappij hooge dividenden uitkeert, men zegt zelfs tot in de twintig pCt.; de maatschappij ontkent dit, en geeft voor, dat zij, als ze de loonen harer werklieden weder moest verhoogen, liever haar inrichting zou sluiten, daar ze dan met ver lies zou moeten werken. Zelfs had de directie aan de werklieden beloofd, dat zij hun inzage zou geven in de boeken, waaruit dan zou blijken, dat de zaken werkelijk niet zoo rooskleurig stonden. Volgens de directie der maatschappij was er aan eiken wagen, die in den laatsten tijd was vervaardigd minstens tweehonderd gulden verloren, en nu was er wel weder een contract op touw gezet voor de levering van achthonderd salonrij- tuigen, maar dit kon niet worden uitgevoerd, als de loouen weder moesten verhoogd wor den. De arbeiders, wier loon in het laatste jaar van ruim vijf gulden op drie gulden per dag was teruggebracht, werden nu toch zeer nieuwsgierig naar den stand van zaken en vei langden dat hun volgens de belofte der maatschappij gelegenheid zou worden gegeven, de boeken te zienmaar nu werd hun dit kortweg geweigerd, ze konden een uittreksel krijgen. Dit deed de maat overloopen en 4300 werklieden staakten den arbeid. Nu is in Amerika alles op reusachtige schaal in gericht, ook de arbeiders-vereenigingen; die der spoorwegarbeiders, de x Railway Union", telt 370,000 leden. Deze vereeniging nam op zich, aan elk der werkstakers van de Pull man-maatschappij een zekere som uit te betalen, en wel in dier voege, dat ieder lid der Union elke week drie Amerikaansche centen, zeven en een hal ven cent naar onze rekening voor dat doel zou afzonderen. De zaken bleven hangende, tot een zekere Debbs, een der hoofdleiders van de arbeiders, voorstelde nog eens een poging te wagen om met de Pullman-maatschappij tot een minne lijke schikking te komen, en wel door middel van een scheidsgerecht. Maar de machtige maatschappij wees dit hooghartig af, en ver klaarde, dat ze de x Railway- Union", hoe groot haar ledental dan ook zijn mocht, niet wilde kennen. En van dien tijd is het hard tegen hard gegaan. Als de Pullman-maat schappij de xRailway-Union" niet wilde ken nen, dan zou deze toonen, wat ze was 1 't Besluit werd genomen, dat de arbeiders en verdere beambten op lijnen, die door Pullmans waggons werden bereden, den arbeid zouden staken, en alzoo is gebeurd, van het Oosten af tot het verre Westen en daar de spoorwegen bijna de eenige groote verkeers wegen zijn, zouden handel en nijverheid bij staking van het verkeer spoedig de gevoelig ste veiliezen lijden; meer nog: in de groote steden, waar de aanvoeren zouden ophouden, zou hongersnood ontstaan. De gewelddadigheden in de laatste dagen gepleegd, liggen nog versch in het geheugen van het lezend publiek, en president Cleve land heeft begrepen, er moest gehandeld worden, maar hoe De Noordamerikaansche Unie heeft er steeds op gepocht, dat ze er eigenlijk geen staand leger op nahoudt, en bovendien is elk der Vereenigde Staten zoo onafhankelijk in zijn bestuur, dat de bonds- troepen niet zonder toestemming van den gou verneur van een of anderen staat diens gebied mogen betreden. Zoo heeft dan ook de gou verneur van den staat Illinois, de heer Altgeld, in weerwil van de verschrikkelijke tooneelen te Chicago, geprotesteerd tegen de tusschen- komst van de regeering der Unie. Maar pre sident Cleveland heeft er iets op gevonden, i Hg beroept er zich op, dat de spoorwegmaat schappijen zich bij contract tot het brieven vervoer hebben verbondenzij moeten der halve in staat worden gesteld, haar verplich tingen na te komen, zij moeten treinen kunnen laten rijden, en daarom beveiligt de regeering die, door het zenden van troepen. De gou verneur Altgeld, ziende dat de toestand telkens I ernstiger werd, heeft dan ook wijselijk van alle verzet afgeziende troepen zijn gekomen, j hebben in de treinen plaats genomen, en hebben die werkelijk moeten verdedigen. Sedert is het vervoer weer meer geregeld gewordenmaar het verkeer, dus ook het brievenvervoer tusschen New-York en Chicago, is <ien dagen lang gestremd geweest, j Van het plan, een algemeene werkstaking in de Vereenigde Staten te proclameeren, is niets gekomen. 't Is bekend geworden, dat Debbs, de leider der beweging, een dronkaard is, en ter zake van j dronkenschap in een krankzinnigengesticht geplaatst is geweest. Dit is zelfs voor de Ame rikanen te veel, er is een gevoel van schaamte wakker geworden, dat zulk een persoon in de groote Unie een hoofdrol kan spelen. De orde keert terug; Chicago vlagt, omdat de werkstaking mislukt is, en president Cleve land heeft den dank van den Senaat der Unie ontvangen voor de energie, waarmede hij in deze moeilijke dagen is opgetreden. Als het voorgevallene leidt tot een herzie ning van sommige bondswetten, waardoor het centraal bestuur der Unie meer macht kreeg, dan zou dit tenminste ets goeds zijn, uit de treurige gebeurtenissen der laatste dagen voortgekomen. SCHIEDAM, 14 Juli 1804. In de gisteravond gehouden ledenverga dering van het Nut werden gekozen: tot be stuurder van het departement de heer dr. IC. Heeringa, tot bestuurder der spaarbank de heer P. Loopuyt en tot directeuren der be waarscholen de heeren S. A. Vernède en A. Bakker. Blijkens achterstaande advertentie zal onze gunstig bekende organist de heer Textor zijne stadgenooten a.s. Woensdagmiddag wederom vei gasten op eene orgelbespeling in de Groote ICerk, met welwillende medewerking van de mezzo-sopraan mevrouw De J.Z. en den cellist den heer Haagmans, beiden uit Rot terdam. Mag volgens de gewoonte een druk bezoek verwacht worden, wij wenschen tevens, dat de schaalcollecte ten behoeve der diaconie- armen het eenige geldelijke offer bij zoo veel muzikaal genot een niet te bescha mend resultaat voor het kunstminnend Schie dam moge opleveren. Onze stadgenoot de heer C. J. de Wolff hoopt 19 dezer den dag te gedenken, waar op hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de gemeente-gasfabriek alhier. Sedert 1 Januari 1887 vervult hij aan deze inrichting en aan de gemeente-drinkwater leiding de betrekking van kassier. W. Coilenburg, wonende alhier aan den Langen Achterweg, die gisteren aan de bran derij var. de erven Zoetmulder aan de West- Frat kenlandsche laan, van den bovenbak in de iakgoot wilde stappen, viel met die goot, doordien hij los lag, naa- beneden. Hij be zeerde zich in de lenden, en werd per rijtuig naar zijne woning gebracht. De koninklijk goedgekeurde statuten van de xKethelsche IJsclub" zijn opgenomen in de tStaatscourant no. 161. Het doel der vereeniging isbij vriezend weer de gelegenheid tot schaatsenrijden te be vorderen; onderlinge wedstrijden te houden; bij deelneming, ook van niet-leden, ijsfeesten of wedstrijden te organiseeren ten voordeelt» der armen. Van de werf der scheepsbouwmeesters Niestern Te Velde, te Martenshoek (Gr.), is Donderdag met goed gevolg te water ge laten het nieuwe van ijzer en staal gebouwde aakschip Cornelia, groot plusm. 700 ton, voor rekening der firma gebr. J. J. Roelofs alhier. De terugkomst «an HH. MM. de Koning innen op Soestdijk is nader bepaald op Don derdag 19 Juli, omstreeks 9 uur des morgens. Een Reuter-telegram deelt mede, dat de beide Koninginnen in het strengste incognito gisternamiddag uit Innsbrück te München zijn aangekomen, waar zij eenige dage- den ken te vertoeven. HH. MM. houden blijf in het hotel xVier Jahreszeiten". De leden van het algemeen bestuur der Zuiderzee-vereeniging zijn thans opgeroepen tegen Donderdag 19 dezer, des namiddags ten 2 ure, in het hotel xKrasnapolsky" te Amsterdam. Alsdan zal de toestaud der ver eeniging worden besproken, en overwogen, wat in den tegenwoordigen stand der zaak zal behooren te geschieden. De bakkerij-tentoonsteiüng in het xPaleis voor Volksvlijt" te Amsterdam wordt Maan dagmiddag .te een uur door den minister van waterstaat feestelijk geopend. Bakkery-tentoonstelling' te Amsterdam. Uitgeschreven zijn de volgende bijzondere wedstrijden, waarvoor wordt uitgeloofd 1. Een prijs van f50 voor de grootste en schoonste koek een eereprijs voor de schoonste en kundigst gedecoreerde koek. In ta zenden 24 Juli. De in te zenden koeken mogen \óor het einde der tentoonstelling niet woiden venvijderd zonder toestemming van het comiié. 2. Een eeteprijs als 1e, en eene som van t 50 als 2e prijs voor het sierlijkste Pièco in o n- tée. In te zenden 27 Juh. De in te zjnden voorweipen moeten hoofdzakelijk bestaan uit nougat en caiamel. Zij moeten eene hoogte heb ben van 60 a 80 cM, met grondvlak naar ver kiezing. Voor versiering mag gebezigd worden

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1