S P O R~1\ Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. 0 snc.re filé, bloemen, kleine dragant voorwerpen, bruyères enz. 3. Een eereprijs als le, en eene som van f 25 als 2e prijs voor de fraaiste collectie gevormd ijs. In te zenden 30 Juli. 4. Een prijs van f50 voor het grootste en schoonste wittebrood, een prijs van f 50 voor het grootste en schoonste krentenbrood, en een prijs van f 50 voor het grootste en schoonste rogge brood. In te zenden 31 Juii. De in te zenden brooden mogen vóór het einde der tentoonstel ling niet worden verwijderd zonder toestemming van het comité. De prijs der plaatsruimte voor deelneming aan de bijzondere wedstrijden is bepaald op f2.50 per M2. De inschrijving voor eiken wedstrijd moet geschieden minstens 6dagen voorden aanvang. De voorwerpen ter mededinging moeten op den dag van eiken wedstrijd, des namid dags te 1 uur precies, in het Paleis voor "Volksvlijt zijn uitgestald. De jury zal dan onmiddellijk hare werkzaamheden aanvangen. De IV7. Jlott. Ct. van gisteren behelst een schrijven uit Paramaribo van den 22n Juni over de schandelijk mislukte immigratie van Javanen, tengevolge van onverantwoordelijke onkunde, luchthartigheid en zuinigheid. Men leest daar «Dinsdag den IQn Juni,'s morgens, zijn de Ja vanen geland ert riaar het koelie-depot ge bracht. Een aantal hunner werd vandaar naar het hospitaal, ot dadelijk van boord naar het hospitaal geëvacueerd. Zeer velen waren zóo zwak, dat zij gesteund moesten worden. IJ et was alsof men een trcep Russische banne lingen op reis door Siberië zag trekken 1 Ze vielen in het depot als uitgehongerde wolven aan op het brood en de beschuit, voor reke ning van het irnrnigialie-departernent hun ge geven, hoewel hun voordat zij het schip ver lieten zeker wel voedsel zal zijn verstrekt. Op reis stierven 33 personen. Den dag van aankomst stierven er nog 3 aan boord. Het aantal zieke Javaansche emigranten in het militair hospitaal was op 21 Juni 115, ter wijl toon aldaar waren overleden 6 en nog een zestal stervende waren. Meest al de zieken lijden aan beriberi, de overigen aau diarrhee, uitputting en andere lichte onge steldheden. Aan boord bestond de voeding uitsluitend uit rijst, afgewisseld door rijst met gedroogd vleesch en rijst met visch; van brood of be schuit geen sprake. De beide dokters, die door het immigratie-departement hier met het on derzoek van de levensmiddelen enz. aan boord belast werden, verklaarden dat het vleesch bedorven is. Ofschoon er een waterdistilleeitoestel aan boord was, is dat nimmer in werking ge bracht, omdat, naar de gezagvoerder zegt, er drinkwater genoeg in de bakken was. Wascliwaler is niet aan de immigranten verstrekt; zij mochten zeewater gebruiken, waartegen zij bezwaar hadden, zoodat er niet of zeer weinig gebaad is. Een kraamvrouw aan boord verklaarde dat zij met veel moeite een weinig waschwater had gekregen. Van ventilatie anders dan door gewone luchtkokers was er geen sprake. Uit de logies der immigranten kwam een ondraaglijke stank. "Wollen dekens zijn niet voor de immigran ten verstrektde weinige dekens die de gezagvoerder aan boord had, heeft hij evenwel uiigedeeid. De dokter aan boord, een man die verleden of voorverleden jaar gepromoveerd is, is □ooit te voren op Java geweest, doch heeft een of twee reizen medegemaakt per een der booten van den K. VV. I. maildienst van Amsterdam, over Suriname, naar New- York en terug. Door middel van geïmpro viseerde tolken moet de dokter met de zie ken spreken. Aan den dokter is fl.50 toegelegd als premie voor iederen immigrant die behouden overgebracht wordt. De gezagvoerder krijgt daarvoor f 3 per hoofd. Yan ziekenregisters, voorschriften, regle menten enz. was er geen spoor aan boord te vinden. Uit goede bron verneem ik boven dien, dat bij het verlaten van Batavia geen voorschriften zijn gegeven omtrent drink water, lichaamsreiniging, lucht ver versching, enz. enz." Tot hoofddirecteur van het instituut voor doofstommen te Groningen is benoemd de heer mr. B. Cohen. De afdeeling Zuid-Holland van den »Alg, Nederi. Politiebond" zal in het begin van Augustus eene vergadering houden te 's-Gra- venhage tot het stellen van candidaten voor het lidmaatschap van liet hoofdbestuur van j den bond. 1 In den sNed. R.-K. "Volksbond" zal een weduwen- en halve-weezen-pensioenfonds worden opgericht. Morgen (Zondag) wordt het volkszeebad te Scheveningen geopend. Ten nadeele vaD II. Pons te Poortugaa! zijn in éen nacht 40 kippen gestolen. Te Werkendam zijn weer drie nieuwe ge vallen van pokken geconstateerd en is eene vrouw daaraan overleden. Van de 28 aangetasten zijn nu in het ge heel '14 overleden. In weerwil van de sterkst sprekende feiten van den besmet;dijken aard dier ziekte blijft men zonder reden bezoeken afleggen in de woningen van lijders aan deze ziekte, zoodat vooreerst nog weinig kans bestaat, dat de ziekte zal wijken. De dagvaarding van de gemeente Amster dam aan de duinwater-maatschappij aldaar om te betalen f 912,500 boete, op f2500 per dag van 1 Juli 1893 tot 30 Juni 1894 is be- teekend. Te Hilversum zijn nog 11 personen lijdende aan de pokken, waarvan G in het ziekenhuis verpleegd worden, terwij! de andere 5 geval len in vier gezinnen voorkomen. Te Helder is gisteren een geval van cholera voorgekomen. Te Akkerwoude, in de gemeente Dantu- madeel, viel het 3-jarig dochtertje van den cichoreifabrikant Anneina gisterochtend spe lende in de zoogenaamde wasch. De moeder, het ongeval ontdekkende, sprong te water om het kind te redden, met het droevig ge volg, dat beiden in de diepte verdwenen en na eenigen tijd levenloos werden opgehaald. Te Deventer werd gistermorgen het lijk van een meisje van 16 jaar, dat sedert eenige dagen in de ouderlijke woning vermist werd, uit de gracht langs de Handelskade opgehaald. De toren van Eemnes, zeer waarschijnlijk een der oudste van ons land, begon meer en meer bouwvallig te worden, zoodat de raad dier gemeente besloot dien te doen restau- reeren. Thans is men daaraan druk bezig, in. de hoop dat deze toren dan nog lang den tand des ttjcis zal kunnen weerstaan. Men schrijft uit Woudenberg aan liet TJ.D.: Bij een ingezetene alhier zijn de'voorgaande en deze week in ééne kamer '131 vleermuizen gevangen, die zich achter het behang hadden schuilgehouden. Dit is vreemd, daar het huis goed onderhouden en net bewoond wordt, terwijl men genoemde dieren toch meer in oude en onbewoonde huizen aantreft. Te Wiehen sloeg Donderdagoamiddag de bliksem in den toren der Roornsehe kerk, verbrijzelde daarin' eene ladder en bescha digde balken en ander houtwerk, zonder evenwel brand te veroorzaken. Donderdag in den laten avond is te Maastricht een bom gevonden, met een bran dende lont, in het vensterraam van den heer Philips, bankier. De bom is niet ontploft; de dader is onbekend. Omtrent den aanslag, gepleegd op de wo ning van den bankier Philips te Maastricht, wordt aan de N. 12. Ct. van daar nader gemeld De bom bestond uit eene champagneflesch, die voor gevuld was met stollen, welke aan een nader onderzoek onderworpen wor den, alsmede met spijkers, schroeven enz. Met dat onderzoek is belast een deskundige van den construrtiewinkel te Delft. De flesch, die in eene courant was gewik keld, werd het eerst ontdekt door zekeren Pieters, die een nachtwacht waarschuwde. Beiden zagen de lont branden zij ging echter uit toen zij tot aau liet buisje, dat in de flesch was bevestigd, opgebrand was. Men houdt dezen aanslag voor eene per soonlijke wraakneming. Uit Maastricht schrijft men aan delf. 12. Ct.: Te Jupille bij Luik zijn volgens ambtelijke meaedeeling twee gevallen van cholera voor gekomen, die aan het gebruik van Maaswater worden toegeschreven. Ook het geval te Elsio-Beek schijnt daardoor te zijn veroor zaakt. Thans is aan prof. Spronck te Utrecht water uit de Maas opgezonden tot het instel len van een bacteriologisch onderzoek. Onder Gemert is de bliksem geslagen in eene hut, waarin zich 130 schapen bevonden; 47 werden gedood. De uitgave van het Nieuwsblad voor Israë lieten is na een bestaan van 46 jaar gestaakt. Ylaardingen. Het muziekkorps der d.d. schutterij al hier, onder directie van den heer L. P. Gaillard, dat nog slechts twee jaar heeft bestaan, heeft Woensdag op een festival en concours te Gorinchem den tweeden prijs behaald. 's-Gravenhage. Gisteren kwamen aan het ministerie van binnerdandsche zaken de leden der commissie bijeen, bij koninklijk besluit aangewezen om eene herziening voor te be reiden van de maatregelen, welke genomen moeten worden tot bestrijding der besmette lijke veeziekten. A'eerboseli, Woensdag werd alhier het 31e jaarfeest der weesinrichting gehouden. De opkomst van belangstellenden van heinde en verre was matig, zoodat de kapel voor 3/4 gevulu was met toehoorders. Ds.J.W. Kauf man uit Dinxperlo hield in de kapel de feestrede. De heer J. van 't Lindenhout bracht verslag uit over liet afgeloopen jaar, waarin hij stilstond bij de aanvallen en beproevingen waaraan hij, zijne eclitgeuoote en de wees- inrichting hadden blootgestaan en de gretig heid, waarmede de pers de aantijgingen van lengen en laster hadden opgenomen, doch betoonde zich dankbaar voor die bladen, die ook de waarheid hadden gehuldigd. Met Gods hulp hoopte hij den strijd te boven te komen en die verbeteringen aan te brengen, welke noodig waren gebleken en de krachten der weesinrichting niet te boven gaan. In het afgeloopen jaar bedroegen de ontvangsten aan giften en legaten f 146,000; het batig saldo der drukkerij f 15,000. In de laatste drie jaar was aan bouwen en verbouwen f98,000 uit gegeven. Op 1 Mei waren 934 weezen in bet gesticht aanwezig; thans bedroeg liet aantal 941dit getal zou grooter zijn, indien niet een tijdlang de opneming van wet zen ware gestaakt geweest. 176 weezen hadden in den loop des jaars het gesticht verlaten, waaronder 34 tengevolge van de aanvallen, die de inrichting had te doorstaan, doch met velen dezer laatsten was het thans treurig gesteld, zoodat het eene weldaad zou zijn, zoo zij nog onder het dak der weesinrichting huisvesting en verpleging mochten vindengeen der sprekers liet zich over bekende personen uit, die der wees inrichting kwalijk gezind waren. Te halftwee werd het nieuwe ziekenhuis ingewijd, waarbij verscheidene heeren het woord voerden. De inrichting is zeer ruim en doelmatig. Gedurende dien tijd heerschle een zeer zwaar onweder boven Neerbosch en omstre ken. Aan tclephoonpalen en boomen werd veel schade toegebracht. Den 27n en 29n dezer zal op de banen van »De Bataaf", bij Den Haag, een driodaagsche Lanmfennis-wedstrijd worden gehouden. Een fraaie zilveren beker is o. a. uitgeloofd voor een heeren Single-party, waaraan alleen Neder- landscbe en Indische spelers mogen deelnemen. De Rotterdamsehe uKunstclub" opent heden weder de tentoonstelling in liet paviijoen te Scheveningen. De tentoonstelling van monumentale en deco ratieve kunst, te 's-Gravenhage in ïPulchri Studio", bevat eene rijke verzameling van inzen dingen op beider gebied. Zij zal vermoodeüjk tot half Augustus geopend blijven. Als schrijver van het tweede der beide ant woorden oner «Landnationalisatie" aan welke de rechtsgeleerde faculteit aan de Leidsche uni versiteit een eervolle vermeiding heeft toegekend heelt zich bekendgemaakt de heer A. R. van de Laar, doctorandus in de rechtswetenschap aan de universiteit te Utrecht. In het Zeitschr. für Hygiene komen weder be langrijke mededeehngen voor van prof. Ehriich en dr. Kossel over de gunstige uitwerking van bet nieuwe middel antiloxinebij gevallen van dipbtheritis. Bij toediening van groote giften herstelden zelfs kinderen die stellig verloren schenen to zijn, vooral als het middel zeer spoe dig werd toegediend. Van 55 gevallen door prof. Ehriich behandeld, hadden slechts 8 een doode- lijken afloop, in welke reeds de tracheotomie was toegepast en waar geen mogelijkheid meer- bestond van slikken. Dr. Kossel bericht over 233 gevallen, waarvan in 179 (dus 77 pCt.) genezing werd bereikt. Bij 72 dier kinderen had bovendien de operatie plaats gehad en ook van deze genazen 41. Uit zijne mededeelingen blijkt dat de kinderen, wïen reeds op den eersten dag het middel werd toegediend, allen hersteld zijn - hoe langer de ziekte geduurd had, des te meer bezweken van degenen die eerst tusschen den 7n en den 14n dag anlitoxine gebruikten, zelfs 49 pCt. In het instituut van prof. Koch werden 22 kinderen gered na het gebruik van groote giften - op 2 na, die eerst laat er werden heengebracht) Opmerkelijk is het ook, dat de meesten van al de behandelde kinderen nog we! zwakkelijk en klierachtig waren Prof. Ehriich acht zich ga- rechtigd te verklaren, dat bij spoedige behandeling met dit middel, zoo noodig tevens met een operatie, het gelukken zal in vee! meer gevallen dan tot nu toe genezing aan te brengen. Het gerechtelijk onderzoek betreffende de be kende vergiftigingszaak te Antwerpen is nog niet geëindigd. Naar men beweert, zal het verzoek van den rechter van instructie, om de voorloopige inhechtenishouding van mad. Joniaux te verlen gen, niet worden ingewilligd, tenzij meer af doende bewijzen worden gegeven voor haar ver moedelijke schuld. De rechter van instructie Hayut heeft echter verklaard, dat het onderzoek eerst in liet begin van Aug. als afgeloopen kan woiden beschouwd. Dezer dagen zal nu door het- Hof te Brussel een besluit moeten genomen worden, of deze mededeeiing als voldoende kan worden beschouwd, orn het besluit tnt verlenging der voorloopige hechtenis van mad, Joniaux te- rechtvaardigen. Een der groota Brnsselsche schouwburgen, liet «Zomerpaleis", is Woensdag in den vroegen morgen door brand vernield, met de helende- «Halleaux Volailles" (gevogelte-markt). De vlam men moeten lang van binnen hebben gewoed voor zij omstreeks 4 uuruitbraken. Toen de brandweer kwam, was het gebouw geheel in lichte laaie en de pogingen tut blusschen waren vergeefsch. Het ijzeren geraamte van het gebouw- was al gloeiend en stortte weldra in. Het gelukte echter, het aangrenzende ïGrand- Hutel", dat ernstig bedreigd werd en waaruit de gasten al in grooten haast vluchtten, te be houden. Drie mannen die beneden in het Zomerpaleis waren, konden door een keldervenster ontsnappen. De schade is zeer aanzienlijk. Alleen het ge bouw bad eene waarde van 300.000 fr. Voorts zijn al de decoratiën verbrand en de fraaie kostumes der leden van het specialiteiten- gezelschap, dat er voorstellingen gaf. Er zal een voorstelling ten bate van die artis- ten worden gegeven. In het maritiem arsenaal te T.oulon heeft een brand gewoed, Waardoor eene schade is aange richt van omstreeks drie millioen, die bijna ge heel neerkomt op den voorraad. Het onheil is ontstaan, doordien een matroos eene brandende cigare'te in het arsenaal beeft weggeworpen. Over de aanvaring van de stoomschepen Wla- ditnir en Columbia op-de hoogte van Jefpatoria verneemt het Noivoje Wremja uit Odessa het volgende. Het Italiaansche stoomschip voer zonder do bij nacht vuorgesohrevon regels in acht te nemen. Plotseling liep het de Wladimir in do flank en boorde haar letterlijk in den grond. De passagiers der Russische stoomboot beweren dat de Italiaan onmiddellijk na do aanvaring op de vlucht wilde gaan, zonder hulp te verleenen, maar door de lichten van het naburige stoom schip Sineöes in zijn vlucht werd verhinderd. Daarop werd de Columbia door de Sinaöes ge dwongen de verongelukten te helpen en een deel hunner naar Odessa te vervoeren. Zonder de misdadige lafheid en halsstarrigheid der Italianen zouden wellicht alle passagiers zijn gered. Het ontredderde wrak der Wladimir bleef nog een uur boven waier. Vreeseiijk was het gekerm der ongelukkigen die vergeefs om hulp riepen. Op de Columbia zijn 53 geredden en 6 lijken te Odessa binnengebracht, op de Sineöes 56 geredden en 3 lijken. De Wladimir had on geveer 200 menscben aan boord, grootendeels passagiers. De Columbia is aan den voorsteven een weinig beschadigd en blijft te Odessa. De kapitein is in hechtenis genomen en zal vervolgd worden. De aardbeving te Konstantinopel en omstreken blijkt nog erger te zijn geweest dan eerst be richt werd. Het aantal dooden wordt geschat op 130, en van alle kanten komen berichten van zware schade. De groote bazaar te Stambou! is gedeeltelijk ingestort, en vele menscben werden onder het puin bedolven. De gebouwen der ministeriën van oorlog en van financiën eri eenige spoorweg stations zijn zwaar beschadigd, en vele buizen zijn ingestort. Op de Vorsteneilanden in de zee van Marmora vooral Prinltipa zijn vele

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2