ËÊN LANGE STRIJD. Vrijdag 20 Juli. N°. 8577. KENNISGEVING. F e u 11 e t o n. A0. 1894. .A. oh. ten veer tigs t© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bil itenl an d s ch e II e r i c li ten. UITG EVEIiT j. ODÉ. DUHAIT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per pos£, door het geheele Rijk Afiotiderlijke nommers t 1.85. - 2.50. - 0.10. F HE ,1 C: BOTEKSTBAAT. E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DE BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM Iiiengt bij dezen ter kennis tan de ingezetenen: Dat het kohier voor de belasting op het Peisoneel no. 1 dezer gemeente, over liet dienstjaar 1895/15, door den heer dnecteur der directe belastingen te Rotterdam op den 17den Juli 1894 executoir ver- klaaid, op heden aan den ontvanger dei directe belastingen, ter invordering is overgemaakt. Vooits vvoidt bij dezen heunnerd, dat een iedei verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden rost te voldoen; alsmede dat heden de termijn van dne maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooien te vvoiden ingediend. En is hieivan afkondiging geschied, waar het be- Jiooit, den I9den Juli 1891. De burgemeester voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. F K A N K u IJ K. De Kamer zette gisteren de beraadslagin gen over het wetsontwerp tegen de anarchis ten voort. Goblet bestreed, in antwoord op de opmerkingen van den algemeenen rapporteur, het ontwerp, dat hij met den naam van ':jt- zonderingswet betitelde. Spreker verweet het Kabinet dat het 't anarchisme als voorwendsel .gebruikt om onrechtvaardige wetten te doen aannemen. Hij verzocht alle republikeinen de vrijheid niet te verloochenen en de Kamer de ■wet te verwerpen. De heer Guérin, minister van justitie, ver dedigde de wet en verzocht de Kamer het ontwerp door de regeering ingediend aan te nemen, om het land de rust te verzekeren die het behoeft. «Door het gerecht te vergunnen de openbaarmaking der debatten te verbieden, willen wij de anarchisten berooven van een middel om propaganda te maken. Een nieuwe wet is noodzakelijk, omdat het gevaar gesta dig aangroeit. De Kamer zal ons helpen om het land te bevrijden van een afschuwelijke sekte." Burdeau bracht de sluiting der alge- meene beraadslaging in stemming, en zij werd aangenomen met 253 tegen 194 stemmen. De heer Bonghi, president vau het Itali- aansch-Fransche comité, zal zich uit Antwer pen, waar hij het journalisten-congres heeft bijgewoond, naar Parijs begeven. Hij zal be zoeken afleggen bij den president der repu bliek en den minister-president, met het oog op onderhandelingen, ter bevordering van het doel dat het comité zich voorstelt te bereiken het nauwer toehalen der banden tusschen Italië en Frankrijk, vooral op handelsgebied. D IJ I I S C II I A S D. De keizei in is Dinsdag per spoor van Dront- heim naar Christiania vertrokken en vandaar over zee naar Kiel gere'sd. De keizer bege leidde zijn vrouw naar het station en keerde daarop naar de Hohenzollern terug. Gedurende het dienstjaar 1893/94 hebben de lijksinkomsten 20,803,222, de uitgaven 0,603,242 mark meer bedragen dan bij de begrooting geraamd werd, een voordeelig verschil alzoo van '14,199,180 mark. Ook in Zuid-Duitsehland, in Wurtemberg en Baden, weigeren tal van tabaksfabrikanten inlichtingen te geven voor de ingestelde enquête. Wel komen volgens een officieusen uitleg der enquête de gevolgen van zulk een weigering neer op het hoofd van den betrok ken fabrikant, maar waarin die gevolgen eigenlijk bestaan wordt er niet bijgezegd. ENGELAND. In het Lagerhuis verklaarde sir William Ilareourt gisteren, dat de regeering de ont werpen tot scheiding van kerk en staat in Wales, tot herziening van de wijze van sa menstelling der kiezerslijsten en dat rakende den verkoop van sterken drank intrekt, maar hare goedkeuring hecht aan de ontwerpen tot schadeloosstelling van uitgezette pachters in Ierland en tot gelijkmaking der gemeente lijke belastingen te Londen. Het locaal bestuur van Schotland zal de wettelijke invoering van den achtuurs werk dag in de mijnen bevorderen, aangezien zoo danige maatregel niet door de regeering zelve is vooigesteld, maar het hier een vraagstuk geldt van het grootste maatschappelijk belang, waaromtrent liet Huis zich thans behoort uit te spreken. Tegen de overige ingediende voorstellen heeft de regeering geen bezwaar. De minister sprak ten slotte de hoop uit, dat de tegenwoordige zitting van het Parle ment vóór liet eiude van Augustus zal kun nen gesloten worden. De lord mayor van Londen heeft eene in schrijving geopend ten behoeve van de slacht offers der aardbevingen in Tuikije. Hij is daartoe overgegaan na een brief te hebben ontvangen van den bekenden vriend des sul tans, admiraal Wood Pacha, waarin de ver woestingen, ook ten zuiden van Konstantinopel en in Anatolië, waar geheele dorpen tegen den grond geworpen zijn, als verschrikkelijk beschrijft. Duizenden moeten in de open lucht kampeeren, omdat zij geen woningen meer hebben. NOODWEGEN. In de gisteren gehouden zitting van het Storthing stelde Hansen bij de beraadslaging over de begrooting voor buitenlandsche zaken voor om voor 1894 de aanvragen voor buiten landsche zaken niet in te willigen. Maar dat voorstel werd door de woordvoerders der linkerzij ongeschikt verklaard. Schweigaard sprak de meening tegen dat Zweden en Noor wegen ieder voor zich gezanten kunnen zen den. De woordvoerders der linkerzij eisclien in dat opzicht voor beide staten een gelijk recht. Ullmann verklaaide dat de partij der linkerzijde van meening is dat Noorwegen in het gegeven geval krachtens de grondwet zijn recht volledig moet handhaven, zonder met Zweden te onderhandelen. Zulk een onder handeling zou echter wel kunnen geschieden indien Zweden eerst het goed recht van Noor wegen erkende, want dan zouden de onder handelingen uitsluitend loopen over gemeen schappelijke belangen. Het Storthing verwierp met 85 tegen 20 stemmen liet voorstel van Hausen. De iegeering weigert het besluit van het Storthing te bekrachtigen, waarbij bijzondere straffen worden bedreigd tegen personen die weigerachtig zijn voor dat lichaam te ver schijnen. Het Storthing zal er dus van moeten afzien de opperofficieren, betrokken bij de buitengewone bewapeningen, ter verantwoor ding te roepen. T D B K IJ E. Uit Konstantinopel wordt aan de Times ge meld dat de sultan blijft weigeren aan den nieuwbenoemden Italiaanschen gezant het exequatur te verleenen. AMERIKA. Ook het Huis van afgevaardigden der Ver- eenigde Staten heeft, met 125 tegen 27 stem men, eene motie aangenomen, waarbij het optreden van president Cleveland tegenover de werkstaking wordt goedgekeurd. De gecombineerde commissie voor het tarief- ontwerp uit den Senaat en het Huis van afgevaardigden der Vereenigde Staten vordert met hare werkzaamheden weinig. Wel zijn de paragrafen betreffende wol, katoen, aarde werk, gedistilleerd, glas en tabak, waarom trent oneenigheid bestond, afgedaan, maar nog 600 amendementen wachten op afdoening. President Cleveland bevordert eene schikking zooveel mogelijk, maar deze wordt onwaar schijnlijk genoemd, hetgeen de leiders der 38 «Dit kan uw huis niet zijn," antwoordde ik. «Toch is bet zoo. Kom, ik wil voor u geen geheimen hebben. Deze dame, die gij als miss Stuart hebt gekend, is mijn echtgenoote." Ik zag, dat Etheleen eenigszins tot zich zelve was gekomen en met gloeiende wangen naar ■ons gesprek luisterde. «Miss Stuait," vroeg ik, «is dit waar? Zeg o id 's hemels wil dat het niet zoo is. «Juist," hernam Darvill schamper, «maar dit is het eenige wat zij niet kan zeggen." Het scheen wel zoo, want Etheleen bleef zwijgen. Zij zag zelfs niet op. Was zij dus ■werkelijk met dien man getrouwd en gevoelde zij zich door schaamte overweldigd Nogmaals smeekte ik haar toch te spreken, er bijvoegende »Ik meende, dat gij het verleden waart vergeten; hoe kunt gij u dan dit hei- inneren «Sedert deze deze heer hier is geltomen," stamelde zij verlegen en met smeekenden blik naar mij opziende, «heb ik mij vele dingen her innerd. Ik heb hem jarenlang gekend, en zoo dra ik hem zag, is mijn geheugen plotseling teruggekomen." «Maar hetgeen hij beweert," riep ik half wanhopig, «is niet waar het kan immers niet waar zijn Eenige oogenblikken gaf zij geen antwoord, maar beschouwde aandachtig iets, dat voor baar op de tafel lag, Tot mijn schrik zag ik, dat het die verwenschte courant was, waarin inen zoo had gelasterd. «Ik begrijp niet, mijnheer Lindley, wat het u kan schelen, of het al dan niet waar is." «Juist," riep Darvill zegevierend uit. «Ik zie niet in, mijnheer Lindley, met welk recht gij u bemoeit met zaken, die alleen man en vrouw aangaan." «Er is in 't geheel geen «locus standi", zeide Vulpian, zich voor Lel eerst in 't gesprek mengende. Ik verkeerde in een zeer moeilijken toestand. Ilad Etheleen mijn hulp slechts ingeroepen, dan had ik kunnen handelenmaar integendeel scheen zij die te versmaden. Op dit oogenblik schoot mij alles weer te binnen, wat mevrouw Darvill van haar had gezegd. Kon het mogelijk wezen, dat Etheleen niet degene was, voor wie ik haar hield, dat zij nooit haar geheugen had verloren en wist, dat zij de vrouw van dien man was? De gedachte verlamde mij geheel en al. Yaux kwam mij op zijn gewone scherpzinnige wijze te hulp. «Mag ik vragenzeide hij, «met wien wij de eer hebben te spreken «Mijn naam is Darvill." «Dat is zeer zonderling, want bij mij aan huis zijt gij als de heer Conyers gekomen." «Ik ga vaak incognito schilderijen zien. Ik kan ze dan gocdkooper krijgen." «Dat verwondeit mij zeer, want bij de artisten ten minste staat de naam van Darvill niet bekend als van een Maecenas of miliionnair." «Dit doet niets tot de zaak in kwestie," antwoordde Darvill uit de hoogte. «In elk geval is er iets geheimzinnigs in deze zaak. En als er iets bestaat, dat niet in den smaak van de politie op het vasteland valt, dan is het alles wat naar geheimzinnigheden zweemt. Dat wekt steeds haar wantrouwen op. Het zou mij voor u spijten, mijnheer Conyers, alias Darvill, maar tenzij gij ons wat beter wilt inlichten, zal ik genoodzaakt zijn haar een kleinen wenk te geven." Weder ontstond er eeu algemeene stilte, terwijl Darvill een vragenden blik op Vulpian sloeg. Eindelijk zeide de laatste als antwoord op dien blik: «Zonder in 't minst te erkennen, dat deze heeren eenig recht hebbon u iets te vragen, komt het mij voor dat, indien gij lust hebt hun nieuwsgierigheid te bevredigengij dit gerust kunt doen, ingeval deze dame hier niets

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1