Commissioner sir Henry Loch, door de Engel- sche inwoners gehouden, toeschreef aan den wensch, den vertegenwoordiger der Koningin van Engeland een hartelijk welkom te berei den, en niet aan de bedoeling, de regeering van Transvaal te beleedigen. De Volksraad nam een motie aan, waarin hij zich voldaan ver klaarde over de inlichtingen der regeering. Uit Kaapstad wordt van 13 dezer gemeld dat de telegraaf naar Boeloewayo is geopend. C H I N A. De regeering heeft zich thans ook bereid verklaard de bemiddeling van Engeland in zake het geschil met Japan betreffende Korea aan te nemen. Het zal echter de groote vraag zijn of Rusland, als naaste buur van Korea en onmiddellijk belanghebbende, zich met eene dergelijke oplossing van het geschil zal kunnen vereenigen, ook al beweert Engeland zich niet als scheidsrechter te hebben opge drongen, maar alleen werkzaam te zijn ge weest om een oorlog tusschen Japan en China te voorkomen. De koning van Korea heeft toegegeven aan de eischen van Japan, en eene commissie van drie leden benoemd tot onderzoek der ver langde binnenlandsche hervormingen. In een bijeenkomst van het corps diploma tique is besloten de tractaathavens van Korea onzijdig te verklaren. De Japansche gezant heeft daarmede vrede genomen wat Chemulpo betreft, maar onder voorwaarden welke zqn toegeven feitelijk ontzenuwen. De Times ontving den 14n dezer uit Che mulpo beticht, dat in het district, waar de Koreaausche opstand uitgebroken is, de on lusten opnieuw begonnen zijn. Verscheidene Christenen zijn gedood. Er is eene Ft ansehe kanonneerboot afge zonden om de Fransche zendelingen af te halen, wier leven in gevaar is. Biniienlandsche Berichten. SCUIEüAM, 17 Juli 189L Aan de leden van den gemeenteraad is medegedeeld, dat ten raadhuize ter inzage zqn nedergelegd. teneinde in de eerstvol gende vergadenng tot eene benoeming te kunnen overgaan I. Eene aanbeveling ter benoeming van een curator van het gymnasium, wegens periodieke aftreding op 1 September a.s., van den heer mr. H. J. Schuurman, waarop ge plaatst zijn de heeren 1. rnr. H.J. Schuur man, 2. mr. F. W. van Riemsdijk. II. Eene aanbeveling ter benoeming van een regent van het St.-Jacobs-Gasthuis, ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. Loopuyt, waarop geplaatst zijn de heeren: 1, C. J. Loncq, 2. J. M. van der Schalk. III. Eene aanbeveling ter benoeming van een administrateur der fondsen herkomstig van het gewezen Oude-Mnnnenhuis, ter ver vulling der vacature ontstaan door het over lijden van den heer J. Loopuyt, waarop ge plaatst zijn de heeren1, P. Loopuyt, 2. A. Knappert Lz. Wij vestigen met nadruk de aandacht van ouders op de gelegenheid voor jongens, die de lagere schoot bezocht hebben, om nog wat meer te leeren. Die gelegenheid is de burger avondschool, waarvoor de aangifte kan ge schieden op Zaterdag 28 Juli a.s., des avonds tusschen 7 en 9 uur, in het gebouw der hoogere burgerschool. Het onderwijs op de burgeravondschool kan voor de toekomst der jongens van liet hoogste gewicht zijn. Behalve dat het vroeger geleerde er onderhouden wordt, kunnen de jongens er kennis opdoen van hun vak en daarmee gewapend in de wereld stellig verder komen dan anders. Verzuimt, ouders, die gelegenheid toch nietHet is waar, dat de school practischer kon ingericht zijn. Wij schreven daarover in ons nommer van 18 Juni 1.1. Sedert heeft de gemeenteraad ge toond dien weg uit te willen en eenige uren aan minder noodige vakken onttrokken en overgebracht naar teekenen, kennis der bouw materialen en van den bouwstijl, terwijl een tweede leeraar in Irjnteekenen, bij voorkeur practisch ervaren, is opgeroepen. Toont, dat ge die pogingen en de grootere uitgaven, die er een gevolg van zijn, op prijs steltgaat na wat nog aan het onderwijs te verbeteren valt en openbaart uw meening vrijmoedig; helpt zoodoende den gemeenteraad om een volgend jaar, zooals 't plan is, verdere verbe teringen aan te brengen. En ge zult zoo een onschatbaren dienst bewezen aan uwe kin deren en aan de geheele maatschappij. Door de heeren Van Deventer en Zoon alhier zal den 30n Juli a.s. worden aan besteed het maken van een balkengat en het ophoogen van een terrein gelegen aan de rivier de Maas ten westen van het Westerhavenhoofd alhier met bij behooreuda werken. Onze stadgenoot de heer F. J. Smit be hoort tot de jury-leden van de internationale bakkerij-tentoonstelling te Amsterdam. Met leedwezen vernemen wij dat onzen voormaligen stadgenoot, den heer L. Ingeise L.Wz., predikant te Wilhelminadorp, een treffend ongeluk is overkomen. Zondag per rijtuig terugkeerende van het vervullen eener vacature-beuit te 's-Ileerenhoek, schrikten de paarden te Heinkenszand van een hond en gingen aan 't hollen, waarbij de leidsels braken. In zijn angst sprong de heer Ingeise uit het rijtuig, tengevolge waarvan hij een hersenschudding bekwam, zijn rechterbeen op twee plaatsen gebroken en bet linkerbeen ernstig gekneusd werd. Geheel bewusteloos werd hij op een baar gebracht ten huize van den predikant te Heinkenszand, vanwaar hq gisteravond per brancard, welke daartoe van Goes was ontboden, naar zjjne woning te Wilhelminadorp is vervoerd. De heer Ingeise verkeert bijna onafgebroken in bewusteloozfttl toestand. De koetsier, die eveneens uit het rijtuig gesprongen was, bekwam slechts lichte ver wondingen. Zondagavond werd ons van bevriende zijde het volgende telegram uit Leipzig gezonden Eden 5000 meter gewonnen, Lehr geslagen. 1609 meter Eden aangereden. Bij het hevige onweder dat Zaterdagna middag boven deze stad woedde, is de bliksem geslagen in twee naast elkander staande wo ningen in de Dirkje-Meesterstraat, de eene bewoond door P. de Jager en de andere door T. van der Lelij. In beide woningen zijnde plafonds zwaar beschadigd en ontstond er brand, die echter spoedig door de bewoners geblu<-cht werd. In de woning van De Jager lag diens zoon op den zolder in een ledekant, juist onder een balk waarvan de splinters afvlogen en op het ledekant neerkwamen. In den nacht van Zondag op Maandag on geveer halfdrie werd de heer F. Boulonois, winkelier aan de Hoogstraat alhier, gewek't door een hevig geraas in zijn .winkel, Bjj onderzoek bleek hem dat in de uitstalkast de koperen stang der gasleiding gebogen, het hekwerk om die kast verbogen was, een groote spiegel daarin gebroken en eenige flessclien verbrijzeld waren, terwijl het tuimelraam boven den winkel geheel openstond. Daar niets ontvreemd is en alleen op het hekwerk slijk is waargenomen, meent men dat de dief door het geraas van de brekende flesschen zich onmiddellijk door het tuimelraam verwijderd heeft. Tot heden is geen spoor van hem ontdekt. Uit Innsbruck (Tyrol) wordt van 13 dezer geschrevenKoningin Wilhelmina en de Koningin-Regentes Emma van Nederland kwamen "Woensdagavond half 8 uur, met gevolg en personeel, met een bijzonderen trein uit Zwitserland over den Arlberg hier aan. HH. MM. namen haar intrek in Hotel Tirol", waar eene reeks van appartementen op de tweede verdieping gereed gehouden waren. Gistervoormiddag bezichtigden de hooge gasten eenige der vele bezienswaardigheden van Innsbruck, waaronder de hofkerk met hare beroemde grafmonumenten van keizer Max en Philippine Welser, het ngoidene Dachl" en de het land Tyrol voorstellende reliëfkaart in de sLehrerbildungsanstalt", welke kaart, vervaardigd uit de in het land voorkomende steensoorten, de belangstelling der jeugdige Koningin zeer opwekte. In de middaguren reden de Majesteiten door de stad en deden in veischeidene winkels inkoopen, om daarna een rit te maken in de naaste omgeving van Innsbruck. Eerst bezochten HH. MM. den historischen berg Isel, waar het gedenkteeken van Andreas Hofer bezichtigd werd, alsmede het museum van het regiment der keizerlijke jagers, dat vele herinneringen aan den heldenstrijd der Tyrolers bezit. Van den berg Isel reed men naar het slot Ambras, het aan kunstschatten rijke, vroegere lieve- lingsverblijf van Phfpppine Welser en haar gemaal, erfhertog Ferdinand, graaf van Tyrol. Vervolgens werd de Lanser Kopf bestegen, een zeer fraai gelegen berg, die een heerlijk panorama oplevert. Getroffen door het schoone vergezicht verlieten de Koninginnen den Lanser Kopf en reden over Altrans en het prachtig gelegen Ampass naar de stad terug. Hedenvoormiddag reisden de Koninginnen naar München af. HH. MM, de Koninginnen ontvingen te München het bezoek van den prins-regent van Beieren (zooals reeds gemeld is) en van prins en prinses Ludwig. HH. MM. bezoch ten vele musea en de schilderijen-tentoon stelling in het glazen paleis, waar HH.MM. geruimen tijd in de Nederlandsche afdeeling doorbrachten. Het vertrek naar Soestdijk is bepaald op Woensdagavond. Bij kon. besluit is de kapitein jhr. S. M. S. de Ranitz, van den grooten siaf, adjudant van Hare Majesteit de Koningin, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het peosioen bepaald op f 1517's jaars. Blijkens het overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen heeft de jongste maand Juni f330,000 meer in de schatkist gebracht dan haar naamgenoot van het vorig jaar. Daar onder is de eerste vrucht van de nieuwe be lasting op bedrijfs- en andere inkomsten, ten bedrage van elf gulden. De directe belastingen, onder welke rubriek mede behooren de grondbelasting, personeel-, patenten- en vermogensbelasting, zijn gedu rende de afgeloopen maand f217,000 ten achteren gebleven tegenover Juni 1893. De rechten op den invoer geven maar een zeer luttel verschil, de accijnzen daarentegen een voordeelig saldo van f297,000, waartoe vooral het gedistilleerd heeft bijgedragen, dat f 445,000 en het zout dat f 59,000 hooger was; de suikeraccijns nam daarvan f 204,000, door dien zij zooveel minder opbracht. Van de indirecte belastingen verbeterden de zegelrechten met f 90,000 en wegens het recht van successie kwam f 117,000 meer in de schatkist, waartegenover de registratie rechten f20,000 en de hypotheekrechten f7000 lager waren. Van de andere posten op den staat waren de domeinen f 23,000, de posterijen 129,000 en de loodsgelden f19,000 hooger; de rijks- telegrafen circa gelijk en de akten voor jacht en visscherij f 3000 lager. Het totaal verschil over de eerste zes maan den des jaars is f 1,454,000 ten gunste van dit tijdvak 1894 tegenover dat van 1893, maar bij de raming voor zes maanden is de uitkomst nog f 3,789,000 ten achteren. De minister van financiën maakt bekend, dat op 14 dezer bij de betaalmeesters in kas was1,093,1-12.19 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van- 3.748,107.02'/? De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 19 dezer niet plaats hebben. De Haagsche correspondent van de Mid- dellurgsche Courant verzekert, dat aan dr. Schaepman door de kerkelijke overheid ver boden is in het openbaar buiten de Kamer als politiek spreker op te treden. Dit verbod schijnt reeds voor of tijdens den laatsten ver kiezingsstrijd te zijn uitgevaaidigd door den bisschop van Haarlem. Of het ook voor de diocesen van andere bisschoppen geldt werd den correspondent niet medegedeeld. De heer Schaepman is, naar den correspondent ver zekerd werd, daarvan in hooger beroep geko men, d. w. z. hij heeft zich bij den paus be klaagd en verzocht het verbod te willen opheffen. Naar aanleiding van het door ons aan de Middelb. Ct. ontleende beiicht'overdr. Schaep man, wordt ons de opmerking gemaakt, dat dr. Schaepman niet onder de jurisdictie van den bisschop van Haarlem, maar onder die van den aartsbisschop van Utrecht staat, en dat, ware het vei bod inderdaad van dezen uitgegaan, dr. S. alsdan in het geheele land geen politieke redevoeringen of lezingen zoude mogen houden. {N. B. Ct.) Den 20n dezer zullen de pantserschepen onzer marine Stier en Guinea te Rotterdam terugkeeren, om het Deensche oorlogsschip" Helgoland te begroeten. Volgens eene door de werkliedenvereeniging «Ontwikkeling" te 's-Gtavenhage verspreide circulaire, bedraagt het aantal vereenigingen, welke instemming hebben betuigd met het door haar genomen besluit om den oud-minister Tak van Poortvliet eeu huldeblijk aan te bieden, 98- Het voorloopig plan, het aanbieden van een album, voorzien van de namen der deel nemende vereenigingen, met de namen van voorzitter en secietaris, blijft gehandhaalfd. Op een nader te bepalen dag zal dit album, na eerst ten toon gesteld te zijn, den heer Tak worden aangeboden door eene commis sie, bestaande uit het bestuur van «Ont wikkeling" en eenige bestuurders van deel nemende vereenigingen. De Holl. spoorweg-maatschappij heeft thnns een tweede zg. harmonica-rijtuig doen vervaardigen. Deze rijtuigen zullen eerstdaags lbo pen in de snel verbinding tusschen den Hoek-van-Ho!land via Den HaagAmsterdam naar Berlijn. Als bewijs voor de snelheid, waarmede onze Nederlandsche booten tegenwoordig de post vervoeren, kan het volgende dienen: De Ned. mail, die 12 Juni van Batavia en 43 Juni van Tandjong Priok vertrok, arri veerde te Rotterdam den 12n Juli des nm. 42.28, Op denzelfden dag des vm. 9.36 kwam hier ook de Engelsche mail aan, welke echter dateerde van 7 Juni, een tijdverschil dus van 5 dagen in het voordeel der Nederlandsche mail. Er is dus inderdaad geen reden meer voor de voorkeur, die men tegenwoordig nog aan de vreemde stoomvaartlijnen geeft. Naar wij vernemen hebben de stoom schepen, die sedert eenigen tijd in concurren tie met de N. A. S. M. een goederendienst van Rotterdam op New-York onderhielden, den dienst gestaakt. (Stv.)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2