Binncnlaiidschc Berichten, democratische partij besloten zouden hebben aan beide takken van het congres te rappor teeren. In elk geval blijkt het onmogelijk, de nieuwe tariefwet met primo Augustus in werking te doen treden. Volgens voorloopige raming heeft het met 30 Juni afgesloten dienstjaar der Yereenigde Staten een tekort opgeleverd van G8 millioen dollars. Blijkens de berichten uit New-York, hebben de werkstakers te Cheynne besloten te vol harden, nadat zij een telegram van Debs ont vangen hadden, o. n, luidende »onze positie is in kracht verdubbeld zet den strijd voort, dan is de overwinning verzekerd". In de Prat-niijnen, in Alabama, had Dinsdag een gevecht plaats tusschen een troep werk stakers en de negers, die daar in hunne plaats aan het werk zijn gesteld. Drie negers werden gewond. De politie vuurde op de rustverstoor ders, van wieer G gedood en 20 gewond werden. AFRIKA. Uit Kaapstad wordt aan de Times geseind dat de Transvaalsche Volksraad een wets ontwerp aangenomen heeft, waarbij het recht san vergadering sterk aan banden wordt gelegd. Alle vergaderingen in de open lucht, waaronder te verstaan zijn bijeenkomsten van meer dan G personen, zijn verbodende politie mag de vergaderingen binnenshuis bijwonen, verbieden en, des noodig uiteen jagen, wanneer naar haar oordeel het doel der bijeenkomst onwettig is. Degenen die tot verboden vergaderingen het initiatief nemen, en zij die er aan deelnemen, kunnen gestraft worden met eene gevangenisstraf van ten hoogste 2 jnnr de eerstbedoelden bovendien met eene boete van 500 pond sterling. Naar het schijnt, is deze strenge wet gericht tegen de Engelschgezinden te Johannesburg. Volgens een bericht uit Kaapstad hebben de Transvaalsche troepen weinig succes van hun beleg der grotten en holen, waarin de strijdmacht van Malaboch zich heeft verscho len. De Kaffers blijven niet alleen weerstand bieden, maar vuren onophoudelijkop de Trans vaalsche voorposten, zonder echter zelf onder schot te komen. Er zal daarom opnieuw wor den getracht de holen te doen springen. Uit Marokko komt nu bericht, dat de hoofdstad Marakesj bedreigd wordt door den stam der Rahama's, die voornemens zijn, een inval te doen, indien de gevangenen te Marakesj niet in vrijheid gesteld worden. De ontsteltenis is algemeen de bevolking vlucht uit de stad. CIIINA. Beuter meldt uit Shanghai dat, blijkens bericht uit Seoul, de hoofdstad van Korea, Ja- pansclie soldaten aldaar den Britschen consul- generaal en diens vrouw hebben aangevallen. Een 30-tal Engelsche mariniers zijn ontscheept tot bescherming van het gezantschapsgebouw. De Txnxes bevat een telegram uit Shanghai van Woensdag dat de Engelsche consul- generaal op Korea, terwijl hij een uitstapje maakte met eenige vrienden, door Japansche soldaten aangevallen, over den grond gesleurd, en geslagen werd, ofschoon hij zijn naam en titel opgaf. De draagstoel, waarop de vrouw des consuls gezeten was, werd in eene sloot geduwd. De Japansche gezant beant woordde de klacht van den consul koeltjes, zonder leedbetuiging of aanbieding van ver ontschuldiging hij schreef eenvoudigde zaak wordt onderzocht. Het bericht van het Berliner Tageblatt over eeu gemeenschappelijk optreden der mogendheden in zake Korea blijkt geheel ongegrond te zijn. Wat Puitscliland betreft, dat zal in geen geval verder gaan dan een op treden tot bescherming van de handelsbelan gen zijner onderdanen. De Russische regee ring moet bevredigd zijn doorde veizekeringen van Japan dat het hoegenaamd geen plannen koestert tegen de onschendbaarheid van het Koreaansche grondgebied. De Cliineesche re- geering blijft weigeren zich met Japan te verstaan over de op het schiereiland in te voeren hervormingen en aandringen op de terugroeping der Japansche troepen. Wanneer de mogendheden niet krachtdadiger optre den, schijnt een oorlog onvermijdelijk. SCHIEDAM, 19 Juli 1891. De beide Nederlandsche Koninginnen zijn gisteren met een afzonderlijken trein uit Mïiuchen over Frankfort en Keulen naar de zomer-residentie bij Baarn vertrokken. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens eene telegraphische mededeeling van Hr. Ms. gezant te Brussel, het hulptolkantoor de Tromp (Stekene) voor den invoer van rund vee en schapen uit Nederland zal zijn open gesteld op Vrijdag 20 dezer, van 9 tot 11 uren des morgens, in plaats van op Zaterdag den 21 sten. (St.-Ct.) Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië van 18 dezer, wordt de gouvernements-kofGeoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 312,910 pikols. (Si.-CL) Op 5 dezer is te Lissabon, in afwachting der sluiting van een handels- en scheepvaart- verdrag op brcedere grondslagen tusschen Nederland en Portugal, eene verklaring ge- teekend, houdende voorloopige regeling der handelsbetrekkingen en van de scheepvaart. (St.-Ct.) Merkwaardig is het, hoeveel on difs ge durende den korten tijd dat liet tegenwoordig ministerie aan het bewind is door sommige bladen worden verspreid. Nu eens heette het, dat aan eene nieuwe onteigeningswet ge werkt werd, dan weer dat een wetsontwerp op de lijkverbranding werd ontworpen, ver volgens weer dat de vermogens- en bedrijfs belasting tot eene algemeene inkomstenbe lasting zouden worden omgewerkt. Het laatste nieuwtje, dat thans in sommige bladen wordt aangetroffen, is dat het ministerie het niet eens zou zijn over het invoeren van een nieuw systeem geweer bij het leger en dat de minister van oorlog er eene portefeuille kwestie van zou maken. Van dit jongste bericht is evenmin iets waar, als van alle vorige. (N. R. Ct.) De kamers van koophandel te Delft, te Leeuwarden en te Sneek hebben besloten, bij de Tweede Kamer te ondersteunen een ver zoek van de Nederlandsche kolonie te Ham burg, om aldaar een Nederlander tot consul- generaal te benoemen. Be Thomas-Katheder. De Geref. Kerk (hoofdredacteur dr. Ph. J. Hoedemaker) schrijft o. a. Voor de oprichting der Vrije Universiteit bij de allereerste conferentie over die zaak is di*. Hoedemaker afgevaardigd naar den wethouder om precies hetzelfde te vragen voor de hervormde kerk hier ter stede, wat de Roomschen nu gedaan krijgen, d. w. z. om te polsen, of de zaak van het godgeleerd onderwijs zoo kon geregeld worden of de raad hiertoe zou willen meewerken. En het antwoord was 1 o neen 1 dat mocht niet en dat liet de wet niet toe, en daarover zou de regeering den raad op de vingers tikken. Naar aanleiding daarvan zegt het Centrum Gaarne zouden wij van een gezaghebbend getuige vernemen, of hetgeen hier over den stap van dr. Hoedemaker wordt medege deeld, waarheid bevat. Onze vraag luidtHeeft dr. Hoedemaker namens de hervormde kerk niet namens een gedeelte dier kerk, want dat is buiten gesloten gevraagd een kerkelijken leerstoel te mogen bezetten op kosten der kerk, zon der kosten voor de gemeente Amsterdam Want, let wel, de hervormde kerk hier ter stede is geen erkend kerkgenootschap. Juist tegepover de doleereriden heeft dr. Hoedemaker het zelfstandig recht der plaat selijke kerken helpen ontkennen. Het programma is verschenen voor de werkzaamheden en feesten van het Vie vIn ternationaal Congres voor Binnenscheepvaart" te 's-Gravenhage. Het luidt als volgt Zondag 22 Juli. Bijeenkomst der congres leden des avonds 8 uur in den tuin van het Kon. Zool. Botanisch Genootschap. Maandag 23 Juli. Opening van het congres des v.m. 9t/a uur in het gebouw der acade mie voor Beeldende Kunsten (Boschkant). Aigemeeme vergadering. Vergadering der afdeelingen 's nam. 1 uur. Des avonds 9>/3 uur. Raout in den restau rant Royal, het congres aangeboden door den minister van waterstaat, handel en nijverheid. Dinsdag 24 Juli. Tocht naar den Hoek-van- Holland, Rotterdam, Gorinchemen Dordrecht, Woensdag 25 Juli. Bijeenkomst der afdee lingen. Ontvangst van de leden van het con gres door den raad der gemeente's-Graven hage te 4 uur 's nam. in het stadhuis. Concert in de tent van de nieuwe of litteraire sociëteit in het Bosch. Donderdag 26 Juli. Bijeenkomst der afdee lingen. Officieele maaltijd te Scheveningen in de tooneelzaal .van het Kurhaus te C'/3 uur. Na het diner muziek op het terrein en vuur werk. Vrijdag 27 Juli, Tocht naar Amsterdam, naar het Merwedekanaal en IJmuiden. Zaterdag 28 Juli. Algemeene vergadering te 10 uur v.m. tot sluiting van het congres. De commissie voor de organisatie van het internationaal congres voor binnenscheepvaart bestaat uit de heerenmr. C. J. E. graaf van Bylandt, J. F. W. Conrad en W. F. Leemans, presidentent L. E. Asser, algemeen secretaris: D. H. Havelaar en jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot, secretarissen; A. Deking Dura, G, J. de Jongh, P. W.'van der Sleyden, J. A, Schuurman, E. H. Stieltjes, J. Tideman, H, P. J. de Vries en J. W. Welcker, ledenH. W. E. K. Furnée, penningmeester. Op het congres voor binnenscheepvaart worden 300 a 400 vreemdelingen verwacht, terwijl ruim 200 Nederlanders zich als lid hebben laten inschrijven: Ook zullen ver schillende dames medekomen, te wier be hoeve zich een dames-comité van receptie heeft georganiseerd, waartoe behooren mej. Conrad, mevr. Leemans, mevr. De Jongh (uit Rotterdam) en mevr. De Vries (uit Leeuwarden). De ontvangst te Rotterdam op Dinsdag a.s. belooft zeer luisterrijk te zijn. Van ge meentewege zal een déjeuner worden aange boden. Ook zal op een der dagen men zegt Zaterdag de voorzitter, de heer Van Bylandt, de leden op zijn landgoed recipi- eeren. Gisterochtend is het Deensche oorlogsschip Helgoland te Rotterdam aangekomen, dat aldaar eerst tusschen 20 en 23 dezer ver wacht werd. Aan boord van dezen oorlogs bodem, die onder commando staat van den kapitein t/z. C. F. Wandel, bevindt zich prins Cl.ristiaan Frederik Karei George Waldemar Axel, tweede zoon van den Beenschen kroon prins, die bij de Deensche marine den rang van luitenant t/z. bekleedt. Daar prins Carl, 22 jaar oud, als gewoon zee-ofGcier in de rol van de Helgoland is ingeschreven, voert dat schip niet de kon. Deensche vlag. Nadat de havenmeester te Rotterdam zich heeft testen in te brengen. Volgens de wet zijt gij geheel in uw recht." Etheieen gaf geen leeken van goed- noch afkeuring. sWelnu dan," zeide Darvill, »de feiten zijn eenvoudig deze usedert lang ken ik miss Stuart en twee jaar geleden trouwde ik in Schotland met haar volgens de wetten aldaar in gebruik in tegenwoordigheid van getuigen." sik was een van hen," zeide Vulpian. »In 't begin werd het huwelijk geheimge houden daar wij niet wistenof mevrouw Buthwel! het zou goedkeuren. Ongelukkig had miss Stuart juist toen deze overleed iets tegen mij gekregen en in plaats van met mij samen te wonen, ging zij buitenslands naar verschil lende plaatsen, tot zij eindelijk to Grenzstadt kwam." Weder smeekte ik Etheieen mij ta zeggen, of dit alles zoo was. Eerst wilde zij niet antwoorden, maar eindelijk zeide zij met inspanning vilt geloof het wel. Mijn hoold is zoo verward, maar mijnheer Darvill herinnerde mij aan sommige bijzondei heden, die maken dat ik het wei moest gelooven." nik kan verzekeren, dat alles waar is," zeide Vulpian. ïiJet is mij onverschillig, of het al dan niet waar is," hernam Etheieen. j>De heer Darvill is misschien mijn echtgenoot, maar hij weet zeer goed, dat ik hem nooit ais zoodanig zal beschouwen. Wij hebben altijd gescheiden geleefd en ik wil ook nu niet met hem gaan." »In zulke zaken heeft de wet een woordje mee te praten," zeide Yuipian, »Er bestaat zoo iets als een aanklacht wegens schending van huwelijksrechten," zSti!stilhernam Darvill zachtmoedig. sLaten wij nu daarvan niet spreken. Ik denk er niet aan om ruwe maatregelen te nemen en ik ben overtuigd, dat mijne vrouw zelve de zaak tot een gewenschte oplossing zal brengen." Ik kon nog slechts éen ding openbaren, en ik deed ditniet omdat het werkelijk afdoende was, maar ik hoopte, dat het Etheleen's ver ontwaardiging tegen Darvill zou opwekken. »Ik reken het mijn plicht, miss Stuart, u mede fa deelen, dat de heer Darvill sedert zijn huwelijk met u met juffrouw Fraser is getrouwd." Ik zag, dat dit Darvill deed ontstellen. Waar schijnlijk had hij plan gehad dit feit voor Etheieen geheim te houden. Wel maakte bet op haar eenigen indruk, maar niet zoovee! als ik had gehoopt. »Is hij dus toch mijn echtgenoot n vroeg zij, haar oogen opslaande. Toen kwam het antwoord, dat ik verwachtte. »Voor uwaarde mevrouw, verandert dit niets aan de zaak," zeida Vulpian. »Het eerste huwelijk blijft geldig, het tweede niet." »Die arme juffrouw Fraser," hernam Etheieen, weer in haar vorige onverschilligheid terug zinkende. »In eik geval is er bigamie gepleegd," riep ik driftig. vJuist," zeide Darvill met een medelijdend glimlachje. ïDat is zeer droevig, dat ontken ik niet. Niemand kan met juffrouw Fraser meer begaan zijn dan ikmaar ik was geheel en al onschuldig in de zaak. Ik dacht niet niet anders, dan dat mijn eerste vrouw dood was." Etheieen scheen geen het minste belang in dit alles te stellen. Had zij van Darvill gehouden, dan zou haar ijverzucht ten minste zijn opge wekt, maar zijn doen en laten bleken haar geheel onverschillig te zijn. Weer heerschte er een drukkend stilzwijgen, drukkend tenminste voor Vaux en mij. Wat Darvill aanging, hij wist van alles partij te trekken, dus ging hij zitten, als om ons te herinneren, dat hij tehuis was en wij slechts binnendringers waren. Het ergste was, dat wij dit evenzoo gevoelden, Darvill trommelde met zijn vingers op de tafel, bij wijze van kleine waarschuwing, dat wij konden vertrekken. Ik zag Vaux aan en hij mij, geen van beiden wetende hoe nu verder te handelen. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2