Gemengde Berichten. Koloniën. Land- en Tuinbouw. Onderwij s. Armenzorg. Rech tzaken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Z e e t ij d i n g e n. Marktberichten. bij de a.s. komst van HH. MM. de Koninginnen de stad zooveel mogelijk te versieren. Do Vleesch- en Worstknoeierijen in Overijsel. Onze lezers zullen ongetwijfeld in de dagbla den de afschuwelijke bijzonderheden vernomen hebben, betreffende sommige worstfabrieken in Overijsel, waaruit o. a. bleek, dat, volgens een rapport van het hoofdbestuur van de «Maat schappij ter Bevordering der Veeartsenijkunde in Nederland", vleesch van de allerslechtste kwali teit, van in nood geslachte, ja zells van opge dolven dieren, naar Deventer, Wijhe en vooral naar het Middelveld bij Olst verzonden wordt, «waar het in de daar bestaande worstfabrieken zou worden verwerkt". Wij betreuren het in het algemeen belang ten zeerste dat het woordje scott" in dit rapport voor komt. De zaak is waar of niet waar. Is zij waar, welnu, dan ook ruiterlijk met namen voor den dag gekomen, de schuldigen gestraft, en niet een onverdiende blaam op niet schuldigen geworpen. Blijken de feiten on waar te zijn, dan zoude een proces door de betrokken fabrieken wegens laster moeten volgen. Het wordt eindelijk eens tijd, dat met het »doofpot"-sysieem in Nederland krachtig gebroken worde. Wanneer een zoo competent lichaam als de bovengenoemde maatschappij zulke ernstige feiten aan het licht brengt, dan mag in het belang der volksgezondheid een strenge vervolging der schuldigen van overheidswege niet uitblijven. En vooral dient men te zorgen dal een dergelijke toestand met langer voortbestaan kan. De Staat dient hier krachtig op te treden, om den on- houdbaren toestand te vei beieren en door ver meerdering van het aantal officieele keurmeesters een streng toezicht te houden, zoowel op het vee als op de slachtplaatsen en fabrieken. Daarvoor moeten middelen beschikbaar gesteld worden, want het geldt niet alleen een voor ons land zeer belangrijke industrie, doch het leven en de gezondheid van tallooze buigers. Maandbltegen de Vervalschigcn.) De naam Gambetta is thans uitgestorven. De laatste drager van dien naam. een oom van den beroemden staatsman, is te Nizza overleden, in den ouderdom van 90 jaar. De oude man werd ziek bij het vernemen van da tijding van den moord op Carnot en bij kwam dien schok niet to boven. Voor het hof van assises van Henegouwen zal binnen eenige dagen een dievenbende terecht staan, de zoogen. «Zwarte Bende uit het Cen trum", waartoe dertien peisonen behooreu. De justitie is tot de ontdekking dezer geregelde bende gekomen tengevolge der bekentenissen van zekeren Van Ham, die er mede in betrekking stond, en ook medeplichtig was aan den moord, den 2n Augustus '03 te Naast gepleegd op Gdube Hendnckx, een kroeghouder, en zijn vrouw. Diefstal was de beweegreden tot deze misdaad, waarbij de echtgenooten vermoord en het huis in brand gestoken werd. Batavia12 Juni. Uit Kota-Radja wordt dd. 11 Juni geseind «Boekit Daroe is geslechtde 2e luitenant bij de marechaussees Vis is gewond." Uit Tamiang werd dezen keer weinig bijzon ders gemeld op verschillende tochten werden geen vijanden ontmoet. Al de mannen, vrouwen en kinderen, onlangs te Loeboe Batil gerooid, hadden gelegenheid gevonden naar Soengey Yoe te vluchten en zijn nu terug. De vijand heeft 2 bentings opgeworpen op den heuvelrug bewesten Boekit (giens van Madjapahit) en schietstellingen langs de daar heen voerende wegen. Gelijk men zich herinneren zal, bekwam kapi tein J. P. Linck bij de affaire tegen Tjot Bada (Atjeh) op den 9n Mei een schotwond in den rechterbovenarm. Die verwonding blijkt thans van dien aard te zijn, dat kapitein Linck voor alle militaire diensten zal moeten worden afgekeurd. Aan het Bat. Ilbl. wordt van geachte zijde medegedeeld, dat ongeveer twee maanden gele den door dr. Snouck Hnrgronje een rapport aan de regeering is ingediend over den aard en werkzaamheden der priesterraden, welk rapport echter eenvoudig gedeponeerd schijnt te zijn. Van Buitenzorg schrijft men aan De Loc., dat er thans serieus sprake van is, de bepalingen op het verieenen van kortingen op de traktementen van landsdienaren, en waarschijnlijk zelfs zeer spoedig, in te trekken. De diiecteuren van alge meen bestuur in rade moeten unaniem er voor hebben geadviseerd en de commandanten der land- en zeemacht, afzonderlijk gehoord, ook. De telegraalkabel tusscben Java en Sumatra zal eerlang hersteld moeten worden. Het voornemen bestaat om het gedeelte van den kabel, dat vooral aan schuring over den rotsachtigen bodem is blootgesteld, te vervangen door een van zwaar der type en den weg van den kabel eenigszins te wijzigen. Het Bat. Nbld bevat het volgende telegram Soerabaja, 5 Juni. Zaterdag is een valsch bankbiljet van duizend gulden door Becker en Co. bij de Javasche bank aangeboden. De Javasche bank provoceerde een gei echtelijk onder zoek. Bij Becker werden nog vijf biljetten achterhaald. De firma bewees de ontvangst van den kapitein der Chineezen, tevens boedelmeester. Verder werden nog drie biljetten gevonden bij The Toan Lok, The Boen Ke en The Toan Heng. Gisteren zijn geariesteerd een Indo Europeesch geemployeerde en een inlandsche mandoer van een klein importhuis. Zware verdenking rust op hen. Het tiende biljet, dat in omloop is gebracht, is nog niet achterhaald". Het onderzoek wordt voortgezet. De namaak is keurig geschied. De handel is huiverig om biljetten van f1000 in te wisselen en eischt de handteekening der bezitters. De St.-Ct. no. 161 bevat een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Neder land vomgekomen gedurende de maand Juni 1894. Daaruit blijkt dat zich hebben voorge daan: 563 gevallen van mond- en klauwzeer bij 21 eigentuen; 3 gevallen van kwaden droes en huidworm, bij 3 eigenaren; 46 gevallen van schuift bij 4 eigenaren; 38 gevallen van var kensziekte bij 33 eigenaren14 gevallen van miltvuur bij 14 eigenaren en 1 geval van kwaad aardig klauwzeer (z.g. rotkreupel). In de provincie Zuid-Holland kwamen voor 539 gevallen van mond- en klauwzeer bij 17 eigenaren; 1 gevai van kwaden droes; 9 gevallen bij 9 eigenaren van varkensziekte (waaronder 1 geval te Dubbel dam) en 1 geval van miltvuur. Door den distnets-veearts is gisteren mond en klajwzeer geconstateerd onder het rundvee van de veelioudeis L. Hoogeibrugge en P. Zeeuw Pzn., beiden te Overschie. Te Willemstad zijn door den distrif ts-veearts te Breda twee gevallen van mond- en klauwzeer geconstateeid. Een landbouwer in de gemeente Fianekeradeel heeft een voor Italië bestemden stier voor f600 verkocht. De paardenhandel heeft in de Betuwe een aanvang genomen, Eenige buitenlandsche koop lieden zijn di uk in Je weer, om li/5-en 'Jt/s-jarige paarden aan te koopenzij besteden f 200 a 250 per stuk. Als titularis voor den katholiek-kerkelijken leerstoel aan de universiteit van Amsterdam is door het episcopaat benoemd pater J. V. de Groot, schrijver dei- Summa apologetica ad mettlem S. Thomae Aquinatis. directeur van het Sl.- Domimcus-college te Nijmegeogeboren te Schiedam. Bij de op 6 en 7 Juni 1.1. gehouden examens vanwege de «Vereoniging van Handelsbedienden Meicurms" te Rotterdam is het diploma voor bekwaamheid in het boekhouden, handelstekenen en handelsrecht o. a. uitgereikt aan de heeren W. C. Goedvolk en W. van Riet Jr., te Schiedam. Door het hoofdbestuur der vereenigmg van christelijke onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland is aan den minister van binnen- landsche zaken een adres verzonden om ook dit j'aar aan ie dringen op wijziging van het koninklijk besluit in zake het aanta! onderwijzers, dat op 1 Januari 1895 gevorderd wordt. De vergadering van de leden van de «Maat schappij tot Nut van 't Algemeen", departement ï's-Heitogenbosch", stond f 1225 toe voor het aanschaffen van gymnastiek-werktuigen en nog enkele andeie leermiddelen, f500 voor aankoop van kachels, gordijnen enz. en f 200 voor ameublement der kamer, voor de leeraren der in aanbouw zijnde Nutsschool bestemd. Het onderwijs, dat reeds 1 Mei j.I., in daartoe ingerichte lokalen gegeven, begon, zal met Sept. a.s. ook voor meisjes worden opengesteld. Het aanta! leeilingen, op 160 geraamd, bedraagt reeds over de 200. Dank zij het Sloetfonds, wordt elk jaar een prijs uitgereikt aan dien leerling van de hoogste klasse der afd. A der rijkslandbouwschool te Wageningen, die zich zulks door ijver en gedrag het meest heeft waardig gemaakt. Dit jaar is de «Sloetprijs" toegekend aan L. H. Manshoit ta Westpolder (gemeente Ulrum). De beer J. M. Keen, hoofd der burgerschool voor jongens te 's-Gravenhage, (Raamstraat 27) heeft zich gewend tot alle onderwijzers in Nederland, met het doel eene logeervereeniging voor kinderen van onderwijzers op te richten. «Laten wij", zoo zegt hij, «coöperatief te werk gaan. A. stuurt bijv. zijne twee kinderen 10 dagen naar B.B. stuurt zijn jongen 14 dagen naar C.C. stuurt 3 van zijne telgen naar A. Zoo betalen we elkander met toebeurzen. Omdat de aantallen dagen en kinderen in dit geval wel niet altijd precies zullen uitkomen, nemen we aan, dat degene, die éen kind een dag uit logeeren stuurt, éen gulden betaalt, maareven- eens een gulden krijgt voor elk kind, dat hij éen dag te logeeren beeft." Om dit behoorlijk te organiseeren wordt er verzocht, dat ieder, die mee wil doen, den ontwerper eene opgave zende, inhoudendea. naam van den aanvrager b. hoeveel kinderen zijn gezin teltc. naam en leeftijd der kinderen, voor welke plaats gevraagd wordt bij anderen d. of deze kinderen intellectueelmoreel of lichamelijk bijzondere zoig vereischen e. in welke streek men ze het liefst zag geplaatst f. voor hoelangg. vantoth. voor hoevee! logeergastjes (jongens en meisjes) nog plaats zou zijn i. voor hoelang j. van totwat er in de omgeving te zien is. Komen al die opgaven op éene plaats, dan kan misschien aan alle verzoeken worden voldaan en de vacanties worden daardoor aangenaam, nuttig en vol afwisseling, wat ze nu veelal niet zijn. De kinderen maken op aangename wijze met menschen en plaatsen kennis, de ouders komen met elkander in aantaking, enz. Te Rotterdam worden pogingen aangewend tot het oprichten van een Isiaehetisch ziekenhuis. In de gisteren gehouden zitting van den Hoo- gen Raad werd o. a. vervvoipen het cassatiebe roep van een bierhuishouder ie Rotterdam, tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens op zettelijke brandstichting, waarvan gemeen gevaar voor goedeien te duchten was. Door het Openbaar Ministerie werd gecon cludeerd tot verwerping o. a. van de volgende cassatieberoepen 1°. van G. \V. van Putten, schilder te Nun- speet, door het hof te Arnhem tot 10 jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens poging tot moord op een veldwachter 2°. van P. J. de Bruijn, slager te Tilburg, door het hof te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot 6 jaar wegens zware mishandeling, den dood ten gevolge gehad hebbende 3°. van A. P. H. de Bekker, door het hof te 's-Hettogenbosch veroordeeld tot 18 maanden wegens verduistering, als burgemeester van En gelen, (tweemaal f300) welke waren bestemd voor de algemeene armen van genoemde ge meente. Uitspraak in deze zaken Maandag 16 Juli a.s. De Haagsche rechtbank veroordeelde gisteren de 17-jarige Johannette Frederika Deirkauf, in Den Haag, die zich schuldig maakte aan smaad, door opzettelijk leugenachtige en beleedigende verhalen te verspreiden omtrent ds. F. van Gheel Giidemeester, met het kennelijk doei om daaraan ruchtbaarheid te geven, tot 1 maand gevangenis. De onderwijzer D. P. te Medemblik is door de arrond.-rechtbank te Alkmaar wegens onzede lijke handelingen, gepleegd met minderjarige meisjes, verooi deeld tot 2 jaar gevangenis en 7 jaar ontzetting van zijn ambt. SCHIEDAM. Heden kwam van de haring- visscherij binnen de logger Harmonie II, stuurin. P. Groeneveld, met 15 last haring. "VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier bin nengekomen van de haringvisscherij De Lek met 322, Verandering met 182, Vlaardingsbloei met 273, Zecmanshoop met 224, Ncslorine I met 350, Klasina met 266, Martina met 294, De Amstel met 294, Flevo IV met 224, Mtnerva I met 364 ton haring en de Scheveningscbe bom Nederland met 306 kantjes haring. MAASSLUIS. Gisteren zijn alhier van de haringvisscherij binnengekomenG. H. met 252 ton en 9 ton zoutevisch, Friesland met 294 ton en 2 ton zoutevisch, Arnoldina Marie met 294 ton pekelharing. MAASSLUIS. "Volgens bericht van den com missaris der Koningin in Zuid-Holland, is de haven van Glückstadt, onder het ietlerteeken S. G., gebracht op de iijst der havens, waar Duitsche visschersschepen, die hun bedrijf op de Noordzee uitoefenen, te huis behooren. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 290 zal men, die voor f 0.80 tot 1.10 per Vs kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 54 St.-Jacobs- zalmpjes en 2 steuren. Ned.-IIerv. Kerk. Beroepen: te Rossum ds. W. Hoekzema, te Burumte Ternaard de heer N. VVar- moltz Nz., cand. te 's-Graveland. Aangenomen: naar Buurse door den heer G. Bruna, cand. te Hengelo. Het 24e noordelijk evangelisch zendingsfeest zal den 25n dezer gehou ien worden te Veen- klooster, op «FogslsanghState", het bekende bui ten van baron Van Heemstra. De maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen zai alsdan uit onderscheidene rich tingen treinen laten loopen, bestaande uit wagens der drie verschillende klassen. Voor deze teisgele- genheden worden speciale retoui kaarten uitge geven. In ons nummer van gisteren is gemeld, dat te Bergen-op-Zoom da predikant Tersteeg Woens dag zijn zilveren ambtsfeest gevierd heeft, en dat daarbij zoowel protestanten als katholieken blijk gaven van hunne belangstelling. In de Groots Ketk werd des namiddags eene feestelijke bijeenkomst gehouden, welke door honderden ingezetenen van alle standen en ge zindten werd bijgewoond. In het oude koor werden versieringen aangebracht en voerde «Bergen-op-Zoom's Mannenkoor" en het daarmede verbonden dameskoor «Excelsior," onder leiding van den heer N. A. Bouwman, alsmede de stafrauziek van het 3e leg. infanterie, eenige nummers uit, welke een diepen indruk maakten op de aanwezigen. Als sprekers traden op: Ds. Haverkamp, kolonel Wellan, de kapitein der schutterij Van Dirhoorne, dr. Leo de Leeuw en anderen. Aan den jubilaris werden fraaie geschenken aangeboden. Op 1 Juli 1894 bedroeg het aantal vacatures in de Ned.-lierv. keik over ons geiieele land 357, zijnde 15 minder dan op 1 Jan., en respectievelijk in Gelderland 41, Zuid-Holland 57, Noord-Hol land 31, Zeeland 42, Utrecht 17 Friesland 73, Overijsel 21. Groningen 40, Nooid-Brabant 19, Limburg 5 en Drente 11 vacatures. Gereformeerde Kerken. Bedankt: voor Andijk door ds. G. H. W. Esselink te Siiedrecht. Roomsclt-katholieke Kerk. Beno emd: tot kapelaan te 's-Gravenhage (kerk H. Wtiiebroidus) G. P. Bom, kapelaan te Weesp tot id. te Weesp, H. Laane, pries ter van het seminarie te Hoeven. Woensdag vierde »Mère" Marcella, de over ste van liet St.-Anthoniusgeslicht, gesticht voor ongeneeshjken, te Rotteidam, haar 25-jari" jubilé. Zij ontving vele blijken van hoogachting, haar door de verpleegden zoowel als van andere zijde bij die gelegenheid vereerd. In overeenstemming met het karakter van het gesticht werd dit jubilé voor een groot deel kerkelijk gevierd, waarbij het intusschen aan hartelijke toespraken, gelegenheids-cantaten en prachtige geschenken niet ontbrak. Onder hare directie werd het geslicht twee malen vergroot en steeg het getal verpleegden van 13 tot 260. 500 Dooden zijn in die 25 jaar hier gevallen zeide een der verpleegde dames, mej. Dieudonné, in hare toespraak en dio hebben «Mère" Matcelfa gedankt op haarsteit- bed. DELAWARE, 3 Juli. VertrokkenEmmanuel, kapt. A. Hemmes, naar Duinkeiken. SAGRES, 12 Juli. Gepasseerd Amie (sr.), kapt. G, Pawlev, van Dedeagatch naar Schiedam. Schiedam, 14 Juli. Bogge en Oerst zonder handel. ffloutwijn noteering der makelaars f5ya. Jenever: Amsterd. proef f9% per heet. Ct. zonder lust en zonder belasting. Spoeling: 10.60 per ketel. Maassluis, 13 Juli. Kaas. Aanvoer 35 stapels, wegende 10554 kilo; prijs 21 a 26 ct. per kilo. Handel geregeld. Leiden, 13 Juli. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt30 stieren f46 a 225, 90 vette ossen en koeien f115 a 273, of 00 a 76 c. per kilo, 82 vare dito f80 a 190, gras kalveren f a 32 vette dito f33 a 75, of CO a 80 c. per kilo, 63 nuchtere dito f9.~- a 17.978 vette schapen f20.a 29.—, of

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 7