SPORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Teiegraphie. Land- en Tuinbouw. O n d c r yy ij s. Tri e c lit zak e>n. V i s s c h e r ij. óver wordt gesteld, kan het niet anders of Nederland moet, bij onpartijdige uitspraak, in bet gelijk worden gesteld. Dit zal de Brit- sche regeering ook wel inzien. Bij de opening der bakkerij tentoonstelling te Amsterdam, Maandag j.L, herinnerde de inister van waterstaat in zijne rede aan het succes der 8 jaar geleden gehouden ten toonstelling en aan den vooruitgang, waarvan reeds hij deze nieuwe tentoonstelling bleek. Hij roemde vooral de pogingen om ook van den vooruitgang op wetenschappelijk en technisch gebied voor de kleinere industrie partij te trekken en sprak de hoop uit, dat de tentoonstelling mocht bijdragen tot den bloei van 't bedrijf en 't belang van verbrui kers en producenten beiden. Wat deze laat- sten betreft, zeide hijhet vraagstuk, hoe in het belang dier personen door een meer gelijkmatige verdeeling van werk- en rust eden, niet het minst met liet oog op den. wekelflsehen rustdag, lot verbetering van de inrichting ware te komen, is een vraag stuk van zoo groot actueel belang, dat het ongetwijfeld ook velen uwer reeds heeft beziggehouden. De oplossing daarvan is zeker voor een bedrijf, waar de bereiding van het product zoo nauw aan een bepaalden tijd gebonden is, bij uitstek moeilijk, maar ook die moeilijkheden zullen bij ernstig streven worden overwonnen. Reeds reikt de wetenschap u de hand, om tot een oplossing mede te werken. De voor uitgang in de wijze van gisibereiding. dat belangrijk hulpmiddel bij uw bedrijf, heefter reeds toe geleid de gist zoodanig samen te stellen, dat de benoodigde tijd voor het rijpen van het deeg 2 a 3 uur wordt verkort. Is dit niet reeds een schrede in de gewenschte richting, welke kan leiden tot vermindering van den nachtelijken arbeid De rede, door mr. S. Muller Fz. gehouden bjj de opening van de derde jaarvergadering der nVereeniging van Archivarissen in Neder land", is thans vanwege die vereeniging ook afzonderlijk uitgegeven bij de erven Van der Kamp te Groningen, onder den titel sPro domo". De redenaar beklaagde zich bij die gele genheid ook over de miskenning door velen van het archiefwezen. Als een staaltje haalde hjj aan, hoe een gemeenteraadslid eens voor stelde de ordening van het archief in het openbaar aan te besteden. Een ander was van oordeel, dat men het werk van een archi varis evengoed kon doen waarnemen door een of anderen flinken boekverkoopersknechi De heer Muller betoogt het groote nut van het archiefwezen on erkent, dat sedert eenige jaren als een ernstig staatsambt erkend wordt, al is men daarvan nog niet algemeen door drongen. Wij ontvangen van den heer G. van Deth een schrijven, waaruit blijkt, dat hij den strijd tegen Neerbosch hier opgeeft om dien te gaan voortzetten ïaan de andere zijde van den Oceaan, in Amerika, waar een roep om recht nooit onbeantwoord blijft' Oyer ongeveer drie maanden zal hij terug komen om Van 't Lindenhout »de onecht heid van al die mooie getuigenissen uit Ame rika voor de voeten te slingere: (Tel.) Door onbekende daders is ingebroken in het door den heer J. G. Drost bewoonde bovenhuis in de Diergaardelaan, te Rotterdam, tijdens de bewoners tijdelijk afwezig waren. Be daders, door een briefje met het woord afwezig, op de deur geplakt, verzekerd dat zij niet gestoord zouden worden, hebben het hekwerk van de deur verbroken en zijn daar vervolgens doorgekropen, na de glasruit ver brijzeld te hebben. Uit verschillende kasten zijn ontvreemd kostbare sieraden, alseen juweelen armband, gouden horloge, dasspeld met juweel, enz., zoomede een belangrijke hoeveelheid tafel zilver, een en ander een waarde van ongeveer f 2000 vertegenwoordigende. De heer D., die niet met juistheid kan constateeren of niet nog meer vermist is, bevindt zich op reis, doch werd gisteren te Rotterdam verwacht. (2V. B. Ct De president van den Oranje-Vrijstaat, de heer F. W. Reitz, vertoeft, gelijk men weet, thans met zijne echtgenoote te Scheveningen. Zij zullen daar morgenochteud een eigen aardig bezoek brengen, n.l. aan de Weeshuis- school, in de Koningstraat, aan welke instel ling mevr. Reitz vroeger eenige jaren onder wijzeres is geweest. Een Nederlandsch man en vrouw, die on geveer 10 jaar geleden in Amerika (Caii- forniè) met elkander getrouwd zijn, hebben zich in hunne tegenwoordige woonplaats in Nederland (Zoeterwoude) laten overtrouwen. Zij hadden namelijk bij hun terugkeer in het vaderland, pl. m. vijf jaren geleden, verzuimd hunne huwelijksakte uit Amerika, voigens art. 139 van liet burgerlijk wetboek, binnen het jaar na hunne terugkomst in de huweüjks- registers van de plaats hunner vestiging te laten inschrijven. Het in Amerika gesloten huwelijk was derhalve, volgens de Neder- landsche wet, ongeldig en behoorde over trouwen plaats te hebben. Te Haarlem wordt eene beweging op touw gezet om te verkrijgen dat schutters voortaan het loon, dat hun door den dienst onthouden wordt, vergoed krijgen. De vrouw te Helder, die door de cholera werd aangetast, is overleden en met den meesten spoed begraven. Hare woning aan de Oranjestraat wordt door de politie be waakt. Bij nader onderzoek is gebleken, dat het cholerageval te Maastricht, waarover de ge- neesheeren het niet eens waren, Aziatische cholera is geweest. Voor den pleiziertrein, die heden van Vlis- singen en de overige aan de Zeeuwsche lijn gelegen plaatsen naar Rotterdam en terug loopt, waren 823 plaatsen genomen. De nieuwe eigenaar van Schiermonnikoog, graaf Van BernstofF, is met zijne familie op dat eiland aangekomen en door de inwoners feestelijk ontvangen, waartoe het fanfarekorps, het dameskoor en de schooljeugd medewerk ten. Het feest werd met vuurwerk en bal besloten. De familie Bernstofï blijft den ge- heelen zomer op Schiermonnikoog. 's-Gravenlinge. Z. Grooth. Hoogheid prins Max van Baden is gistermiddag in het sOranje- hotel" te Scheveningen aangekomen. Heden vertrekt van hier naar Soestdijk per extra trein het staldepartement van Hare Majesteiten de Koninginnen. 's-Hertogcnbosck. Naar wij vernemen, heeft wijlen jhr. mr, P. J. Bosch van Drake- stein, commissaris der Koningin in Noord- Brabant, aan deze gemeente gelegateerd 1. flOOO, om de renten van dit kapitaal telken jare te bezigen tot het begeven van eene beurs aan een leerling de stadsam- bachtsschool 2. f 10,000, met den last om die gelden te bezigen tot het maken van een fontein, die tot sieraad strekkende van de stad, kos teloos een door den gemeenteraad te bepalen hoeveelheid water aan de ingezetenen dage lijks verstrekt en tevens door haar beeld houwwerk herinnert aan wijlen zijne echt genoote en beide kinderen (tweelingen), die op zestienjarigen leeftijd door den dood aan hem ontrukt werden. (P. JV. C.) Lehr is Zondag door Eden te Leipzig verslagen in den wedstrijd over 5000 M. In de eerste afdeeling won Lehr, Rademaker twee in de tweede was éen Hofmann uit Miinchen. In den besüssenden wedstrijd won Jaap Eden, in 9 min. 37Vssec. Lehr was twee Lehr wilde eerst protesteeren onder voorgeven dat Eden hem had aangereden, maar trok zijn protest in. Binnen enkele dagen zal bij den uitgevers Van Holkema Warondorf, te Amsterdam, ver schijnen het nagelaten weik van ds. C. E. van Koetsveld, getiteld sLosse bladen uit mijn pastoraal boek". Dit weik, dat beschouwd kan worden als een vervolg op nDe Pastorij van Mastland", werd door den zoon van den gevier- den schrijver, ds. Van Koetsveld, te Goes, pers klaar gemaakt. De Indepemtance vermeldt het overlijden van den heer L. de Casembroot, adj.-secr. van het ïGonservatoire loyal" te Brussel, liet blad prijst den jonggestorvene als iemand van smaak en fijne natuur, wiens muzikale arbeid op concerten tot zijn recht is gekomen. De jSociety of Arts" te Londen heeft de Albeit-medaille toegekend aan den hoogleeraar sir Joseph Lister, voor zijne ontdekkingen en toepassingen op het gebied der antiseptische methode bij de vvondbehandeling. Ook in vele streken van Duitsrhland is door onweder schade aangericht. Vooral in Opper- Beieren is de verwoesting groot. In het dorp Forstinning zijn van de 150 huizen 80 door een windhoos geheel ingestort. Te Schvvaben wegen en te Moos zijn ook vele huizen vernield. Te Forstern is een kerktoren omvergewaaid. Hon derden menschen zijn van hun ondei komen berooid. Prof. Von Ilelniholtz, do beroemde geneeskun dige, is, naar men uit Berlijn bericht, door eene beroerte getroffen en aan de eene zijde verlamd. Zijn toestand geeft aanleiding tol bezoigdheid. fn het dorp Grand Bernard (Savoye) zijn 2'2 huizen afgebrand, onder welke twee groote hotels, waar veel logeergasten waren. Niemand bekwam letsel. Te Weenen heelt de politie eene bende ont dekt, die op grooten schaal valsch bankpapier vervaardigde en in omloop bracht. Zij moet overal in het land haie vertakkingen hebben in vele steden van Oostenrijk-Hongarije zijn reeds arrestatién geschied. Uit Konstantinopel wordt aan de Daily News gemeld dat tot de door de aaidbevingen bescha digde gebouwen ook behoort de St.-Sofia-kerk, doch in onbelangrijke mate. Overigens is de schade aanzienlijk. Duizenden huizen zijn in meerdere of mindere mate vernield. Het getal der dooden is op zijn minst 200, en waaischijnlijk grooter doch de lieerschende paniek belemmert de opgravingen waar de lijken onder het puin begraven liggen. De handel staat geheel stil aigemeen zijn de winkels gesloten. De bevolking brengt de nachten buitenshuis door. Alle dorpen aan den Bosporus zijn vol van vluchieüngen. De aardschokken duren nog voort. Naar uit New-York aan de Times gemeld wordt, beliep in de vorige week de geheele hoeveelheid vrachtgoed, per spoor van Chicago naar het Oosten verzonden, slechts 4000 tons, tegen 50,000 verleden jaar. De eenige spoor wegmaatschappijen aan welke dit vervoer ten deel viel, waren de Pennsylvania, de Michigan Central, de Lake Shore en de »Big Four" (Cleveland Cincinnati Chicago St. Louis), welke laatste er slechts 106 tons van kreeg. Uit Jukohama komen berichten van een vree- selijko aardbeving, die aldaar en te Tokio een groot aantal slachtoffers gemaakt en belangrijke schade aangericht heeft. De aaidbeving veroor zaakte te Jokohama een leusachtigen brand, die 1100 huizen in de asch legde en waardoor ook het Europeanen-kwartier bedreigd werd. Ook te Tokio zijn duizenden menschen dakloos. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar de Westkust van Afrika (Axim, Accra, Sherbro, C.ipecoast enz.) bestaat door middel van het stoomschip Mulemha. De laatste bus- licliüug aan bet postkantoor te Rotterdam is bepaald op 19 dezer, dos vo^rmiddags ten 7.30 ure spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-Yutk (via Rotterdam) bestaat door middel van liet stoomschip Rulterilam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 21 dezer, des namiddags ten 1 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Heden is morri- en klauwzeer geconstateeeul onder vee, dat in het land loopt, van de vee houders S. Lourens en G. I. Wittkampf. Onder het rundvee van den veehouder B„ i Reynsburg te Uveischie is mond- en klauwzeer geconstuteeid. De inspuiting met maiaine, als voorbehoedmid del tegen kwaden dioes, heeft thans, nadat de I distnets-veearts daartoe de vergunning van den minister ontvangen had. bij a! de aanwezige paar den van den landbouwer L. ten Have, te Kroori- polder, plaats gehad. De operatie is goed geslaagd en thans alle gevaar voor verdere uitbreiding der ziekte geweken. (R. Ntil.) Uit Cadix komt het bericht, dat officieel is geconstateerd, dat de phylloxera voorkomt in de wijngaarden van Pejareie. Het verloop der benoeming van een leeraar I in de scheikunde aan de hoogere buigerschool voor jongens met 5-jarigen cursus te 's-Graven- I hage week van den gewonen regel af, want eerst bij derde stemming werd, buiten de vooidracht om, benoemd dr. P. J. Dekkeis, leeiaar aan de hoogere burgerschool voor meisjes aldaar, met 14 stemmen, terwijl op dr. W. J. Steenhuis, leeraar te Schiedam, dte als eerste met dr. v. d. Stadt, op de voordracht stond, 12 stommen werden uitgebracht. I Voordracht voor onderwijzer te 's-Gravenzande, de heeren P. L. van Arnerom, te Schiedam en W. F. K. van Overbeeke, te Ritthem. Het hoofdbestuur van den a Bond vari Neder- landsche Onderwijzers" had den heer J. C. Fabius, inspecteur van het lager onderwijs in de tweede inspectie, uitgenoodigd om, in eene door dat bestuur te beleggen vergadering, zijn aan de Middeiburgsche autoriteiten uitgebracht advies over de hooiden van scholen nader te bespreken. Tot bijwoning van deze vergadering zouden dun autoriteiten en hoofden van scholen uitgenoodigd worden. De inspecteur heeft daarop geantwoord, dat hij in het gedeeltelijk openbaarmaken door Middelburgs gemeentebestuur van eene met hem gevoerde brielwisseling, geene aanleiding vindt tot openbaar optreden. Ds, E. A. G. van Iloogenbuyze, pred. te Nijmegen, heeft voor de benoeming tot lid van liet curatorium van het gymnasium te Zetten bedankt. De heer H. Beuker, vroeger predikant bij de ge reformeerde kerk te Leiden, thans te Muskegon (Noord-Ainenka), is door de synode der Huil. gereformeerde Uetk in Noord-Ametika benoemJ tot hcogleeraar aan de theologische school te Grand-Rapids. Voor het kantongerecht te Wageningeji is tegen de huisvrouw van H. Q. te Ede, wegens het ten verkoop aanbieden van boter, die btj onderzoek bleek met vreemde bestanddeelen te zijn vermengd, eene geldboete van f 25 gpëtscht ot 10 dagen hechtenis. KRAL1NGSCHE VEER. Gisterochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 27'S zal men, die voor t'0.75 tot 1.10 per Vs kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 101 St.-Jacobs- zalmpjes, die 1 0 80 tut 0,95 per Vü kilo golden, en 2 steuren. Tc Hardinxveld waren in de vorige week een paar visschers bijzonder gelukkig. De een ving met hei drijfwant een steur, die de zeldzame zwaarte van 250 kilo had, de andeie een van 200 kilo. Aan den alslag brachten ze 184 en i 60 op.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3